فرمول یک ایران – با ارزیابی اطلاعات و داده های هفته اول تست های زمستانی فصل 2020، تیم فرمول یک مرسدس با این سوال روبرو شده است که چرا تیم فراری نسبت به دیگر تیم ها در مدت تست همواره از مود های موتوری سطح پایین استفاده کرده است.

درحالی که مرسدس در سه روز اولیه تست ها عملکرد عالی از خود به نمایش گذاشته است، فراری جایگاهی در 10 زمان برتر در زمان بندی نهایی تست ها ندارد. والتری بوتاس بهترین عملکرد تیم مرسدس را با زمان 1:15,732 در مرحله اول تست ها ثبت میکند. بهترین زمان ثبت شده برای راننده آلمانی تیم فراری 1:18.154 بود که با اختلاف 2.4 ثانیه ای با زمان ثبت شده بوتاس، او را به رتبه 14 در جدول زمان بندی رساند.

همین موضوع باعث شد تا مدیر تیم فراری، متیا بینوتو اعلام کند که فراری در جایگاهی که خواستار آن بود، نیست. این در حالی است که مرسدس برداشت متفاوتی از این شرایط دارد:

ارزیابی زمان های تست بسیار پربار تر از چیزی است که شما فکر میکنید، هر کدام از تیم ها در راستای شکل گیری درک بهتر از خودروی خود و رقابتی بودن به صورت پیوسته داده ها واطلاعات بدست آمده را ارزیابی میکنند. با استفاده از تکنیک ها و فناوری هایی که در طول فصل های متمادی شکل گرفته و بهتر و بهتر شده اند، این امکان فراهم شده تا با دقت بسیار بالا، به اسراری که در دل زمان های ثبت شده در تست های زمستانی است پی برد.

درست است که استراتژیست ها با رشته ای از متغیرهای نامعلوم در مورد میزان سوخت داخل ماشین و یا مود های موتوری و عقب کشیدن راننده ها برای پنهان کاری روبرو می باشند. که در این زمان به صورت کامل و یا ناقص ناشناخته هستند. اما، این زمان ها بسیار با معنا تر ازچیزی هستند که فکرش را بکنید. اگر شما به اندازه کافی آنها را بررسی کنید، به تدریج به اسرار آنها پی می برید.

فراری SF1000

فراری SF1000

یکی از آن اسرار به نقل از مرسدس این است که خودروی فرمول یک فراری در طول سه روز اولیه تست، قدرت واقعی خود را پنهان کرده است. با بررسی زمان های ثبت شده و تعداد دورها و همچنین رفتار تیم ها و عملکرد رانندگان هنگام تست شبیه ساز مسابقه، مرسدس به نتایج مختلفی دست یافته است. که یکی از آن نتایج این می باشد که خودروی فراری از مود موتوری بسیار پایین تری نسبت به خودروهای آلفارومئو و هاس استفاده کرده است.

در پایان روز سوم مرسدس به سوالی که در مورد پیش بینی آنها از فصل 2020 فرمول یک بود اینگونه پاسخ داد:

در پایان روز اول تست ها یک تصویر نامشخص برای همه شکل میگیرد که در پایان روز سوم این تصویر واضح تر و متمرکز تر است. حالا باید دید که ما، طبق این تصویر و زمان های ثبت شده می توانیم به چه نتایجی برسیم. و این هنگامی  است که شرایط سخت خواهد شد، چون تمامی این تخمین ها حداقلی هستند. شما میتوانید بگویید که رقبایتان حداقل تا یک حد مشخص سریع هستند. اما شما مطمئن نخواهید بود که آنها درحقیقت چقدر سریعتر از پیش بینی شما هستند. و هیچکس نمی خواهد که با ادعا کردن نسبت به سریعتر بودن از بقیه توجه ها و انتظارات را به خود جلب کند، چون کسی نمی تواند با اطمینان بگوید که چه چیزی پنهان است و چه چیزی اتفاق خواهد افتاد. برای مثال شما نمی توانید پیش بینی کنید که آیا تیم ردبول یک پکیج بزرگ با خود به مرحله دوم تست ها خواهد اورد یا خیر؟ و یا چرا فراری در مقایسه با هاس و آلفارومئو، همواره از مود های موتوری سطح پایین در طول مرحله اول تست ها استفاده کرده است.

