فرمول یک ایرانسباستین فتل که از سوالات متعدد مربوط به دستوری تیمی فراری خسته شده، واکنش خوبی به خبرنگار حاضر در کنفرانس خبری فرمول یک چین نشان نداد.

چارلز لکلرک در شروع مسابقه شانگهای توانست از سباستین فتل عبور کند اما در میانه راه به دستور تیم راه را برای فتل باز کرد تا راننده آلمانی برای رقابت با مرسدس ها جلو بکشد. فتل از رسیدن به خودرو های مرسدس باز ماند و تنها نتیجه این دستور تیمی از دست دادن جایگاه چهارم برای تیم و لکلرک بود.

این دستور تیمی حاشیه های زیادی را بدنبال داشته و راننده ی آلمانی تیم فراری در کنفرانس خبری چین به شدت با رسانه ها به دلیل پرسیدن چنین سوال هایی برخورد کرد:

بگذارید این را بگویم که در آن لحظه که چنین اتفاقی رخ داد، من می دانستم که با چنین سوال هایی رو به رو خواهم شد.

مطمئن نیستم که بخواهم به چنین سوالاتی جواب بدهم زیرا من کمی مخالف روشی هستم که شما و همه ی شماها کار می کنید چون شما برخی جملات را از پاسخ اینجا و آنجای من جدا می کنید و به سبک غلطی قرار می دهید.

بنابراین اگر دوباره چنین سوالی را نیم ساعت دیگر در پدوک از من بپرسی، شاید من به تو یک جواب بسیار سرراست بدهم که نتوانی آن را بنویسی یا ضبط کنی! بنابراین این روشی است که نه همه ی شما اما بسیاری از شما کار می کنید.

سباستین فتل و چارلز لکلرک - چین 2019

سباستین فتل و چارلز لکلرک – چین 2019

فتل که پیش از این از استراتژی فراری دفاع کرده بود، افزود که سریع تر از لکلرک بوده است:

من احساس کردم که در خودرویم سریع تر هستم. از من پرسیده شد که می توانم سریع تر بروم؟ و جواب دادم که احساس می کنم بتوانم.

در هوای آزاد جلویم کمی سورپرایز شدم، اما سورپرایز هم که نه ولی برای ثبت دورها کمی در تقلا بودم. هنگامی که ریتم را پیدا کردم توانستم دور شوم اما قطعا هدف ما تلاش برای گرفتن مرسدس بوده است. در آن لحظه هم فاصله ی زیادی [بین ما و مرسدس] وجود داشت.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

56 دیدگاه

 1. REZA.M

  47

  20

  بله.حتی لکلرک هم گفته بود سباستین از من سریعتر بود ولی لاستیک هاش پشت من از بین رفت و نتونست فاصله زیادی بازکنه.ولی همین که لکلرک رو بیرون از ناحیه دی ار اس نگه داشت یعنی سریعتر بوده کاملا کاری که تیم از لکلرک خواست و نتونست انجام بده.

  • ايزديار

   4

   1

   واقعا تيترتون متمايل به خبرگزاري هاي زرد شده
   از سايت وزين فرمول ١ ايران بعيده به اين سمت سوق پيدا كنه . همينجور كه تا حالا به اون سمت نرفته.
   يجوري تيتر زديد كه خواننده پيش خودش ميگه اوه ببينم فتل چي گفته

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   1

   5

   اقای رضا دلیای برای دروغ گفتن نیست، بخدا قسم ارزش ندارد. باور کنید ندارد. هم خودتان را بی اعتبار میکنید هم به شعور دیگران توهین میکنید، اخه کجاگفت فتل سریعتر است. اینرا که نگفت هیچ حتی برعکسش گفت، و به کنایه به تیم گفت خوب حالا که گذاشتم رد شود چی شد؟ گفتن صبر کن داریم بررسی میکنیم.
   من خواهش میکنم فقط بگین وقتی همچین چیزی نگفته چرا میگویید گفته،؟ یعنی واقعا رسیدید به این مرحله؟
   یعنی واقعا نمیشه یکبار شماها خبرسازی نکنید. ایکاش جلوی اینگونه حبرها گرفته میشد.
   نیکو رزبرگ در یوتیوبش این دستور را بررسی کرده براتون 100 درصد میگوید اشتباه بود. البته این فقط لکلرک را در بین همه محبوب تر کرد.
   تا الان 3 بر صفر به نفع لکلرک است. در استرالیا ذستور دادن رد نشو. وگرنه براحتی رد شده بود. این یک، در بحرین که رد شد و پوست فتل و مرسدس را هم کَند. این دو تا. در چین هم با دستور تیمی دوباره فتل راخواستن جلو ببرن. و جالبه چه خوشحالی هم کرد روی سکویی که متعلق به لکلرک بود. البته فتل میداند این اولین سکویش در این فصل بود. جالب است که روزنامه های نزدیک به فراری گفتن لکلرک دیگر توجهی به دستورات نخواهد کرد و سریعتر راه خروج را به فتل نشان خواهد داد. هواداران فراری را امیدوار کردی لکلرک. این خیلی حرف سنگینی است.
   لطفابه شعور همه احترام بگذارید. دروغ ننویسید. لکلرک حتی اشاره ای به این موضوع نکرده.

