فرمول یک ایران – مرسدس تست‌های اولیه را به خوبی پشت سر گذاشت، موفق شد مسیری نسبتا طولانی را بدون بروز نقص فنی بپیماید و در طی مسیر، قدرتی چشم‌گیر را به نمایش بگذارد. شاید با کمی دقت به ماشین جدید مرسدس برای رقابت های سال 2018، اولین نکته‌ای که توجه را به خود جلب می‌کند تغییر در نقاط پشت و جلوی ماشین باشد.

در ابتدای معرفی ماشین جدید تیم مرسدس، بالچه جلویی مربوط به گرندپری روسیه در سال 2016 بود اما با معرفی بالچه جدید، طرح نوینی که مرسدس از آن بهره خواهد برد مشخص شد. در طراحی بالچه جدید، بخش انتهایی تنها از یک صفحه یکپارچه تشکیل شده است که از نمونه های قبلی حدود 66درصد بزرگتر است. لبه بالایی بخش انتهایی این صفحه نیز با شیب بیشتری خم شده است (با این طراحی، تیم مرسدس درصدد به تاخیر انداختن زمان برخورد گردابه‌های جریان هوا با چرخ‌های جلو و کم کردن تعداد این گردابه‌ها است).

W09 - 1

بالچه جلویی ماشین W09 تیم مرسدس

تمام تغییراتی که در این بخش اعمال شده جهت کنترل جریان‌های برخوردی به تایرهای جلو است، حال هدایت کردن جریان باشد یا ایجاد تاخیر در جدایش جریان از روی بالچه‌های جلو. مهم‌ترین نکته در طراحی‌ها کاهش جریان مغشوش در این بخش است. وجود بخش های عمیق تر در بالَکهای منحنی شکل بالچه جلویی امکان حضور حجم بیشتری از هوا در این بخش را فراهم می آورد و همین امر موجب توان بیشتر در کنترل هوای اطراف تایرهای جلو خواهد شد.

با نگاه بخش پشتی ماشین تیم مرسدس مشاهده می شود بالچه تی کوچکی در انتهای ماشین نصب شده است. به نظر می رسد انحنای بالچه به صورتی است که جریان هوا را به سمت بالا هدایت می‌کند، دقیقا جایی که هوای عبوری از روی ماشین قرار است به بالچه افقی پشت ماشین برخورد کند. احتمالا هدف از نصب این بالچه جلوگیری از رخ دادن پدیده جدایش جریان زیر بالچه افقی پشتی ماشین است، البته به نظر می رسد برای این هدف، باید بالچه تی کمی پایین تر نصب شود.

W09 - 2

بالچه تی ماشین W09 تیم مرسدس

در اولین روز تست، اینطور به نظر می رسید که تیم مرسدس ترجیه داده از بالچه منحنی شکل برای بخش عقبی ماشین استفاده کند که داون-فورس متوسطی تولید می کند البته این بالچه در نیمه دوم فصل گذشته به علت نیاز به افزایش مقدار داون-فورس در طراحی‌ها، تقریبا مورد استفاده قرار نگرفت. مزیت طراحی ماشین با تنظیمات داون-فورس متوسط این است که ایرادات و مشکلات ماشین بهتر مشخص می‌شوند، در صورتی که اگر آیرودینامیک ماشین به شکل دیگری انتخاب شود این مشکلات خود را نمایان نخواهند ساخت.

W09 - 3

بالچه پشتی ماشین W09 تیم مرسدس

در انتهای اولین روز تمرین، تیم قهرمان فصل گذشته مسابقات فرمول یک، طراحی جدیدش را بر پایه بالاترین داون-فورس ممکن به نمایش گذاشت. طراحی نهایی ماشین W09 تیم مرسدس شامل یک صفحه اصلی صاف با بالَک هایی با شیب و قوس کمتر نزدیک صفحه انتهایی در بالچه جلویی می باشد که منجر به تضعیف گردابه‌های جریان هوا در انتهای بالَک ها و پس از آن خواهد شد. همچنین در بخش میانی بالچه جلویی، انحناهای بیشتری دیده می شود که با توجه به محدودیت در طراحی های Monkey Seat در فصل پیش رو، کمی عجیب به نظر می رسد. این تغییر کمی باعث می شود کنترل جریان هوا و چسبیدن لایه های آن به سطح ماشین مشکل شود، اگر جریان هوا به خوبی به سطح ماشین بچسبد، فرمان پذیری خودرو و شتاب آن بیشتر خواهد شد. با استفاده از قانون سوم نیوتون، با افزایش نیرو روی بالچه جلویی، نیرو روی بالچه عقبی نیز افزایش خواهد یافت.

