فرمول یک ایران – همان طور که قبلا گفته بودیم یکی از موضوعات مهم در مورد هندلینگ و استهلاک لاستیک زاویه عمودی چرخ ها ( camber ) است.

کمبر و خمیدگی لاستیک جلوی خودروی فرمول یک

زاویه عمودی چرخ ( camber ) یکی از عوامل مهم در زمینه هندلینگ است . حرکت لاستیک و تماس آن با زمین به طور مداوم بر اثر شتاب گیری ، ترمز گیری ، سطح آسفالت و پیچیدن تغییر کرده و با سیستم تعلیق خودرو در تعامل است.

شما میتوانید زاویه چرخ ها را بدون تغییر قرار داده و در مسیر مستقیم بهره ببرید یا با چند زاویه تغییر در پیچ ها از هندلینگ بهتری برخوردار باشید.

به طور کلی زاویه چرخ ها به سه دسته تقسیم می شود :

 • ۱ ) زاویه منفی ( \-/ )
  ۲ ) بدون زاویه (|-| )
  ۳ ) زاویه مثبت ( /-\ )

کمبر CAMBER ماشین فرمول یک

در عکس بالا حالات مختلف زاویه عمودی چرخ قابل مشاهده است.

♻️ در قسمت بالا سمت چپ ( زاویه مثبت ): در این حالت قسمت زیرین چرخ نسبت به بالای چرخ نزدیکتر است. این تنظیم بیشتر مناسب خودرو های افرود است. این حالت به خودرو اجازه می دهد با گردش کمتر چرخ عمل پیچیدن صورت بگیرد و به چرخ بیرونی هنگام پیچیدن کمک میکند به حالت عادی باز گردد. همچنین این نتظیم با دقت بالا در پیست های بیضی شکل مفید واقع می شود.

قسمت بالا سمت راست ( زاویه منفی ): در این حالت قسمت بالای چرخ نسبت به پایین به هم نزدیک تر است . این نوع تنظیم که بیشتر مورد استفاده در خودرو های تقویت شده اسپرت و مسابقه ای است چسبندگی بالای خودرو حین پیچ کمک بسزایی می کند.در این حالت هنگامی که خودرو در حال پبچیدن است به سیستم تعلیق کمک کرده تا فشار جانبی از چرخ بیرونی برداشته و خودرو چسبندگی خود را در طی پیچ حفظ کند.

♻️ عکس وسط سمت چپ ( بدون زاویه ): این حالت بسیار مناسب مسیر های مسقیم است و شتاب گیری و ترمز گیری به راحتی صورت می گیرد.این حالت بیشتر در خودرو های تولید انبوه که در اختیار عموم مردم قرار می گیرد مشاهده می شود.در این حالت خودرو در پیچ ها به شدت به لبه داخلی چرخ داخل پیچ فشار وارد کرده و احتمال بلند شدن چرخ از زمین وجود دارد.

این سه حالت بسیار رایج در تنظیم سیستم تعلیق هست.

کمبر و قسمت فنی فرمول یک

نکته ای که نباید فراموش شود اینکه این تنظیم بیشتر روی چرخ های جلو صورت می گیرد و چرخ های عقب بدلیل انتقال قدرت به زمین و حفظ چسبندگی معمولا بدون زاویه قرار می گیرند.

خمیدگی لاستیک های جلو و کمبر فرمول 1

*به زاویه چرخ های جلوی متفاوت دو خودروی ردبول و فراری در جایزه بزرگ استرالیا ۲۰۱۳ توجه کنید.

یکی دیگر از نکات قابل توجه در زاویه چرخ، میزان انعطاف سیستم تعلیق است ( camber intake ).

انعطاف پذیری سیستم تعلیق

این کار با اندازه گیری بالاترین حالت سیستم تعلیق و پایین ترین زاویه صورت می گیرد. این زاویه در خودرو های مدرن فرمول یک نزدیک به صفر است. پایین بودن این زاویه باعث سفت شدن سیستم تعلیق و فرمان پذیری بهتر خودرو می شود.

در آخر باید به نکته ای در مورد استفاده این تنظیم در خودرو های عادی اشاره کنیم. یکی از رایج ترین تیون هایی که روی خودرو های عادی انجام می شود کوتاه کردن کمک فنر هاست. برای این کار زاویه چرخ ها به شرح نیاز به تغییر دارد:

کوتاهی خودرو ۲/۵ cm
زاویه کمبر ۰/۷۵ درجه منفی
کوتاه شدن خودرو ۵cm
زاویه کمبر ۱/۵ درجه منفی
کوتاه شدن خودرو ۷/۵ cm
زاویه کمبر ۲/۲۵ درجه منفی

منتظر تحلیل های بعدی ما در سایت فرمول یک ایران باشید.

4 دیدگاه

 1. mohammad

  1

  0

  با سلام و خسته نباشید همچنین تشکر بابت ارسال مطالب و همچنین ترتیب اثر نسبت به کامنتها ی ما طرف داران فرمول ۱ .
  اگه براتون ممکنه در مورد ترمزگیری ها وگرادیان دمایی لاستیک ها حین شتاب گیری ، ترمزگیری ، دور زدن ها . مطالب ی بذترید.
  راستی یه سایت پیدا کردم به نام f1dectinary.com اگه ممکنه براتون از اون سایت هم استفاده کنید . باتشکر تقی پورام از خوزستان

 2. mehdi

  0

  0

  در چه حالتی لاستیک خوری ماشین کمتر یا بیشتره؟

 3. مصطفی عبدالخانی

  0

  0

  مصطفی عبدالخانی:
  خیلی خوشحالیم که بتونیم به علاقمندان این ورزش اطلاع رسانی کنیم.چشم حتما در چند روز آینده در این مورد مطلبی رو آماده و در اختیار عموم علاقمندان میزاریم.از اینکه ما رو دنبال می کنید متشکریم.

 4. نوید میلانی

  2

  0

  مثل همیشه عالی
  ممنون بابت زحماتتون