  • king power

   3

   6

   اولا ک چون سرعتش بیشتر بود ک دلیل نمیشه تصمیم درست بوده.اگ میگی چون سرعتش زیاد بود باید راه میداد خب چرا تو استرالیا فتل ب لکرکی ک سریعتر بود راه نداد.
   دوما این استراتژی فراری ک تمام دستورات تیمی ب نفع فتل هستش چ ما دلمون بخواد چ نخواد چ خوشحال بشیم چ ناراحت
   اما سوما اون زمانی هم ک لکرک بوتاس رو تو دو تا کفی نگه داشت من ک ندیدم فتل انچنان نزدیک بشه شاید من اشتباه دیدم

 2. Nohed81

  50

  16

  حرف حساب جواب نداره. ولی فتل کلا با دستور تیمی مخالفه، اما خب تیم یه مدیر داره و اونه که دستور اول و آخر میده. منم با دستور تیمی مخالفم. اما من یه کاربر ساده هستم و کاری نمیتونم بکنم. پس اگه تو چین و ۱۸ مسابقه بعدی برای هر تیمی و هر راننده ایی از طرف مدیر دستور اومد، حداقل ما کاربرا زیاد خودمون ناراحت نکنیم. و عادی با قضیه کنار بیاییم. ممنون از فتل.

  • Hammer

   40

   40

   شما که لالایی بلد بودی چرا تو 2018 خوابت نمیبرد؟ اون موقع به بوتاس میگفتین بابا یکم شخصیت داشته باش دستور تیمی مرسدس رو قبول نکن الان دستور تیمی شد منصفانه نه؟ 🤣

   • Nohed81

    26

    13

    لالایی بلد نیستم. ولی خیلی میخوابم. جنابعالی هم خودتو زیاد ناراحت نکن، بگیر بخواب. و از زندگی خودت لذت ببر. اینجوری بخوای بفکر دستورات تیمی باشی زود پیر میشی . عزیزم

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   2

   5

   ابتدا بخاطر اشتباهات تایپی احتمالی عذر میخوام. دستم پانسمان است نمیتوانم خیلی صحیح تایپ کنم.

   چرا پس شما جوابش را ندادی؟ خیلی بد هستش که ادم رنگ عوض کنه که البته شما به تنهایی خودت رنگارنگ هستی، اما دقیقا بیایی حرفی بزنی و یکنفر بیاد چیزی بهت بگه که نتونی حتی تکان بخوری. این را میگن رسوایی در مشخص شدن تعصبات جاهلانه. البته من بازم حق میدهم به شماها. چون هنوز دارید دوره نوجوانی را تازه واردش شدید و میگذرانید. هنوز جا براب بچه گی کردنتان هستش. اما اینکه عادت کردید، وقتی حرفی میزنید به فکر نکنید این خیلی بد است. اینرا برات تجربه بشه. جالبه دیشب آقای صباغ در لایوشان که ماشاالله هواداران فتل پر بودن یک سوال بسیار آشنایی کرد، بخاطر حرفی که یکی هز شاهکارهای هوادار فتل زد و ایشان سوال بسیار اشنایی پرسید و گفت بجز روسیه مرسدس در کدام مسابقه دستور تیمیش باعث شد قهرمانی و یا جایگاه اول را هز بوتاس بگیرند و به لوییس بدهند، غیر از روسیه در کدام مسابقه این اتفاق افتاد؟ و دوباره گفتن خوب جواب بدین و اتفاقا اعلام کردن که امشی استثنا قائل میشوند و حتی حرفهای متعصبانه راهم اجازه میدهند هر دو طرف هوادار بزنن. هواداران فتل سکوت کامل بودن. چونجوابی نداشتن بدهند، اونجا دیگه لایو بود مثل اینجا نبود که شما هر چیزی خواستی از خودتان بسازید و بگویید تازه لایکتان هم میکنند. تجربه بشه برای شما که وقتی بخاطر یک دستور تیمی مرسدس انهم زمانی که 100 امتیاز اختلاف بوتاس و همیلتون بود، خودتان را اینجا به مرز خودکشی رساندید،، حالا تیم خودتان از اول فصل، سه مسابقه گذشته، سه تا دستور تیمی به نفع فتل داده. که الان شما اینطوری گیر کنی و در جواب بگویی توجه نکنپیر میشوی، شما پس چراتوجه میکردید.؟ خوب این موقع ها سکوت کن که اینطوری ضایع نشوید.
   حالا تک به تک تان را دارم براتون، تازه اول راه هستید و رانندتون داره توانایی هایش را نشان میده.

