فرمول یک ایران – با وضع قوانین جدید ورزشی، فنی و مالی برای فصل 2021، عصر جدیدی از فرمول یک پیش روی ما قرار دارد. هدف از این قوانین جدید، ایجاد مسابقاتی بهتر و رقابت هایی جذاب تر عنوان شده است. حال مدیر بخش فرمول یک فیا، راس براون در اظهار نظر جدیدی بیان کرده که برای دستیابی هر چه بهتر به این اهداف، در حال وضع قوانینی هستند تا در صورتی که در فصل 2021 تیمی موفق شد تا از خلاء های قانونی به نفع خودش نهایت استفاده را ببرد، بتوانند هر چه سریع تر تغییراتی را در قوانین ایجاد کنند. بنابراین تمام تیم ها، در صورتی که در میانه فصل تغییری در قوانین ایجاد شد، باید آن را بپذیرند.

در شرایط فعلی، اگر خلایی در قانون وجود داشته باشد و تیمی از آن سو استفاده کند، هرگونه مذاکره برای تغییر در قوانین باید به بعد از پایان فصل موکول شود. اما از فصل 2021 دیگر این چنین نخواهد بود چرا که فرمول یک و فیا برای از بین بردن هر خلایی در قانون در حال وضع قوانینی هستند تا در صورت لزوم این مقررات را بشکنند و آن را تغییر دهند.

براون گفت:

شرایط قانون گذاری یا تغییر در مقررات در گذشته بدین صورت بوده که باید تمامی تیم ها موافقت خود را با آن اعلام می کردند. ما در تلاش هستیم تا بتوانیم تغییرات را در مدت زمان کوتاه تری نسبت به زمان کنونی اعمال کنیم.

در آینده اگر در مسابقه ای از خلایی در قانون سو استفاده کردید، در مسابقه بعدی اجازه استفاده از آن را نخواهید داشت ولی اکنون همچین چیزی وجود ندارد. همانند چیزی که در سال 2009 اتفاق افتاد و سه تیم از دیفیوزر دوبل دمنده (Double Decker Diffuser) استفاده می کردند و در نهایت اجازه استفاده از آن تا پایان فصل داده شد. اما برای 2021 به بعد اگر تیمی به صورت خاص از راه حلی استفاده کند که هرگز تا آن موقع وجود نداشته و کسی هم چنین چیزی را تصور نمی کرده و بخواهد قوانین را خدشه دار کند، با حمایت سایر تیم ها، قوانین استفاده از آن را می تواند منع کند.

بنابراین چه اتفاقی می افتد اگر کسی بخواهد از خلایی در قانون استفاده کند. آن فرد از خودش می پرسد که آیا از آن استفاده کنم یا به فیا بگویم که چنین چیزی قبلا استفاده نشده و باید منع شود.

پس آن فرد خلاء قانونی را پیدا کرده و در مسابقه اول از آن استفاده می کند اما پس از آن فیا به او می گوید که شرمنده، چنین چیزی قبلا کشف نشده. ما جلسه ای برگزار می کنیم و در صورت موافقت همه، نمی توانید در مسابقات بعدی از آن استفاده کنید.

براون تاکید کرد که هدف از این کار، جلوگیری از ایده هایی است که اصل قوانین را خدشه دار می کند در حالی که تیم ها هنوز اجازه استفاده از ایده های بزرگی که در محدوده قوانین باشند را دارند و زین پس مرز بین ایده های مجاز و غیر مجاز کاملا مشخص خواهد بود.

راس براون

راس براون

براون در ادامه گفت:

هدف ما این است که ایده های بزرگ از محدوده قوانین شکوفا شوند. اگر کسی به چیزی دست پیدا کند که قبلا در نظر گرفته نشده، این کار اصل قوانین و هدف ما را خراب می کند.

پس در این شرایط چاره چیست؟ یا باید یک فصل آن را تحمل کنیم و مسابقاتی خسته کننده داشته باشیم یا اینکه ما آن را عوض می کنیم و مسابقات را به شرایط درستش باز می گردانیم.

ما نمی خواهیم که به واسطه خلاءهای قانونی قهرمانی کسب شود. این چیزی است که به دنبال آن هستیم. ما می خواهیم که افراد با درک کامل از قوانین بهترین کار خود را ارائه دهند. آن ها باید به ما و فیا اعتماد کنند، چرا که ما به دنبال جریمه کردن کسی که ایده های بزرگی دارد نیستیم. اما آیا ایده بزرگ این است که کسی در قوانین، ویرگول را جایی بگذارد که به دنبال آن قاضی از آن به شیوه دیگری برداشت کند؟ من که این طور فکر نمی کنم.

فیا همچنین برای کنترل بیشتر بر میزان سوخت مورد استفاده تیم ها، پیشنهاد کرده تا برای فصل 2021 تمامی تیم ها از دستگاه اندازی گیری جریان سوخت استاندارد که توسط شرکتی خاص ساخته می شود استفاده کنند. فیا اخیرا نیز محدودیتی را در تعداد دستگاه های مورد استفاده تیم ها برای فصل 2020 تعیین کرده بود: 8 عدد برای سنسور اول و 4 عدد نیز برای سنسور دوم. همچنین وزن دستگاه نیز نباید از 400 گرم تجاوز کند.

6 دیدگاه

 1. Moein

  4

  0

  داشتم به این فکر میکردم که همچین چیزی چقدر میتونه باعث جنجال بشه. تشخیص مجاز یا غیر مجاز بودن یه ایده جدید چطور میتونه عادلانه انجام بشه در مورد های مختلف در طول فصل؟
  که رسیدم به این جمله:
  “آنها باید به ما و فیا اعتماد کنند”

 2. Amin

  1

  5

  همه این تغییرات با روح فرمول یک مغایره
  بله توجیه خوبی آورده ک نمیخوان کسی با خلأ قهرمان بشه ولی محدودیت تا این حد جالب نیست؛اسم ۲۰۲۱ ک میاد دوتا چیز اول از همه که خیلی مسخره هم هست تو ذهنم تداعی میشه
  یک حذف بارج بورد دو ساده کردن بال جلو
  خنده داره واقعا از بال ب پیچیدگی ۲۰۱۸ و بارج بورد های ۲۰۱۹ و در ادامه ۲۰۲۰ رسیدیم ب کجا…

  • THE MINDBLOWER

   3

   0

   این تلاش برای یکسان سازی گرید بدترین کار برای فرمول یکه و روح برتری جویی تیمی رو میگیره حالا این برتری یه بخشیش با پول بدست میاد.
   صرفا یه مسکن موقتی برای اینکه تماشاگر بیاد پای تی وی مثل کاری که 2011 کردن با drs و برگردوندن کرس، که سبقت ها رو ابکی کرد، اونجا بود که احتیاط وارد کار رانندها شد و بجای سبقت ریسکی توی پیچ با یه دکمه توی مستقیمی رد میشدن. چیزی که فرمول رو توی اون سالها بهتر کرد عملکرد تایرهای پیرلی بود که استراتژِی رو باز میذاشت(یه مسابقه مثل استانبول 2011 چهارتا استاپ داشت و انواع استراتژی رو توش دیدیم درحالی که وقتی مسابقه تک استاپس دوتا حالت وجود داره یا تهش سه تا و ماشین ها هم از الان خیلی کندتر بودن اما مسابقات جذاب)

دیدگاه خود را بیان کنید