فرمول یک ایرانقرار دادن ماشین فرمول یک در دنیای مجازی و استفاده از قابلیت های آن یک امر ضروری است و این راه تحقیق و توسعه است. هر چند داشتن دسترسی به سیستم دینامیکی و شبیه سازی فیزیکی یک مورد مهم است ولی چهارمین قسمت از این سری مقالات بازدید از کارخانه انستون تیم رنو به همراه نیکولاس کارپنتیرز(Nicolas Carpentiers) به سراغ تجهیزات لرزشگر(Seven-Post Rig)* می رویم که تجزیه و تحلیل ساختار ماشین را بر عهده دارند. در واقع تست مخرب شاسی، اتاقک راننده و غیره صورت می پذیرد و آنجاست که قطعات یا کار می کنند یا از بین می روند.

بعد از پشت سر گذاشتن شبیه ساز رنو و درک آن به عنوان یک مرحله تاثیرگذار، ما به جلو حرکت می کنیم و وارد قسمت تست لرزش خودرو می شویم. یک شاسی ماشین 2017 رنو بدون بدنه و همراه پکیج موتور آن بر روی لرزشگر قرار دارد. این سیستم قادر است که هر پیست فرمول یک را به صورت کاملا فیزیکی بازسازی کند و یک دنیای سه بعدی واقعی را بسازند.

چهار جک هیدرولیکی در زیر چهار چرخ ماشین قرار دارند و با تولید و وارد کردن نیرو، میزان تغییر ارتفاع و جابجایی سیستم تعلیق ماشین را اندازه گیری کنند. نیروهای قابل اندازه گیری را هواگرد(aeroloaders) می نامند که عناصر خمش، پیچش، برخورد و انحراف را تولید می کنند. همچنین یک ضربه زننده(Damper) زیر محل نشستن راننده قرار دارد تا وزن راننده در حال رانندگی را شبیه سازی و به ماشین وارد کند.

مهندس ونزوئلایی رنو، رنه تورکاتو(Rene Torcato)، کسی که از طریق فرمول الکتریک به انستون طی سال گذشته ملحق شده است، به این اندازه گیری ها را نظارت می کند. همچنین روند و هدف این تست ها را مشاهده، تکرار و ضبط می نماید.

Seven-Post Rig سیستم لرزشگر رنو

یک وسیله خوشایند

او می گوید:

دستگاه لرزشگری که ما استفاده می کنیم، نیازمند این است که عوامل آن کامل کننده همدیگر باشند.

بعضی از نیرو ها را به صورت ساده می توان تولید و بر روی ماشین اعمال کرد ولی بعضی دیگر را می توان بر مدل ساخته شده تست کرد و یا در شبیه ساز(simulator) تست نمود.

لرزشگر نوع 7(Seven Post Rig) که ما استفاده می کنیم برای ارتقاء عملکرد  ماشین از تست سیستم تعلیق استفاده می کند. جاییکه می تواند نحوه عملکرد ماشین را در یک فضای کنترل شده بر روی آسفالت پیست، شبیه سازی و تکرار کند.

ما نیروهای چرخش، پیچش، خمش و نیروی رو به پایین را تولید و تکرار می کنیم. ما می توانیم تنظیمات مختلفی را که بر روی سیستم های مکانیکی ماشین مثل سیستم تعلیق اعمال می کنیم، بر روی مدل قرار گرفته روی لرزشگر نیز اعمال نماییم و ایده طراحی ماشین فعلی و یا ایده های طراحی های آینده را بررسی و مشاهده کنیم.

در آخر هفته های فرمول یک، کارمندان انستون اطلاعات روز جمعه را که توسط تیم در پیست گرد آوری شده است وارد دستگاه لرزشگر می کنند و با هدف تغییر و استفاده از تنظیمات مختلف، نحوه عملکرد ماشین بر روی توپوگرافی پیست را بررسی و تجزیه و تحلیل می نمایند.

Seven-Post Rig سیستم لرزشگر رنو

تورکاتو ادامه می دهد:

در انستون، ما اعتقاد داریم که تست ماشین واقعی به میزان زیاد، به ما کمک می کند تا نحوه درک ما از ماشین بر روی پیست کامل تر شود.

ما از تجهیزات لرزشگر برای تکرار مشخصات پیست های مختلف استفاده می کنیم تا ببینیم که تنظیمات مختلف ماشین چه تغییراتی ایجاد می کنند. همچنین نحوه هماهنگی بین چسبندگی لاستیک ها و سطوح آیرودینامیکی ماشین را براساس ویژگی های هر پیست می سنجیم و بررسی می کنیم.

برای مثال، نحوه عملکرد ماشین در پیست موناکو بسیار به چسبندگی لاستیک ها بستگی دارد ولی در پیست مونزا همه چیز به نحوه علمکرد آیرودینامیک ماشین ارتباط پیدا می کند. همچنین ما می توانیم تنظیمات را به صورت کلی تغییر دهیم و این تغییرات را در پنج مسابقه اول فصل بررسی کنیم.