موردی که ما می توانیم از آن مطمئن باشیم این است که رقابت میان تیم های برتر در ملبورن بسیار نزدیک خواهد بود. ما همچنان می توانیم پیش بینی کنیم که تیم های میان رده نیز به دلیل تغییرات و پیشرفت های چشم گیر نسبت به فصل قبل رقابت بسیار نزدیکتری داشته باشند و در نهایت باید باز به این موضوع اشاره داشت که زمان های ثبت شده در تست های پیش فصل اصلا بدون معنا نیستند. بلکه می توان آنها را به معادن طلا تشبیه کرد. اگرشما برای بررسی آنها آماده باشید و با دقت به غربالگری بپردازید، این زمان ها تصویر نسبتا واضحی از شرایط به شما می دهند.

20 دیدگاه

 1. EnzO

  8

  3

  باز اینا امدن شروع کردن
  بذار یه مسابقه داده بشه
  فراری با پنهان و بدون پنهان کاری واسه رده 2 3 تیمی + 3 4 راننده ها میجنگه امسال

 2. mahyar

  9

  1

  بیشتر مربوط به این میشه که فراری سعی کرده بدور از هیچ حاشیه ای فصل رو شروع کنه و مرسدس اینو نمیخواد .
  در نتیجه این سوال رو توی ذهت مطبوعات میندازه و اونارو نسبت به این قضیه کنجکاو میکنه تا به فراری فشار بیارن و فراری رو وارد حاشیه کنن .
  تنها دلیلی که توتو به خودش اجازه داده که همچین چیزی رو بگه به نظرم همینه .
  مخصوصا” این که با سیستم DAS خودشون رو به ی حاشیه سنگینی بردن و سعی دارن که از این حاشیه ای که درست شده کم کنن و اینو به تیم دیگه ای مثل فراری بفرستن .

  • ALEX-ALBON

   6

   4

   کاری که هرسال میکنن همینه
   بارها سندهاش و بیان کدم در همین سایت
   استفاده روغن به همراه سوخت که وقتی تیمها وفراری به فیا معترض شد مرسدس از مسابقه بعدش کند شد وبعدا هم همین اتهام وبه خود فراری چسبوندن تا از مرکز توجهات دور بشن ..سند زیاده..خسته شدیم بس که گفتیم
   شما خودتون شاهد مسابقات هر فصل بودین
   امیدوارم مرسدس یک فصل و..فقط1 فصل رو-بدون درست کردن هاشیه برای رقبا قهرمان بشه
   نکتش ایناست که همیشه وقتی کسی داره قانون رو دور میزنه با طرح اتهام ومصاحبات غلط حواس رسانه ها رو به یک نقطه کور پرت کنه تا راحت تر بتونه به کارهای خودش ادامه بده
   این عین حقیقته
   فقط یه نفر بگه چرا ولف بدون اینکه کسی حرفی زده باشه علیهشون این مصاحبه رو واتهام رو به فراری زد؟
   آدمی که که نمیتونه حتی یک فصل جلوی اتهام زنی خودش و به دیگران بگیره اونوقت یک فصل کاشف به عمل میاد که توی سوخت مصرفیشون روغن قاطیه-فصل بعد معلوم میشه رینگهایی که استفاده کردن غیر قانونی هستش فصل بعد مشخص میشه مرسدس بصورت غیرقانونی وخصوصی با پیرلی تست تایر یو انجام دادن که نباید انجام میشده وغیرمجاز بوده و بعدا خبرا وتصاویرش لو میره وآبرو براشون نمیذاره..ودقیقا همون فصل هم معلوم میشه که پیرلی فقط برای مرسدس تایر ساخته وهمه با اون تایرا میخورن به مشکل وبه فیا که خودش با مرسدس یک تیم وتشکیل داده شکایت میکنن ومرسدس برای فرارکردن از برگشتن تایرهای 2018 مجبور میشه به چندتا تیم موتور وقطعاتش وباج بده..وگرنه صدسال دیگم مرسدس حاضر نمیشد اینکارو انجام بده وبرای خودشون رقیب بسازن.
   دوستان مرسدس فن ناراحت نشن عزیزان فقط اگه جایی از این اتفاقاتی که افتاده رو فراموش کردم یادآوری کنین تاتصحیح کنم.

