مجله خودرو ایران – در این قسمت از دنیای ژاپنی ها می خواهیم به یکی از ستارگان ژاپنی به نام مزدا RX7 (آر ایکس هفت) آشنا شویم؛ خودرویی که در اوج بحران بنزین جهان با موتوری خاص و ظاهری دلربا متولد شد.

غیر ممکن است که بخواهیم از مزدا RX7 صحبت کنیم و از موتور خاص وانکل روتوری آن نامی نبریم. به طور خلاصه کسی که این موتور را طراحی کرد به این موضوع داشت می اندیشید که نیازی به چیزی به عنوان پیستون ندارد و نمی خواهد موتور حجم عظیمی را داشته باشد و می خواهد حداقل یک سایز به اندازه نصف موتور های چرخه اتو داشته باشد.

برای همین این شخص (فیلیکس وانکل) به این ایده رسید که اگر یک مثلث روتوری را در یک فضای دقیق طراحی شده بیضی شکل قرار دهد می تواند موتوری را بسازد که چرخه مکش، تراکم، احتراق و دود را به مانند موتور سنتی چرخه اتو طی کند و به خاطر داشتن حرکت چرخشی دیگر لازم نبود که نگران میل لنگ، سوپاپ، تسمه تایم و تمام قطعات دردسر ساز دیگه باشد.

این ساختار فشرده پتانسیل تولید قدرت زیادی را دارد ولی پتانسیل تولید گشتاور بالا را ندارد که این مسئله را کاملا در خودرویی که مزدا با آن برنده مسابقه 24 ساعته لمانز شده است را می بینیم.(مزدا 787b قدرت 700 اسب بخار و گشتاور 450 پوند فوت).

موتور خاص فیلیکس وانکل

فیلیکس وانکل، مهندس آلمانی وقتیکه یک نوجوان بود این موتور روتوری را اختراع کرد ولی فرصت بازاریابی آن را نداشت و باید منتظر می ماند تا جنگ جهانی دوم به پایان می رسید. (که در آن زمان در حال کار کردن در کمپانی موتور سیکلت NSU بود).

در سال 1959، کمپانی NSU از گروهی از مهندسان نخبه و کمپانی های پیشتاز خودروسازی دعوت کرد تا بیایند و از موتور وانکل بازدید کنند. یکی از این افراد که برای بازدید آمده بود ماتسودا بود که سرپرست جایی بود که آن موقع به نام تویوکوگیو شناخته می شد. آنها وسایل نقلیه ای به مانند اتو ریکشا و بعد ها وانت هایی تحت برند مزدا-گو تولید می کردند.

امتیاز موتور خاص وانکل فروخته شد

ماتسودا عاشق وانکل شد و بلافاصله از NSU امتیاز آن را خریداری کرد و پروتوتایپ آن را به ژاپن آورد و در سال 1961 به مهندس ارشد خودش گفت که نیاز دارد این موتور باید هر چه زودتر به موتوری با دوام تر تبدیل شده  و آماده ورود به خط تولید شود.

در اولین ساعاتی که نسخه پروتوتایپ موتور روشن شده بود موتور قفل کرده بود و بعد از چند روز هم خود به خود منفجر شد. کاری که یاماموتو باید انجام می داد به مراتب سخت تر از چیزی بود که فکرش را می کرد.

مزدا مشکل موتور وانکل را حل کرد

مشکل اصلی، قسمت نوک تیز(ایپکس) مثلثی بود که هنگام چرخش خودش با محفظه احتراق برخورد می کرد و سایش ایجاد می کرد. آنها توانستند با استفاده از قلم های گرافیتی (نوک مداد) دوطرف قسمت های نوک تیز(ایپکس) را که بهم می رسیدند را مهر و موم کنند.

پس از این نوآوری، حرکات این روتور خیلی نرم تر و رام تر در محفظه احتراق شده بود و سایشی ایجاد نمی کرد. وقتیکه همه چیز با موفقیت به اتمام رسید، مزدا خودروی کازمو اسپورت 110 را در سال 1967 به بازار خودرو وارد کرد. اولین خودروی اسپورت موتور روتوری جهان.

مزدا RX7 FB

کازمو اسپورت و دیگر خودروهای روتوری مزدا خیلی خوب به فروش رفت تا موقعی که قیمت بنزین در جهان به طرز ترسناکی بالا رفت. در سال 1978 بالاخره با بازگشت آرامش به بازار، مزدا از خودروی روتوری جدید خودش یعنی RX7 رونمایی کرد. (البته RX7 در ژاپن به نام ساوانا به فروش می رسید).

