فرمول یک ایران – در روزگاری که فرمول یک تازه به دنیا آمده بود و دوره ی نونهالی را می گذراند نسلی از بریتانیایی ها به پا خواستند تا این کودک نوپا را به بلوغ برسانند و پرچم فرمول یک را به دست بگیرند نسلی که با کشته شدن هیجان را به رقابت آوردند نسلی که بدون تجملات ، بدون درگیری ها و سیاست های امروزی فقط می راندند و در خیلی از مواقع هم می مردند آن ها نسلی بودند که رقیبان برادر گونه بودند نسلی شایسته ی لقب “سِر” …

جان سورتیس ، جیم کلارک ، گراهام هیل ، لورنزو باندینی ، بروس مک لارن ، جک برابهام ، یوخن ریندت ، مایک اسپنس و جکی استوارت بودند که فرمول یک را به دنیا معرفی کردند و وارث فانجیو ( فانجو) شدند و خیلی ها هم جانشان را برای بالا نگه داشتن پرچم فرمول یک فدا کردند اما در این بین نام یک نفر بیش از دیگران می درخشد کسی که پس از گذشت چندین نسل هنوز هم می جنگید و نفس طرفدارانش را در سینه حبس می کرد اما در نهایت هیچ اتفاقی برای او نمی افتاد !

دوستانش یکی یکی تصادف کردند و یا سوختند و جان سپردند اما او ماند تا امروز برای ما داستان های افسانه ایش را بخواند و دل جوانان را برباید داستانی که نویسنده ای دیوانه تر از نویسندگان مردگان متحرک داشت  این داستان ، داستان مردگان راننده است و کسی که در آن نام راننده ی فرمول یک را قبول می کند حکم مرگ خود را امضا کرده است !

سر جکی استوارت

جکی در میلتون دهکده ای در فاصله ی 15 مایلی گلاسگو اسکاتلند و در تاریخ 11 ژوئن 1939 به دنیا آمد پدر او تاجری موفق و راننده ی آماتور موتورسیکلت و برادرش راننده ی مسابقه بود او بالاخره در سال 1964 نظر سران تیم فرمول سه تایرل را به خود جلب کرد تا بتواند در این تیم براند و در نهایت دو سال بعد راننده ی تیم اوون ریسینگ شد و با عملکرد بسیار خیره کننده به جهانیان هشدار داد که “هی من دارم میام که اسطوره بشم” او با رانندگی بسیار چشم نواز در گرندپری ایتالیا اولین پیروزی دوران رانندگی خود را بدست آورد اولینی که به هیچ وجه آخرین نبود !

جکی استوارت در سال بعد اما عملکرد سال قبل خود را نداشت و رده ی هفتم را کسب کرد و البته موفق به پیروزی در گرندپری موناکو شد و بالاخره در سال 1968 به ماترا رفت تا تاریخ را در این تیم بسازد.

جکی استوارت

فصل اول جکی با ماترا بسیار خوب بود و جکی با این تیم بریتانیایی رده ی دوم را کسب کرد و در سال بعد اما اولین قهرمانی از سه قهرمانی سر جکی استوارت با تیم ماترا ثبت شد فصل بعد را با تایرل گذراند و رده ی پنجم را کسب کرد اما در سال بعد دوباره قهرمان جهان شد تصحیح می کنم با اقتدار کامل قهرمان جهان شد !

او تنها در 5 مسابقه اول نشد و با 62 امتیاز به همه ثابت کرد که از بهترین های تاریخ است سال بعد را هم با موفقیت گذراند و پشت سر امرسون فیتیپالدی رده ی دوم را کسب کرد تا منتظر بماند و بعد از کسب سومین قهرمانی خود در فرمول یک از این دنیای خطرناک خداحافظی کند او سال بعد و در سال 1973 پس از سومین قهرمانی در فرمول یک از این رقابت ها خداحافظی کرد.

جکی استوارت

در گرندپری بلژیک سال 1966 سر جکی با سرعت 270 کیلومتر از مسیر به بیرون پرت شد و با دکه ی تلفن برخورد کرد و پایه ی فرمانش به درون پای او فرو رفت و باک او نیز سوراخ شد تا سوخت ماشین به کلی تخلیه شود و جالب تر از همه نبود هیچ گونه فردی برای رساندن کمک به سر جکی بود !

بالاخره افرادی جکی را بر تخت سوار کرده و از مسیر بیرون بردند و حالا چه ؟ اینجا خبری از دکتر نیست ، خبری از دارو نیست حتی چسب هم نداریم ! جکی را با آمبولانس به نزدیک ترین بیمارستان رساندند و در آن جا ساعت ها بر روی برانکارد منتظر ماند جایی که به گفته ی خودش مملو بود از ته سیگار و آشغال های دیگر بود و آمبولانس دیگری آمد تا او را به بیمارستان بهتری در لیژ ببرد اما او نیز راه را گم کرد و ساعت ها چرخید و چرخید تا بالاخره با جت شخصی سر جکی او را به بیمارستانی در لندن منتقل کردند و همین باعث شد تا سر جکی جنبشی برای افزایش امنیت فرمول یک به راه بیندازد و در مصاحبه ای تاریخی چنین سخن می راند

اگه قراره میراثی تو این ورزش داشته باشم دوست دارم یه بخش برای افزایش امنیت فرمول یک رو ببینم چون روز اولی که تو یه گرندپری روندم فهمیدم که قوانین امنیتی رو عزراییل گذاشته !

من 25 دقیقه تو ماشین گیر کرده بودم تا بالاخره گراهام هیل و باب بوندورانت موفق شدند به کمک وسایل توی یه جعبه ی یکی از تماشاچیان من رو از تو ماشین در بیارن و با یه ون بردنم به یه مخروبه ای که اسمش درمانگاه بود و کفِّش پر بود از ته سیگار و هر آشغالی که فکرشو بکنین آخرش منو چپوندن تو یه آمبولانس داغون که با پلیس اسکورت می شد و اسکورت پلیس آمبولانس رو گم کرد و آمبولانس بیمارستان رو ! شانس آوردم که صدمه ی حدی ندیده بودم.

می دونین اینجا چی توجهم رو جلب کرد؟این که همه چیز به طرز بسیار زیبایی اشتباه چیده شده بود این مسخره ست.

جکی استوارت

سر جکی با مدیر تیم BRM پویشی را راه اندازی کرد تا امنیت فرمول یک را بیشتر کند و رانندگان زیادی نیز در این کمپین شرکت کنند تا جان رانندگان فرمول یک میراث سر جکی استوارت شود و مسئله جالب اینجاست که بر طبق آمار احتمال مرگ سر جکی در دوران رانندگی او در فرمول یک حدود 75% بوده است اما او ماند تا امروز برای ما داستان های افسانه ایش را بخواند و دل جوانان را برباید …

تولدت مبارک مرد پرنده !

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

  1. حسام

    0

    0

    عالی ممنون بابت اطلاعاتی که بهمون دادید. خیلی از این مطالب رو نمی دونستم.
    فکر می کنم اسم راننده افسانه ای خوان مانوئل فانخیو (فانگیو) باشه نه فانجیو. البته ممکنه من اشتباه می کنم

دیدگاه خود را بیان کنید