فرمول یک ایران – متیا بینوتو مدیر تیم فرمول یک فراری بیان کرد که اینکه رقبایشان، آنها را متهم به تقلب می کنند و عملکرد آنها را در گرندپری آمریکا 2019 منتسب به چنین موضوعی می دانند امری بسیار ناامید کننده و شرم اور است.

تیم فرمول یک فراری که نتوانست نتیجه ای مناسب و درخوری را در پیست آمریکا بدست بیاورد و نسبت به رقبای خودش بسیار کندتر بود، شبهات زیاد برانگیخته شد مبنی بر اینکه دلیل کندی آنها موتوری غیرقانونی بوده که در این گرندپری قانونی شده است، مکس ورشتپن راننده ردبول شخصی بود که به وضوح فراری را محکوم به تقلب کرد، متیا بینوتو در پاسخ به این اتهامات بیان کرد:

من در این آخر هفته نظرات و صحبت های زیادی را در مورد بخشنامه فنی و تاثیر آن بر روی خودرویمان شنیده ام. پس از پایان مسابقه نیز صحبت هایی زده شد در مورد تیم ما که به نظرم بسیار ناامید کننده و شرم آور است. واقعیت این است که ما پول پوزیشن را با یک فاصله بسیار اندکی از دست دادیم. سباستین می توانست پول پوزیشن را بدست بیاورد اگر سر یک پیچ محافظه کاری نمی کرد. چارلز هم در تمرین سوم مشکل داشت و کل تمرین سوم را از دست داد و مجبور شدیم که موتور نسل دوممان را برایش قرار دهیم. با توجه به عملکرد او به طور کل می توانیم بگوییم که اگر مشکلی در تمرین سوم برایش رخ نمی داد او هم می توانست برای رقابت کسب پول پوزیشن حضور داشته باشد.

معتقدم اینگونه نظرات که اشتباه هستند برای این ورزش خوب نیستند و باور دارم که همه باید کمی جدی تر باشند در این مورد.

سباستین فتل و چارلز لکلرک - فرانسه 2019

سباستین فتل و چارلز لکلرک

مدیر تیم فرمول یک فراری پافشاری می کند و می گوید که فراری پس از صدور بخشنامه فنی فیا هیچ چیزی را تغییر نداده است:

ما به بخشنامه فنی نگاه می کنیم، در این هفته به طور کامل به تمام جزییات آن نپرداختیم.

متیا بینوتو پس از مسابقه شخصا به موتورهوم ردبول رفت و فقط به دنبال کریستین هورنر می گشت تا نقطه نظرات خودش را نسبت به صحبت های این تیم رو در رو با شخص وی مطرح کند و مشاهدات حاکی از صحبت های رک و مستقیم و تقریبا تنش بر انگیز بینوتو داشت که بلافاصله پس از صحبت کردن با هورنر از موتورهوم ردبول خارج شد.

29 دیدگاه

 1. ALIen

  2

  6

  جالبه کامنتارو میخوندم اگه فراری تو مسابقه بعدی سریع باشه دهن مکس بسته میشه ولی فک میکنم فراری از قصد ماشین لکلرک رو خراب کرد و حتی شاید فتل چون میخواست نشون بده که به خاطر اون بخشنامه جدید فیا موتورشون کند شده و داشتن تقلب میکردن ینی فراری میخواد بقیه تیما فک کنن که داشته تقلب میکرده تا دیگه حاشیه ای برای دلیل اصلی سریع بودنشون نباشه که یه جا خوندم مربوط به یک سیم اضافه که از روی mguk رد میشه هست و باعث میشه تو مستقیمی سوخت بیشتری بسوزونه واین دلیل سرعت بیشتر و مصرف زیاد sf90 و اگه اینطور باشه فراری تو دو مسابقه بعدی کند تر خواهد بود تا فصل بعد که اگه اون موقع سریع تر‌باشه کسی زیاد شک نمیکنه و میتونه مربوط به توسعه بین فصل باشه سرعتشون(نظر شخصی)

