فرمول یک ایران – افزایش هزینه های مرسدس در سالی که گذشت، کمتر از 1 میلیون پوند بود. در ده سال گذشته، مرسدس تنها تیمی است که با چنین افزایش بودجه ای توانسته قهرمان شود.

بررسی های مربوط به هزینه های تیم مرسدس نشان داده است که این تیم 0.9 میلیون پوند هزینه کرده است و در کل 321.5 میلیون پوند خرج رسیدن به ششمین قهرمانی تیم شده است. این آمار مربوط به سال 2018 و دوره ای است که ماشین امسال توسعه پیدا کرد.

در میان 10 تیم فرمول یک، هشت تیم برآورد هزینه های خود را منتشر کرده اند. میانگین هزینه های این هشت تیم برابر با 12 میلیون پوند – به ازای هر تیم – بوده است. بیشترین افزایش هزینه در میان تیم ها در ده سال گذشته هم 79 میلیون پوند بوده است.

این افزایش هزینه ها، فرمول یک را متقاعد کرد که هزینه های سالانه را محدود کند و سقف 135 میلیون پوند را برای فصل 2021 تعیین کند.

مرسدس از همین حالا در مسیر کاهش هزینه ها قرار گرفته است. علاوه بر قهرمانی های پیاپی، تیم مرسدس رکورد کمترین افزایش هزینه طی 10 سال گذشته را هم در اختیار دارد. هزینه های مربوط به ساخت موتور جداگانه حساب شده است اما این مورد هم با 3.6 میلیون پوند افزایش و رسیدن به 186.7 میلیون پوند، باز هم فاصله بسیار زیادی با رقبا دارد.

در حال حاضر مرسدس نشان داده است که در چرخه درستی قرار دارد. این تیم هر دو قهرمانی فرمول یک را در شش سال گذشته به نام خودش ثبت کرده و هرگز نیازی به افزایش چشمگیر هزینه ها برای بهتر کردن شرایط نداشته است.

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس - فرانسه 2019

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس – فرانسه 2019

هزینه های مرسدس در چه بخش هایی افزایش یافته؟

این موضوع هنوز تحت بررسی است اما امسال مرسدس 56 عضو جدید را به کار گرفت تا در مجموع 968 نفر برای این تیم مشغول به کار باشند. به همین دلیل هزینه های مربوط به حقوق کارکنان با 7.5% افزایش، به 93.7 میلیون پوند رسید.

در شرایطی مشابه، قسمت موتوری هم 58 عضو جدید گرفته است تا هزینه های مربوط به حقوق کارکنان در این بخش، 8.9% افزایش یابد و به 57.2 میلیون پوند برسد. بخش مربوط به ارتقا و توسعه هم با رشد 24.2%، 116.7 میلیون پوند هزینه داشته است اما تمرکز این بخش فقط مربوط به فرمول یک نیست.

قسمت موتوری مرسدس، به تولید موتور 1.6 لیتری شش سیلندر توربو می پردازد و علاوه بر تیم فرمول یک مرسدس، به ویلیامز و ریسینگ پوینت هم خدماتی ارائه می کند. علاوه بر این، بخش موتوری در حال توسعه موتور یک هایپر کار هم هست که سال آینده با قیمت 2.2 میلیون پوندی به بازار عرضه می شود.

مرسدس در بخش های گفته شده، شاهد افزایش هزینه هایش بوده است اما این تیم در جاهای دیگر، هزینه های خود را کاهش داده و عملا تیم مرسدس “افزایش هزینه” زیادی را متحمل نشده است.

تیم مرسدس توانسته با تولید سریع‌تر، ساده‌تر، سبک‌تر و ارزان تر قطعات و کاهش هزینه های مربوط به حمل و نقل، هزینه های کلی خود را کاهش دهد. با وجود اینکه تا فصل 2021 هیچ اجباری برای کاهش هزینه های تیم وجود ندارد، مدیران مرسدس از همین حالا اهمیت این موضوع را درک کرده‌اند.

