مجله خودرو ایران – همیشه که نمی توان ماشینها را در اختیار داشت تا آنها را آزمایش کرد، گاهی هم باید آنها را بدون اینکه دید و با توجه به تجربیات خود یا دیگران مقایسه کرد، کاری که مجله معروفی مثل موتورترند نیز انجام می دهد. پس ما گفتیم چرا خودمان این کار را نکنیم؟

کاری که می کنیم اینست: حداقل دو نفر از نویسندگان را وارد بحث می کنیم، هر کدام یک خودرو از کلاسی از پیش تعیین شده انتخاب می کنند، در مجلات معتبر ماشین در سرتاسر جهان جستجو می کنند تا هر نوع اطلاعاتی که لازم دارند بدست بیاورند، و در زمان تعیین شده در مقابل هم می نشینند و با هم بحث می کنند تا به نتیجه برسند که کدام خودرو بهتر است.

بحثها را به سه رده طراحی خارجی، طراحی داخلی و قابلیتهای فنی تقسیم کردیم تا عمیقتر و دقیقتر بررسی کنیم و در پایان هر بخش نفر سومی یا اضافه ای(که خود از ادمین های سایت است.) به قابلیتهای هر خودرو نمره می دهد که در بخش پایانی آنها را جمع می کنیم تا بهترین خودرو مشخص شود.

در دومین سری دو نفر از نویسندگان به سراغ دو SUV فول سایز با قیمت کمتر از 70 هزار دلار رفته اند؛ امیرحسین حق نظری با نیسان آرمادا(پاترول) پلاتینیوم و علی احمدی با GMC یوکان دنالی رخ به رخ هم صف آرایی می کنند:

برای این بخش میخوام از پیشرانه شروع کنم که قطعاً جذابترین موضوعه. برای GMC یوکان دو نوع پیشرانه تنفس طبیعی قابل سفارشه. یکی موتور 5.3 لیتری V8 مشترک بین یوکان و شورولت تاهو که 355 اسب بخار قدرت و 520 نیوتن متر گشتاور تولید میکنه، پیشرانه دوم برای یوکان دنالی هست که نسخه بزرگتر و قویتر 6.2 لیتری V8 هست که 420 اسب بخار قدرت در دور 5600 RPM و 625 نیوتن متر گشتاور در دور 4100 RPM تولید میکنه.

GMC یوکان دنالی

جلوپنجره GMC یوکان دنالی

خب این که یوکان دو نوع نسخه با دو نوع موتور متفاوت داره، جالبه. اما نیسان پکیج های آرمادا رو شامل تغییرات موتوری نکرده و برای هر سه سری آرمادا، موتور 5.6 لیتری هشت سیلندر V شکل قابل سفارشه که میتونه 390 اسب بخار تولید کنه. همچنین آرمادا توان تولید گشتاور 520 نیوتونی رو داره. که به نظرم در برابر یوکان از لحاظ قدرت و بزرگی حرفی برای گفتن نداره.

نیسان آرمادا

موتور نیسان آرمادا پلاتینیوم

بعد از بحث پیشرانه میرسیم که به گیربکس که GMC تو این بخش سنگ تموم گذاشته. در ابتدای معرفی یوکان و یوکان دنالی هر کدوم به ترتیب از گیربکس 6 و 8 سرعته اتوماتیک استفاده می کردن. اما به تازگی در فیس لیفت جزئی که انجام شده، گیربکس GMC یوکان دنالی 10 دنده اتوماتیک هست تا نهایت کارایی رو ارائه کنه.

GMC یوکان

شیفتر دنده GMC یوکان(پشت فرمان)

اما وقتی بحث کارایی میشه، آرمادا می تونه عرض اندام کنه. جعبه دنده هفت سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض دنده دستی به صورت سکوئنشال، بهترین کارایی رو چه در جاده و چه در خارج جاده به ارمغان میاره. مهم ترین نکته سیستم انتقال قدرت در آرمادا، قابلیت تعویض نحوه توزیع قدرت در بین چهار چرخ است. میشه به هر چهار چرخ قدرت یکسانی منتقل بشه و حتی میشه چرخ های جلو رو از مدار خارج می کنه تا مصرف سوخت خیلی کمتر بشه.

