فرمول یک ایران – ایستگاه بعدی ما مجارستان است، یازدهمین مرحله ی فرمول یک 2016، گرندپری مجارستان در پیست هانگارورینگ برگزار می شود، پیستی که شاید خودش خیلی سریع و پرهیجان نباشد اما همیشه میزبان رقابت های هیجان انگیز بوده است، با ما باشید تا این پیست را بهتر بشناسید.

نام پیست: هانگارورینگ (hungaroring)

ظرفیت: 70,000 نفر

اولین گرندپری: 1986

طول پیست: 4.381 کیلومتر

تعداد پیچ ها: 14 تا

طول مسابقه: 306.63 کیلومتر

تعداد دورها: 70

بهترین زمان پیست: مایکل شوماخر 1:19.071 در سال 2004 با فراری

مجارستان برای اولین بار در سال 1930 میزبان یک جایزه بزرگ بود، اما با شروع جنگ جهانی دوم موتوراسپورت از این کشور رفت و در سال 1960 دوباره به این کشور برگشت.

در ابتدا پیشنهاد شد که خیابان ها میزبان گرندپری در مجارستان باشند اما در آخر تصمیم بر این گرفتند که یک پیست جدید در 19 کیلومتری شهر بوداپست بسازند.

مکان هدف که تقریبا دره مانند و گود است برای ساخت پروژه یک مزیت برای هواداران ایجاد می کرد، همین شد که در سال 1985 ساخت هانگارورینگ کلید خورد. پیست در سال 1986 افتتاح شد و در آگوست همان سال میزبانی یک گرندپری فرمول یک را بر عهده گرفت. یک موفقیت بزرگ رقم خورد، دویست هزار تماشاگر برای دیدن مسابقه به ورزشگاه آمدند.

گرندپری مجارستان در میانه ی تابستان برگزار می شود، که معمولا هوای منطقه ای که هانگارورینگ در آن قرار دارد در این موقع از سال گرم و خشک است. به خاطر اینکه در مواقع دیگر از پیست از استفاده نمی شود، معمولا سطح غبارآلودی دارد، یک دلیل دیگر این مسئله خاک شن مانند این منطقه است. همان طور که قبلا ذکر کردیم وجود پیست در یک گودی یک مزیت برای طرفداران است و باعث می شود که 80 درصد پیست از هر نقطه ای قابل رؤیت باشد.

با پشت سر گذاشتن تمرین ها، معمولا پس مانده های لاستیک ها روی سطح هر پیستی به آن کمک می کنند تا سریع تر بشود. البته این مسئله همیشه به هانگارورینگ کمک نمی کند، چون ممکن است غبار به سرعت سطح آن را بپوشاند. جدیدا پیست به هنگام برگزاری تعیین خط ها سریع تر می شود که به راننده ها این امکان را می دهد تا سریع ترین زمانشان را ثبت بکنند.

ذات پیچ دار و ناهموار هانگارورینگ، سبقت در شرایط خشک را بسیار سخت کرده است، در زیر می خواهیم به بررسی پیچ های مهم تر پیست بپردازیم.

نقشه ی پیست هانگارورینگ همراه با نمودار تغییر ارتفاع هر قسمت پیست

نقشه ی پیست هانگارورینگ همراه با نمودار تغییر ارتفاع هر قسمت پیست

پیچ 2

پس از خروج از پیچ باریک شماره ی یک با دنده ی 2 راننده ها سرعت خود را زیاد می کنند، به دنده ی 6 می روند و به هنگام رسیدن به پیچ دوم دوباره باید ترمز بگیرند و به دنده ی 2 بروند. خیلی راحت ممکن است دیر ترمز بگیرند، قفل کنند و مسیر (racing line) خود را از دست بدهند. در کل پیچ های اول، دوم و سوم از پیچ های سخت هانگارورینگ هستند و عبور از آن ها نیازمند صبر و دقت بالا است.

پیچ های 8 و 9

هر کدام از این پیچ ها ویژگی های خاص خود را دارد ولی به طور جدایی ناپذیر به هم مرتبط اند. به هنگام خروج از شیکین راننده ها از دنده 2 به 4 می روند، تا دوباره به پیچ هشتم برسند و ترمز کنند و به دنده ی 3 بروند. یک جهش سریع برای پیچ نهم، دنده ی 4، ترمز و دوباره رفتن به دنده ی 3، راننده ها باید حواسشان جمع باشد که وقتی به پیچ هشتم می رسند طمع نکنند، چون مسیر خود را برای رسیدن به پیچ نهم از دست می دهند.

پیچ 14

پیچ شماره 14 آخرین پیچ هانگارورینگ است. این پیچ مانند پیچ های عادی نیست که شما ترمز بگیرید و سپس گازش را بگیرید و بروید. راننده ها هنگام عبور از این پیچ کامل ترمز نمی گیرند، بلکه پای خود را با فشار کمی روی پدال گاز قرار می دهند و چند بار با نیروی کم پدال را فشار می دهند تا دچار کم فرمانی (understeer) نشوند. در آخر راننده امیدوار است که با مسیر مسابقه ای خوب از پیچ خارج بشود.

یک نکته در مورد پیچ شماره ی 4 پیست وجود دارد و آن دید کم هنگام ورود به آن است که گذر از آن کمی دقت بیشتری می خواهد، لازم به ذکر است که پیچ شماره ی یک نیز یکی از پیچ هایی است که برای سبقت گیری مناسب است.

در ابتدای مطلب اشاره کردیم که هانگارورینگ همیشه میزبان رقابت های جذابی بوده است، بله همین طور است، دوئل سنا و پیکه در 1987، پیروزی دیمون هیل در 1997، برد ریکاردو در 2014 که از آلونسو و همیلتون گذشت و پیروزی فتل و فراری در سال 2015؛ همه ی این ها ثابت می کنند که مجارستان میزبان رقابت های فوق العاده جذابی بوده است. امیدواریم که گرندپری هفته ی آینده نیز جذاب باشد.

تصاویری از پیست:

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

5 دیدگاه

 1. سجاد

  0

  0

  بسیار پیست جذابی هست و کند.تو این نوع پیستا بقیه تیما میتونن بهتر از مرسدس باشن.وتل ریکیاردو واقعا تو این پیست خوبن همچنین آلونسو ولی متاسفانه روزبرگ تا حالا خوب نبوده امیدوارم اینبار بتونه موفق شه.وشتپن هم این بار بعید میدونم بدرخشه.به امید پیروزی روزبرگ و وتل

 2. naeim

  0

  0

  پخش زنده بدون گزارش علیرضا صباغ بدرد نمیخوره,همون بهتر ک پخش نشه,فک کنم این هفته دیدین شاهین جاویدی چقد motp gp بی هیجان گزارش کرد,چقدم پر اشتبا

دیدگاه خود را بیان کنید