فرمول یک ایران– کیمی رایکونن در پایان حایزه بزرگ روسیه اذغان کرد برد دو مسابقه اخیر مرسدس نشان می دهد مرسدس راه حل بزرگی برای مشکلات خود پیدا کرده اند.

قهرمان فصل ۲۰۰۷ که دیرتر از همه پیت استاپ خود را در مسابقه انجام داد در نهایت در رده چهارم مسابقه را به پایان رساند. او سعی در سبقت گیری در زمان پیت استاپ را داشت که موفق به انجام آن نشد. رایکونن معتقد است مرسدس از تمام ظرفیت خودرو خود استفاده نکرده و سرعت مسابقه مرسدس فقط به اندازه کافی مناسب برد بود:

ما با تمام توان رانندگی کردیم ولی آن ها سریع تر بودند. ما در تعیین خط خیلی خوب نبودیم ولی در مسابقه ماشین حس خوبی داشت. ما نیاز داریم تا سرعت بیشتری نسبت به قبل در همه قسمت ها داشته باشیم. کسی نمی داند آنها بر روی خودرو چه کاری کرده اند. باید منتظر مسابقه بعدی بود و دید که واقعا سریع هستند یا نه. شاید داستان کمی متفاوت باشد کمی بیشتر از قبل اما من حدس می زنم مرسدس چیزی را پیدا کرده است.

رایکونن جایگاه سوم جدول قهرمانی را به بوتاس در حالی داد که راننده فنلاندی مرسدس در مسابقه روسیه جایگاه اول خود را به هم تیمی خود همیلتون داده بود.

24 دیدگاه

 1. بهزاد زمانی

  17

  1

  “رایکونن معتقد است مرسدس از تمام ظرفیت خودرو خود استفاده نکرده و سرعت مسابقه مرسدس فقط به اندازه کافی مناسب برد بود”
  اینو کاملا درست میگه حتی در مسابقه قبلی هم مرسدس اصلا حاضر نشد فشاری غیرمتعارف به ماشینای خودش بیاره. در ساچی هم همینطور. کوچکترین اراده ای میکردند سرعتشون فوق العاده میشد بخوبی از موتورشون مراقبت و محافظت میکردند. خبری از اینکه چه کار کردند منتشر شده؟ کسی خبری چیزی داره؟ امیدوارم فراری و ردبول هم بتونن کاری انجام بدند که ادامه مسابقات جذاب تر بشه و در ادامه صرفا دور دور کردن نبینیم

  • سجاد

   10

   0

   آپدیت خاصی تو روسیه از مرسدس وجود نداشت.ولی طبق تحلیل های قبلی و همچنین تحلیل جدیدی که توسط مارک هوگز و پیولا انتشار پیدا کرده دلیل اصلی این اختلاف بزرگ رو رینگ های جدیدی که مرسدس در بلژیک با خودش آورد و همچنین طراحی جدید کاسه ترمز عقب میدونن که نزدیک دیسک ترمز قرار داده شده و تو سنگاپور مرسدس معرفیش
   کرد.
   گفته شده مجموعا این دو باعث بهتر دور کردن گرما از لاستیک یا جلوگیری از انتقال اون از رینگ به لاستیک میشه که مخصوصا تو‌قسمت های پر پیچ و خم‌که به شدت به اصطکاک و چسبندگی عقب وابسته هست تاثیر میذاره
   بحث تعادل گرمایی لاستیک جلو و عقب و رسیدن به دمای بهینه رو مطرح کرده بودن که تو پیستایی مثل سوچی به دلیل آسفالت صاف و نرمش و تفاوت سکتورهای ابتدایی و انتهایی لاستیک های جلو دیرتر به دمای بهینه میرسن ولی لاستیک عقب در اثر loadجانبی زودتر و هر عاملی بتونه گرما رو بهتر دور کنه از لاستیک عقب باعث پایداری بهتر لاستیک ها و تعادل گرمایی اونها میشه که به خصوص تو سکتور سوم تاثیرگذاره و منجر به همچین اختلافی میشه
   با تمام این حرف ها نظر شخصیم این هست که این برتری فقط مربوط به مسائل بیان شده نیست و تغییرات شاسی و سیستم تعلیق و مسایل دیگه ای مثل قدرت پاوریونیت هم هست که مرسدس خیلی خوب از دید رسانه ها و تحلیل گرا دور نگه داشته.اونا خیلی زرنگتر از فرارین و ممکنه تغییرات عمده ای داشته باشن که لو نره.گرچه همین مسئله بهتر خنک کردن لاستیک کم مسئله ای نیست.