این خودرو به عنوان جانشین اصلی سری RX3 در نظر گرفته شد ولی در آخر این خودرو به عنوان جانشین تمام خودروهای روتوری مزدا به جز کازمو اسپورت در نظر گرفته شد.

مزدا در سال 1977 همه تولیدات دیگر خودش را لغو کرد و فقط این دو خودرو را تولید می کرد. این خودروی جدید از روی لوتوس ایلَن الهام گرفته شده بود.

یک خودروی کوپه سبک دو نفره، مزدا این خودرو را به عنوان خودروی (Front-Mid-Shift-Rear Drive) نامیده بود، زیراکه موتور ونکل 12A آن کمی عقب تر از محور جلوی آن قرار گرفته بود. این مسئله باعث شده بود که مرکز جرم خودرو پایین تر قرار بگیرد و تقسیم وزن بهتری برای خودرو شکل بگیرد.

همیشه محدوده قرمز دور موتور

مزدا RX7 می توانست صفر تا صد کیلومتر بر ساعت را در مدت زمان 9.2 ثانیه طی کند و در سرعت 160 کیلومتر بر ساعت به دور موتور 6000 برسد. برخلاف موتورهای معمولی رفت و برگشتی، موتور های روتوری نیاز داشتند که به طور پیوسته و همیشگی روی محدوده قرمز دور موتور قرار بگیرند. مزدا در واقع این موضوع را به مشتریانش سفارش می کرد تا با راندن خودرو در این حالت، اثرات به جا مانده از کربن پاک شود و روغن موتور در دما و غلظت مناسبی قرار بگیرد.

تمام سه نسخه صادر شده مزدا RX7 به آمریکا،نسل اول مزدا RX7 با نام FB از سالهای 1978 تا 1985 شناخته می شدند و شامل سری 2 و 3 بودند. سری دوم دارای دو روتور 1.1 لیتری کاربوراتوری 12A بود، سری سوم مجهز به دو روتور 1.3 لیتری انژکتوری 13b بود.

خودروئی محبوب ماشین بازها

سری دوم قادر به تولید 100 اسب بخار و گشتاور 100 پوند فوت بود و وقتیکه به توربوشارژ مجهز می شد این قدرت و گشتاور به ترتیب به 160 اسب بخار و 170 پوند فوت می رسیدند. سری سوم قدرت 135 اسب بخار و گشتاور 135 پوند فوت را تولید می نمود. این موتور ها به جعبه دنده 4 یا 5 سرعته متصل می شدند. نسل FB فرمانپذیری فوق العاده ای را داشت با وزن 1133 کیلوگرمی به عنوان سبک وزن ترین مزدا RX7 شناخته می شود.

علاوه بر این با توجه به تقسیم وزن 50 50 آن، در مسابقات نیز یک سر و گردن بالاتر از بقیه به حساب می آمد. همین مسئله باعث شده بود که این خودروی مزدا تبدیل به یکی از محبوبترین خودروهای ماشین بازان در دنیا شود، یک خودروی سبک و سریع و فرمانپذیر.

مزدا RX7 FC

در سال 1985 مزدا با یک باز طراحی، از نسل دوم این خودرو رونمایی نمود. این بار آنها با الهام گرفتن از خودروی پورشه 944، توانستند سری مزدا RX7 FC را ترکیبی از یک خودروی تورینگ و اسپورت کنند.

سری چهارم بین سالهای 1986 تا 1988 در نسخه استاندارد خودش با موتور 13b DEI عرضه می شد. یک نسخه توربویی نیز از این خودرو در دسترس بود که 189 اسب بخار را تولید می کرد.

مزدا یک بروزرسانی خیلی خوبی برای سیستم فرمان خودش نیز داشت و توانست یکی از نقطه ضعف های اصلی خودش در این زمینه را برطرف کند، طبق گزارشاتی که برای مزدا آمده بود خودروی RX7 تمایل به بیش فرمانی داشت ولی با این بروزرسانی این تمایل از بین رفت و خودرو بالانس و فرمانپذیری بهتری را پیدا کرد.

