فرمول یک ایران :  اهمیت ترمز گیری بر هیچ کس پوشیده نیست. اما غالبا افراد به این که چطور می توان خودرو را سریع تر متوقف کرد و یا این که ترمزگیری اشتباه مسافت توقف را افزایش می دهد فکر نمی کنند. در این مقاله ۵ روش ترمزگیری را شرح می دهیم :

روش های مختلف ترمزگیری و مسافت توقف در هر روش

روش های مختلف ترمزگیری و مسافت توقف در هر روش

 

۱-ترمزگیری آستانه ای (threshold braking) :

زمانی که شما ترمز را بیش از حد فشار می دهید، چرخ های شما قفل می شوند (حرکت دورانی چرخ متوقف می شود) و این موضوع به دنبال خود دو اتفاق را در پی دارد :

 1. مسافت توقف اتومبیل افزایش می یابد
 2. اتومبیل فرمان پذیری ندارد (یعنی هرچقدر فرمان را به راست یا چپ بچرخوانید، اتومبیل باز هم در جهت مستقیم حرکت خواهد کرد)

بهترین بازدهی عملکرد شما زمانی است که شما ترمز را تا مرز قفل شدن چرخ ها فشار دهید. این مرز با تمرین و تمرین به دست می آید. باید بفهمید واکنش های خودروی شما پیش از قفل شدن چرخ چگونه است.

نکته ای که باید بدانید این است که اتومبیل ها حتی اگر چرخشان قفل نشده باشد، باز هم حین ترمزگیری چرخ آن ها لغزش (سُر خوردن) دارد. آستانه ای که برای قفل شدن چرخ بیان می شود، زمانی است که این لغزش به ۲۰ درصد رسیده باشد. اگر مقدار آن از ۲۰ درصد بیشتر شود، مراحل ابتدایی قفل شدن چرخ آغاز شده و با رسیدن به ۱۰۰ درصد، چرخ به طور کامل قفل شده است.

۲-ترمزگیری با چرخ های قفل شده (lock up tires braking) :

اگر به هر دلیلی نتوانستید در شرایط بحرانی ترمزگیری آستانه ای را انجام دهید و چرخ اتومبیل شما قفل کرد، دو راه پیش رو دارید، بسته به میزان تجربه و همچنین تجزیه و تحلیل اتفاقات پیرامون خود، ممکن است یکی از دو روش زیر را انتخاب کنید :

چرخ خودرو قفل شده است و به دور خود نمی چرخد

چرخ خودرو قفل شده است و به دور خود نمی چرخد

 

اول این که با همان چرخ های قفل شده به ترمزگیری ادامه دهید. در این حالت شما فرمان پذیری ندارید و مسافت توقف افزایش پیدا خواهد کرد. ولی به هر حال ترمز کردن با چرخ های قفل شده بهتر از ترمز نگرفتن است …

دومین راه عمل پمپاژ ترمز است. یعنی خیلی سریع یک بار پای خود را از روی ترمز بردارید و مجددا دوباره ترمزگیری کنید و تلاش کنید در ترمزگیری مجدد چرخ های خودر را قفل نکنید.

 

۳-ترمز هماهنگ (cadence braking) :

گاهی اوقات (مثلا در حال رانندگی روی یک سطح یخ زده) با کوچک ترین فشار به ترمز چرخ ها قفل می شوند و شما عملا توانایی ترمزگیری با چرخ های قفل شده را ندارید. اگر این اتفاق افتاد و شما نیاز به فرمان دادن به چپ یا راست (برای فرار از برخورد با مانع) را داشتید، کافی است عمل پمپاژ ترمز (رها کردن و دوباره گرفتن ترمز) را مرتبا و به صورت پیاپی انجام دهید. به این صورت خواهد بود که زمانی ترمز را رها کرده اید، اتومبیل به جهتی که فرمان داده اید خواهد رفت و زمانی که ترمز را گرفته اید و چرخ ها قفل شده اند از سرعت اتومبیل کاسته خواهد شد. با پمپاژ  پیاپی ترمز، هم فرمان پذیری و هم کاهش سرعت را خواهید داشت اما باز هم مسافت توقف طولانی تر خواهد شد.

۴-ترمز گیری با سیستم ترمز ضد قفل (ABS) :

یک سیستم پیشرفته ی رایانه ای که برای حذف مشکل عدم فرمان پذیری خودرو هنگام قفل شدن چرخ ها به وجود آمده و زمانی که شما چرخ هایتان را قفل می کنید، این سیستم اقدام به قطع و وصل سریع ترمز می کند.