نیسان آرمادا

دسته دنده نیسان آرمادا پلاتینیوم(وسط کنسول)

در GMC یوکان دنالی قدرت هم به عقب و هم به هر چهار چرخ منتقل میشه که خب برای اون یک مزیت بزرگه و در آفرود سیستم چهارچرخ حسابی به کمکش میاد. همچنین یکی دیگر از مزایای گیربکس جدید، کاهش مصرف سوخته به طوری که این ماشین در بزرگراه در هر صد کیلومتر 11.8 لیتر، در شهر 15.7 لیتر و به صورت ترکیبی 13.8 لیتر بنزین مصرف میکنه.

در مصرف سوخت، نیسان ادعا می کنه که مصرف جاده ای آرمادا 15 لیتر در هر صد کیلومتره، و در شهر هم 20 لیتر در هر صد کیلومتر مصرف میشه که با توجه به این آمار، نیسان باز هم عملکرد خوبی از لحاظ اقتصادی نداره.

بریم سراغ عملکرد در خط مستقیم، البته تو این کلاس این اعداد خیلی ارزشی ندارن ولی خب به هر حال باز هم میتونه تاثیر گذار باشه، یوکان دنالی با وجود برتری قاطع در قدرت و گشتاور، از وزن بیشتری برخورداره یعنی 2733 کیلوگرم. با این وجود میتونه صفرتاصد رو در 5.8 ثانیه ثبت کنه، 400 متر رو در 14.3 ثانیه طی کنه و به حداکثر سرعت 180 کیلومتر بر ساعت برسه که اعداد ارزشمندی هستن.

این اعداد در مورد آرمادا، صفر تا صد توی 6.3 ثانیه، چهارصد متر توی 16.3 ثانیه است. اما همونطور که خودت هم گفتی هدف هیچکس از خریدن یه اس یو وی لوکس سایز بزرگ، مسابقه دادن نیست. عملکرد فنی برای این ماشین ها بیشتر بسته به حمل بار و قدرت ترمز ها هست و البته عملکرد فنی توی خارج جاده.

یکی از چیزایی که تو این کلاس ممکنه بدرد بخور باشه و آمریکایی ها توش خبره هستن، قابلیت یدک کشی هست که یوکان دنالی در این بخش قابلیت یدک کشیدن 3.7 تن بار رو داره.

اما نیسان اینجا به لطف گشتاور و قدرتی که در دور موتور پایین ارائه میده، میتونه 3855 کیلوگرم رو یدک کشی کنه که این یه پیروزی خوب جلوی غولی مثل یوکان دنالیه.

بریم سراغ بحث کیفیت سواری، GMC یوکان دنالی یکی از جالبترین نکاتی که در موردش هست اینه که از کادیلاک اسکالید به عنوان برادر لوکسترش نرمتر عمل میکنه که این موضوع به کمک سیستم تعلیق بازوهای کوچیک و بلند و چند اتصالی بدست اومده و میشه گفت در بحث فنی هم هیچ چیزی از اسکالید کم نداره.

GMC یوکان دنالی

GMC یوکان دنالی

سواری نیسان به لطف سیستم های پیشرفته برای بررسی مسیر جاده، به خوبی می تونه همه رو راضی کنه. سیستم کنترل پایداری نیسان بهینه سازی شده و در جاهای مختلف میتونه به صورت خودکار با ایجاد توازن مناسب بین گاز و ترمز ها، سواری ماشین رو دلنشین تر کنه. برای مثال در شرایطی که چرخ های یک طرف ماشین در محیط خیس و نمناک قرار دارن و چرخ ها دارن لیز میخورن، ماشین ترمز های هوشمندش رو در چرخ های در حال لیز خوردن به طور نامحسوسی فعال می کنه که ماشین بتونه شرایط پایداریش رو حفظ کنه.

نیسان آرمادا

نیسان آرمادا پلاتینیوم

یکی دیگه از قابلیت های آرمادا در قابلیت 4 چرخ متحرک، ارسال نیروی بیشتر به چرخ های جلو سر پیچ هاست که خیلی به فرمانپذیری کمک می کنه.

بر عکس شتاب گیری، توقف همچین غولی خیلی مهمه. برای همین از ترمزهایی به سایزهای 13.0 اینچ در عقب و 13.6 اینچ در جلو هست که با اینکه کمی حالت اسفنجی دارن، ولی از پس توقف یوکان بر میان.