  • mahyar

   3

   2

   البته سوخت بیشتر باعث میشه موتور خنکتر کار کنه . تا این که سریعتر باشه . البته روی کاغذ اینجوریه که اگه سوخت ریچ بشه بشه یعنی میزان سوخت به هوا بیشتر بشه . احتمال این که قدرت موتور کمتر بشه خیلی زیاده اما سوخت بیشتر یعنی خنک کار کردن موتور یعنی سوختی که وارد محفظه میشه چون دمای کمی داره (نزدیک به دمای محیط) هرچقدر بیشتر پاشش بشه میزان بیشتری از دمای محفظه احتراق و کلا” توی سیلندر رو کم میکنه .
   اما اگه سوخت لین بشه . یعنی نسبت هوا به سوخت کم بشه اونوقت موتور بهتر کار میکنه اما دمای کاری به سرعت بالا میره و بعد از اون دمای بیشتر احتمال ناک زدن و اونقدر خطر ناک هست که پیستون خورد کنه . اونم توی موتور هایی که تا این حد زیر فشار هستن .
   یادمون نره رضا فهیم . دیریفت با استعداد کشورمون توی چند تا مسابقه قبلی که توی ترکیه برگذار شد . توی مسابقه یکی از سیلندر ها به دلیل مشکل انژکتور سوختش لین میشه و توی کسری از ثانیه پیستون اون سیلندر خورد میشه و از مسابقه میره کنار .

   حالا به نظر کلی من فراری میتونه با افزایش مصرف سوختش یعنی ریچ کردن بیشتر برای خنک کردن موتور ازش سود داشته باشه تا این که بتونه قدرت بیشتری بکشه بیرون . حالا باس ببینینم جریان چی بوده .

 2. Kiarash SV

  2

  1

  واقعا نا امید کننده هست !
  من توی سایتای موتور اسپورت خارجی هم دیدم اکثر اخبار در مورد همین موتور فراری هست
  اگه اگه فراری عمدا اینکارو کرده که توسط فیا قانونی اعلام بشه واقعا طرفدارا اسکول فرض کردن
  اخه باز اگه همچین قدرتی رو از فراری ببینن دوباره بررسی میکنن پس موضوع اول کلا ….
  فقط ای کاش درباره ماشین سباستین هم میگفتی

 3. بردیا

  3

  4

  فراری تو این گرندپری نشون داد سال اینده قهرمانی مال مرسدس هست و اگه مکس یه هم تیمی خوب داشته باشه مثل البون میتونه ردبول میتونه دومی رو به دست بیاره

 4. Abbas

  2

  12

  خووو فک بکنم دگ واضح باشه ک تخلف کرده،،،،،،ولی خوووو اگ نخای متوجه بشی،،نمیشی،کاااش حداقل ما طرفدارای فرمول یک،استاندارد طرفداری بکنیم،درخاست ی هم وطن❤❤❤

  • ARA$H

   4

   4

   شاید مشکل فراری این باشه از بینوتو معجزه میخواییم اونم توی یک فصل
   و درگیری که داشته با اریوابنه که فرصت توسعه ماشین رو ازش گرفته این امریکا رو هم فراری میبرد نه قهرمان فردی نه تیمی میشد امسال سال ازمون خطا بود
   ولی شکستن اون ساسپنشن ماشین سب اصلا جالب نبود قراره توی هر پیست اطلاعاتی مفیدی بع دست بیارن که برای فصل بعد به بهترین نحو ممکن عمل کنن
   من که از حالا به عنوان یک طرفدار فراری
   #حمایت_از_بینوتو
   #بینوتو_فراری_به_روز_های_خوبش_میرسونه
   با همین فرمون برو بینوتو
   فقط مشکل تایر که خیلی خیلی مهم است رو برطرف کنن
   مشکل گاراژ و استراتژی بینوتو یک فکری کن این دو تا کار رو خراب میکنه

  • علیرضا

   5

   4

   خیلی ها نظرهای متفاوت دادن ،از تقلب بگیر تا تغییر ست اپ ماشین،اما من معتقدم بهترین نتیجه رو زمانی میگیریم که فیا نظر قطعیش رو اعلام بکنه
   به نظر من فراری هیچ تقلبی نکرده و فقط ست اپ ماشین رو برای فصل بعد امتحان میکرده(دان فورس بالا در ازای کند بودن در مستقیمی ها)اگه آنالیز سایت ریس فنس رو ببینیم متوجه میشیم که سرعت فراری(چارلز)خیلی هم پایین نبوده و در اکثر پیچ های سرعت پایین(بیشترین جایی که فراری در طول فصل تایم از دست میداده)در حد مرسدس بوده و در بعضی هاش هم حتی از مرسدس هم پیشی گرفته،اگر بخاهیم کل این گرندپری رو آنالیز بکنیم بیشترین ضعفی که فراری با آن دست به گریبان بوده ب خاطر اندراستیر شدن هر دو ماشین ها به خاطر دمای پایین لاستیک ها در ابتدای ریس بوده
   لطفا تا مشخص شدن نهایی علت کند بودن فراری ها از دادن کامنت های تنش زا پرهیز بکنیم
   با تشکر

