فرمول یک ایران – تیم فرمول یک ریسینگ پوینت از خودروی جدید خودش یعنی RP20 رونمایی نمود که شباهت های زیادی را با خودروی مرسدس W10 دارد، با توجه به اینکه این خودرو از پاوریونیت تیم مرسدس نیز استفاده می کند؛ تیم های زیادی نسبت به این طرح تقلیدی آنها اعتراض دارند و می گویند که این خودرو “یک کپی برابر اصل” خودروی فصل پیش مرسدس یا همان قهرمان جهان است.

اَندرو گرین، مدیر فنی تیم فرمول یک ریسینگ پوینت می گوید که این تیم وقتیکه تصمیم به پیروی از فلسفه ایرودینامیک تیم مرسدس گرفت ریسک بزرگی را قبول کرد، زیرا که امکان داشت بعضی چیزها را اشتباه در نظر بگیرد:

الهام ما از سریعترین خودروی فصل پیش گرفته شده است. چرا نباید اینکارو بکنیم؟! ما در موقعیتی هستیم که از گیربکس (2019) و پاوریونیت (2020) آنها استفاده می کنیم، گیربکس نیز طوری برای سیستم تعلیق طراحی می شود که یک فلسفه ایرودینامیکی خاصی را دنبال کند. ما خودرویی را داشتیم که در حدود رده هفتم مسابقات قهرمانی جهان بود. ما یک سال دیگر از این قوانین برایمان باقی مانده و توسعه ای که ما داشتیم با خودروی زاویه ریک بالا می دیدیم به نظر من نتیجه بخش نمی توانست باشد و این(کپی از مرسدس) ریسکی بود که ارزش قبول کردن را داشت. این یک ریسک بزرگ است، ما تمام کارهایی که قبلا کردیم را از بین بردیم و شروعی تازه را داشتیم. خب حالا باید از کجا شروع می کردیم؟ شما که نمی خواهید از روی کندترین خودروی پیست الگو برداری کنید؟ شما می خواهید که به سریعترین خودرو نگاه کنید و این نقطه شروع ما بود. اگر موثر واقع شد که عالی اگر هم که نه، یعنی که ما یک سال را از دست دادیم. اما من فکر نمی کنیم که ما با انجام ندادن این کار چیزی را از دست می دادیم. ریسک انجام ندادن این کار به مراتب بزرگتر بود.

این مسئله سختی است. ما باید مطمئن باشیم که تیم توانایی درک کاری که آنها می کنند را دارد و این خودش یک ریسک است آن هم یک ریسک بزرگ. فکر کنم از داده هایی که ما در توسعه هایی که در زمستان (از تیم ایرودینامیک) در برکلی دیده ایم دریافتیم که (تیم ما) واقعا توانستن کاری عالی را انجام دهند و درک کنند که تمام این چیزها چطور و چگونه کنار هم قرار می گیرند و کار می کنند. ما تغییرات (اختصاصی) خود ریسینگ پوینتیمان را نیز اعمال کردیم. تا به الان که اوضاع خیلی امیدوار کننده به نظر می رسد.

این مسئله باعث می شود که شما را در یک مسیر خاصی هدایت کند و ما چندین سال بود که با استفاده از سخت افزار آنها سعی در استفاده از کانسپت های متفاوتی را داشتیم ولی امسال سالی بود که فرصت (مشابه سازی) را داشتیم. ما هیچوقت چنین شانسی را نداشتیم. سیست تعلیق به طور کلی کار ریسینگ پوینت است. به مانند سال قبل ما از چندقطعه سیستم تعلیق مرسدس استفاده می کنیم و هیچ تغییری در این موضوع نیست. بعضی از قطعات مکانیکی آنها از خود مرسدس برایمان ارسال می شوند ولی باقی آنها همه کار خود ریسینگ پوینت است. شما الان دارید یک بخشی از کار را می بینید اما تغییرات عظیمی برای ملبورن در راه است. اما آن تغییرات باید یک قدم بزرگ باشد. شاید یک تغییر بزرگ دیگری نیز در سال داشته باشیم. باید ببینیم که چطور اوضاع پیش می رود. مطمئنا تصمیم به حرکت در مسیر 2021 یک موضوع بزرگتر است.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون و مرسدس W10