فرمان پذیری خودرو در ترمزگیر با سیستم ترمز ضد قفل (ABS)

فرمان پذیری خودرو در ترمزگیر با سیستم ترمز ضد قفل (ABS)

 

اگر از جزئیات فنی و نحوه ی عملکرد سیستم ABS بگذریم، این سیستم تقریبا همان کار پمپاژ پیاپی را انجام می دهد. با این تفاوت که انسان پمپاژ را در دهم ثانیه انجام می دهد ولی کامپیوتر خودرو در صدم و هزارم ثانیه

۵- ترمز دنباله ای (trail bracking) :

یک روش پیشرفته که عمدتا در مسابقات اتومبیلرانی و برای کاهش کم فرمانی و همچنین بالانس بهتر اتومبیل در یک سوم ابتدایی پیچ استفاده می شود. در این روش راننده پس از انجام ترمزگیری آستانه ای قبل از رسیدن به پیچ، با شروع گردش به سمت نقطه ی ایپکس (apex) اقدام به کاهش ترمزگیری نسبت به میزان چرخش فرمان می کند.

ترمز دنباله ای

ترمز دنباله ای

در واقع راننده از لحظه ی شروع پیچیدن، هر چقدر فرمان را بیشتر بچرخاند، به همان اندازه از فشار پای خود بر روی ترمز کم می کند.

 

در مقاله ی بعدی از سلسله مقالات آموزش اتومبیلرانی دنده معکوس را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مجددا به سرفصل های این آموزش ها اشاره میکنم :

موفق و سربلند باشید ….

11 دیدگاه

 1. Mostafa

  2

  0

  عالبه اگه میشه در مورد دانفورس هم بگید

  • محمد مهدی خالقی

   4

   0

   دانفورس (down force) یک بحث مفصل در حوزه ی ایرودینامیک هست. در مقاله ی انتقال وزن به اهمیت این نیرو اشاره شد.

   اگر به فرمول یک نگاه کنید، اتومبیل هایی هستند که چند 100 کیلو از پراید سبک تر هستند ولی در سرعت های 300 کیلومتر بر ساعت به زمین چسبیده اند و حتی طبق محاسبات می توانند در سرعت 320 کیلومتر بر ساعت، به صورت برعکس روی سقف یک تونل حرکت کنند.

   در واقع به کمک جریان هوا، وزن خودرو افزایش پیدا میکنه تا پایداری بیشتری داشته باشه… توضیح چگونگی وقوع این حالت نیاز مند مقاله ی جداگانه ای است

 2. حسین

  3

  0

  مقاله مفیدی بود . استفاده کردم. ادامه بدید.

 3. speed

  1

  0

  لطفا اگه ميشه مقاله آموزش رانندگی رو یک جایی تو همون صفحه اصلی سایت همیشه دم دست بزارین تا بااومدن مطالب جدید دوباره قیبش نزنه یک ساعت دنبالش بگردیم

  • محمد مهدی خالقی

   2

   0

   سلام… این مقالات معمولا در بخش موتور اسپرت و ایستگاه تحلیل قرار می گیرند

 4. ali911

  0

  0

  کاش بشه مقاله هاتون سریعتر منتشر شه.

  • محمد مهدی خالقی

   2

   0

   هفته هایی که درگیر گزارشات و مقالات مسابقه های فرمول یک نیستیم، روزهای سشنبه مقالات /اموزشی منتشر میشه

 5. سلمان

  2

  0

  بسیار عالی بود
  دونستن این موارد خیلی به بهتر رانندگی کردن کمک میکنه
  همه باید وقتی این چیزا رو میخونن بهش عمل کنن چون فقط با تمرین زیاد میشه بهش دست پیدا کرد و باید در ناخودآگاه ذهن جا بگیره تا راننده بتونه سریع واکنش نشون بده
  خیلی خوبه که به بحث حرفه ای رانندگی پرداخته میشه
  من که خودم همه ی اینا رو تجربی و تصادفی یاد گرفتم و شانس آوردم که این تجربه ها منجر به تصادفات وحشتناک نشد.
  با تشکر

  • محمد مهدی خالقی

   1

   0

   سلام…
   داداش گلم پیست های اتومبیلرانی رو واسه همین تمرینات و آموزش ها گذاشتن

 6. Hamid

  1

  0

  خسته نباشید مطلب خوبی بود لطفا در مورد جلوگیری از هرزگردی لاستیک عقب در خودرو های دیف عقب در پیچ توضیحی بدید مخصوصا وقتی موقع خروج از پیچ دور موتور بالایی نیازه

  • محمد مهدی خالقی

   0

   0

   سلام…
   در مقالات فرصت پرداخته شدن به جزئیات وجود نداره چون مقاله خیلی طولانی میشه و رو مخاطب رو خسته میکنه

   wheelspin یا هرزگردی چرخ عقب اگر به علت قدرت بالای موتور به وجود بیاد، توسط سیستم هایی مانند کنترل کشش (traction control) سعی می کنند تا مقدار هرزگردی رو کاهش بدهند…

   ولی اگر خودتون دور موتور رو عمدا بالا نگه میدارین و هرزگرد زیادی دارید، باید سایر پارامتر های رانندگی شما مثل ریسینگ لاین، زاویه ی لغزش لاستیک جلو (slip angel)، بالانس وزن و همچنین شرایط پیچ بررسی بشه… چون ممکنه شما بیش از حد لیمیت ماشین بهش دور موتور بدین و در این صورت هرزگردی طبیعیه و فقط باید روی رانندگی تون تجدید نظر کنید