GMC یوکان دنالی

چرخ و ترمز جلوی GMC یوکان دنالی

سیستم ترمز EBD وقتی که آرمادا وزن زیادی رو حمل می کنه، در هنگام ترمز گیری شدید، نیروی مخالف بیشتری را به چرخ های عقب می فرسته که باعث میشه تمام قدرت ترمز ها در اختیار قرار بگیره.

خوب شد به این موضوع اشاره کردی، آرمادا تنها 40 متر برای توقف از سرعت صد کیلومتر در ساعت تا ایست کامل نیاز داره.

خب مسافتی که GMC یوکان دنالی برای توقف نیاز داره هم دقیقاً 40 متره که با توجه به وزن بیشترش میشه گفت ترمزهای بهتری داره.

یکی از سیستم هایی که قطعاً میتونه کمک کنه، قفل دیفرانسلیه که به صورت استاندارد در یوکان موجوده. یکی از نکات جالب دیگه که نویسندگان به اون اشاره کردن، تفاوت جزئی بین آفرود و جاده در سواریه که باعث میشه خیلی به مسافران آسیب نرسه.

قابلیت آفرود آرمادا هم به شکل قابل قبولی توسط نیسان بهبود یافته. همه سیستم های کمکی رانندگی توسط نیسان در آرمادا قرار داده شدن، که بتونن یه رانندگی خارج جاده تمام عیار رو برای آرمادا به ارمغان بیارن. همونطور که گفتم نیسان سه نوع حالت رانندگی مختلف داره. همچنین با دکمه هایی جدا، با توجه به حمل بار یا حالت جاده، کنترل پایداری تغییر می کنه که این می تونه توی جاده های برفی یا کم عرض که فرمان دهی سخت تره، خیلی به درد بخوره.

نیسان آرمادا

نیسان آرمادا پلاتینیوم

سیستم دیگه ای که برای آفرود خیلی مناسبه، قابلیت ترمز اتوماتیک در سربالایی های خارج جاده ایه. وقتی که شما در سر بالایی ترمز می گیرین، ماشین کمی بیشتر از زمان فشار دادن ترمز، اون رو درگیر می کنه که شما بتونین پاتونو از روی پدال ترمز به روی پدال گاز ببرین. این کار باعث میشه که ماشین در سربالایی ها عقب نیاد.

بعد از پایان بحث، نوبت نفر سوم بود تا با توجه به بحث صورت گرفته، با عملکرد خودروها در این بخش از 10 نمره بدهد. نظر او:

خب از موتور شروع کنیم. اگه به قدرت 35 اسبی بیشتر نیسان نسبت به موتور 5.3 لیتری GMC که حجم کمتری داره توجه کنیم، خب برتری آن چنانی نداره. موتور بزرگترش هم بهتره. البته برتری قاطعی ندارن، طرف سوپرشارژر و توربو هم نرفتن تا بازدهی رو بالا ببرن. اینجا قدرت و گشتاور بیشترین اهمیت رو داره و بعد مصرف سوخت و در کل میشه به GMC نمره 6.5 و به نیسان 6 بدیم.

به گیربکس و دیفرانسل هم بخوایم نمره بدیم، تعداد دنده های بالای 8 تا واقعاً عذابه و اگه راننده کامیون نباشی سخته. از لحاظ دیفرانسیل هم امتیاز رو به نیسان میدم. از سیستم ABLS استفاده کرده (با قفل کردن دیفرانسیل محدودیت لغزندگی چرخ را هم کنترل می کند.). اینکه GMC در جلو قفل دیفرانسیل نداره هم مشکل سازه. پس در بخش مجموعه انتقال قدرت نیسان 7 و GMC نمره 6 میگیره. به صورت میانگین هم نیسان 6.5 و GMC 6.25 میگیره.

پس با توجه به نمرات داور، نمره یوکان با گرد کردن به 6 و برای نیسان به 7 میرسد. مجموع نمرات هم برای GMC یوکان دنالی به 21 و برای نیسان آرمادا پلاتینیوم به 20 می رسد. پس در دومین قسمت از رخ به رخ، نماینده جنرال موتورز توانست بزرگترین SUV نیسان را شکست دهد و پیروز شود. خوشحال می شویم نظرات خود را درباره رخ به رخ با ما در میان بگذارید و اگر رقابتی از این دست در دنیای خودرو سراغ دارید که دوست دارید آن را در این بخش داشته باشیم، به ما بگویید.

دیدگاه خود را بیان کنید