زمانی که ریسینگ پوینت، به عنوان فورس ایندیا در فرمول یک حضور داشت، شدیدا به موضوع ارتباط بین هاس و فراری اعتراض می کرد و می گفت که چطور یک تیمی که به تازگی وارد فرمول یک شده است می تواند اینقدر سریع باشد! گونتر استاینر مدیر تیم فرمول یک هاس با یک انتقادی از این صحبت ها نظر خودش را اینگونه بیان کرده است:

گاهی اوقات شما باید پیش از آنکه حرف بزنید، فکر کنید. من این را می گویم چونکه شاید ممکن است نوبت شما شود و شما امکان این را ندارید که برخلاف آن عمل کنید. همانطوری که همه ما می دانیم، آنها چندین سال پیش به طرز خیلی سنگینی شکایت کردند و حال همه چیز به خودشان برگشته است. دیگر به خودشان مرتبط است، من واقعا اهمیتی نمی دهم.

من می خواهم اینطوری بگویم، آنها قطعات زیادی را از مرسدس می گیرند، چرا باید مثلا بروند و از طرح ردبول کپی کنند؟! برای ما هم همین موضوع مطرح است. ما قطعات زیادی را از فراری می خریم، (به نظر شما) ما می رویم که از کدام خودرو کپی کاری کنیم؟ حدس من اینست که از یک فراری(کپی کاری می کنیم). منظورم اینست که اگر شما بروید و از یک تورو روسو یا ردبول کپی کنید خیلی احمقانه است چونکه باید چیزی اختراع شود که وجود ندارد. بنابراین من فکر می کنم که آنها دارند کاری را انجام می دهند که ما انجام می دهیم. سعی می کنند که بهترین نتیجه ممکن را از آن بیرون بکشند و از آن طرح استفاده کنند.

گونتر استاینر

گونتر استاینر

فرانتز تاست، مدیر تیم آلفاتاوری نیز بیان کرد:

همانطوری که همه ما می دانیم بین ریسینگ پوینت و مرسدس همکاری و تبادلاتی برقرار است. قسمت انتهایی خودروی آنها(پاوریونیت) و سیستم تعلیق عقب را از آنها می گیرند. من نمی دانم که چقدر از سیستم تعلیق جلو و چقدر از لحاظ ایرودینامیکی از آنها(مرسدس) می گیرند. اما من قبول می کنم…بگذارید که اینطوری بگویم که من می بینیم که ریسینگ پوینت در همان مسیر توسعه (مرسدس) قدم برداشته است و به راه حل های مشترک رسیده اند. اما همه چیز در چارچوب قوانین است.

29 دیدگاه

 1. ARA$H

  5

  1

  وقتی w10 به پلنگ صورتی تبدیل میشود
  مشخصا این تقلید به شدت باید توسط فیا بررسی بشه
  اندرو گرین خسته نباشی یک سری تغییراتی روی w10 مرسدس دادین
  نه میخواستین تغییرات هم ندین همون w10 مرسدس رو بیارین بعد فکر میکردی به شما میگفتین پلنگ صورتی ؟ نه عزیزم میگفت مرسدس دو تا تیم داره تیم دومش ماشین فصل قبل رو آوردن
  خیلی مسخره ست
  الان ویلیامز هم میگه من از w11 تقلید میکنم
  البته قطعا مرسدس یک سری داده های سری پیش خودش داره
  ولی این کار مرسدس و ریسنگ پوینت به تایر های پیرلی که مربوط نمیشه ؟
  مرسدس به رنو چی داده خدا میدونه ؟ (البته رنو که از مرسدس پاوریونیت نمیگیره ، مرسدس چه داده ایی داده؟)

   • ARA$H

    5

    2

    قطعا فرمول یک یعنی خلق ایده های برتر
    کاری که مرسدس کرده
    ولی از ده تا تیم 9 تا با تایر ها مشکل دارن ؟
    بعد از همون 9 تا 3 تا تیم رای مثبت شون به رای منفی برای تغییرات تایرها تبدیل میشه ؟

  • PersianVampirE

   0

   0

   عزیز دلم هاس هم از ماشین فصل قبل فراری تقلید کردی
   آلفا تیوری هم که کلا موش آزمایشگاهی ردبوله
   حالا چون تیم دوم مرسدس از سریع ترین خودرو پارسال تقلید کرده گناه داره.
   خود جیمز آلیسون میگفت اولین استراتژی ما تغییر w10 بود.
   خوب این کار رو انداختن گردن تیم دومشون.
   مشکل این کجاست؟؟

