فرمول یک ایران – در قسمت قبلی با دلایل جدایی لوییس همیلتون از مکلارن و پیوستن او به تیم مرسدس بنز و همتیمی شدن با نیکو روزبرگ تا حدودی آشنا شدید در این قسمت به رخداد های سال 2014 بین این دو قهرمان که اولین سال هایبرید شدن خودروهای فرمول یک را تجربه می کنند می پردازیم…

با شروع شدن سال 2014 تقریبا با تمرینات پیش از فصل مشخص شد که چه تیمی قرار است به قهرمانی برسد. به نقل از کریستین هورنر مدیر تیم ردبول که به عنوان اولین تیم در تست بودند:

ما به عنوان اولین تیم وارد تمرین شدیم و خیلی سخت بود تا بتوانیم حتی دو دور سالم بزنیم ولی با مشکلاتی همچون از کارافتادن پیشرانه تا اتش گرفتن خودرو را داشتیم. تیم رنو شدیدا تلاش میکرد تا بین پیشرانه هایبرید، توربوشارژر و سیستم ERS یک هارمونی مناسب را ایجاد کند ولی موفق نبود. این تست های پیش از فصل بسیار زود فرا رسیدند و ما نتوانستیم خودروی مناسب را بسازیم. این یک فاجعه بود که ما در مجموع توانستیم 1500 کیلومتر تست کنیم در مقایسه با مرسدسی که توانست 9000 کیلومتر را تست کند!

mercedes-amg-petronas

تیم مرسدس بنز در فصل 2014

نیکو روزبرگ:

ما برای شروع این فصل هیجان زیادی داشتیم چون قوانین جدید امده بود و ما به عنوان یک تیم بسیار امیدوار بودیم به آینده. با توجه به زمانی که تیم های دیگر ثبت می کردند و مدیریت سوختی که وجود داشت در مقایسه با خودمان به اعتماد به نفس بالایی دست پیدا کردیم که آن هم هر روز بیشتر می شد.

لوییس همیلتون:

ما بسیار هیجان زده بودیم چون با توجه به تیم های دیگر ما توانستیم یک شروع خوب را به نمایش بگذاریم.

توتو ولف(مدیر تیم مرسدس):

تلاش بسیار زیادی پشت این تیم بود. وقتیکه برای اولین بار خواستیم در ماه دسامبر(روز نامشخص) پیشرانه را روشن کنیم. با اینکه اینکار در حضور تمامی مهندسین و مکانیک ها و تیم مدیریت بود پیشرانه روشن نمی شد.-نمی شد که نمی شد- بالاخره در ساعت 10 یا 11 بود که پیشرانه روشن شد که آن لحظه هم فقط یک سیلندر آن کار می کرد! با اینحال تمام تیم خوشحال شدند و به هم تبریک می گفتند. ما هدفمان این بود که در ساعت 9 صبح روز تست خودرویمان را برای تست به پیست وارد کنیم چون می دانستیم با توجه به قوانین جدید هر مقدار تست بیشتری انجام دهیم به نفع ماست. حتی 2 مایل یا 2 دور بیشتر از باقی تیم ها هم میتواند یک مزیت باشد.

Nico at australian gp 2014

نیکو روزبرگ – سکوی گرندپری استرالیا 2014

مسابقه اول فصل، گرندپری استرالیا:

لوییس همیلتون توانست در یک تعیین خط بارانی پول پوزیشن را کسب کند و در جایگاه اول مسابقه را شروع کند… روز بعد در شروع مسابقه، نیکو روزبرگ که در جایگاه سوم قرار داشت توانست با یک شروع عالی به رده اول برسد دنیل ریکاردو نیز توانست جایگاه دوم را از لوییس همیلتون بگیرد اما قبل از پیت استاپ اول تیم به لوییس همیلتون در مکالمه ای رادیویی اعلام می کند که بیا به گاراژ و مسابقه برای ما تمام است .