   • Nohed81

    6

    2

    شفیعی جان یه لیوان آب پرتقال بزن، دهنت خشک شد داداش، به خودت رحم کن. حالا من جوالتو میدم و بعد از این اصلا دیگه کامنتای جنابعالی رو نمیخونم. اولا در جواب لایو آقای صباغ. بجز روسیه، خنده دار شده این جریان. یکم بخندیم،🤣🤣 عمم بود که تو آلمان نزاشت بوتاس از همیل عبور کنه،،؟؟ با اینکه بوتاس سرعتر بود. تازه کجا دیدی که یه همتیمی فتل تو خط یک باشه بگن بزن کنار فتل رد بشه، از وبر گرفته تا همین لکرک. دوست عزیز من برات آرزوی موفقیت میکنم. خودتو زیاد ناراحت نکن. ضمنا بنده ۴۰ سالمه. و شاید جنابعالی فکر کنی من بچه هستم. که اصلا برام مهم نیست.

 3. Sebvettel5

  36

  27

  لکرک به این زودیا تو فراری جایی نخواهد داشت
  و وقتی که کنده باید بکشه کنار باید با این قضیه کنار بیاد تو چین هم تو تعیین خط کند بود هم تو مسابقه.
  و کلا همه هم میدونیم که لکرک از فتل کندتره
  پس این سوالا درباره دستور تیمی بسیار مسخره و توخالیه.

  • Mahmood.gh

   7

   6

   دستور تیمی هیچ ایرادی نداره ب هیچکسم ربطی نداره
   تیم فکر منافع خودش و تیم تشخیص میده چیکار کنه
   فقط نکته اینه اگه از نظرتون کاره بد و کثیفیه واسه فراری هم بد و کثیفه
   اگه استراتژی تیمه واسه بقیه تیمها بخصوص تیم رقیب هم بد نیست

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   2

   5

   لکلرک همین الانش هم از نظر هواداران فراری، روزنامه ها، کارشناسان، خبرنگاران، راننده هایی مثل رزبرگ و پالمر جایگاهش بسیار بالاتر از فتل است.
   شما روزنامه های ایتالیایی را بخوانید که نوشته، فتل در فراری دیگر جایی ندارد.

   روزنامه کوریره دلو اسپرت :
   فراری به آینده ای میرود که سباستین وتل در آن جایی ندارد.
   میک شوماخر در آینده نزدیک میتواند در کنار چارلز لکلرک راننده فراری باشد.

   روزنامه لاریپابلیکا :

   رقیب اصلی لوئیس همیلتون، چارلز لکلرک است.

   • Nohed81

    4

    2

    شفیعی جان. این چندمین اکانتی هست که میسازی؟؟ بن بشی دیگه باید بری لالا ها. رنگت حنا نداره داداش. زیاد خودتو خسته نکن

 4. پوریا

  21

  2

  کاملا مشخص بود که فتل سریعتره ولی چیزی که برام سواله اینکه چرا پیت استاپ دوم رو بلافاصله بعد اشتپن انجام ندادن اون موقع فاصلشون ۳ ثانیه بود و لکرک با لاستیک نو میگرفتش

  • Behnam380

   19

   7

   برای اینکه سعی داشتن بوتاس پشت لکرک نگه دارن تا فتل بهش برسه که البته فکر احمقانه‌ای بود چون بوتاس براحتی میتونست فاصله باز کنه ،فتل حتی آنقدر سریعتر نبود که بتونه از هم تیمی خودش رد شده چه برسه به یه مرسدس.