این مشاهدات و تجربیات به ما ابن قابلیت را می دهد تا ببینیم چه تغییراتی در ماشین رخ می دهد و در نحوه رانندگی ماشین در پیچ ها تحت شرایط خاص به صورت مستقل چگونه است و در هر پیست چه تغییراتی انجام می گیرد.

ما ماشین های مختلفی را در دسترس داریم تا بتوانیم روند پیشرفت کار خود را به طور مثال در طراحی های جدید ببینیم و ایده های نو را بررسی کنیم. ما ماشین سال گذشته را برای بررسی قطعات جدید در اختیار داریم، زیرا می توانیم تاثیرات آن قطعات بر پیشرفت عملکرد ماشین را مشاهده نماییم. همچنین این تاثیرات را بر روی ماشین امسال نیز می بینیم.

Seven-Post Rig سیستم لرزشگر رنو

رنه تارکاتو به ما نحوه کارکرد این سیستم لرزشگر را به صورت شبیه سازی یک دور پیست موناکو، به ما نشان می دهد. این مدل بی صدا با به حرکت درآمدن جکهای زیر آن به زندگی خود بر می گردد و شروع به لرزش و بالا پایین رفتن می کند.

یک ماشین گرندپری فرمول یک، در زمان حرکت در پیست بسیار صاف و صیقلی به نظر می آید ولی این بیرون ماجرا می باشد و وقتی شما آن را به این صورت، بدون زرق و برق می بینید که شاسی آن تحت فشار و پیچش می باشد و با فشار و تنش های بسیار خردکننده در حال دست و پنجه نرم کردن است، واقعیت ماجرا آشکار می شود.

رنه می افزاید:

لبه های پلاستیکی(Kerb) پیست موناکو که محدود آن را مشخص می کنند، بسیار عملکرد چشمگیری دارند و نوع آنها بسیار مشخص و ساده است. دیگر پیست ها این مشخصات منحصربفرد  و قابل تشخیص را ندارند.

وقتی فرناندو آلونسو برای تیم رنو رانندگی می کرد، به همراه چندین نفر از اعضای تیم به اینجا آمد. ماشین حدود 10 الی 15 ثانیه در حال کار بود که او به یکی از اعضای تیم اشاره کرد و گفت این پیست اسپا است و این من هستم که در حال رانندگی می باشم. او از روی عملکرد سیستم تعلیق ماشین توانسته بود تشخیص دهد که کدام شبیه سازی پیست در حال انجام است!

* تجهیزات لرزاننده یا لرزشگر (Post Rig) یکسری لرزاننده(Shaker) هستند که در تست هر نوع ماشینی استفاده می شوند، حتی ماشین های تولیدی کارخانه های تولید انبود مثل فولکس واگن، هیوندایی، کیا و بسیاری تولید کنندگان مطرح و نام آشنا دنیا هم شامل آنها می شوند. به صورت خلاصه در ماشین های معمولی از نوع 4(Four Post Rig) لرزشگر استفاده می گردد و در مورد ماشین های مسابقه ای نوع 5(Five Post Rig) استفاده می شود. برای ماشین های فرمول یک و ناسکار و دیگر رقابت های استقامتی از نوع 7(Seven Post Rig) آنها استفاده می شود. در این دستگاهها میزان بلند شدن خودرو، نیروی رو به پایین، نحوه اعمال نیرو و جهت نیروی وارد شده به ماشین، میزان تغییر وزن خودرو در پیچ ها و یا موقع ترمز گیری و یا در موقع شتاب گرفتن ماشین و بسیاری دیگر از عوامل، اندازه گیری می شوند. اولین بار در اواخر دهه 90 میلادی از این تکنولوژی در فرمول یک استفاده شد و بعد از آن در بسیاری از رقابت مورد توجه قرار گرفت و سپس با اقتصادی شدن آن به کارخانجات تولید انبوده خودرو نیز راه پیدا کرد.

16 دیدگاه

 1. Arash

  2

  0

  ممنون بهادر عزیز
  برای ساخت یک ماشین فرمول یک از صفر تا صدش باید این مراحل طی کنن و رقابتی طراحی کنن
  ولی با شبیه ساز ایا متغیرهای موجود در مسابقه هست؟
  مثلا راننده میاد با این شبیه ساز رانندگی کنه برای مثال توی پیستی مثل موناکو متغیری مثل دوام لاستیک اینا دقیقا عین ریس واقعی هست؟ یا اگه بخوایم تاثیر شبیه ساز رو بگیم 40 درصد شبیه ساز 60 درصد عملکرد خودرو توی پیست میتونه روی تنظیمات ماشین تاثیرگذار باشه؟

  • بهادر رحمت

   0

   0

   عرض کنم که شبیه ساز فقط برای بررسی آیرودینامیکی و نحوه عملکرد مکانیکی ماشین هست. این لرزشگر برای بررسی توانایی و تاب آوری کل سیستم ماشین و سیستم مکانیکی به صورت فیزیکی هست. که ببینن در چه جاهایی ماشین کمترین مقاومت مکانیکی رو داره و کدوم قطعه زودتر دچار فرسودگی میشه!
   در مورد شبیه ساز باید بگم اصلا اون مسائل لاستیکی رو مد نظر ندارند!
   یه ترکیبی از عملکرد ماشین در پیست و عملکرد در شبیه ساز رو مد نظر دارند ولی برای اینکه بتونند بهتر درک کنند میان یک سری تست ها رو در شبیه ساز و پیست عین هم انجام می دهند و بد میزان خطا شبیه ساز به دست میاد و هر مسابقه این رو اندازه گیری می کنند تا بدونند چقدر با دنیای واقعی فاصله داره تنظیمات ماشین و با دونستن ضریب خطا بتونن بهترین تنظیمات رو بررسی کنن و آنالیز داده ها هم بر همین اساس صورت میگیره!