LH44 Australian Gp2014

کناره گیری لوییس همیلتون – گرندپری استرالیا 2014

از طرفی دیگر نیکو روزبرگ در آن گرندپری برنده شد و در رادیو تیمی اعلام نمود:

بچه ها ممنون، چه ماشینی بهم دادید دمتون گرم…

Rosberg wins Australian Grand Prix

نیکو روزبرگ – پیروز گرندپری استرالیا 2014

مسابقه دوم فصل، گرندپری مالزی:

لوییس همیلتون با یک عملکرد فوق العاده پیروز این گرندپری می شود و بیان می کند:

در آن مسابقه من از تکنیک های زیادی استفاده کردم مخصوصا مدیریت سوخت بهتری نسبت به بقیه داشتم که آن هم من یاد گرفته بودم و در مسابقه اعمال کردم ولی بقیه مخصوصا همتیمی من موفق به چنین کاری نشد. با توجه به فاصله ای که با نیکو داشتم تیم یک تحقیقات وسیعی را انجام داد تا ببیند به چه دلیل نیکو با چنین فاصله ای از من مسابقه را به پایان رسانیده و این عوامل برای همتیمی من مشخص شود تا ضعف خود را برطرف کند…

2014 Malaysian gp podium

سکوی گرندپری مالزی 2014

مسابقه سوم، گرندپری بحرین:

در این گرندپری بدون شک یکی از زیباترین دوئل های تاریخ فرمول یک را شاهد بودیم و با دیدن عدم وجود هیچگونه دستور تیمی این دو راننده با چه جسارت و شجاعتی اقدام به رقابت باهم میکنند بسیار برای همه لذت بخش و هیجان انگیز بود به قول نیکو روزبرگ گاهی اوقات بین او و لوییس در این مسابقه تنها 1 سانتی متر فاصله وجود داشت ولی این مسابقه نیز با برد لوییس همیلتون به پایان رسید. ( تنها دستور تیمی که می توان گفت که وجود داشت آن بود که پدی لو در حین حضور خودروی ایمنی از دو راننده مرسدس خواست که آرام تر رانندگی کنند و دو خودرو را سالم به تیم تحویل دهند!)

lewis-hamilton-and-nico-rosberg-battle-during-2014-bahrain-grand-prix

دوئل همیلتون و روزبرگ – گرندپری بحرین 2014

تنها نقطه تقریبا جنجالی این گرندپری می توان به رادیو لحظه پیروزی همیلتون اشاره کرد که تیم در حال تبریک گفتن به اوست و او می گوید:

کارتون خیلی خوب بود بچه ها، ما بردیم با اینکه ما در این سمت گاراژ اون خودروی مناسب رو نداشتیم( در واقع گفت که خودروش در مقایسه با نیکو کندتر بود) اما حله ادامه بدین.

توتو ولف نیز در رابطه با این مسابقه بیان کرده بود:

بعد از مسابقه یه خبرنگار فرانسوی اومده بود و از ما تشکر کرد بابت این نمایشی که داشتیم ولی من اصلا متوجه نبودم و هنوز در شوک و استرس رانندگی این دو نفر بودم و مهم تر اینکه این روند و رقابت در ادامه فصل چطور میخواد باشه! اگر ما توو هر مسابقه یک چنین رقابتی رو داشته باشیم چطور می تونیم دیگه زنده بمونیم!

LH44 VS NicoR6

دوئل همیلتون و روزبرگ – گرندپری بحرین 2014

نیکو روی سکوی گرندپری بحرین :

(با شوخ طبعی) من به شدت متنفرم که نسبت به لوییس دوم شوم.

تا به اینجای کار امتیاز ها 61، 50 به ترتیب متعلق به نیکو و لوییس بود.

Mercedes-AMG-Petronas-2014-Chinese-Grand-Prix-Lewis-Hamilton-Nico-Rosberg

همیلتون و روزبرگ – گرندپری چین 2014

گرندپری چین هم فرارسید و لوییس به سومین برد پیاپی خود در فصل دست پیدا کرد.

اما!!

گرندپری اسپانیا، به نظر شخصی خودم اینجا جایی بود که اوضاع تغییر کرد!