 2. ALEX-ALBON

  2

  4

  کاری به حاشیه ندارم
  ولی در کل این کار بی معنایی برای فورمول1 و یک تیم مهندسی فورمول1 هستش که دقیقا همون خودرو سال قبل یک تیم و بیارن وفقط اسمش وتغییر بدن این یعنی مهنمدسین ریسینگ یه مشت دلقک هستن
  1تیم باید بتونه با اتکا به توانایی مهندسی خودش وفلسفه خودش امتیاز کسب کنه وگرنه خب همه خودروها رو با یک شاسی طراحی کنن و فقط راننده ها فرق داشته باشن مثل فورمول2..دیگه چه حیجانی باقی میمونه؟
  مرسدس 2تا تیم داره امسال اونم فقط بخاطر بدست آوردن رای ریسینگ وویلیامز ورنو برای ثابت موندن تایرها واز دست نرفتن قهرمانی.
  همینقدر بی حیجان و بی سلیقه
  ببین فورمول تبدیل به چی شده؟

   • REZA.M

    2

    1

    چرا داری اطلاعات اشتباه به بقیه میدی؟اینجا بعضی از دوستان مدت زیادی نیست که دارن اف وان رو دنبال میکنن.فراری و ردبول مخالف بودن واقعا خنده داره.

   • بیژن

    3

    0

    نه اطلاعات اشتباه نمیدم اقا رضا تمام ده تیم برای ۲۰۲۰ مخالف تغییر لاستیک ها بودن به ۱۸ اینچی اخبارش تو سایت هست برید بخونید

   • ARA$H

    2

    0

    بیژن
    رضا جان تایرهای 2020 رو نگفت
    تغییر تایرهای 2018 به 2019 که فراری و ردبول مخالفش بود

 3. REZA.M

  6

  4

  رینگ های 2018
  تغییر عجیب لاستیک ها به نفع مرسدس در سال 2019
  خریدن رای سایر تیم ها
  و الان هم تغییر تنظیمات تعلیق در حین حرکت که صراحتا در تضاد با قانون هست.
  البته پنالتی های بیخود و بی دلیل به فراری و حمایت همه جانبه از راننده های مرسدس رو فراموش نکردیم.
  این داستان ادامه دارد………….

  • REZA.M

   6

   3

   مرسدس توی سال هایی که مکلارن در حال دست و پا زدن با هوندا بود به مکلارن موتور نداد.چی شد ناگهان تصمیم گرفتن به مکلارن موتور بدن.

   • ....kh:n....

    2

    1

    الان بهترین سیلی که فراری میتونه به مرسدس بزنه اینه که یه موتور درست ودرمون به ردبول بده….

   • Amin

    1

    2

    Kh.n:اتفاقا بدترین اتفاق ممکن و احمقانه ترین کار برا فراری اینه که ی موتور ب ردبول بده
    چون دیگه رسماً تیم سوم میشه و ب هیچ وجه نمیتونه حتی نایب قهرمان بشه

 4. بیژن

  6

  5

  حتی ردبول و فراری هم از مرسدس کپی کرد
  باریک کردن دماغه ردبول و سیستم تعلیق جلوی فراری ، همه تغییرات و به قول شما کپی ها در چارچوب قوانین هست ، باز فصل شروع شد دوستان دیدن مرسدس امسالم پرقدرت ظاهر شده باز شروع کردن به آسمان و ریسمون بافتن مطمن باشید اگه تخلفی از طرف مرسدس بود فراری و ردبول چنان معرکه ای راه مینداختن که نگو ، نکنه مرسدس فراری و ردبولم خریده 😂😂😂😂😂

  • Hassan Mohebbi

   6

   1

   دوست عزیز کپی کردن با الگوبرداری هزارش فرقه!!! فراری و ردبول طراحی خود را داشتن و در بعضی از جهات از مرسدس الگو و الهام می‌گیرند نه این‌که کاملا عین اون رو بسازند.
   یخرده منطق داشته باشید. کپی پیس با الهام و الگو گرفتن فرق داره.