   • بهزاد زمانی

    7

    1

    ممنون سجاد جان. قصد ایرادگیری ندارم اما تلفظ صحیح اسم اون بنده خدا مارک هیوز هست که شما هوگز عنوان کرده بودی. به هرترتیب سپاسگزارم

  • حامد

   10

   0

   مشکل اصلی مرسدس که از همون اول فصل مشخص بود که داغ شدن لاستیکای عقبیه که باعث می شد نتونن از تمام توان ماشین استفاده کنن. یه قطعه یک پارچه رو لاستیک عقب هست که کارش انتقال حرارت لاستیکه. چیزی که من چن جا خوندم این بود که تو این ۲-۳ مسابقه اخیر این قطعه رو تغییر دادن و دیگه یکپارچه نیست و سطح انتقال حرارت زیاد شده در نتیجه انتقال حرارت رو از لاستیک افزایش دادن و دیگه مشکلی با گرم شدن لاستیک های عقب ندارن و می تونن از تمام توان ماشین استفاده کنن. البته ممکنه آپدیت های دیگه ای هم موثر بوده باشن.

   • بهزاد زمانی

    5

    0

    البته خبر داشتم طراحی رینگهاشون رو عوض کردن اما نمی دونستم اینقدر میتونه تاثیر گزار باشه

  • شفیعی صابر

   4

   7

   منم با اینکه صرفا طرفدار همیلتون و مرسدس هستم،امّا واقعا امیدوارم که اگر مرسدی چیزی برای بهبود پیدا کرده، فراری هم برای سوزوکا پیدا کند، یا اینکه امیدوارم مرسدس چیزی پیدا نکرده باشه و این فرلری باشه که دچار مشکلاتی شده و کیمی هم بهرحال قبل از مصاحبه باهاشون صحبت میشه و سیاست های تیم و کارخانه و مدیران ارشد این تیم را در مقابله با سوالات خبرنگاران براشون تفهیم سیاست شده، و امیدوارم که این نوع پاسخگویی هم از روی سباست باشه و مرسدس چیزی پیدا نکرده باسه و بلکه فراری به مشکلاتی خورده که امیدوارم لگبرلی ژاپن اون مشکلات برطرف بشه. یا اگرم چیزی واقعا پیدا کرده مرسدس، امیدوارم فراری هم پیدا کند یا شابدم پیدا کردن و میخواهند در ژاپن مرسدس را سورپرایز کنن..
   هر اتفاق که می افتد امیدوارم تا اخر مسابقه جایگاه اول تا پنجم، چندین مرتبه دست به دست شود.
   ایکاش نیم فصل که تمام میشد، برای اغاز نیم فصل دوم، 6 راننده اول را دقیقا ماشینهایشان را با 6 راننده انتهای جدول عوض میکردن. اون موقع میگفتن بروید ببینیم الان چه میکنید. درسته اینها امتحان پس داده اند، ولی اونطوری اون راننده های انتهای جدول هم معلوم میشد که واقعا ماشبن باعث شده اون جایگاه پایین را در جدول داشته باشند، یا اینکه اگر ماشین خوب هم داشته باشند زیاد فرقی نخواهد کرد.

  • vahid

   6

   4

   از اول هم هیچ ماشینی حریف مرسدس نبود فقط یه کاری کردن که تا نیم فصل هیجان مسابقات از بین نره ،در ادامه فصل اختلاف مرسدس با بقیه بیشتر دیده میشه.

 2. HamidFTN

  10

  1

  حرف کیمی قابل تأمل هست

  میگه با تمام توان رانندگی کردیم ولی مرسدس سریعتر بود

 3. Sky2018

  14

  0

  اصل مسابقه اینه که مرسدسو فراری از اخر شروع کنن اینطوری هیجان هم ایجاد میشه خخخخخ

 4. Seb vetel

  15

  7

  مرسدس اگه بخواد از تمام قدرت موتورش تو ریس استفاده کنه
  خدای نکرده فراریو لپ میکنه چون فراری داره خودشو تیکه تیکه میکنه باز به مرسدسی که روی مود پایینتریه نمیرسه در روسیه به وضوح معلوم بود.
  حالا باز بیاین بگین فراری سریعتره.

  به خود بیاییم.

  • شفیعی صابر

   3

   9

   اگر میگویند فراری سریعتر است، بهتر است شما حتما سوال کنید ازشون، در سایتها بروید و ازشون میتوانید سوال کنید اون موقع دیگر میدانید چرا بیش از 90 درصد سایتهای تحلیلگر فرمول 1 اینرا میگویند. کیمی یکمصاحبه اش گفت ما سرعت خوبی داشتیم، ولی خوب کار نکردیم،یکجا میگوید، نه مااینطوری بودیم. اینها بر اساس سیاست مدیرانشان پاسخ میدهند.