در این گرندپری که لوییس همیلتون چهارمین برد خود را کسب نمود همه چیز عادی نبود اوضاع کمی متفاوت بود! توتو ولف درباره این برد گفته:

بحث های زیادی بعد از بارسلونا در تیم شکل گرفت چونکه قوانین تیم به شکل 100 درصد از طرف راننده رعایت نشده! یکی از این قوانین ان بود که ما می خواستیم هر دو خودرو با یک تنظیم پیشرانه برابر مسابقه دهند اما در دورهای اخر این قانون توسط لوییس همیلتون نادیده گرفته شد نمی گویم که او عمدی این کار را کرده ولی این اتفاق افتاده!

F1 2014 Spanish Grand Prix

همیلتون و جوردن – گرندپری اسپانیا 2014

لوییس روی سکوی بارسلونا در مصاحبه با ادی جوردن:

من همش داشتم دکمه هارو بالا پایین می کردم تا بتونم به یه تنظیمی برسم که یخورده زمان بهتری رو ثبت کنم چونکه به طور کل نیکو از من سریعتر بود و من خوش شانس بودم که نیکو رو تونستم پشت سرم نگه دارم.

نیکو در مورد این قضیه چیزی را بیان نکرد اما فقط بیان کرد که چهار برد پیاپی رقیب او برایش فرسایشی بوده و باید این فاصله را کم کند.

گرندپری بعدی گرندپری پر حاشیه تر موناکو بود!

در گرندپری موناکو در مرحله تعیین خط روزبرگ موفق می شود یک زمان خیلی خوب را ثبت کند در دور اخر مرحله سوم که نیکو در حال زمانگیری است در پیچ شماره 5 نیکو نیم ثانیه دیرتر ترمز می کند و مجبور می شود که به منطقه امن پیست برود و به دنبال این قضیه لوییس همیلتونی که در پشت او بود و سکتور اول سریعتری را ثبت کرده بود با نشان داده شدن پرچم زرد نتوانست دور خود را تکمیل کند و به جایگاه دوم تعیین خط بسنده کرد.

لوییس پس از تعیین خط در رادیو گفت:

 (با لحنی تمسخر امیز) این از خوبی نیکو بود که این کار رو با من کرد.

نیکو پس از تعیین خط در رادیو تیمی بیان کرد:

البته که من از لوییس عذر می خوام، حواسم به پشت سرم نبود و وقتیکه داشتم دنده عقب میومدم لوییس رو توو آینه دیدم و از این بابت متاسفم. گاهی اوقات اوضاع اینطوری میشه!

Monaco gp2014n

مقایسه دور تعیین خط و دور آخر نیکو روزبرگ در مرحله تعیین خط – گرندپری موناکو 2014

نیکی لاودا که در گاراژ مرسدس شاهد این دو نفر بود می گوید:

بعد از اینکه دیتاها مشخص شد و معلوم شد که نیکو 0.5 ثانیه دیرتر ترمز زده و از او دلیل خواستیم گفت که من دیرترمز زدم دیگه! لوییس هم برگشت بهش گفت ببین تو 10 متر دیرتر ترمز زدی این اشتباهی نیست این عمدیه!

من خودم این مشکل رو با پراست داشتم وقتیکه باهاش همتیمی بودم، طبیعیه که وقتی یک خودرویی دارید که میتونه قهرمان بشین باهاش این اختلافات شکل میگیره و گاهی اوقات رانندگانی که در این سطح باهم رقابت می کنند یه وقت هایی کلک هایی رو سوار میکنند که از همتیمی خودشون جلو بزنند.

توتو ولف هم در اینباره اینطور نظر داده:

تا اونجایی که من نیکو رو میشناسم و این دوسال شاهد نیکو بودم می تونم بگم که نیکو ادم سر راستیه و هرچی هست و نیست رو میگه و ادمی نیست که تلاش کنه دیگران رو فریب بده. ما هیچوقت نمی تونیم بفهمیم که این قضیه عمدی بوده یا نه ولی می توانم بگویم که اینجا اغاز اختلاف بین این دو فرد بود و اینکه شما راجبه از بین رفتن رفاقت بین این دو نفر حرف می زنید به نظرم بهتره یه سوال اول از خودتون بپرسید که آیا اصلا این دو نفر از اول باهم دوست بودند!؟ صرف اینکه دوتا پسر 15 16 ساله اونم توو رقابت کارتینگ باهم همتیمی بودند دلیل نمیشه که باهم رفیق بوده باشند و باقی بمونند! چون دنیای کارتینگ با فرمول یک خیلی فرق داره!