 5. REZA.M

  27

  13

  بله.سب سریعتر بود.11 دور توی محدوده دی ار اس لکلرک بود ولاستیک هاش تقریبا رفته بود ولی با اینحال وقتی از لکلرک رد شد لکلرک نتونست توی محدوده دی ار اس بمونه.ولی لکلرک فقط با سه دور موندن پشت فتل لاستیک ها رو قفل میکرد.ولی در کل سومی حق فتل.توی تعیین خط سریعتر بود.استارت بهتری داشت-و سریع تر هم بود و بدون اشتباه عمل کرد و البته جواب حرف های مکس رو هم داد.

 6. Amin

  16

  20

  از روباه پرسیدن شاهدت کیه؟جواب داد دُمم!
  آخه کدوم آدم عاقلی از اتفاقی ک ب نفعش بوده دفاع نمیکنه؟؟؟؟؟؟؟
  انتظار دارین فتل بگه:وای من اصلا خوشحال نشدم،تو همون مسابقه که نتونستم فاصله رو با مرسدس کم کنم،میخواستم رده رو برگردونم (مثل لوئیز مجارستان ۲۰۱۷) اما تیم نذاشت!

  • MERC

   12

   7

   کسی به اینکه جای دوتا فراری که سوم و پنجم شدن عوض شده اهمیتی نمیده, چیزی که قابل قبول نیس اینه که طرفدارای این تیم که دستور تیمی جز جدا نشدنی مدیریتشون هست میان به مرسدسی گیر میدن که از راننده ای که هیچ شانس قهرمانی نداره در اواخر فصل کمک میگیرن تا جایگاه شانس اول قهرمانی رو محکم کنن.
   به این آدما چی باید گفت و چجوری باید واسشون توضیح داد.. نمیدونم

   • علی شفیعی | کاربر متخلف

    2

    3

    چی چی؟ لوییس بر نگرداند؟

    دیگه کارتان به اینجا رسیده که مسابقه را هم عوض میکنید؟
    واقعا پس شما از سال 2018 نگاه میکنی. وای اینجا را ببینید.
    ولی برو در یوتیوب نگاه کن در پیچ اخر لوییس جایگاه را پس داد.
    تنها بهری که دستور ایمی دادن فقط روسیه بود که اول شدن در مسابقه را از بوتاس گرفت.

 7. Mr.FoX

  12

  6

  یعنی مغزم دیگه سوت کشید اینقدر خوندم فتل تو DRS لکراک بود لکراک تو DRS فتل نبود آخه کدوم احمقی وقتی بهش دستور تیمی میدن میچسبه به ماشین هم تیمیش که پدر لاستیک هاشو در بیاره اون که در نهایت نمیتونه ازش سبقت بگیره چون تیم گفته نکن. خب برادر من طرف یه مقدار فاصله میگیره که لاستیک هاش سالم باشه و بتونه تو هوای آزاد سریع تر بره. به فتل تیم چه دستوری داد؟ فشار بیار یعنی چی یعنی سریع نبوده و لکراک اون پشت اعصابش داشت خورد میشد با وشتپنی که داشت می‌رسید . فتل سریع بود ؟ پس دستور push push رو فراری مریض روانی بود بهش بده ؟ سریع بود فاصله باز میکرد میرفت. اختلاف سرعت دوتا هم تیمی میدونی یعنی چی؟ یعنی مکس و پیر یعنی آلونسو وندورن یعنی رایکونن جوویناتزی سریع بودن یعنی این نه فاصله ۱.۵ ثانیه که بعدش بگن فشار بیار نمیتونی بیشتر سریع باشی جا رو برگردون.فتل فن ها بزنین دیس لایک رو که فراری اگه اینجوری ادامه بده باید از این بعد با ردبول وشتپن بجنگیم نه مرسدس ها.راستی یه چی دیگه بهتون میگم کار دستتون بیاد کی سریع تر بود تو فراری: بوتاس با مرسدس هیولاش یه دور با لاستیک های تازه اش و مدیومش پشت لکراک با لاستیک های هاردش موند ولی فتل داشت با لاستیک هایی که یکی دو دور نو تر بود از مکس تو ردبولی که پشت فراریه دفاع میکرد براتون جا افتاد کی سریع تر بود؟ حالا باز صحبت DRS رو بکنین.امسال نابودیم با این استراتژی و ماشین مضخرف فراری

  • Akbar (Ghasemi)

   4

   2

   کامنتت پر از غلط بود، لاستیکی که نوتر بود؟ لاستیک نو کمی طول میکشه تا به دما برسه دلیل نمیشه تا ازپیت زدی بیرون با لاستیک نو سریع تر باشی!!! اونم فقط یه دور نوتر!!!!!