6 دیدگاه

 1. mazroid7

  14

  18

  شاید وقتشه که به همه ثابت بشه این لوئیس که میبره اگه امسال لوئیس بازهم خیلی راحت بوتاس رو شکست بده پارسال بوتاس کیمی رو شکست داد در حالی که لوئیس سب رو برد اگه حرف قدرت ماشینه یاد بلژیک پارسال بیفتین ریکاردو و کیمی بوتاس رو گرفتن اما سب نتوانسته لوئیس رو بگیره طرفدار های فتل هم که میگن رزبرگ لوئیس و شکست داد یاد همون سالی بیفتن که ریکاردو وتل رو برد اون وقت ساکت میشید

  • SP7779

   18

   14

   اشتباه ننوشتی احیانا!؟!؟
   این موتور مرسدسه ک میبره
   اولا بوتاس راننده مطرحی نیست و این3بردش رو مدیون همین مرسدسه
   ریکیاردو خلا کیمی و بوتاس رو باهم داشت
   کیمی هم خلا بوتاس رو ولی سب از اونجایی ک لازم بود خلا همیلتون رو داشته باشه نداشت
   نیکو همیلتون رو شکست داده و ریکاردو سب رو!!؟پیدا کنید پرتقال فروش رو!؟
   پس همیلتون نیکو رو شکست داده میشه نتیجه گرفت باتن و الونسو هم همیلتون رو شکست دادن!

   • DR.ARDALAN

    1

    1

    چی میگی شما؟
    در بلژیک فتل حتی با داشتن لاستیکهای سریعتر بازم نتوانست لوییس را بگیرد.
    وقتی که داستان سرایی میکنید واقعا خودتان هم باور میکنید؟
    دیگه بلژیک بهتان ثابت کرد.
    خوده فتل بارها در بیسیم گفت من میتوانم باهاش بروم ، مشکلی هم ندارم.
    چی شد. چرا تتوانست؟ اینکه کاملا خلا را هم داشت. یک چیزی بگویید که حداقل نشان از ضعفتان نباشد.
    بلژیکـ را دیگه نابینایان هم فهمیدن چی شد.
    البته اینکه اگر لوییس ببره بخاطر قدرت ماشین است اما اگر فتل ببره از رلنندگیش است، لطیفه ای است که هواداران فتل با این لطیفه اصلا خو گرفتن.
    شما حتما برو بیوگرافی بوتاس را بخوان.
    شما ولی نمیخواد پرتقلل فروش پیدا کنی.
    بجاش کمی واقع بین باشید.

  • Seb

   0

   0

   به فاصله ی امتیازی بین همیلتون و بوتاس که ماشین برابر داشتن توجه کن.فاصله ی فتل و کیمی رو هم ببین!
   دستت میاد کی از امکاناتش بیشتر کار کشیده.بوتاس رو هم همه می دونن در حد کیمی نیست.فتل از همین هم تیمی قهرمان جهانش بیشتر از دوبرابر جلو افتاد،اونوقت همیلتون از راننده ی معمولی ای مثل بوتاس حتی اواسط فصل تهدید هم شد!
   و شما همیلتون فن ها! کلا هیولا بودن ماشین مرسدس رو ما ندید می گیریم.چرا از ۳ تا مسابقه ای که فتل به شانس باخت صحبت نمی کنین دوستان؟ ۶۰ امتیاز به نظرتون چیز کمی بوده یا از لیاقت لوییس در اومده که حرفشو نمی زنین؟!

 2. mazroid7

  6

  2

  آدمین در صفحه گرند پری ها پستها مربوط به پارسال و قبل تر دیده میشه لطفا پاک کنید تا کلمنت های امسال بالا قرار بگیرن