فرمول یک ایران – در روز هایی که تمام جهان چشم به ریو دوخته اند سوالی ذهن طرفداران موتور اسپورت را مشغول کرده است.

چرا ورزش موتوری در المپیک حضور ندارد؟

در حالی که ورزش های متعدد در این زمینه وجود دارد هیچ کدام در این رویداد بزرگ ورزشی جهان، برگذار نمی شود.

در سال 1900 اولین دوره ای بود که مسابقات اتومبیل رانی در آن برگذار شد.

این دوره که 6 ماه به طول انجامید با ترس جهانی از جنگ برگذار شد. در سال 1936 در آلمان مرد انگلیسی، بتی هیگ توانست در مسابقه رالی 2000 مایلی برنده و مدال طلا این رشته را بدست آورد.

شاید این برد برای آلمان های نازی خجالت آور بود. در سال 1973 نیز المپیک با مسابقات رالی همراه بود.

حدس می زنید برنده مسابقه آلپاین A100 چه کسی بود؟ ژان تاد

 ژان تاد

ژان تاد

ژان تاد در سال 2012 در تلاشی، ورزش فرمول یک را به عنوان یک ورزش بین المللی در کمیته جهانی المپیک به ثبت رساند، اما در این مدت هیچ گاه کمیته المپیک با حضور این ورزش در المپیک موافقت نکرد.

در حین برگزاری جایزه بزرگ بریتانیا در سال 2012 ژاک روگ، رئیس کمیته المپیک در پیست حاضر شد و در مورد حضور فرمول یک در االمپیک سخن گفت:

حضور فرمول یک در المپیک می تواند جالب باشد افراد زیادی به این موضوع امید دارند.

چیز های زیادی می توان از فرمول یک یاد گرفت. فرمول یک ورزشی فوق العاده هست و انجام آن بسیار سخت است.

ورزشکاران این رشته از آماده ترین افراد روی زمین هستند. راستش را بخواهید هدف ما داشتن یک ورزش رقابتی است که در آن ورزش کاران با هم رقابت کنند نه تجهیزات.

البته در ورزش هایی چون شمشیر بازی ، گلف ، تنیس تجهیزات با بالاترین تکنولوژی ساخته می شوند یا در شنا لباس های مخصوص و حتی در اسب سواری نیز اسب عوامل موثر هستند.

اما بازیگر اصلی ورزش کاران هستند و رقابت ورزشکار در برابر ورزشکار هدف اصلی ماست. پس باید بگویم که این ورزش مناسب المپیک نیست.

ما سعی داریم امید را به تمام جهان ببریم و امیدوارم که موفق به این کار شویم و تماشاگران را به ورزش کردن و داشتن زندگی سالم و شاد دعوت کنیم.

فرمول یک ورزش بزرگی است و و در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. حضور در کشور های مختلف این ورزش را متمایز می کند. اما فکر نمی کنم شانسی برای حضور در فرمول یک داشته باشد.

ولی ورزش های موتوری نباید امید خود را از دست بدهند. برای این کار نیاز به یک خودروی مناسب داریم. خودروی با شاسی و موتور برابر که بخش تمایز تیم ها فقط در قسمت مهندسین و مکانیک ها و البته مهارت راننده دارد.

یکی از گزینه های مناسب این کار خودرو های مسابقات فرمولا پالمر آئودی باشد.

این مسابقات در سال های 1998 الی 2010 برگزار می شد. این خودرو ها دارای شاسی و موتور برابر هستند.

فرمول پالمر

فرمول پالمر

این خودرو ها دارا موتور های درون سوز چهار سیلندر به حجم 1.4 لیتر توربو هستند. یک بوست توربو به قدرت 60 اسب نیز به راننده در سبقت گیری کمک خواهد کرد.

مجموع قدرت خودرو 360 اسب و دارای وزنی حدود 530 کیلوگرم است. این خودرو با شتاب صفر تا صد 2/6 ثانیه و حداکثر سرعت 280 کیلومتر خودروی مناسب با هزینه های معقولی است.

البته خودرو های فرمولا اپل و حتی فرمول 2 نیز گزینه های خوبی هستند.

حال سوال اینجاست که چه کسی رانندگی را بر عهده می گیرد؟

راننده تیم ملی انگلیس باتن است یا همیلتون ؟

آلمان روزبرگ را به المپیک می فرستد یا فتل ؟

آیا ساینز حریف آلونسو برای کسب سهمیه می شود ؟

رقابت راننده های فرمول یک در یک خودروی برابر می تواند بسیار جالب و جذاب باشد اگر افرادی مانند فردریک جانسون را در کمیته المپیک داشته باشیم.

البته فقط داشتن افرادی در کمیته المپیک کافی نیست.

سوال این است که آیا کشور های میزبان امکانات لازم را دارند؟

مسابقات فرمول E در نزدیکی ورزشگاه آشیانه پرنده در چین، یا برگزاری مسابقات سوپر کار V8 در سیدنی، پیست های فراوانی که در انگلستان وجود دارد، پیست کلاسیک جاکارپاگوا در ریو همگی نشان از برگزاری این مسابقات در کشور های برگزار کننده المپیک دارد.

پیست فوجی نیز یک گزینه خیلی خوب برای المپیک آینده هست این واقعا فوق العاده هست. باید دید آیا شاهد ورزش های موتوری در المپیک خواهیم بود یا نه ؟

چه کسی برنده اولین مدال المپیک فرمولا است؟ این کار چقدر می تواند فوق العاده باشد. صحبت کردن در مورد مسابقه قرن و کسی که برای اولین بار توانست آن را ببرد.

7 دیدگاه

 1. محمد

  0

  0

  واقعا خیلی جالب میشه فرمول یک بیاد المپیک
  حالا امکانش هست برای سالهای آینده بیاد یا فقط در حد حرفه؟

 2. saeed

  0

  1

  اگ امسال برگزار میشد صد در صد فتل قهرمان بود.البت اگ گیربکس ماشینش مال فراری نباشه.

  • Saeed

   1

   0

   ولی طرحی ک تو ذهن منه اینه:
   ی مسابقه 6 یا 12ساعته بزارن.بعد تیم ملی آلمان مثلا فتل و رزبرگ یا فنلاند رایکونن و بوتاس بعد تو پیت لین راننده ها جا عوض کنن.کوایفالینگ و تمرین هم داشته باشه.
   همه چیز رو هم ی شرکت بسازه.مثلا موتور ی شرکت.گیربکس یکی شاسی و بدنه و… هم ب همین ترتیب.اونوقت همه چی برابره.4 سال هم برا تحقیق و توسعه اینا خیلی مناسبه تا ماشین درست و حسابی برا این رقابت ها سر هم بشه
   ببخشید ک طولانی شد

 3. saeed

  0

  0

  فقط ی سوال.فرمول opel یا apple???

  • -

   0

   0

   opel

   • Saeed

    0

    0

    باشه.پرسیدم چون تعجب کردم.opel و موتور اسپرت؟؟؟ولی فک کردم شاید apple برا فعالیات تبلیغاتی تیم داشته باشه

 4. speed

  0

  0

  به نظر من هر تیمی اتومبیل خودشو بسازه بعد بهترین اتومبیل رو انتخاب کنن بعد همه تیم ها قطعات اون اتومبیل رو روی اتومبیل خودشون نسب کنن تا راننده ها در شرایط یکسان مسابقه بدن اینتوری خیلی بهتره اونوقت معلوم می شه شوماخر کیه