Register

15 − 12 =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – مکلارن همچنان به ساخت خودروهای با کیفیت و لذتبخش برای رانندگی ادامه می دهد و در ادامه این راه، نوبت به 570S اسپایدر رسید. در ابتدا می خواهیم مروری بر برنامه های مکلارن در این سالها داشته باشیم، چون در این سالها مکلارن کمپانی پرکاری نشان داده است.

پروژه 1 میلیارد پوندی “Track 22” از برنامه ارائه 15 خودرو در سال 2022 خبر می دهد که نیمی از آنها با توجه به روند اضافه شدن الکتریسیته به خودروها، هیبریدی خواهند بود. در کلاس ماشینهای اسپرت(Sports Series)، مکلارن 540C ، 570GT و یا همین 570S کوپه و اسپایدر را دارد. در کلاس سوپراسپرتها 720S نماینده این خودروساز بریتانیایی است و در کلاس هایپرکارها(Ultimate Series) هم مکلارن P1 تا پیش از این موجود بود و پروژه BP23 که جانشین مکلارن F1 خواهد بود، نماینده آینده این کلاس خواهد بود. البته خبرها نشان از ارائه یک هایپرکار تمام الکتریکی هم می دهد.

پس 570S اسپایدر هم یکی از نمایندگان این کمپانی پرکار است که به تازگی معرفی شده و ما فرصت آزمایش آن را یافتیم. با سقف آغاز می کنیم. سقفی که در آن از دو نوع کامپوزیت استفاده شده و قابلیت جمع شدن در 15 ثانیه و با حداکثر سرعت 40 کیلومتر در ساعت را داراست.

مکلارن 570S اسپایدر

پشت کابین موتور نام آشنا و امتحان پس داده مکلارن با کد M838TE نشسته. 3.8 لیتری و V8 تویین توربو است که در اینجا 562 اسب بخار قدرت در دور 7500 rpm و 600 نیوتن متر گشتاور در دور 5000 تا 6500 rpm تولید میکند. وظیفه انتقال قدرت به چرخها را گیربکس هفت سرعته با تعویضهای بدون وقفه (  Seamless Shift gearbox یا SSG ) بر عهده دارد.

مکلارن 570S اسپایدر

از آنجایی که تمام خودروهای اسپرت مکلارن بر پایه شاسی “MonoCell II” ساخته می شوند، نیازی به تقویت شاسی برای تحمل وزن مکانیزم سقف متحرک نبوده تا وزن اضافه شده به 570S اسپایدر تنها 46 کیلوگرم باشد و وزن خشک(بدون بنزین و سرنشین) آن به 1359 کیلوگرم و وزن ترکیبی آن(که ملاک اصلی وزن خودرو محسوب می شود.) به 1486 کیلوگرم برسد.

پس با حداقل تغییراتی که داشته ایم، مکلارن اعداد قابل قبولی ارائه داده. صفرتاصد 3.2 ثانیه(که برای یک خودروی دیفرانسیل عقب فوق العاده است.)، صفر تا دویست کیلومتر بر ساعت تنها 9.6 ثانیه، طی 400 متر در 11.0 ثانیه و حداکثر سرعت 328 کیلومتر بر ساعت که با سقف باز به 316 کیلومتر بر ساعت کاهش می یابد(البته ما پیشنهاد می کنیم برای سلامتی موهایتان عدد آخر را آزمایش نکنید!).

مکلارن 570S اسپایدر

درها همچنان پروانه ای هستند ولی مانند برادران بزرگتر خبری از بال عقب متحرک نیست، البته که اسپویلر عقب را داریم و ارتفاعش هم 12 میلیمتر افزایش یافته. رنگهای تند و قوی قابل سفارش هستند تا 570S بدون سقف شما کاملاً توی دید باشد. لوله های اگزوز نقره ای رنگ هم علاقه وافر و بیش از حدی به خودنمایی دارند که برای خلاص شدن از این موضوع رنگ مشکی آپشنال آنها را پیشنهاد می کنیم. اما در کل، ظاهر این مکلارن چه با سقف باز و چه با سقف بسته زیبا و تا حدودی شبیه به یک جانور زیبا و خاص است.

مکلارن 570S اسپایدر

اما این جانور در جاده چگونه است؟ من پیش از این مکلارن  MP4 12Cاسپایدر را آزمایش کرده ام و این خودرو پر از ایراد بود. از نویگیشن گرفته تا سنسورهای فشار بر روی تایر که تخیلی بودند، از پنجره هایی که کار نمی کردند تا چراغهای هشدار دهنده اشکلات موتور که بی جهت روشن می شدند.

این مشکلات روی دید من نسبت به ماهیت مکلارن تأثیر گذاشته بود؛ البته با خاموش کردن سیستم های الکترونیکی، مشکلات تا حدودی برطرف می شد. ولی آمدن مکلارن P1 و 650S کافی بود تا تمام تصورات بد من نسبت به مکلارن را خرد کند. و 570S ادامه دهنده این راه است.