  • H.farahani

   5

   1

   Abbas
   استاد بیا با منطق شما به قضیه رینگ های مرسدس نگاه کنیم.سال 2018 مرسدس تو مونزا رینگ جدیدی اورد که لاستیک خوری رو به کمترین حد رسوند.اونم وقتی که راننده فشار کامل می اورد.بعد از اعتراض فراری فیا دستور داد ریس (فقط ریس و نه تعیین خط)امریکا و مکزیک اون حفره های پوشونده بشه.وضع تایر مرسدس تو این دو ریس از افتضاح هم بدتر بود و مرسدس هم بهانه های عجیبی (از جمله ستاپ و تقسیم وزن اشتباه) می اورد.
   پس با منطق شما پارسال هم مرسدس تقلب کرده بود.درسته؟
   نکته دیگه اینکه در صورت تقلب سرعت فراری باید برگرده به نیم فصل اول.پس سرعتشون تو استین باید مشابه پیستی شبیه استین باشه (مثل سیلوراستون یا فرانسه )نه مجارستان که هیچ شباهتی به استین تگزاس نداره.

   • Abbas

    1

    0

    همون رینگی ک از مرسدس گرفتن و درحال حاضر فراری استفاده میکنه منظورته دگ کااااا

   • H.farahani

    0

    0

    Abbas
    حداقل یه خورده احترام قائل شو و بدون اگاهی صحبت نکن.
    همون رینگ هایی که از مرسدس گرفتن؟!!!
    دادا کجای کاری؟بعد مکزیک که اون رینگ قانونی اعلام شد و مرسدس تو برزیل و ابوظبی ازش استفاده کرد.همون رینگ قبلا برای ردبول ممنوع شده بود.وقتی هم که واسه مرسدس قانونی باشه همه حق دارن ازش استفاده کنن.مثل همین تعلیق جلو مرسدس که بار اول فراری استفاده کرد و بعد مرسدس. و چندتا دیگه کپی کردن.بهتره بدونید کپی کردن خیلی رایجه تو فرمول.

  • yas

   1

   0

   کاش بعنوان یک ایرانی به زبان این مملکت احترام میذاشتی و اینجوری روش آفتوبه نمیگرفتی
   زبان معیار بلد نیستی مثل خیلی از ماها به زبان محاوره بنویس
   ادبیات فارسی رو نابود کردی بعد میای توصیه های فنی میکنی!!

 5. Just _seb

  10

  2

  بعد از تعیین خط برزیل خیلی ها روشون کم میشه بابت این تهمتها ، فراری که عالی بود تو تعیین خط آمریکا نمیدونم این تهمتها برای چیه

 6. Abbas

  5

  15

  بیایید و نادانی خود را به همه نشان دهید😂😂😂😂،بعد گندش درآمد،دیدم خیلی ب تیم فراری فشار می آمد وقتی ک اعتراضات ب گوششون رسید،اینم از نشانه اش تو امریکاااا😂😂😂😂،حالا دوستمون میاد میگه ثابت کنید،،،،اون دوستمون میاد میگه پس چرا باهاش برخورد نمیشه،،،،تنها راه نجات انسانیت استفاده هر چ بیشتر از عقل و منطقِ❤❤❤❤

  • ARA$H

   5

   2

   شایدم علاوه بر استفاده بیشتر از عقل و منطق صبر هم خوب باشه
   برزیل اومد بعد عزیز توی تعیین خط هم همین کامنتارو بزار باشه؟
   این فلسفه sf90 کلا موتور قدرتمندش توی مستقیمی هست از اول فصل معلوم بود
   اگه تونستی یک کارشناس بیارین بگه نه فراری توی مستقیمی پارتی چیزی داشته یا ی … زده بعد بیان بگین مافیا مافیا
   در ضمن اینجا فرمول موتوری نیست به قول یک ر…..

