Register

ده − چهار =

A password will be e-mailed to you.

موتور اسپرت ایران میچ ایوانز با پیروزی در ای پری رم اولین برد جگوار را در فرمول ای رقم زد و به دنبال وی آندره لوترر آلمانی از تیم چینی تشیتا رده ای بهتر از دوم بدست نیاورد. استافل وندورن هم اولین سکوی تاریخ فرمول ای را برای تیم خواهر مرسدس یعنی HWA Racelab بدست آورد.

تعیین خط

در یک جلسه تعیین خط بارانی در لحظات پایانی سوپر پول فرمول ای رم علی رغم خوشحالی‌های تیم پاناسونیک جگوار ریسینگ برای اشتباه لوترر راننده تیم دی اس تشیتا در هیرپین پیچ شماره 13 این آندره لوترر آلمانی از تیم تشیتا ( تچیتا ) بود که پول پوزیشن را از آن خود کرد و از خط یک استارت زد.

اما رده سوم مسابقه از آن خوزه ماریا لوپز راننده تیم جئوکس دراگون شد.

این در حالی بود که استافل وندورن راننده تیم خواهر مرسدس یعنی HWA Racelabs با بدست آوردن رده چهارم در جلوی مکس گانتر راننده گئوکس دراگون ریسینگ و همینطور سباستین بوئمی راننده مدعی تیم نیسان ای دامز درمی‌آید.

ادآردو مورتارا راننده تیم سوزی ولف یعنی ونتوری اگرچه به سوپر پول نرسید و رده هفتم را بدست آورد اما بالاتر از رابین فرینج راننده تیم ان ویژن ویرجین ریسینگ و الکس لین راننده دوم تیم پاناسونیک جگوار ریسینگ درآمد.

پاسکال ورلاین راننده سابق فرمول یک و راننده حال حاضر تیم ماهیندرا ریسینگ با گرفتن رده نه چندان جالب دهم جلوتر از فلیپه ماسا راننده دیگر معروف تیم سوزی ولف یعنی ونتوری درآمد.

به دنبال ماسا در رده بد 11، اولیور رولند راننده تیم نیسان ای قرار گرفت.

اما بخش جالب این تعیین خط این میانه جدول است که پیشتاز قهرمانی این فصل آنتونیو فلیکس دا کوستا از تیم ب ام و آی اندرتی موتوراسپرت رده دوازدهم را از آن خود می‌کند و بالاتر از دیگر مدعیان قهرمانی این فصل یعنی سم برد از تیم ان ویژن ویرجین ریسینگ و لوکاس دی گرسی از تیم آئودی آئودی ابت شفلر که به ترتیب در رده های 14 و 15 قرار گرفته اند، قرار می‌گیرد.

ژان اریک ورن راننده فرانسوی و مدعی قهرمانی تیم تشیتا

ژان اریک ورن راننده فرانسوی و مدعی قهرمانی تیم تشیتا

در حالی که ژان اریک ورن پیروز مسابقه قبل در سانیا چین و قهرمان فصل پیشین فرمول ای جایی بهتر از رده هفدهم نمی‌یابد و پایین‌تر از گری پافت از HWA Racelab و بالاتر از اولیور تروی راننده تیم نیو و جرمه دی امبرسیو راننده تیم ماهیندرا و تام دیلمان راننده دیگر نیو که به ترتیب رده های نوزدهم تا 21 را بدست آوردند قرار گرفت.

راننده بریتانیایی تیم ب ام و آی اندرتی، الکساندر سیمز به دلیل نقص فنی که باعث رد فلگ در جلسه تعیین خط شد از تایم زدن باز ماند از انتها مسابقه را استارت زد.

مسابقه

در استارت مسابقه این مرد پول پوزیشن دار مسابقه بود که راننده تیم پاناسونیک جگوار ریسینگ، میچ ایوانز را در پشت سر خود در همان ابتدا نگه داشت.

در حالی که همه‌ی خودروها یه سمت پایین تپه حرکت می‌کردند این خودروی هم تیمی لوپز یعنی مکس گانتر بود که در پیچ شماره هشت لیز خورد و به دیوار برخورد کرد که باعث جدا شدن بال جلوی وی در هوا در پیست شد.

چند لحظه بعد، هم تیمی او لوپز به سم برد راننده بریتانیایی تیم ورجین ضربه زد و او را به سمت دیوار فرستاد و با خودروی دچار نقص فنی شده لنگان لنگان به سمت پیت لین رفت. به دنبال برخورد لوپز و برد، راننده آرژانتینی تیم گئوکس دراگون ( لوپز) نتوانست تا از شیکین عبور کند و به دیوار در ایپکس پیچ 19 برخورد کرد.