مزدا سری FC ؛ برترین خودروی وارداتی

مزدا همینطور تصمیم گرفت که به جای ترمزهای کاسه ای از ترمز های دیسکی استفاده کند. مزدا در سری 5 این خودرو، قدرت 160 اسب بخار را از آن بیرون کشید و در آخرین نسخه خودش هم با مجهز کردن آن به توربو 2، قدرت تولید شده این سری را به 200 اسب بخار رساند. سری FC به عنوان برترین خودروی وارداتی از دید مجله موتور ترند در سال 1986 شده بود و سری توربو 2 نیز در مجله Car&Drive در رده دوم، ده خودروی برتر قرار گرفت.

مزدا RX7 FD

در سال 1992، بهترین و معروفترین نسخه مزدا RX7 با نام FD که تبدیل به ستاره بازی های رایانه ای Need For Speed و سری فیلم های سریع و خشن شد به دنیا عرضه گردید.

این خودرو به عنوان یکی از بالانس شده ترین خودروهای جهان به شمار می آید یک تقسیم وزن 50 50 با دقت بالا که با مرکز جرمی پایین ترکیب شده است. سومین نسل RX7 یعنی سری 6، با یک ظاهری مدرن در این سال عرضه شد و با یک نسخه استاندارد 13B-REW مجهز به توربو دوقلو های ترتیبی راه خودش را به قلب جوان ها پیدا کرد.

این توربو های دوقلو تحت تلاش های مشترک مزدا و هیتاچی ساخته شدند تا بتوانند یک شتابگیری خیلی بهتری را به این خودرو بدهند. اولین توربو گشتاور اضافه ای را که در دور موتورهای پایینتر نیاز بود در اختیار سیستم قرار می داد که همیشه یک مشکل بزرگ برای موتور روتوری بود.

بحران اقتصادی ژاپن در دهه 90

محدوده عملکردی آن نیز بین دور موتور های 800 تا 4000 بود. دومین توربو تا رسیدن دور موتور به 4000 در حالت ایستا بود و به ظاهر از آن به بعد فعال می شد و در چرخه قدرت قرار می گرفت ولی به گفته مالکین حس افزایش قدرت حاصل از اضافه شدن توربو دوم بعد از دور موتور 4500 قابل لمس بود. با توجه به بحران اقتصادی ژاپن در دهه 90، فورد کنترل مزدا را در سال 1996 به دست گرفت و سری هفتم مزدا RX7 رونمایی شد و تنها به بازار های ژاپن و استرالیا امکان راه پیدا کردن را داشت.

آخرین نسخه تولیدی از این خودرو نیز به عنوان سری 8 تولید شد و تنها در ژاپن با یک سری بروزرسانی هایی از قبیل توربوشارژر هایی با راندمان بهتر، سیستم های خنک کاری بهتر، چراغ های مدرن تر، صندلی های راحت تر، چرخ های 17 اینچی و قدرت بیشتر به فروش رسید.

رونمایی از خودروی مزدا RX8 در سال 2003

مزدا در آخر در راستای معرفی جایگزین برای خودروی RX7، از خودروی RX8 در سال 2003 رونمایی نمود و این خودرو به همه جا صادر شد.

برای خیلی از طرفداران مزدا، خودروی سنگین تر، کم قدرت تر RX8 هیچوقت نتوانست جایگزینی برای RX7 اسطوره ای باشد.(البته به شخصه داخل Need For Speed Most Wanted از مزدا RX8 استفاده کردم)، مصرف سوخت RX8 بهتر از RX7 بود و توانست در جامعه جهانی در زمینه میزان آلایندگی رای مثبت را بگیرد، اما گشتاور کمتر، خراب شدن مهر و موم های ایپکس این روتور از نقاط دیگر ضعف این خودرو بود.

حتی در نسل اول این خودرو، مشاهداتی از، از کار افتادن کامل موتور بود. حتی با بهینه سازی های بیشتری که برای مصرف سوخت این خودرو در نظر گرفته شد باز هم این خودرو نتوانست از بحران اقتصادی سال 2008 جان سالم به در ببرد و بالاخره در سال 2012 از خط تولید خارج شد.

مزدا در رقابتهای موتور اسپورت نیز با RX7 حضور پیدا کرد، این خودرو در مسابقات استقامتی 24 ساعته لمانز حضور پیوسته ای را داشت، در سال 1979 تنها با یک ثانیه اختلاف از مرحله تعیین خط حذف شد ولی در سال 1991 بالاخره با خودروی 787B یکی از قدرتمندترین و زیباترین خودروهای تاریخ موتور اسپورت به پیروزی در این مسابقه رسید.

