فرمول یک ایران – برای اولین بار در تاریخ، راننده جی‌پی 3، جرج راسل، پشت فرمان W08 مرسدس قرار گرفت، او در جایگاه چهارم و با زمانی در حدود نیم ثانیه اختلاف پشت سر رهبر تیم والتری بوتاس به پایان برد.

راسل 119 دور زد و بر روی کارکرد سیستم ترمز و آزمایش آیرودینامیک خودرو تمرکز کرد.

این راننده 19 ساله هیجان زده گفت:

امروز باور کردنی نبود

مدت زیادی بود که من منتظر این روز بودم. رویای هر راننده جوانی است که با یک ماشین فرمول یک رانندگی کند.

به محض آنکه روی پیست قرار گرفتم، به سرعت متوجه شدم این ماشین چه قدرت و داون‌فورسی دارد. این حیرت انگیزه که 48 ساعت پیش من در حال رانندگی با یک ماشین GP3 در یک پیست شبیه به این بودم اما امروز کاملاً متفاوت بود.

خوشبختانه من با سیستم شبیه ساز مرسدس خیلی کار کردم به همین دلیل می‌دانستم که انتظار چه چیزی را باید داشته باشم. بزرگترین تفاوت، قدرت فرمان‌پذیری در خودروی فرمول یک است و من می‌توانستم حس کنم که هر آن دارم از پیست خارج می‌شوم.

جرج راسل در حال رانندگی با W08

جرج راسل در حال رانندگی با W08

برای راسل مرسدس W08 خودرویی کاملاً متفاوتی در مقایسه با خودروی مسابقه جی‌پی3 خودش بود. او اینگونه ادامه داد:

قدرت ترمز فوق‌العاده زیاد است. من انتظار سرعت در مستقیمی و داون‌فورس در پیچ‌ها را داشتم، مثل همه! اما فکر نمی‌کنم کسی درک کاملی از قدرت ترمز این ماشین داشته باشد.

در جی‌پی3 ما با سرعتی در حدود 260 تا 270 کیلومتر در ساعت وارد پیچ می‌شویم و در 100 متری ترمز می‌گیریم. امروز من در حدود 300 کیلومتر در ساعت سرعت داشتم و در 25 متری ترمز می‌گرفتم.

امروز هدف بیشتر رانندگی طولانی با مقدار زیاد سوخت بود. ما می‌خواستیم میزان تخریب لاستیک ها را ببینیم و عمدتاً سعی کردیم تا مسابقه را شبیه سازی کنیم. من کاملاً از عملکردم خشنودم.

من از اینکه با اولین تجربه‌ام در این ماشین توانستم 119 دور کامل را بدون عقب ماندن از والتری بوتاس به پایان برسانم، بسیار خوشحالم.

4 دیدگاه

 1. Mehrdad

  15

  0

  چه تجربه لذت بخشی داشته واقعا
  رانندگی با این شاهکار ها که هرگز نصیبمون نمیشه
  فقط ارزو میکنم همه عاشقان این رشته از نزدیک حداقل این ماشینارو ببینن

 2. Saeed

  5

  0

  کی بشه میک شوماخر بیاد تو این تست ها و بعدش رقابت ها…..

 3. Amin verstapen

  3

  0

  کمی بی ربط#
  من تجربه ی دو قهرمانی استان و کشوری رو در کارتینگ دارم وحس مسابقه دادن رو کاملا درک میکنم اما فرمول یک یه چیز دیگس همیشه جزء آرزوهام بوده و خواهد بود که با ماشین فرمول یک مرسدس توی مستقیمی ۱۲۰۰متری پیست باکو رانندگی کنم اونم با سرعت ۳۷۰ کیلومتر درساعت….. WoW چه تجربه ای بشه. یه روزی اگه پولدارتربشم حاضرم پول زیادی به عنوان اسپانسر به تیم ها بدم ودرقبالش تجربه ی رانندگی رو پشت ماشین فرمول یک پیداکنم البته باید گفت کی دوستنداره!!! اونایی که دوستدارن لایک کنن

  • Ferrari enzo

   1

   0

   امیدوارم موفق باشی و به چیزی که میخوای برسی