  • H.farahani

   5

   0

   مستر فاکس
   الان همه فتل فنا بیان و قبول کنن کار تیم اشتباه بوده مشکل فراری حله.دیگه اشتباه استراتژی وجود نداره؟مشکل سرعت حل میشه؟
   من شخصا میگم کار خیلی اشتباهی بوده.حالا که چی.مشکل تیم منفعل بودنشه.تعداد زیاد اشتباهات استراتژیه.دستورات احمقانه است که نتیجه عکس میده.اگر تو استرالیا چارلز از سب رد میشد کسی فتل رو بازنده میدونست با ماشین مشکل دار؟مسلما نه.
   اینو مطمئن باشید مشکل تیم راننده نیست.شاید کسی جایگزین فتل بشه یکی دو سال خوب باشه ولی اونم افتش شروع میشه.یه نگاه به ریکیاردو بندازید و مقایسه کنید با گسلی تا بدونید چه راننده ایه.ولی الان تو رنو چه وضعی داره؟چه انگیزه ای داره؟شکست هالک!!!!اون دنبال قهرمانی جهانه.شکست هالک چی بهش میده.نمیدونم از هالک بهتره یا نه.حرفم انگیزه است.بذارش تو یه ماشین رقابتی تا بدونیم چند مردِ حلاجه.
   نمیگم فراری رقابتی نیست(که تو دو از سه نبوده)ولی تیم اینقدر فشار گذاشته رو راننده که عملکردش افت کرده.منظورم اینه که راننده با وضع داغون نمیتونه بهترین کارایی رو از ماشین بگیره.حالا که لکلرک خوبه و تیم سنگ جلوش میندازه مشکل از تیمه نه از فتل.
   یکی از دوستان میگفت سومی خوشحالی داره؟واقعا شما از چهره سب خوشحالی استنباط کردید.توقعتون چیه؟مراسم سکو رو انجام نده؟
   روسیه پارسال لوییز خوشحال بود که سب باشه.خدا خدا میکرد اون مراسم زودتر تموم شه.
   در مورد سرعتر بودن و مقایسه تون ازتون میپرسم شما گسلی و جیووناتزی رو با لکلرک یکی میدونی؟شما راحتی و اسوده خاطریِ مکس و کیمی رو با این همه هجمه علیه فتل یکی میدونی؟
   در مورد دفاع کردن.اولا دیدیم لاستیک سرد چقدر مستعد اسپین شدنه.انوم با دانفورس مرسدس.تایر فتل سرد بود مدارا کرد. بلافاصله رده اش رو پس گرفت و دیدیم چطور دور شد.نمیدونم چه اصراری دارید این دوتا رو بذارید روبه روی هم.فراری الان یکی از بهترین ترکیب‌های تاریخش رو داره.و تیمه که با کاراش گند میزنه.شما مطمئن باش بدون دستور فتل یکم اینور و اونور از چارلز رد میشد.ولی باز یه عده میگفتن فلان دور پشت هم تیمیش موند.
   شما سخت نگیر که یه عده از دوستان ازین دستور حمایت میکنن.ما هواداریم.دستمون هم به هیج جا بند نیست.از دستور هم خوشحال نیستیم.چون ضررش از سودش بیشتره.ولی وقتی میبینیم همه افتادن به جون فتل خوب ازش حمایت میکنیم.ولی موضوع مهمتر اینه که هر چیز کوچک و بزرگی پیش بیاد اگر یه سمتش فتل باشه میشه مهمترین دغدغه فرمول یک.
   ببخشید بابت اطاله کلام و از شاخه به شاخه پریدن.