  • mahyar

   1

   1

   دوست عزیز شما حتی اگه فیا هم برسی کنه چیزی پیدا نکنه ، میایی به راحتی میگی مافیای فراری . مافیا!!! با چند تا علامت تعجب و تعدادی زیادی الف .
   چون منطق شما همینه . نظرات دیگه شما رو میشه زیر پست های دیگه اینجا دید . همش دارید میگید مافیای فراری .
   کمی تفکر .

 7. E46-M3

  10

  5

  فراری ببین چی هستی که حتی تو سالهایی که خوب نتیجه نمیگیری و قهرمان نمیشی هم اینقدر خار تو چشم رقبا هستی و این اصالت فراری را نشان میده،با اینکه مرسدس با حمایت همه جانبه چند ساله که قهرمان میشه ولی هیچکس بهش اهمیت نمیده،سال بعد به فراری خوش بینم

  • Mahmood.gh

   6

   4

   دوست عزیز خب معلوم واسه رقیب مهم باشه اگه دقت کردی ردبول و مکس حرف زدن
   میدونی چرا توتو ولف و لوییز گفتن ربطی ب موتور نداره؟
   چون فراری اصلا رقیب مرسدس نیست رقیب همون ردبول ک احتمالا از سال دیگه مکلارن هم جز رقیبهای فراری

 8. Mahmoud

  5

  1

  جالب اینه که توتو ولف و همیلتون این مسئله ی کند بودن فراری رو به موتورش و اون بخشنامه ی فیا مرتبط ندونستن. و مکس هست که میگه فراری تقلب کرده.
  از این جالب تر اینه که مرسدسم پارسال اون رینگشو توی آمریکا حذف کرد و مسابقه رو باخت و هیچکس هیچی نگفت. نمیخوام بگم دلیلش اون رینگ بوده اما هیچ کس چیزی نگفت.
  من واقعا به بینوتو امیدوارم ولی نمیدونم کی و در چه مدتی میتونه فراری رو راست و ریس کنه اما امیدوارم هرچه زود تر فراری رو قوی کنه و دهن منتقدها رو ببنده.

  • H.farahani

   3

   0

   Mahmoud
   دوست عزیز بهت قول میدم مرسدس از دست ردبول شاکیه واسه این شکایت.وقتی اعلام شد تیمی از فراری شکایت کرده اصلا فکر نمیکردم ردبول باشه.حتم میدونستم کار ردبول و مرسدس نیست و واقعا تعجب کردم.بخاطر اینکه این قضیه یه برگ عالی واسه بازیه و الان که تکلیف قهرمان مشخص شده مرسدس اونو حروم نمیکنه.شکایت رو نگه داشته بود واسه فصل بعد.الان اگه قانونی اعلام بشه دیگه نمیشه سال بعد بهش گیر داد.تقلب باشه هم که منفعتی برای مرسدس نداره بابت جریمه.
   تنها توجیهش برای ردبول احتمال فاش شدن اطلاعات فراریه.مثل جریان باطری های 2018

 9. HamidFTN

  4

  3

  بعضی از دوستان که جلوتر از کارشناسان فیا نظر قطعی رو اعلام کردن که تقلبی توی کار بوده
  بهتر نیست شما بری بشینی جای اون کارشناسان

  مشکل امسال فراری فقط تولید دانفورس کافی و دمای مناسب لاستیک‌ها بوده و از لحاظ قدرت از اول فصل و تمرینات پیش فصل مشکلی نداشتن

 10. پوریا

  2

  4

  عین داستان باتری ها دنبال اینن که ببینن سیستم فراری چیه .هی بازرسی و هی گزارش به تیم های خاص .دیگه این شوها قدیمی شده

  • mahyar

   1

   1

   عمرا هیچ کدومشون بزارن . فضای مجازیه . میان تیکشون رو میندازن و به راحتی هرچه تمام تر به مسیرشون ادامه میدن میرن .

 11. Amir5

  0

  0

  من که نمیفهمم من فکر میکنم که ردبول و مرسدس خوصوصا ردبول دارن جنگ روانی راه میندازن ولی میخواهم بدونم که متیا به هورنر چی گفته !

دیدگاه خود را بیان کنید