Register

بیست + چهارده =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – نام AMR پسوندی است که جدیداً از دل کمپانی آستون مارتین بیرون آمده. بخشی برای تولید آستون مارتین هایی تولید محدود و خاص، و البته بسیار وحشی تر و سریعتر. این هم اولین محصول مزین به پسوند AMR است پس انتظار بسیاری برای تست آستون مارتین ونتیج AMR Pro کشیدیم، که بالاخره نتیجه داد.

آستون مارتین ونتیج AMR PRO

آستون مارتین ونتیج AMR PRO

کاپوت فیبر کربنی و بال غول پیکر عقب که از دل تجربیات آستون در مسابقات GTE بدست آمده در نگاه اول چشم می آیند. بعد نوبت به دیگر تغییرات آیرودینامیکی می رسد، مانند اسپویلر پیش تاخته جلو و گلگیر های هنری که از ونتیج GT8 به عاریت گرفته شده اند.

لوله های اگزوز فیبر کربنی به زیبایی در لایه ای از تیتانیوم فرو رفته اند و زیباتر از خودشان، صدایشان است! آستون مارتین ولکان را به یاد آورید، یک هیولا که بیشتر به بمب افکن می ماند تا خودروی مخصوص پیست، و صدای بلند و وحشتناکی داشت. در واقع چون برای جاده قانونی نبود، نگرانی هم از بابت همسایه ها نداشتید. باید بگویم صدای ونتیج AMR Pro حتی از آن هم بلندتر است!

آستون مارتین ونتیج AMR PRO

آستون مارتین ونتیج AMR PRO

موتور، چیزی که مهندسان آن را “GT4 plus plus” صدا می زنند! و اما مشخصات، 4.7 لیتری V8 تنفس طبیعی با قدرت 509 اسب بخار در دور 7.250 rpm و گشتاور 570 نیوتن متر در دور 6.000 rpm که به راحتی آن را بالاتر هر از ونتیج V8 دیگری قرار می دهد(البته که هنوز کمتر از مدل 12 سیلندر با 592 اسب بخار است.).

آستون مارتین ونتیج AMR PRO

آستون مارتین ونتیج AMR PRO

برای هر چه مسابقه ای تر کردنش، سیستم تعلیق آن هم از مدل مسابقه ای GT4 به عاریت گرفته شده و داون فورس عظیمی به کمک بال عقب و اسپلیتر جلو ایجاد می کند. با وجود این داون فورس، صفر تا صد آن در 4.0 ثانیه دست یافتنی است.

یک سوال مهم، آیا این یک خودروی مسابقه ای است؟ در واقع خیر! DNA آن از چیزی که انتظار داشتم جاده ای تر است. کابین آن هم بیشتر از داشتن سادگی یک خودروی مسابقه ای، شباهت به یک ونتیج S با چاشنی سبز لیمویی دارد.

با این حال مسخره است که آن بال غول پیکر عقب و آن صدای هراس آور را داشته باشید و در پیست گرد و خاک نکنید. کافیست روی صندلی های مسابقه ای AMR با روکش آلکانترا بنشینید، دکمه استارت را فشار بدهید، فرمان(که باز هم از دل GT4 می آید) را در دست بگیرید و به کمک کفش های میشلین پایلوت اسپرت Cup 2 به پیست حمله ور شوید. البته که آستون مارتین برای آن تایرهای عادی جاده را هم ارائه می کند.

آستون مارتین ونتیج AMR PRO

آستون مارتین ونتیج AMR PRO

به بحث رانندگی که برسیم، باز هم چیزی بین یک خودروی مسابقه و جاده ارائه می کند. لذت رانندگی با آن بسیار زیاد است، به خصوص با آن صدای هیولایی! کافیست دستی را بکشید و گشتاور 570 نیوتن متری را آزاد کنید.

با آن چند دور در پیست مرطوب زدم و مهمترین چیزی که به ذهنم می رسد، تشکر از کنترل کشش سه مرحله ای آستون است که به خوبی تعادل میان فرمان پذیری و سر خوردن را ایجاد می کند. نکته دیگر، ارائه همان بالانس زیبای ونتیج عادی است که البته باید از آرایش موتور جلو، دیفرانسیل عقب متشکر باشیم.

آستون مارتین ونتیج AMR PRO

آستون مارتین ونتیج AMR PRO

با خشک شدن تدریجی پیست چند دور دیگر را در ونتیج AMR Pro سپری کردم. این خودرو با وزن 1.465 کیلوگرمی،  بسیار سبکتر از ونتیج عادی است، و همین گونه هم حس می شود. سبکی که در پیچها دارد، تا به حال در هیچ ونتیج دیگری در 12 سال اخیر تجربه نکرده بودم. به نظر می رسد داون فورس بالای آن راه را پیدا کرده.

تنها راه تعویض دنده با گیربکس هفت سرعته، پدل شیفتر های اسپرت پشت فرمان است. یکی از اشکالات گیربکس، کند بودن آن هنگام تعویض های زودهنگام است که اگر چه در رانندگی عادی احساس نمی شود، اما در پیست مرطوب یک ایراد است.

با تمام این اوصاف اصلی ترین سوال باقی مانده، آیا لذت بخش است؟ سر خوردنش در خروج از پیچها و آزاد کردن 509 اسب بخار از موتور تنفس طبیعی آن هم فقط روی چرخهای عقب حس دل انگیزی دارد. در واقع باید گفت این یک خودروی مخصوص مسابقه نیست، خودرویی است که روی پیست از بیش فرمانی ها و دریفت با آن لذت ببرید.

با وجود همه اینها اگر هم از این خودرو خوشتان بیاید، دیر است چون همه آنها به مشتریان سخت پسند آستون مارتین فروخته شده اند. البته این آخرین محصول برند AMR نیست. آنها پکیجی هم برای ولکان تدارک دیده اند و دیگر محصولات آستون هم در آینده محصولی با پسوند AMR خواهند داشت. باید دید آیا این نام نوپا می تواند در برابر بزرگان عرصه مانند بخش GT پورشه، M ب ام و یا AMG مرسدس عرض اندام کند یا نه.