 8. Ezk1980

  12

  12

  برای اولین بار در تاریخ یه تیمی با دیر اوردن یه راننده اش به پیت لین اونو یه رده فرستاد عقب تر تا از یه راننده اش در برابر یه راننده دیگه اش دفاع کنه …ترسیدن لکرک دوباره دستور تیمی رو ندید بگیره و از فتل رد بشه اونقدر دیر اوردنش تو پیت که مطمئن بشن ورشتاپن بینشون قرار میگیره …بعد از دستور به باریچلو برای قهرمان نشدن و ترمز کردن ، این دومین شاهکار تاریخ فراری بود

  • mehdivettel

   4

   6

   ببین لکلرک چون فاصله اش با مکس زیر دو ثانیه بود تحت هر شرایطی آندرکات میشد و تیم اونو نگه داشت تا بلکه بتونن با استراتژی تک پیت برا لکلرک مسابقه رو تموم کنن

   مشابه همین کار تو بحرین انجام شد جایی که اول لکلرک اومد و فتلی که توسط همیلتون آندرکات شده بود چند دور دیرتر اومد تو پیست و بعد با لاستیک های نوتر به راحتی از همیلتون سبقت گرفت
   در ضمن با سرعتی که لکلرک تو چین داشت تحت هیچ شرایطی تهدیدی برا سب نبود چون خیلی ازش سریعتر بود

   • Kh.n

    2

    1

    مهدی وتل جان دقیقا.
    یه دوستی نوشته اینقدر لکلرک را بیرون نگه داشتن اندرکات شد.من نمیدونم این دوستان فقط گازدادن ماشینها را تماشا کردن؟
    وتل که ۲ثانیه جلوتر از لکلرک بود به زور از چنگ اندرکات مکس فرار کرد.چه برسه به لکلرک که پشت وتل بود.
    فراری باید باید استراتژی تک پیت استاپ برای لکلرک پیاده میکرد دراین صورت ۳و۴ را از دست نمیدادن.

  • H.farahani

   3

   1

   شما مثل اینکه درس تاریختون خوب نیست.فراری اینقدر ازین اشتباهات داشته که نگو.زمان اونسو و ماسا تا دلت بخواد.راستی چرا زمان سیفتی کار تو المان سال قبل همون دور اول کیمی رو نیاوردن پیت تا حداقل جلوی بوتاس در نیاد.(با اشتباه مرسدس تو پیت)چطور فکر کردن کیمی با اون تایرا تا اخر ریس میره.برد که پیشکش.چرا همون جا گذاشتن کیمی سب رو اندرکات کنه.چرا وقتی دیدن لوییز و مکس با الترا تو بارون دوری دو تا سه ثانیه از فتل و کیمی سریعتره(فتلی که از بوتاس سریعتر بود) تایر سافت کهنه رو با الترا عوض نکردن.چرا تو مجارستان یه پیت ساده رو اونقدر کش دادن که سب بیفته پشت بوتاس.چرا تو استرالیا دور 15 تایر سب رو عوض کردن و مجبور شد تا اخر با اون تایرا بره.چرا وقتی فتل مشکل داشت و دوری یه ثانیه کندتر بود نذاشتن لکلرک ازش رد شه(لکلرکی که قبل از مشکل سب بالای ده ثانیه ازش عقبتر بود)تا همه (بخونید اونایی که با سب مشکل دارن )اون دستور رو لطف قرن حساب نکنن و چماق تو سر فتل.چرا حفظ یه سه و چهار ساده باید یه امر محال بشه.
   چرا سال قبل تو چین فتل رو فرستادن پشت بوتاس.
   چرا وقتی ماشین فراری تو هر برخورد ساده دور خودش میچرخه تیم یه توضیح براش نداره.اگه مشکل راننده است چرا قبلا سابقه نداشته.و چرا حل نمیشه.
   چرا الان عملکردی از کیمی می‌بینیم که تو فراری نمیدیدیم.مطمئن باشید فتل هم جای دیگه خیلی بهتر کار میکنه.و مطمئن باشید با این کارا لکلرک هم روز به روز افت میکنه.
   و کلی چرای دیگه.امیدوارم فراری یه جهش اساسی داشته باشه.اول تو ذهنیت و تفکر بردن و بعد ماشین.وگرنه این فصل هم برای ما با حسرت تموم میشه.شاید خیلی زودتر از فصول گذشته

   • Aidin

    1

    3

    H.farahani
    این که گفتی تو هر برخورد ماشین فراری دور خودش میچرخه فتل فنا مشکلشو پیدا کردن گویا فراری اکسلش شل بوده امسالم که بال جلوش شله خدا به خیر کنه 🤣

 9. Kh.n

  14

  8

  فراری همیشه وای می ایسته ببینه ردبول ومرسدس چیکار میکنن.
  اگر پیش دستی میکرد وقبل ازمکس پیت استاپ انجام میدادن خطر آندرکات ردبول از بین میرفت ومیتوانست به مرسدس فشار بیاره.
  فراری شدیدا شدیدا مشکل استراتژیستی داره واقعا.یه فکر اساسی باید بکنن.
  سباستین جان دمت گرم خوب دهن خبرنگارها رو بستی ایول.ایول.