نیکو روزبرگ برنده این گرندپری شد و توانست پیشتازی در جدول رانندگان را با 122 امتیاز نسبت همیلتون 118 امتیازی به خود اختصاص دهد.

monaco gp 2014

سکوی گرندپری موناکو 2014

دیوید کولتهارد نظر جالبی در این مورد دارد:

به نظرم لوییس به خاطر اینکه این گرندپری رو نبرده ناراحت نیست به این خاطر ناراحته که فکر میکنه که همتیمیش به اندازه کافی اون پشتیبانی لازم رو بهش نداده و این مسئله برد یا باخت یک گرندپری براش نبوده این یک باخت اخلاقی بوده که همتیمی او به او هدیه داده.

به نظرم تا به اینجا برای فصل 2014 کافیه و در یک پست دیگر به ادامه اتفاقات این فصل بپردازیم.

پ.ن : تمام راننده هایی که ادمین طرفدارشون بود بازنشست شدن و الان دیگه فقط یه کیمی براش مونده 🙁

 

قسمت قبلی این مطلب:

همیلتون و روزبرگ؛ پرده اول رقابت مقدس دوران هایبرید

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

46 دیدگاه

 1. Nico

  23

  11

  و باز هم سینه چاکان پسر به اصطلاح سریع حرف از شیطنت نیکو میزنن
  به چه حقی تنظیمات موتور رو بهم زده!؟
  این کار رو نیکو میکرد خون و خونریزی میشد اینجا!؟
  و مسیله بعدی سر ناراحتی همیلتون توی موناکو
  همیل میخواست نیکو براش وینگ من بازی دربیاره
  وگرنه poleزدن بهانه است

 2. akbar

  27

  12

  بازم شروع شیطنت از همیلتون…
  شگردش بردن حریف به حاشیه است…
  این کاراش دو رو داره
  یکی روی غیر اخلاقیشه که باعث میشه رفابت تنها توی پیست نباشه
  روی دیگه اش اینه مهارتهای غیر فنی و روانی حریف رو به چالش میکشه

  در کل من به عنوان یه بیننده ازین کار متنفرم اما شاید واسه کسی جذاب باشه و این شخصیه

 3. Nico

  23

  9

  وولف:قوانین تیم نادیده گرفته شده.نمیگویم لوییس از عمد اینکار را انجام داده اما اتفاق افتاده!؟
  بازم رجوع کنیم به حرکت نیکو تو اسپانیا2016 که مقصر شناخته شد از طرف تیم بخاطر اینکه تنظیمات پیشرانه اون بود که باعث تصادف شد!!!!!!!!!!
  توی موناکو هم نیکو داره میگه اشتباه کرده و از همیلتون معذرت خواهی کرده کاری که از پسر به اصطلاح سریع بعیده
  چه حقایقی که خیلیا نمیدونن و الان با این بخش دارن بهش میرسن تا بفهمن پسر به اصطلاح سریعشون کی بوده و کی هست.

  • Saeedsl1

   24

   10

   گفتی اسپانیا!!!

   یاد عده ای افتادم ک میگن پیچ قاشق تو ژاپن جای سبقت نیست!؟

   مگ چمن های بارسلونا جای سبقته!؟

   خوبه همیلتون برا مسابقات بارسلونای بعدی بره نیوکمپ تا خوب باد بگیره چطور خودش با خودش تو چمن اسپین بشه!!!

   • amirhosseinramezani

    9

    25

    اگه منظورت اسپانیا ۲۰۱۶ بود که اگه دقت کنی میبینی لوییس میاد از راست سبقت بگیره نیکو هدایتش میکنه تو چمن . از نظر شماهایی که از لوییس بدتون میاد اصن رانندگی بلد نیست

   • akbar

    18

    6

    هدایتش میکنه تو چمن؟
    ترمز مال چیه؟
    ضمنا نیکو از نظر تکنیکی یه دفاع صحیح انجام داد وگرنه تو جریمه دادن به رقبای همیلتون فیا رحم نمیکنه