با نبود هیچ گونه فضایی برای عبور، گری پافت راننده تیم HWA Racelab با لوپز برخورد کرد و به دنبال آن ژان اریک ورن با نبود هیچ فضایی به پشت پافت برخورد کرد و بال جلوی خودروی وی به زیر دیفیوز خودروی این بریتانیایی رفت و با بسته شدن کل مسیر، پرچم قرمز برافراشته شد و مسابقه متوقف گردید.

با بیرون آمدن پرچم قرمز و معلق شدن مسابقه در حالی که خودروها از پیست جمع می شدند زمان مسابقه در حالی که 42 دقیقه از آن باقی مانده بود نگه داشته شد.

وقتی که مسابقه دوباره از سرگرفته شد، لوترر دوباره از ایوانز پیشی گرفت و او را در پشت سر خود نگه داشت. استافل وندورن این دو را در رده سوم تعقیب می‌کرد.

با فعال شدن محدوده اَتک مد ( با رفتن به درون پیچ 7 اتک مد را در آن دور راننده ها برای خود فعال می کنند که به معنای استفاده از ماکزیمم توان 225 کیلووات برای مدت چهار دقیقه در مسابقه است) آنتونیو فلیکس دا کوستا اولین راننده ای بود که آن را دریافت کرد و در چند ثانیه به پیست برگشت.

هر راننده فقط دوبار حق دارد که اَتک مد را در طول مسابقه فعال کند که در هر بار این افزایش توان خودرو فقط به مدت 4 دقیقه باقی خواهد ماند.

در حالی که هنوز رقابت در جلوی مسابقه وجود داشت و 25 دقیقه از مسابقه باقی مانده بود لوترر هنوز پیشتاز مسابقه بود و ایوانز به دنبال وی.

با وجود اینکه 23 دقیقه تا پایان مسابقه مانده بود، این فلیپه ماسا بود که از دور مسابقه به علت نقص فنی خارج شد.

فلیپه ماسا راننده تیم ونتوری

فلیپه ماسا راننده تیم ونتوری

با توجه به مسابقه افتضاح فصل قبل ایوانز در این پیست جایی که در حالی که پیشتاز مسابقه بود انرژی اش تمام می‌شود، ایوانز بسیار تلاش می‌کرد تا سرعت و پتانسیلش را در رم به نمایش بگذارد.

در حالی که 16 دقیقه از مسابقه باقی ماند است، با دریافت کردن اَتک مد توسط ایوانز او توان لازم را دریافت کرد تا در پیچ شماره 11 از مرد آلمانی بگذرد و پیشتازی مسابقه را از آن خود کند.

در حالی که رقابت در جلو بسیار داغ بود، بین وندورن با دو خودروی پیشتاز فاصله ای یک ثانیه ای ایجاد شده بود.

لوترر در حالی که بسیار تشنه پس گرفتن رده خود بود تا اولین برد خود در فصل را بدست بیاورد، از اَتک مد نهایی و دوم خود برای حمله و تحت فشار قرار دادن راننده کیویِ استفاده کرد.

با این حال ایوانز او را عقب نگه داشت در حالی که انرژی هر دو به علت دفاع و سریع راندن در حال تمام شدن بود.

با خاطره فصل قبل ایوانز در رم که هنوز در ذهن او تازه مانده بود، ایوانز تمام تلاشش را در حالی که مشتاق دریافت اولین برد جگوار در فرمول ای بود برای تمام کردن مسابقه گذاشت.

او در حالی که با تیم خود پشت ارتباط رادیویی درگیر بود اما توانست مسابقه را به خوبی در رده اول تمام کند.

فرمولe

استافل وندورن

او مسابقه را در حالی که فقط 2 درصد انرژی در باطری پک داشت تمام کرد. پشت سر او لوترر دوم شد و استافل وندورن هم اولین پودیوم و سکو را برای HWA بدست آورد.

در نهایت مسابقات فرمول ای پس از برگزاری ای پری رم و پس از 7 مسابقه 7 برنده متفاوت ( راننده ، تیم) داشته است، چیزی که رقابت در این مسابقات را تا به امروز در این فصل در کنار حضور فراوان خودروسازان معروف در فصل بعد همچون پورشه و مرسدس بسیار جذاب کرده است.

2 دیدگاه

 1. McLaren F1

  7

  1

  دست راستشون رو سر فرمول یک البته از نظر تنوع نتایج

 2. مهدی کوپایی

  4

  0

  انتظارها به پایان رسید
  وندورن هم سر سکو رفت بعد از دو سال