   • داریوش

    4

    2

    اگر این گاراژ فراری نبود ، الان میخواستید درباره چی صحبت کنید ؟
    مشخصا ، امسال رقابتی در جریان نخواهد بود ( به خاطر اختلاف ماشین ها )
    بزارید گاراژ شیرین کاری بکنه که سرگرم بشیم
    رقابت بیشتر بین رده های ۸ تا ۱۴ هست
    بقیه قابل پیشبینی و بی مزه شده

   • علی شفیعی | کاربر متخلف

    2

    4

    شما فصل قبل خیای از این جور حرفها زدی.
    یادت میاد؟ فصل 2017 که تمام شد، گفتی سال دیگه فتل رحم نمیکنه به هیچکس. البته درست بود، بی رحمانه اسپین شد. در مسابقه سنگاپور، ناراحت نباشید فردا پیست را فتل به اتش میکشه اگر انجام نداد هر چی خواستین بگین، کلی اتش نشان اماده باش خورد. کلی هواپیما اتش نشانی، هلیکوپتر های امداد رسانی اماده بودن اما خوب گویا فتل را گفتن چی میخوای، گفته کبریت دارین من حداقل یک اتشی روشن کنم حرف این بنده خدا حداقل یک دصدیش عملی بشه.
    اخه دوست خوبم شما که جشنواره اینگونه صحبتهاهستی دیگه کنار بشین و نگاه کن بیشتر.

 10. Ali n

  6

  7

  “اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید. اگر کسی مدعی باشد که دو به علاوه دو می شود پنج، یا این که ایسلند در خط استوا قرار دارد، شما به جای عصبانی شدن، احساس دلسوزی می کنید، مگر آن که اطلاعات حساب و جغرافی شما آن قدر کم باشد که این حرف ها در افکار شما تزلزل ایجاد کند.”

  برتراند راسل
  حکایت این جمله ، حکایت الان فتل هست که خودش هم میدونه هیچ دلیل قانع کننده ای برای این دستور تیمی وجود نداره جز برتری دادن فتل به لکرک ولی نمیخواد قبول کنه.

 11. علی شفیعی | کاربر متخلف

  0

  3

  سلام. اینهمه هوادار فتل این امدن، دریغ از یک کامنت درست، و منطقی. کامنت هایی که وقتی شما حتی به درک خودمان هم اتکا نکنیم با نگاه به تحلیل های اشخاصی چون نیکو رزبرگ، و جولیان پالمر، وحتی پاراگراف اول این خبر که نگاه کنیم. میبینیمتمام کامنتها را جمع کنیماز درونشان حتی یک خط درست نمیتوامید استخراج کنید. واقعا چرا یک عده بهشان برنمیخوره که به این راحتی کلامشان بدون ارزش مفهومی به حساب بیاورند.

  من روی صحبتم با هواداران فتل نیست چون به واقع خیلی کار دارند تا بخوایم باهاشون هم کلام شویم.
  من با هواداران فراری هستم، شما بروید تحلیل رزبرگ را ببینیدپالمر را ببینید، فن پیج های فراری را ببینید، دیگر کار به جایی دلره میرسه، کم کم فکر کنم اینطوری ادامه یابد در مونزا قول میدهم بر روی پلاکارت ها VETTEL OUT را ببینید. رزبرگ در دو پست این را بیان میکند که اگر نگا6 کنید به تابم های فتل بعد هز گذشتن از لکلرک در محدوده 39ها دور میزند، اما لکلرک در محدوده 38 ها است.