مزدا RX7 جدید

RX7 همینطور در رقابتهای IMSA GTU نیز برای ده سال متوالی از سالهای 1982 تا 1992 بیشتر از هر خودروی دیگری توانست پیروزی به دست بیاورد. حتی مزدا در مسابقات رالی سال 1991 نیز حضور پیدا کرد و در رده یازدهم قرار گرفت.(البته این نتیجه با توجه به ابعاد این خودرو و نوع موتوری که داشت واقعا نتیجه بدی در مقایسه با دیگر رقبا نبود).

مزدا هر ساله با رونمایی هایی دل همه ما طرفدارانش را با نسل جدید احتمالی RX7 و تکنولوژی جدید روتوری می برد ولی هنوز چیزی 100 درصد نیست. امیدواریم که زودتر مزدا از خودروی RX7 جدید رونمایی کند.

11 دیدگاه

 1. Saeed

  2

  0

  بهترین ماشین کل دنیا???
  بینهایت rx7 FD رو دوست دارم
  یادش بخیر خیلی از NFS های قدیمی رو با همین ماشین فتحشون کردم

  هنوز با اینک چندین سال از اون روزا میگذره برا من لذت انتخاب rx7 تو بازیای جدید تر هم چیز دیگه ایه

  بعد یچیز دیگه ای اینک گفتید صد درصد نیست احتمال رونمایی مدل جدید
  کانسپت مزدایی ک روی کاور بازی جدید گرن توریسمو 7 هست ارتباطی ب این نداره؟

  • سید علی حسینی

   1

   0

   منم NFS هارو با مزدا و میتسوبیشی می رفتم…مزدا دهن ملت رو سرویس کرده هی سر هر بازی یا یه رویدادی میگه نسل بعدی مزداش اینه، بعد دو روز بعد یادش میره کلا ولی الان واقعا ی سری صحبت هایی مطرح شده که باید ببینیم چ خبر میشه

   • |ZXE-LECLERC16|

    1

    0

    7-8 ساله که بودم طراحی موتور وانکل رو دیدم و خیلی برام جالب بود
    همونجا ایده یه جور موتور هیبریدی به ذهنم رسید و هنوز به کسی نگفتمش!

 2. itg

  2

  0

  موتور دورانی واقعا طراحی عجیبی داره
  تخیل طراحش بنظرم ستودنیه
  برش خورده این موتورو من توی نمایشگاه دیدم

  • itg

   0

   0

   بین هم رده های اون سال از لحاظ طراحی من 3000gt بیشتر می پسندم تاجایی که یادم میاد توی این کلاس nsx بیشترین فروش توی آمریکا رو بدست آورد

 3. Sina

  2

  0

  در اینکه این ژاپنی ها هنوزم از بهترینها هستند شکی نیست ولی لطفا از آمریکایی ها هم بزارین

  • سید علی حسینی

   2

   0

   حتما، فصل تمام بشه توی تعطیلات بر و بچه های ماسل رو هم می نویسیم حتما، چیا دوست داری که باشه توی اون سری؟

   • |ZXE-LECLERC16|

    0

    0

    والا من که خیلی دوست دارم ختما دوج چلنجر rt توش باشه
    و البته کوروت قدیمی!
    🙂

   • سید علی حسینی

    1

    0

    حله، یادداشت شد. اسم سری چی باشه بهتره؟ مثلا مثل ما الان داریم میگیم دنیای ژاپنی ها…برای آمریکایی ها چی باشه؟

   • Sina

    2

    0

    ببخشید که آقای حسینی لیست بلندیه حوصله میخواد.
    buick: regal
    cadillac: eldorado
    chevrolet: corvette zr-1
    chevrolet: camaro
    chevrolet: monte carlo
    chevrolet: belair
    dodge: viper
    dodge: deytona
    dodge: charger
    dodge: challenger
    ford: mustang
    ford: gt
    plymouth: coda
    plymouth: fury
    pontiac: firebird trans am
    اسم این سری هم مثلا دنیای تبهکاران یا دنیای گردن کلفت ها
    ?

   • سید علی حسینی

    1

    0

    نه مثل اینکه تو خیلی آمریکایی بازی، ایول ایول…حله تا جایی که بتونیم می زنیم…