   • amirhosseinramezani

    10

    10

    یه طوری حرف میزنید از تکنیک و ترمز و این حرفا انگار ۱۰ ساله راننده فرمول یکید شما چه میدونید آخه تو اون لحظه با نزدیک سیصدتا سرعت چی تو ذهنه طرفه ماشین تو چه وضعیتیه اگه میشد راحت گفت پس ترمز برا چیه پس تصادفای ورستپنه چی؟ همین فتلتون تو آلمان رفت تو دیوار ترمز نداشت؟ کیمیتون زد به همیلتون و بوتاس ترمز نداشت؟ شما خوتون ترمز زیر پاتونه با ۸۰ تا سرعت یا کمتر یا بیشتر تو شهر تصادف میکنید چیه پس فقط الکی یه چی میگید از تعصب

   • akbar

    6

    1

    اقایان عزیز بنده راننده نیستم و متخصص هم نیستم صرفا یک هوادارم و میگم قانون دفاع رو نیکو درست انجام داد و جریمه هم نشد اگه غیر از اینه بفرمایید تمسخر یا مغالطه معنی نداره مگه شما که میای نظر میدی راننده اف1 هستی؟!
    اقای یعقوبی عزیز بحث من راجع به باکو نیست و اون یه موضوع دیگه است که سب جریمه شد و باید میشد و حرفی هم نیست چه ربطی داشت به اسپانیا 2016؟!!

   • الف ی برگشت خورده

    1

    4

    albar
    شما میفرمایید که فیا در جریمه دادن به رقبای همیلتون رحم نمی کنه
    کاملا غلطه این صحبت
    نمونه اش باکو 2017
    استرالیا 2009
    بفرمایید چرا همچین جمله ای نوشتین لطفا

   • yas

    4

    0

    خب این کاربر نمیخواد این چیز خوب رو داشته باشه. شما حساس نباش احمد جان. تو فضای مجازی از این آدما زیادن

   • Ahmad VETTEL

    4

    0

    yas:
    میدونم این مرض تو فضای مجازی ایران زیاده ولی اینجا که یه فن پیج اینستا نیست.منم بلدم به زبون خودش جوابشو بدم ولی اینجا جاش نیست آخه.

 4. Saeedsl1

  17

  4

  مطلب جالبیه

  لطفا از رقابت های 2010 و 2012 فتل و آلونسو هم بزارید

  درسته رقابت مطلقا نابرابری بود ک همه سعی میکردن بنفع فتل نشون داده بشه ولی خیلی جذاب تر بود

  • Nico

   13

   5

   زمان پیت استاپ!!!!!!!!!!!!!!
   فقط ی نگاهی به پیت نیکو تو آلمان2016 بنداز
   جایی که کمپانی به این بزرگی ب کرنومتر درست نداره و7ثانیه بعلاوه جریمه5ثانیه نیکو رو میندازه پشت مکس
   در بقیه موارد هم پیت های نبکو0.5ثانیه کندتر از همیل انجام میشد مگر استثنا

   • الف ی برگشت خورده

    6

    2

    داداش منم نیکو فنم ولی داری خیلی تند میری
    همین الآنش برو آمار پیت ها رو ببین
    تقریبا همیشه بوتاس پیت سریعتری نسبت به لوییس داشته

   • Nico

    4

    2

    آدم نمیتونه به طرفدارای فتل اطمینان کنه
    شما که جای خود داری
    تند میرم چون حرف درسته
    من چیکار به بوتاس دارم!؟!؟
    خدا چرا همه رو به هم ربط میدن بنده هات

   • الف ی برگشت خورده

    3

    5

    طرفدارای فتل بخاطر چیزایی مثل تعصب آلمانی و دشمنی با همیلتون خودشون رو چسبوندن به نیکو
    ولی من اونجوری نیستم
    هر جور راحتی صحبت کن
    اما دارم میگم آمار پیت استاپ رو نمیشه مبنای حمایت از راننده قرار داد دوست من

   • akbar

    5

    0

    دوستمون نیکو اتفاقا مشخصا تعصب المانی داره و ایرادی هم نداره هر کسی واسه طرفداری هر کس یا چیزی میتونه دلیل کاملا متفاوتی با بقیه داشته باشه و به کسی ربطی نداره ولو متعصب باشه…
    پاسخ منطقی دادن مهمه خارج از اینکه مخاطبت چرا طرفدار کسیه که هست…