 5. McLaren F1

  8

  1

  مرسدس تو دو تا مسابقه ی قبلی واقعا یه سر و گردن بالاتر بوده
  امیدوارم فراری و ردبولم بتونن خودشون بیارن بالا
  وگرنه همین یه ذره هیجان باقی مونده ی فرمول یکم دوباره تموم میشه و برمیگردیم به چند سال قبل
  ادمین جان مرسدس و ردبول جدیدا آپدیتی ندادن چون ردبولم تو سوچی عالی بود
  ادمین:
  من واقعاً تو بخش تخصصی این موردی که سوال کردین آدم مناسبی برای پاسخگویی نیستم ?

 6. Behzad

  8

  2

  اگر ردبول آپدیتی ارائه کنه در حد آیرودینامیک هست و مثل سایر استفاده کننده ها باید منتظر رنو باشه تا برای قوای محرکه قدمی برداشته بشه.
  بنظرم مرسدس تا قبل از مونزا بیشتر در حفظ موتور تلاش میکرده و حالا که به پایان فصل نزدیک شدیم و از استقامت خودرو خودش اطمینان دارن در بهترین مد تایم میزنن.
  با یک آپدیت ساده نمیشه به یکباره بیش از یک ثانیه با تیم دوم اختلاف ایجاد کرد.
  قبل از شروع فصل یکی از مدیران این تیم گفت که سریعترین و قویترین خودرو فرمول یک توسط ما ساخته شده اما از تمام پتانسیل خودشون استفاده نکردن مخصوصا نیمه اول فصل.
  با این هزینه ای که شده و نیروهای کارآزموده که گفته شده بیش از 700 نفر فقط مشغول توسعه خودرو مرسدس هستند جای تعجبی نداره این فاصله 5 ساله ایجاد شده.
  تنها امیدواری شاید سال بعد با همکاری هوندا و ردبول رقم بخوره و اگر این همکاری خوب پیش نره مرسدس تا 2020 سند قهرمانی را به نام خودش زده.
  شایعه شده آریوابنه میخواد بره! ببینیم چی پیش میاد.
  فارق از احتمالات تنها راه حل فروکش کردن قدرت تیم مرسدس استخدام نیروها و مهندسین تراز اول این تیم توسط سایرین هست ، همان اتفاقی که برای فراری دهه 2000 افتاد.

 7. cfz

  7

  10

  کل نیم فصل اول فراری سریعتر بود
  حالا نوبت مرسدسه

  • الف.ی

   4

   4

   دقیقا
   مرسدس خیلی خوب خودش رو جمع و جور کرد و راه مشکلات رو پیدا کرد
   همیشه تو تحقیق و توسعه مرسدس عالی بوده
   الآن دیگه مرسدس تو همه زمینه ها برترین تیمه
   هم ماشین
   هم راننده
   هم استراتژیست
   هم کار تیمی و …
   شده چیزی شبیه 2016 منتها با اختلاف کمتر نسبت به اون سال
   که مرسدس در همه جهات سر بود به جز ایرو که ردبول قوی تر بود
   اما امسال دیگه اونم مرسدس بهتره
   اینجاست که شعار مرسدس خودش رو کاملا نمایان میکنه:
   The Best or Nothing …

 8. amir.h.n997

  5

  1

  مرسدس با آپدیت های جدیدش قوی تر شده و نسبت به اوایل فصل خودشو خیلی کشیده بالا اما دلیل اختلاف فاحش مرسدس و فراری فقط این اپدیتا نیستن بلکه بخشیش بخاطر سنسور های جدیدی هست که فیا روی موتور فراری برای نمایش دقیق خروجی موتور کار گذاشته و ترفندهایی رو که فراری قبلا برای رقابت با مرسدس به کار میبرد الان ظاهرا دیگ نمیتونن استفاده بکنن !!!
  البته بخش عمده پیشرفت مرسدس بخاطر سیستم تعلیق جدیدش هست نه موتور که علی رغم بعضی شایعات که میگن این سیستم قانونی نیست اما فیا مشکل و مورد مشکوکی در اون ندیده !!!

  • شفیعی صابر

   2

   4

   دقیقا درست گفتید. منم این خبر را خواندم. البته این خبر را یک منبعی در یک سایت آلمانی مدعی شده، و من هنوز ندیدم فراری یا خوده فیا و یا سایتهای مرتبط به اینها تأیید کنند.
   اگر هم رسما تایید شده عرض کردم، من ندیدم. اما این خبر را که سنسور نصب کرده را خواندم.