   • بیژن

    2

    1

    اقای محبی عزیز من نمیگم کپی نکردن ولی این مشکل قوانینه چون بهشون این اجازه رو میده کپی کنن . تیم ها به قول شما از یه فناوری یه تیم الهام میگیرن توسعش میدن بهتر میشه اصل رقابت هم همینه اگه انحصاری میشد همه چیز که دیگه رقابت معنا نداشت .

  • REZA.M

   4

   2

   عزیز جان
   کاری که ردبول برای باریک تر کردن نوز کرده کپی نیست.این کار رو برای رسیدن به آیرودینامیک بهتر کردن.البته در این مورد از مرسدس الهام گرفتن.درسته.ولی کپی محض نیست.
   فراری تعلیق مرسدس رو کپی کرد این هم درسته.
   اما کاری که ریسینگ پویینت کرده کپی نیست.خیلی فراتر از کپی هست.بیش از 90 درصد قطعات ماشین مثل ماشین مرسدسه.
   در ضمن خیلی خوش نباش.شاید از فراری آبی گرم نشه ولی ردبول گفته تعلیق مرسدس غیر قانونیه و اعتراض میکنه.چند ساعت قبل هلموت مارکو گفته.

   • بیژن

    3

    1

    گفتم که مشکل از قوانین هست که این اجازه رو میده ،همه تیم ها روی خط قرمز قوانین عمل میکنن و از خلا قوانین استفاده میکنن مطمن باشید اگه یک درصد تعلیق مرسدس غیر مجاز هم اعلام بشه پلن B دارن ‌. در ضمن زیاد به صحبتهای مارکو دلخوش نباشید . چیزی که دوستان دقت نکردن اینه جمیز الیسون گفته ما کار ماشین ۲۰۲۰ رو از ۲۰۱۸ شروع کردیم حالا شما حساب کن که چقدر جلو هستن . در اخر هم منم مثل شما ها دوست دارم رقابت نزدیک و چرخ به چرخ ببینم ولی مشکل از تیمای دیگس باید خودشون رو برسونن نه مرسدس . حرف اصلی من اینه اگه تا حالا تخلفی کرده بود مرسدس ، ردبول و فراری تو این چند سال بیکار نمیموندن ،مثل کاری که فراری با مکلارن کرد .😉

 5. Wwe.f1.77

  0

  4

  دمشون گرم واقعا بهترین کارکردن چند سال افتادن جلو خیلی هم کار خوب کردن راهی که باید 5 ساله می رفتن 1ساله رفتن به این می گن شاهکار مهندسی ریسینگ پوینت

 6. Hassan Mohebbi

  1

  3

  از یک بابت خوبه؛ چون اگه این ماشین تو طول فصل توسعه هم ندن باز میتونه با سه تیم دیگه مخصوصا ردبول و فراری رقابت کنه. حداقل پرز میتونه چون راننده سریعیه و من هم طرفدارشم.
  از یک بابت هم بده چون اگه استرول هم بتونه به اندازه پرز رقابتی باشه اونوقت ممکنه فراری از تیم دوم به چهارم نزول کنه.

 7. Ali

  5

  0

  من فقط یه سوال دارم، با این شرایط یعنی باید شاهد این باشیم که ریسینگ پوینت با ماشین سال قبل مرسدس و موتور امسالش خیلی راحت با تیمایی مثل رنو و مکلارن هم رده بشه و شاید ازشون جلو بیفته؟ مگه میشه😂

  • mehdi vettel

   4

   0

   کاملا شدنیه
   یه نگاه به عملکرد هاس تو سالهای 2017 و 2018 بنداز

   2017 تقریبا تیم نهم بودن ولی سال بعدش با یه کپی مشتی که از فراری زدن چهارمین ماشین سریع گرید بودن بالاتر از رنو و اگه اشتباهات تیم و گروژان نبود به راحتی فصل رو چهارم تموم میکردن

 8. itg

  4

  0

  نیازی به پاسخ دادن نیست
  پیش از اینا اول تیم هاس و توروروسو سابق باید بیان جواب بدن کپی فرراری و ردبول
  بقوله اشتاینر اول فکر میکنیم بعد حرف میزنیم.
  مرسدس سرآمد تکنولوژی در فرمول یک شده
  حالا تیمها اینجوری همه چیزو زیر سوال میبرن

دیدگاه خود را بیان کنید