  اینرا بازم میگویم اصلا با هواداران فتل نیستن، شماها جوابتان را به بهترین وجه ممکنلکلرک دارد میدهد، در اذربایحان فتل تحقیر نشود باید سجده شکر بجا بیاورید اما یقیننا میشود تا خیلی مسائل مشخص شود، ایکاش سن و سال این هواداران به حدی بود مسابقه به مسابقه اون چهار سال را میدیدن. البته درسته در ایران نشان نمیدادن اما بهر حال میشد از طریق های گوناگون دید… تا متوجه بشوند اون 4 سال جطور بدست امد. اما اینها اصلا متوجه نمیشوند. اما واقعا خوشحالم که تا الان 3 بر صفر به نفع لکلرک است. در استرالیا که دستور دادن رد نشو. این یکی. در بحرین که تحقیر کرد، این دو تا ، در چین هم که دستور دادن جای را تغییر دهد. رزبرگ میگوید فتل به وضوح از لکلرک کند تر بود و بوتاس بعد از این جابجایی خیلی شدیدتر دور میشد.
  اما اصلا اینها مهم نیست. روزنامه های ایتالیایی سنگ تمام گذاشتن براش.
  لکلرک جنتلمن بودنش را نشان داد، و دارد با عملچردش میگوید که اقای فتل با اینهمه دستور تیمی بازم قبل از مسابقه دهم وادارت میکنم راننده دوم باشی. و چه روز زیبایی خواهد بود رفتن فتل از فراری و ازاد شدن این تیم.

  اگر هلموت مارچو نبود، فتل الان همچنان بدنبال خیلی چیزها بود.
  گفتم با هواداران فتل نیستم.

  هوادارانی با این همه ادعا هنوز نمیدانن که مجارستان 2017 لوییس جایگاه را برگرداند. این خیلی زشت است
  پس وقتی ابتدایی ترین اطلاعات را نداری، مدعی چی هستید.

 12. Nohed81

  2

  1

  Ali مثالت خوب بود. ولی بجا نبود. و بنظرم هیچ ربطی به موضوع نداشت. و اینکه اگر این مثال برای این خبر در نظر گرفتی، بدون سخت در اشتباهی. موفق باشی.

 13. امید نورمحمدی

  1

  0

  کل این بحثها و حرفها برای چیزیه که همه دیدیم! چشم و گوش و قدرت تحلیل هم همه داریم. فقط زاویه دیدها تفاوت داره. توی استرالیا سب کنار کشید و اینجا لکرک. فراموش نکنید لکرک با DRS هم نتونست نزدیک سب بمونه ولی تمام مدتی که سب پشت سر لکرک بود این لکرک بود که نتونست فاصله را از محدوده 1 ثانیه بیشتر کنه. حتی یک دور بهش فرصت دادند و نتونست.
  بنظر من سب سریعتر بود ولی نه خیلی زیاد اما تجربه درآوردن مسابقه را داشت. نه مثل افتضاحی که لکرک توی بحرین ببار آورد و راحت 1-2 را دودستی به حامیش تقدیم کرد.
  عجیبه که همر و طرفدارهاش انقدر از سب با ماشین بد فراری میترسند! بخدا منکه طرفدار سب هستم میدونم امسال خیلی راحتتر از پارسال همر قهرمان میشه و تنها رقیبشم بوتاسه.
  این رزبرگ هم دیگه شورشو درآورده. یک قهرمانی شانسی گرفت و سریع در رفت و الانم که فقط حرف و حرف و حرف و … زربرگ اگر انقدر به اوضاع تسلط داشت که فرار نمیکرد.
  از همه عجیبتر هم احساسات شور انگیز کل تیم مرسدس و کارمندهاش مثل رزبرگ به لکرکه! روسیه فصل قبل که بوتاس پارک کرد تا همیلتون بهش برسه و رد بشه اصلا مهم نیست و فقط اگر سب از لکرک رد بشه فاجعه ببار اومده.
  حالا تازه 3 مسابقه تموم شده و هنوز کلی مسابقه مونده که توی همش هم مرسدس 1-2 خواهد کرد و نیازی به ایجاد حاشیه برای سب و این بچه لکرک ندارید بخدا. ولشون کنید بزارید بچه کارشو انجام بده و درس بگیره. درسی که توی بحرین برای فراری گرون تموم شد. ماشینی که از فراری داریم میبینیم یک فاجعه است و حتی همیلتون هم حرفهای گذشته خودشو تصحیح کرد و به آینده آدرس داد.

 14. امید نورمحمدی

  0

  0

  تموم شدن فتل آرزوییه که فعلا در حد حرفهای فالگیرها میشه روش حساب کرد. دفاعی که جلوی مکس کرد نشون میده که سب تموم نشده ولی روی مکس بیش از اندازه حساب کرده بودند و بیخود میگفتند آینده فرمول 1 دست مکسه…

دیدگاه خود را بیان کنید