   • yas

    5

    0

    تو این سایت فقط امیر محمد نیکو فنه؛ ماها هم از سرلج بازی ادای نیکو فن‌ها رو درمیاریم……

   • Nico

    3

    1

    از شما بعید بود جناب yas
    عکس نیکو رو گذاشتی پروفایل بعد میگی طرفدار واقعیش نیستی!؟
    حرفی نمیمونه
    اینم اثبات حرفم
    به خودتم باید شک کنی دیگه بقیه جای خود

   • yas

    3

    0

    جناب nico؟؟
    نمیدونم تحصیلات شما در چه حدیه. ولی کنایه موجود در کامنت قبلی بنده مشهود بود. همین آقایی که ادعا میکنه تنها نیکو فن سایته، پروفایل تلگرامش پر از عکس‌های همیلتونه.
    کامنت قبلی من کنایه‌وار بود. من هنوز هم نیکو فن هستم و خواهم بود. چون به تمامه عاشقشم
    عجولانه قضاوت کردی دوست عزیز.

   • Nico

    3

    0

    من درس نخوندم متوجه کنایه شما نشدم
    ولی از اینکه قضاوت نادرست کردم معذرت میخوام
    همیلتون فن ها حواس برای آدم نمیذارن

 5. mehdivettel

  16

  3

  مطلب عالی بود دمتون گرم
  کاملا مشخصه هر دو طرف دست به هر کاری می‌زدند تا با هر طریقی برنده بشن ولی چیزی که مشخصه همیلتون اول شروع کرده چه تو بحرین که تیکه انداخته و چه تو اسپانیا
  به آخر این فصل هم نگاه نکنید همیلتون با فتل خوب شده بود به محض اینکه ببینه در خطره شروع میکنه به مصاحبه های عجیب غریب و تخریب رقیب مثل امسال اسپا یه جور جو روانی درست کرده بودند که انگار ماشین فراری هر دور یک ثانیه سریعتره

 6. cfz

  8

  19

  موناکو 2014 کاری که نیکو کرد خیلی کثیف بود اینکه رقیبتو نذاری تایم سریع بزنه زرنگ بازی نیست این نشونه ضعفت در برابر رقیبته
  البته نیکو هم خسته شده بود از دیدن لوله اگزوز لوییس توی مسابقه های قبل دیگه چاره ای نداشت

  • H.farahani

   12

   6

   جناب cfz
   تو چهار سال رقابت همیل با نیکو در موناکو فقط 2015 لوییز سریعتر بود.اونجا هم نیکو مشکل ترمز داشت.تو تمام این سالها و رکورد بیشترین پول پوزیشن همیلتون فقط یکبار تو موناکو پول گرفته(2015)

   • cfz

    8

    15

    فقط 2015 سریعتر بود؟ بهتر بود میگفتی نیکو فقط 2013 سریعتر بود
    2014 که نیکو نذاشت لوییس تایمشو بزنه
    2016 ماشین لوییس توی تعیین خط مشکل فشار سوخت داشت
    نیکو به هیچ وجه در حد لوییس نبود همه هم میدونن ولی نمیخان بیانش کنن

   • بهزاد زمانی

    6

    0

    جناب CFZ بی انصافی نکنید. با اینکه نتایج 2014 رو میدانستم با اینحال چند روز اخیر دوباره داشتم مسابقات رو مرور میکردم با اینحال اونقدری هیجان داشت که از خودم بپرسم جدا لوییس چطور قهرمان شد؟ با اینکه لوییس در کل کمی سریعتر بود ولی بی انصافی محضه اگر بخواهیم توانایی های روزبرگ رو نادیده بگیریم.

