Register

پنج × 2 =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – پاوریونیت‌ فرمول یک که ابرخودرو مرسدس AMG را به حرکت درمی‌آورد، دور آرام و حداقل 5000 RPM دارد و این یعنی این خودرو در تضاد با استاندارد‌های آلایندگی لازم برای حضور در جاده‌ها هست و نمی‌تواند آن‌ها را پاس کنند چون این دور در قوانین ظاهراً 1200 RPM یا دور در دقیقه است. این مسئله باعث شده است تا حضور ابرخودرو AMG یک در جاده‌ها به تعویق بیافتد!

وقتی مرسدس خبر از قرار دادن پاوریونیت فرمول یک خود در یک ابرخودروی با ظاهر-آینده‌گرا و خیابانی به نام مرسدس AMG یک ( که تا الان به نام پروژه یک شناخته می‌شد) داد، همه را شوکه کرد.

موتور فرمول یک برای فضای محیط طبیعی و دنیای معمول طراحی نشده است و این مسئله‌ی جدی برای مرسدس شده است. اگرچه مرسدس با تغییراتی از شدت آن کم کرد ولی مثل اینکه این کافی نبوده و باید بیشتر از خشونت و آلایندگی این خودرو بکاهد و این یعنی باز هم توان کمتر از آن چیزی که این خودرو در چنته دارد!

در مصاحبه توبیس موئرس مدیر AMG در مورد پروژه یک با مجله تاپ گیر وی پرده برداشت که تبدیل پاوریونیت V6 هایبرید تیم فرمول یک مرسدس آ ام گ پتروناس به مدل جاده‌ای آن در پروژه یک از آن چه تیم وی حدس می‌زده و پیش‌بینی کرده بود، سخت‌تر بوده است.

وقتی درباره‌ی مدیریت حرارت خودرو از وی سوال شد، او مشخص کرد که دور آرام و دور بیهوده این موتور درونسوز بزرگترین مانع تیم اوست.

وی در مصاحبه مذکور ادامه داد:

مشکل حرارت نیست

وی افزود:

حرارت بالا نیست، دور آرام یا بیهوده پایدار 1200 دور در دقیقه داشتن، این چالش و معضل اصلی ماست.

معمولاً خودروهای فرمول یک دور آرام 5000 دور در دقیقه دارند و تا 15000 دور در دقیقه با توجه به قوانین حال حاضر اجازه دور گرفتن دارند.

به نظر میاد این دقیقاً در تضاد با استانداردهای آلایندگی موجود برای حضور در جاده است چون باید این دور آرام در 1200 دور در دقیقه باشد.

موئرس در ادامه گفت:

شما در فرمول یک نشتی در دریچه‌های گاز دارید و هیچ کس در فرمول یک اهمیتی نمی‌دهد چون دور آرام خودرو 5000 دور در دقیقه است

وی ادامه داد:

در دور آرام 1200 دور در دقیقه شما مجبورید تا قوانین آلایندگی را رعایت کنید و این یعنی باید یک دور آرام پایدار و مناسب داشته باشید. اگر این دور آرام ناپایدار شود، آلایندگی شما هم ناپایدار می‌شود.

موئرس ادعا کرد که حل این مسئله یک تاخیر 9 ماهه در برنامه پیشرفت و توسعه این خودرو ایجاد کرده است اما الان تیم به پیست بازگشته است. پیشرفت و بهبود خودرو در جاده در حال حاضر در حال اجرا است و انتظار می‌رود اولین زمان تحویل‌ این ابرخودرو به مشتریان در حوالی اواخر نیمه دوم سال 2020 باشد.

به خاطر داشته باشید که موتور درونسوز این خودرو باید با یک سیستم هایبرید پیچیده کار ‌کند و همینطور یک گیربکس جدید متفاوت با ورژن فرمول یک آن.

وقتی از موئرس سوال شد که آیا مشتریان از این تاخیر عصبانی هستند، وی برای ارتباط و تعامل با آن‌ها پیرامون این مسئله اعلام آمادگی نمود و اعلام داشت:

می‌دونی اونا چی می‌گن؟ می‌گن مطمئن شو که خودرو کار کنه. به خاطر تجربیاتی که ما در گذشته با هایبرید‌ها داشتیم، قشنگ روی این خودرو وقت بگذار

 

 

3 دیدگاه

 1. امیرمحمد یعقوبی

  17

  2

  مرسدس عشقه
  عشق خالص
  پیش به سوی رکورد شکنی در نوربرگ رینگ و به هم ریختن معادلات خودرو های شهری

 2. فرناندو آلونسو

  17

  0

  یک ابر کمپانی مثل مرسدس و این همه مطالعه و تحقیق و هزینه‌های بالا به خاطر مشکل آلایندگی متوقف میشه
  باید مثل اینجا باشه که هزار تا تبصره بزارن و قانون رو کامل دور بزنن آخر سر هم پراید پیدا بشه

 3. OWL

  5

  17

  صد سال هم مرسدس قهرمان همه رقابتهای ماشینی بشه روی این ذهنیت تأثیری نمیذاره که:ماشین بنز مال پیرمردهاست.