مجله خودرو ایران – تمام پیشرانه های آ ام گ به طور اختصاصی و سفارشی با دست فرایند ساخت را دنبال می‌کنند. اما بعضی از آنها از بعضی دیگر خاص‌تر هستند به مانند پیشرانه 6.2 لیتری V8 که در سری خودروهای GT3 آ ام گ استفاده می شود. می شود گفت در واقع شبیه به نسخه ای که در خودروی SLS AMG وجود داشت است. دیگر پیشرانه خاص هم نسخه 6 لیتری V12 می باشد که به سفارش پاگانی از این کمپانی ساخته می شود. فضایی در گوشه کارخانه فقط به 4 مکانیک داده شده است تا این پیشرانه‌هایی که با سقف تولید خیلی محدود هستند توسط آن‌ها ساخته شوند.

تمام مکانیک هایی که در آلمان علاقمند به کار برای آ ام گ می باشند باید دوره 3 ساله کاراموزی را درست دو ماه قبل از آموزش های اختصاصی و توانایی‌های اختصاصی برای کار در این کمپانی را بگذرانند تا به استخدام این کمپانی در بیایند. اما فقط چهار کارمند هستند که فرصت ساخت این پیشرانه های محدود را دارند که دو نفر از آنها به طور اختصاصی آموزش دیده‌اند تا بتوانند قلب تپنده سوپر اسپرت ایتالیایی پاگانی هوایرا را آماده کنند و سه نفر از این چهار نفر هم برای نسخه GT3 آ ام گ آموزش دیده اند. مردی که در تصویر زیر می بینید مایکل کوبلر نام دارد ، تنها شخصی که می تواند هر دوی این پیشرانه ها را بسازد. این فرد را می‌توان بدون شک یکی از تاثیر گذارترین افراد آفالترباخ نامید.

مایکل کوبلر

Michael Kübler

 

کمی در تاریخ قدم بزنیم:

AMG کمپانی است که توسط یک مهندس قدیمی و پیشین مرسدس بنز در سال 1967 با هدف ساخت پیشرانه‌های مسابقه‌ای بنیانگذاری شد. این فعالیت کم کم قدرت گرفت و با چنان کیفیت بالایی به کار خود ادامه داد که در دهه 90 کمپانی اشتوتگارتی توجه و سرمایه بیشتری را به این واحد خود اختصاص داد. در سال 2005  AMG به عنوان زیر شاخه اصلی شرکت دایملر که مرسدس نیز زیر مجموعه آن است شناخته شد. AMG با 1500 کارمند در برابر 280 هزار کارمند شرکت دایملر که در سرتاسر جهان مشغول به کار بودند بسیار کوچک دیده می‌شد. ولی آینده ای که در پس این قرارداد همکاری بود فراسوی این اعداد و شماره ها رقم خورد.

با توجه به اصالتی که AMG دارد تمام پیشرانه‌ها به صورت دستی مونتاژ می‌شوند و به طور کل فلسفه “یک مرد ، یک پیشرانه” را دنبال می کند . اما این شعار به دو دلیل دیگر معنا ندارد:

اول اینکه زنان هم نیز به این حرفه وارد شده‌اند دوم اینکه حجم سفارشات مشتریان نیز افزایش چشمگیری داشته است.

اما هنوز سفارشات نسخه های V8 و V12 که با نام های اختصاری “63” , “65” نیز شناخته می شوند تنها با دست یک تکنسین ساخته می شوند. در مورد این موضوع نقل قول جالبی از یک مشتری به نام الکساندر وبر بیان شده که به این عنوان است :

این فلسفه آ ام گ به این معناست که فقط یک نفر حضور دارد و آن یک نفر مسئول قلب و روح و جان اتومبیل شماست و همه اجزاها در بالاترین کیفیت ممکن ساخته می‌شوند.

مایکل کوبلر

تور کارخانه AMG

این تحسین برانگیز هست که هر روزه شاهد افرادی باشیم که به صف ایستاده اند و در حال مونتاژ پیشرانه‌هایی به این پیچیدگی و در چنین مقیاس بزرگی هستند، قطعه به قطعه و مهره به مهره . تکنسین‌ها با اسکنرها و یک سیستم بارکدی که دارند لحظه به لحظه فرایند را بررسی می کنند تا مطمئن شوند تمامی استاندارد‌ها رعایت شده و ظاهرا تمام این بررسی‌ها به صورت مادام العمر ذخیره می‌شود. آخرین قسمت این فرایند هم مربوط به چسباندن پلاکاردی کوچک روی قسمت حفاظتی پیشرانه است که نام و امضای سازنده این پیشرانه را روی خود حک کرده است.

مایکل کوبلر در اظهاراتی که بیان کرده بود می گوید که بین 3 تا 4 هزار پیشرانه برای آ ام گ ساخته و آ ام گ از او به عنوان یک امتیاز یک شاخص و یک میراث یاد می‌کند. مایکل کوبلر مسئولیت ساخت پیشرانه‌های 8 سیلندر خورجینی خودروهای GT3 آ ام گ و همینطور پیشرانه 6 لیتری 12 سیلندر خورجینی مجهز به دو توربورشارژر سوپراسپرت ایتالیایی “پاگانی هوایرا” که توسط این کمپانی تامین می‌شود را دارا می باشد. در حالی که فقط چند ساعت زمان می‌برد تا یک پیشرانه 4 لیتری V8 مجهز به دو توربو شارژر برای سری C63 و AMG GT آماده شود.

مایکل کوبلر

Michael Kübler

او بیان کرده است که :

فقط دو روز زمان لازم است که یک پیشرانه V12 را برای پاگانی آماده کنم و تقریبا یک زمان سه روز نیاز دارم برای پیشرانه های GT3 و من تنها کسی هستم که قادر است هر دوی این کار را انجام دهد.