 9. شفیعی صابر

  2

  9

  چیزی که از نظر من رخ داده، بعد از فوت مدیر فراری، یک دو دسته گی بوجود آمده در فراری.

  حامیان سیاست های مدیر مرحوم قدیم، و سیاست های مدیریت جدید.

  اینکه عده ای از داخل خوده فراری بیایند و بگویند احتمالا قهرمان بعدی در تیم فراری شارون لکرلک خواهد بود، این خیلی در خود مفهوم دارد.
  من شخصا از فتل اصلا خوشم نمی اید، حس بدی دارم بهش.
  اما این نظر شخصی است، ولی اعضای تیم نباید این حرف را بزنند، بهرحال این اشخاص متعلق به فراری بودن، و افراد رده پایین هم اینها را نمیگویند یا اگرم بگویند اصلا اهمیتی داده نمیشود که بخواهد خبرساز شود. جدا از اینکه تیم باید یاد بدهد به جوانتر که حرمت و احترام پیشکسوت خود را داشته باش، با این صحبت اولا یک غرور کاذب به شارون میدهند، او خیلی جوان است، معلوم نیست بتواند نگونه حرفها را کنترل یا هضم نماید و از طرفی بسیار زطاد بر روی فتل تاثیر میگذارد. حتی اگر هم با فتل دشمنی هم داشته باشند، بهرحال هر افتخاری فتل بدست بیاورد اول مال فراری خواهد بود.
  اینجا درست وقتی مدیریت جدید امد چند روز بعدش در خیلی از سایتهای مرتبط اعلام کردن، خط و نشان و دادن فرصتهای اخر به فتل سرانجام از راه رسید. چون معتقد هستن در این 4 سال فراری از لحاظ راننده یک 4 در جهان، یک 3 در جهان، و دومی در جهان بدست اورده. و اگر این حمایت همه جانبه را بیایند از یک جوان مستعد بکنند، بعد از 4 یا 5 سال، ان راننده تازه زمان شکوفاییش خواهد بود.ابراز میکردن که اگرنتواند فتل قهرمانی بدست اورد، فراری با او دیگر تمدید نخواهد کرد. و این یک مشکل وحشتناکی برای فتل خواهد بود. چون مرسدس که یقیننا اورا نخواهد گرفت، انها بهترین مکمل را دارند. ردبول هم که سرمایه گذاری را روی رانندگان مستعد وجوان گذاشته. و فتل فقط تیمهای وسط و پایین جدول برایش میماند. مگر اینکه تا اون موقع یا قهرمانی بدست بیاورد برای تمدید قرارداد، یا اینکه تیمهایی ریشه داری چون مک لارن یا رنو، تا ان زمان پیشرفا های زیادی کرده باشند.

  بهرحال شخصا امیدوارم این موضوع پیش نیاید، چون اگر برای فتل اتفاق بیفتد، فردا نوبت لوییس یا راننده هایی در این سطح خواهد بود.
  ببخشید اگر خسته تان کردم.

 10. vahid

  6

  1

  اف وان بیشتر از رقابت راننده ها، رقابت تکنولو ژی سازنده ها شده

  • بهزاد زمانی

   1

   4

   خوب باید اینطور باشه وگرنه فرقش با رده های پایینتر مثل فرمول 3 و 2 چیه؟ مشابه موتو جی پی و رده های پایینترش

   • Akbar (Ghasemi)

    1

    0

    تو موتو جی پی قوانینی وضع شده که موتورا خیلی نزدیک تر شدن به هم. قبلا موتو جی پی هم این معضل قدرت برتر رو داشت

   • بهزاد زمانی

    0

    0

    درفرمول غیر از ستاپ همه چی برابره طول عرض وزن ارتفاع شاسی موتور قدرت تورگ و…… . رانددگان رو غربال میکنن ببینن توانایی شرکت در فرمول یک رو دارند یا خیر؟ اگر همین اتفاق برای فرمول یک هم بیفته این همه جنگ تکنولوژی به دو پوبل سیاه هم نمی ارزه, تو این رده اصل مبارزه همون تکنولوژی است باقی بهانه است.

 11. قلندر

  5

  0

  سلام دوستان
  قبل مسابقه لویس گفت که خوب شد روسیه افتاد آخر فصل تا آپدیت های ما برسه به این مسابقه تو سایت هست خبرش
  بعدم کلا می دیدید بنزی ها هی تو مصاحبه ها میگفتن فراری ماشین بهتره همش جو سازی بوده که فشار رو تیم فراری زیاد بشه وگرنه بنز از اولم بهتر بوده ولی اول فصل احتمالا یکسری مشکلاتی داشتن که ماشین یکجاهایی خوب نبوده