 2. Ahmadreza

  2

  0

  سلام کسی هست کمکم کنه یه فیلمی دیدم داخل ماشین اف ۱ جایی که راننده ها پاشونو میذارن توی اون ۳تاپدال بود کار سومیه چیه، و من فکر میکردم که فقط گاز و ترمز دارن

   • |ZXE-LECLERC16|

    1

    1

    عزیزم کلاچ ماشینای فرمول یک که پشت فرمونه!
    تا جایی که من می دونم دنده ها کاملاً دستیه،نه نیمه اتومات

  • سید حامد محمدی

   0

   0

   با سلام
   ننوشتید ویدئویی که دیدید مال چه سالی بوده اما اگر برای قبل از سال 1989 باشه مربوط به خودروی های قدیمی با سیستم کلاچ پدالی و گیربکس دستی میشه که درسته سه تا پدال داخل کاکپیت بوده. و اینم بگم که شرکت پیشروی این سیستم فراری بوده که اولین بار در سال 1989 گیربکس های نیمه اتوماتیک کنونی رو وارد فرمول یک میکنه و خودروهارو از داشتن پدال کلاچ بی نیاز میکنه. اما اگر ویدئوتون مربوط به بعد از این سال باشه میشه مربوط به خودروی مکلارن MP4/12 در فصل 1997 با رانندگی میکا هکینن و دیوید کولتارد که تیم مکلارن از یک نوآوری در خودروی فرمول یک خودش استفاده میکنه با نام Brake steer یا ترمز دوم در خودرو که مربوط به ترمز یکی از چرخ های عقب بوده. به طور خلاصه میشه گفت که راننده با استفاده از این سیستم میتونسته کم فرمانی و هرزگردی چرخ مورد نظرش رو در خروجی پیچ کنترل کنه و بدین ترتیب دور بهتر و زمان بهتری رو در پیست ثبت کنه.
   در اخر بگم که ممنون از سوالتون که یک ایده به من داد که حتما راجع به این مورد یک مقاله کامل و مفصل بنویسم.

   • Ahmadreza

    0

    0

    سلام خیلی ممنون که کمکم کردین
    ویدیو هم جدید بود اما دقیقا نمیدونم واسه کی هستش و اینکه کفش راننده سفید بود با آرم پوما که به نظرم مرسدس هستش

   • |ZXE-LECLERC16|

    1

    0

    سید حامد جان:
    قسمت دوم تله متری رو هنوز نگذاشتید؟

   • سید حامد محمدی

    1

    0

    قسمت دوم تله متری رو دارم روش کار می کنم. تقریبا حدود ۶۰ درصدش تکمیل شده. انشاالله تا اواخر هفته اینده تکمیل میشه و تو سایت قرار میگیره. ممنون که منتظر و پیگیر هستید.

  • بهادر رحمت

   0

   0

   اون مربوط به ماشین مکلارن بود که از سیستم هوای داخل کاکپیت راننده استفاده می کرد. به این صورت که دو سوراخ در داخل کاکپیت جلوی پای راننده بود که با گذاشتن پا و یا ورداشتن از روی اون دو سوراخ هوای ورودی به ماشین رو کنترل می کردند. البته برای استفاده حرداکثری از آیرودینامیک ماشین بود.

 3. Silver Star

  0

  1

  مگه با توجه به متغیر بودن قوانین معمولا هر ساله یا بیشتر اطلاعات از ماشین فصل 2017 تاثیری هم بر عملکرد خودرو 20190 میتونه داشته باشه؟
  این جکی که گفتید اون نیرویی که وارد می‌کنه بر چه اساس و داده ای هست؟

  • Ahmadreza

   1

   0

   دوست عزیز (lec+vet)
   اگه اشتباه نکنم به اون دنده ها میگن نیمه اتومات،،دستی هم که تو این پراید و پژو خودمون ،، اتوماتیک هم که کلا خودش عوض میکنه ، نیمه اتومات هم که بدون گرفتن کلاج و با فشار دادن پدال شیفت دنده رو عوض میکنه
   پ.ن شاید من اشتباه کنم به بزرگی خودتون ببخشید???

   • |ZXE-LECLERC16|

    2

    0

    عذر می خوام
    درست می گی،اینا نیمه اتوماتیکه
    اشتباه لپی بود 🙂

دیدگاه خود را بیان کنید