لوئیس همیلتون و توتو ولف – تیم فرمول یک مرسدس

شرکت آلمانی مرسدس در حال حاضر فقط 60% سهام تیم فرمول یک مرسدس را در اختیار دارد. 10% متعلق به نیکی لائودا بود. اما در نهایت این توتو ولف است که 30% سهام تیم فرمول یک مرسدس را در اختیار دارد.

این سرمایه گذار 47 ساله اتریشی در سن نسبتا پایینی شروع به سرمایه گذاری در شرکت های مختلف مربوط به تکنولوژی و موتور اسپورت کرد. اولین سرمایه گذاری او در فرمول یک مربوط به سال 2009 است و او 16% از سهام ویلیامز – که در آن دوره ضرر شدیدی کرده بود – را خریداری کرد.

ولف به عنوان مدیر غیر اجرایی به تیم پیوست و در راستای برگرداندن تیم به روز های خوبش تلاش کرد. موفقیت های او در ویلیامز موجب جلب توجه مرسدس شد. مرسدس به دنبال مدیری برای تیمش بود و به همین دلیل ولف سهام خود در ویلیامز را فروخت و بقیه ماجرا هم که مشخص است.

7 دیدگاه

 1. C-Class AMG

  6

  4

  مرسدس یعنی خلاقیت یعنی برتری بدون چون چرا و یعنی ……. چون آلمانی هستن
  به امید زدن رکورد مایکل افسانه ای و ثبت رکورد های دست نیافتنی برای LH44
  به امید زدن رکورد williams و البته ferrari باید به فراری بفهمونن اینجا فرمول یک هست
  فرمول موتوری نیست یا پیست مستقیم که نیست برین دیگه کسی بهتون نرسه
  همه ی برتری های مرسدس به یک جمله ختم میشه
  “ثبات و پیشرفت و یکپارچگی مرسدس”

 2. Mohammad.gh

  5

  0

  چیه این مرسدس اصن؟! چرا انقد خوبه واقعا؟!
  هر زمانی که به شکلی در فرمول یک بود جز بهترینا بود اگه نگیم بهترین
  چه با ماشین چه موتورهاش
  اما نکته بسیار جالب 30 % سهم توتو و 10% لائودا هستش!!!
  توتو ولف آدم بسیار باهوشیه و اومدنش به مرسدس یه بازی برد-برد بود
  حالا بجای توتو ، کلر ویلیامز داره تیمو نابود میکنه

  • C-Class AMG

   3

   0

   من فقط راجب مرسدس و موفقیت هاش میتونم بگم
   اینده نگرن
   برنامه ریزی میکنن
   تلاش میکنن
   همین الان قهرمانی امسال برای مرسدس بود من توی کانال همین سایت یک پستی خوندم توتو ولف توی برزیل همراه مرسدس نیست رفتن دارن برای فصل بعد و علی الخصوص فصل 2021 برنامه ریزی میکنن از کی ؟ از 2019
   البته تیم هم یکپارچه هست از هم دیگه حمایت میکنن با اینکه مرسدس یک سروگردن از بقیه رقبا توی همین فصل بالاتر بود ولی بازم مدام دارن طرح های بعدی رو میچینن برای موفقیت

 3. mojtaba

  3

  0

  شصت درصد کمپانی آلمانی مرسدس سی درصد توتو و ده درصد مرحوم لائودا بعد یک سری نوابغ اینجا میگن تیم فرمول یک مرسدس انگلیسیه!

 4. Mahdi.s

  1

  0

  تیمی هست که واقعا میشه به ایندش خوب نگاه کردومیخواد که بردها وقهرمانی هاش رو فعلا ادامه بده وبسیار هم برای انجام این کار برنامه دارن به همشون خسته نباشید میگم وارزو موفقیت های بیشتر

دیدگاه خود را بیان کنید