با اینکه قدرتش از 12C کمتر است، ولی در دستان یک راننده عادی 20 درصد سریعتر احساس می شود، کنترلش راحت است و رفتاری دوستانه و متمدنانه دارد، حتی در حالت پیست هم عکس العمل هایش قابل پیش بینی است. در حالیکه 12C یک موجود افسارگسیخته بود که خون جلوی چشمانش را گرفته بود، این یکی بیشتر اهل گفتگو است، البته هنوز کمی کم فرمانی دارد.

مکلارن 570S اسپایدر

روراست باشیم، تبدیل یک کوپه به یک اسپایدر از لحاظ دینامیکی باید تغییراتی در آن ایجاد کند، ولی من هیچ کمبودی احساس نمی کنم! به نظر می رسد به طرز رویایی تعادل بین راحتی، سرعت و دوست داشتنی بودن را ایجاد می کند. ضمن اینکه شما نیاز ندارید یک قهرمان باشید تا از حداکثر توان آن بهره ببرید.

البته که بعد از تمام این حرفها، مکلارن هنوز هم خوی وحشی گری دارد. کافیست دنده ها را در دورهای بالا تعویض کنید و از صدایش لذت ببرید، البته صدای اگزوزهایش به خوبی یک موتور تنفس طبیعی نیست، ولی خیلی هم بد نیست. بعد ازخوی وحشی گری، کمی قهرمان بازی هم بلد است. مثل یک سوپراسپرت موتور وسط رفتار می کند، ظاهر فریبنده ای دارد، درهای خاصی دارد و بالانس هم عالی دارد.

می رسیم به بحث کابین، زیبا، ساده و کاربردی است. از فیبر کربن و چرم آلکانترا پوشانیده شده. البته می توان با سفارش پکیج لوکس کابین به قیمت 2.570 پوند و سفارش پکیج کربن(شامل سوییچ های کربنی، روکش غربیلک فرمان و پدالهای فیبر کربنی) به قیمت 2.550 پوند آن را زیباتر هم کرد، ولی بدون آنها هم اینجا جای خوبی برای نشستن است.

مکلارن 570S اسپایدر

از تجهیزات که بگوییم، اول باید از دوربین 360 درجه 570S تمجید کرد که همه زوایا را به خوبی پوشش می دهد. نمایشگر لمسی در بالای کنسول مرکزی قرار گرفته و برای کار کردن با آن نیاز به دکمه ای نیست. البته زاویه آن طوری است که با تابش نور خورشید، دیدن آن کمی سخت می شود.

مکلارن 570S اسپایدر

دیگر کنترل ها مانند تنظیم حالات رانندگی بین کامفورت، اسپرت و مسابقه پایینتر قرار گرفته. داخل و خارج شدن از آن کمی چالش برانگیز است و نیاز به تمرینات یوگا دارد! در کل می توان گفت کابین حسی خاص را منتقل می کند و همچنان راحت است.

مکلارن 570S اسپایدر

قیمت مکلارن 570S اسپایدر از 164.750 پوند آغاز می شود و با سفارش آپشنها افزایشی چشمگیر خواهد یافت. در میان رقبا آئودی R8 V10 اسپایدر با قیمت 130 هزار پوند را داریم که کمی خسته کننده به نظر می رسد. پورشه 911 Turbo S کابریولت هم قیمت پایه 156 هزار پوندی دارد که تقریباً از همین عملکرد و قدرت برخوردار است. کمی بالاتر، با لامبورگینی هوراکان اسپایدر مواجه می شویم که بسیار زیبا و هیجان انگیز است، اما قیمتش از 200 هزار پوند آغاز می شود.

در کل می توان گفت در این رنج قیمتی مکلارن 570S اسپایدر که برای استفاده روزمره هم مناسب است، از ارزش خوبی برای خرید برخوردار است. همچنین نیازهای ما برای سریع بودن و هیجان را برطرف می کند. شاید بتوان گفت مکلارن بهترین تعریف از یک خودروی موتور وسط اسپایدر را در این کلاس ارائه می کند.

اگر نمی توانید با مکلارن 720S کوپه که زیادی بر مبحث قدرت و عملکرد زوم کرده کنار بیایید، یا اگر می خواهید یک مکلارن برای کارهای روزمره داشته باشید که ارزانتر و کاربردی تر هم باشد، یا اگر می خواهید خودرویی هیجان انگیز تر و راحتتر برای رانندگی نسبت به R8 داشته باشید، اگر نمی توانید با منطق و فلسفه 911 کنار بیایید، می توان گفت پیشنهاد من برای همه این مشکلات 570S اسپایدر است.

2 دیدگاه

 1. Ahmadreza2004

  3

  1

  تو یه ویدیو صفر تا 100 تو 3.1 زد
  400 متر تو 10.7 رفت
  ماشین معرکه ایه
  ولی هیچی مک لارن F1 نمیشه

 2. akrh78

  2

  0

  در میان رقبا آئودی R8 V10 اسپایدر با قیمت 130 هزار پوند را داریم که کمی خسته کننده به نظر می رسد. پورشه 911 Turbo S کابریولت هم قیمت پایه 156 هزار پوندی دارد که تقریباً از همین عملکرد و قدرت برخوردار است.
  خدایی بهتر از r8 مگه داریم؟هم زیباست هم خشنه هم پرفورمنس عالی قیمت هم که خیلی مناسبتر
  911 رو دیگه خودتون بهتر میدونید چه هیولاییه.turboS