  • Nico

   10

   7

   از اسپانیا2014و2016فاکتور میگیریم
   کانادا2016
   ابوظبی2016
   اینا به تمیزترین شکل ممکن انجام شد چون همیلتون انجام داده و کسی نباید اعتراض کنه
   خدایا خودت ظهور کن

   • Nico

    3

    3

    خب الان چی شد مستر فراهانی!؟
    از این حرفا به چی باید برسم!؟

  • H.farahani

   1

   7

   نیکو تنها هم تیمیه لوییز که در تعداد پول پوزیشن یه فصل لوییز رو برده.سال 2014 نیکو 11 پول لوییز 7 پول یکی هم ماسا.2016 هم تا امریکا 8 بر 8 مساوی بودن.چهار تای اخر هم نیکو واسه دومی تایم میزد و ریس میداد.(اگه اول باشی ممکنه نفر دوم پیچ یک اوتت کنه ولی وقتی دومی میزاری اولی بره و سالم میمونی)
   موناکو رو بذار کنار.از استین امریکا مثال میزنم که میگن قلمرو لوییزِ.2014و15 نیکو سریعتر بود.2016 رو بالا توضیح دادم.
   یه چیز دیگه اینکه قبل از دیگران شما ارزش کار لوییز رو کم جلوه میدی.با اختلاف سریعترین ماشین و هم تیمی ضعیف تر.پس چه کار بزرگی کرده.
   به نظر بنده تفاوت لوییز و نیکو در رانندگی بسیار جزئی بود.برتری لوییز در نوع نگاهش به مسابقه دادنه.برای لوییز بردن همه چیزِ همه چیز

 7. سید علی حسینی

  5

  0

  بهزاد نمیشد من روو همون پیام پاسخ بدم چون از لحاظ فنی برای سایت غیر ممکنه ، اینم جزییات پیت استاپ موناکو 2014 برای راننده های مرسدس، چیز بحث برانگیزی نبود براشون و کسی هم در اینباره انتقادی نداشت و منم ننوشتم چیزی راجبش،ولی موناکو 2015 خیلی افتضاح بود؛ به هر حال اینم جزییات پیت استاپ موناکو 2014:

  نیکو روزبرگ : 26 دور اول با سوپرسافت ، با یه پیت استاپی که در مجموع 24.672 ثانیه طول کشید با تایر های سافت اومد بیرون و 52 دور زد.

  لوییس همیلتون : 26 دور با سوپرسافت زد که با یه پیت استاپ 27.509 ثانیه طول کشید با تایر سافت بیرون اومد و 52 دور دیگه رو زد.
  فاصله هر کدوم با نفر بعدی و قبلی به ترتیب 0.408 ثانیه و 3.245 ثانیه بود وقتیکه اومدن پیت استاپ.
  تنها احتمالی که بود این بود که همیلتون میتونست حین خودروی ایمنی که سر تصادف آدرین سوتیل فک کنم اسمش بوده باشه بره پیت و از نیکو جلو بزنه ولی خب متغیر های زیادی اون وسط بود که این کار رو خیلی خیلی ریسکی می کرد که هم راننده و هم تیم نخواستند که این پیت انجام شه.

 8. H.farahani

  4

  1

  جناب حسینی
  موناکو 2014 زمانی که لوییز پشت نیکو بود سریعترین سکتور یک شخصی رو ثبت کرد نه در واقع سکتور یک رو سبز کرد نه بنفش بازم زمانش از نیکو کندتر بود.در مورد پیت استاپ شما درست فرمودید.زمان سفتی کار بخاطر تصادف سوتیل لوییز از تیم میخواد که برای پیت اقدام کنن.تیم قبول نکرد و دور بعد نیکو و لوییز باهم(همه رانندها غیر از ماسا) رفتن به پیت باکس.اون اختلاف زمانی برای پیت هم ناشی از معطی لوییز برای پیت نیکو بود.وقتی راننده های مرسدس رده یک ودو هستن همیشه قانون پیت اول برای نفر اول صادق بوده.حداقل زمان نیکو اینطور بود.

 9. Vetel

  4

  1

  واقعا کسی اونموقع امید نداشت تیمی بیاد و جلوی مرسدس عرض اندام کنه درحالی که قوانین هایبرید برای مرسدس یک موهبت الهی شده بود واقعا اونموقع رقابت کسل کننده بود…بالاخره روزهای امیدوارکننده از راه رسید سال آینده باید بدون شک بهتراز امسال باشه

دیدگاه خود را بیان کنید