دلیل اصلی اینکه پیشرانه GT3 آ ام گ زمان نسبتا طولانی برای ساخت می‌گیرد این است که این پیشرانه قرار است زیر کاپوت یک خودروی مسابقه‌ای قرار گیرد باید تمام جزییات در آن چندین بار بازبینی شده باشد و گزارش‌هایی از آنها تهیه شده و به FIA فرستاده شود با دقیق ترین مشخصات تا اثبات شود هیچ گونه فریبکاری رخ نداده است. در حال حاضر کوبلر و هم تیمی‌هایش شش پیشرانه GT3 را در هفته آماده می‌کنند.

مایکل کوبلر

Michael Kübler

مقدار سفارشات دریافتی از پاگانی خیلی کم است و خود کوبلر به تنهایی از پس آن بر میاید. در حال حاضر هم پیشرانه‌های سفارشی پاگانی هوایرا کمی با مشکل مواجه شده ، چونکه هوراچیو پاگانی در نمایشگاه نیویورک در زمان رونمایی از هوایرا BC به خبرنگاران گفته است که ما منتظر یک پیشرانه 800 اسب بخاری یا بیشتر از آ ام گ هستیم.

پاگانی هوایرا

Pagani Huayra

اما اکنون خبرهایی از گوشه و کنار دنیای خودرو به گوش می‌رسد که در همین سایت تولیدی که کوبلر در آن فعالیت می کند قرار است پیشرانه های V8 استون مارتین نیز تولید شود و سوال پیش می آید که قرار است نام کوبلر را روی آن‌ها هم ببینیم؟

نکته جالب اینجاست که تیم های توسعه‌ای که در آ ام گ مشغول به کار هستند هر کدام مسئولیت های خاصی دارند. برای مثال فقط یک تیم توسعه تمام تمرکز خود را روی صدای این خودرو‌ها قرار داده است.

وبر می گوید :

اگر از یک مشتری آ ام گ بپرسید که چرا نسبت به انتخاب آ ام گ اقدام کرده اید و برای داشتن این خودرو ها رویاپردازی می کنید مطمئنا آنها می گویند که اولین عامل قدرت و دومین هم صداست.

 

Announcement: Mercedes-AMG Project ONE. Hypercar with Formula One technology. Unadulterated Formula One technology. The Mercedes-AMG hypercar – probably the most fascinating two-seater that will ever hit the road. Offering unadulterated Formula One technology for the road, the hypercar is thus the first commercially available vehicle with F1 hybrid powertrain and road approval. The highly efficient and powerful Formula One hybrid drivetrain accompanied by a purely electric and wheel selective front axle drive concept is expected to develop a combined system power of more than 1,000hp (735kW). AMG Future Performance. The hypercar is a true performance hybrid that marks the pinnacle of what is currently technologically feasible. In terms of output and efficiency, this hypercar points the way to “AMG Future Performance”. It is a project that sets a spectacular milestone on the way to the future of Mercedes-AMG. The Mercedes-AMG Project ONE. Awesome shot by the very talented: @maxzappolino

A post shared by Michael Kübler (@f1mike28) on

6 دیدگاه

 1. Peyman

  7

  2

  ??????????
  فقط یک سوال چرا تو اکثر مقاله های ایرانی به جای ای ام جی از آ ام گ استفاده میشه؟خود شرکت مرسدس هم تو تمام تیزرهاش از لفظ ای ام جی استفاده به علاوه اینکه اکثر تحلیل گران حوضه خودرو هم از ای ام جی استفاده میکنن

  • king soltan

   4

   0

   با سلام
   به خاطر تلفظ حرف g در زبان آلمانی است که به صورت گ تلفظ می شه نه ج مثل aeg که آ ا گ گفته می شه یا amg که تلفظ آلمانیش اینجور می شه مثال بارزش bmw است که ب ام و به جای ب ام دبلیو تلفظ می شه اون تیزها چون ساخته قسمت mbusa یا مرسدس آمریکا هستند تلفظشون مثل انگلیسی خودش می شه ولی در زبان آلمانی به g اصطلاحا گ اطلاق می شه

   • Peyman

    3

    3

    این مطلب شما کاملا درست و صحیح
    ولی به نظر من تلفظ ای ام جی بهتر هست چون اکثرا از این تلفظ استفاده میکنند
    در مورد bmw هم یک نکته بگم که خود المانی ها به صورت بی ام و تلفظ میکنن و بی ام دابلیو به اصطلاح تلفظ امریکاییش هست

   • مهراد عصری

    3

    0

    پیمان جان ببین برادر ، توبیاس موئرس خودش وسط کنفرانس فقانکفوت آم ماین اولش وقتی شروع کرد به آلمانی گفت ای ام جی اوکی…ولی بعدش تمام لغاتش شد آ ام گ…شرکتشون اسمش آ ام گ هست…چرا باید موضوع رو عوض کنیم…یه انگلیسی شاید دلش بخواد حتی اسم منو و شما رو یه جور دیگه تلفظ کنه ولی وقتی تلفظ صحیح چیز دیگه ای است چرا به شما چیز تحریف شده ارائه کنیم؟

   • Jigsa

    4

    1

    پژو در زبان انگلیسی به صورت Peugeot و رنو به صورت Renault نوشته میشن.
    اما چون در زبان فرانسوی به صورت پژو و رنو خونده میشن کل دنیا هم از همین گویش استفاده میکنن. پس وقتی آلمانیا میگن آ ام گ ، درستش هم همونه و ای ام جی غلطه

دیدگاه خود را بیان کنید