   • Amin

    3

    3

    الکس آلبون:خیلی تند نرو
    اولا توتو اتهام نزده بلکه ادعا کرده
    اتهام اگه ثابت بشه نتیجش جرمه
    اما ادعا اگه ثابت بشه چیزی رو تغییر نمی‌ده و فقط حقیقت رو نشون میده
    مرسدس داخل سوختش روغن نداشت بلکه همزمان با سوخت روغن هم مصرف می‌کرد (یعنی میسوزوند)
    رینگ های ۲۰۱۸ رو کی گفته غیرقانونی بودن؟؟؟
    والا تا جایی ک ما دیدیم فیا گفت قانونیه
    ب علاوه مرسدس کل فصل رو با اون رینگ ها سپری نکرد
    تست های پیرلی و تبانیش هم فقط ی توهمه
    چرا که همه تیم ها قبل از شروع مسابقات میتونن لاستیک ها رو تست کنن؛ب علاوه مشکل فراری با لاستیک های سفته نه لاستیک های نرم برعکس مرسدس که با لاستیک نرم خوب نیست
    در آخر کدوم حاشیه ساختن برا تیم های دیگه؟؟؟؟ خود مرسدس الان بیشترین توجهات روشه و هرکاری هم کنن کسی بیخیال das نخواهد شد
    ما نفهمیدیم ادعا کردن اینکه فراری می‌تونه سریع تر از این ها دور بزنه(البته این ادعا رو همه افراد اعم از کارشناس و راننده ها و فن ها متوجه شدن)چ طور می‌تونه تو نظر هوادار ی راننده خاص و تیم دیگه یک اتهام ب شمار بره؟
    ادمین عزیز فک کنم نیازی نباشه ک بگم جواب رو بدون سانسور تایید کنی

  • ALEX-ALBON

   2

   0

   امین اولا حرف شما غیاث مع الفارقه
   ادعایی که کس دیگه رو مورد اتهام قرار بده دقیقا در ردیف خود اتهام زنی هستش
   بعدشم دوست من -راجع به داستان رینگهای2018 شما مطمعنی اون فصل و تا آخر تماشا کردی؟
   همه کارشناسان این اعتراض تیمها به اون رینگهارو تایید وغیرقانونی بودنش درابتدا توسط خود فیا تایید شد
   ینی تعصب تا این حد واقعا باعث تاسفه
   امین-اگه شما میگی رینگهای 2018 مرسدس غیرقانونی نبودن درحالی که غیرقانونی بودنش توسط فیا در ابتدا تایید شد – بنده دیگه ادامه بحث رو کاملا بی فایده میدونم
   قضاوت ومیسپریم ب همه دوستانی که 2018 رو کامل تماشاکردن .

 3. Moein

  6

  0

  امیدوارم فراری تو شروع فصل از سمت مرسدس متهم به تقلب و دور زدن قوانین بشه (یعنی حداقل 0.1 سریعتر از مرسدس باشه)
  نه این که مورد تمجید قرار بگیره بخاطر ساختن بهترین ماشین (0.5 تا 1 ثانیه کند تر از مرسدس)
  😂

 4. matiiiiin

  6

  5

  باید منتظر ردبول باشیم. به نظر من امسال درگیری ردبول و فراری به خصوص مکس و چارلز هم جذاب تره هم بیشتره. راننده های مرسدس هم طبق معمول از تو آینه هاشون این درگیری رو درحالی که از اونا دورتر میشن میبینن😊😊😊. کاملا فان. به کسی بر نخوره.

دیدگاه خود را بیان کنید