مجله خودرو ایران – همیشه که نمی توان ماشینها را در اختیار داشت تا آنها را آزمایش کرد، گاهی هم باید آنها را بدون اینکه دید و با توجه به تجربیات خود یا دیگران مقایسه کرد، کاری که مجله معروفی مثل موتورترند نیز انجام می دهد. پس ما گفتیم چرا خودمان این کار را نکنیم؟

کاری که می کنیم اینست: حداقل دو نفر از نویسندگان را وارد بحث می کنیم، هر کدام یک خودرو از کلاسی از پیش تعیین شده انتخاب می کنند، در مجلات معتبر ماشین در سرتاسر جهان جستجو می کنند تا هر نوع اطلاعاتی که لازم دارند بدست بیاورند، و در زمان تعیین شده در مقابل هم می نشینند و با هم بحث می کنند تا به نتیجه برسند که کدام خودرو بهتر است.

بحثها را به سه رده طراحی خارجی، طراحی داخلی و قابلیتهای فنی تقسیم کردیم تا عمیقتر و دقیقتر بررسی کنیم و در پایان هر بخش نفر سومی یا اضافه ای(که خود از ادمین های سایت است.) به قابلیتهای هر خودرو نمره می دهد که در بخش پایانی آنها را جمع می کنیم تا بهترین خودرو مشخص شود.

در اولین سری دو نفر از نویسندگان به سراغ دو کانورتیبل اسپرت از آلمان رفته اند؛ سید علی حسینی با مرسدس AMG GTC و علی احمدی با آئودی R8 V10 Spyder رخ به رخ هم صف آرایی می کنند:

آئودی R8 نسل دومشه که از دو سال پیش به عنوان نمونه سال 2016 در سه نسخه معرفی شد که نسخه اسپایدر هم یکیشون بود. تو این نسل بیشتر سعی شده از خطوط صاف و ساده استفاده بشه و از شلوغ کردن طراحی و منحنی هایی که البته به حق میشه گفت توی نسل اول فوق العاده بودن، کاسته بشه تا یک طراحی مدرنتر و ماندگارترداشته باشیم.

به عنوان یه ماشین اسپرت مرسدس رو بیشتر قبول دارم چون که سعی کرده ویژگی های نمونه اسپرت خودش رو بیاره ، مخصوصا توو جلو پنجره ای که داره ، جلو پنجره ای که از نمونه GT3 خودش گرفته ، با تکنولوژی خاصی که توو جلو پنجرش هست هم میتونه جریان هوای ورودی رو برای بیشتر شدن هوای ورودی و خنک فراهم کنه وو هم اینکه جلوی ورودشون رو بگیره اگه بهشون نیازی نیست تا ایرودینامیک بیشتری داشته باشه، ماشین خیلی پهن تر شده ، مخصوصا قسمت عقب این خودرو، با دوتا ورودی هوایی که توی سپر عقبش گذاشتن یه خورده ماشین تهاجمی تر شده ، چرخ های فوق العاده پهن و بزرگی که زیر ماشین گذاشتن که حتی از خود قالب ماشین هم زده بیرون باعث ترسناک به نظر رسیدن ماشین شده و حس ابهت خاصی رو میده.

مرسدس AMG GTC

مرسدس AMG GTC

با اینکه روی ترسناکتر کردن AMG GTC و متمایز کردنش نسبت به GT اسپایدر تلاش زیادی از جانب مرسدس صورت گرفته، ولی باید قبول کرد طراحی های مرسدس هر چقدر هم متمایز بشه باز هم طبق یک الگوی تکراری و کاملاً شبیه به هم ساخته میشن و این یکم ارزش ماشین رو کم می کنه، در حالیکه R8 یک ماشین کاملا متمایز از نسخه های دیگه آئودی هست و بسیار ماشین خاصتری حساب میشه، در عین حال به نظرم قیافه با ابهت تر و نزدیکتر به یک سوپراسپرت رو داره که موتوروسط بودنش هم به این امر کمک زیادی میکنه.

الگوی طراحی رو که گفتی قبول دارم ، ولی بحث روی خودروی GT هستش ، مرسدس یه خودروی GT ساخته که 550 اسب بخار رو میاره ، این قرار نبود یه ماشین سوپراسپرت باشه ، این ماشین اسپرت هستش و به عنوان یه اسپرت داره قدرت خوبی رو به نمایش میزاره.

سید قرار نیست از الان بحث فنی بکنیم، قبول که قدرت واقعاً خوبی داره ولی بحث اینجا بیشتر درباره زیبایی و ابهته که R8 به حق اگه بیشتر از GTC نباشه، کمتر نیست.

در مورد جلوپنجره گفتی، به حق منم باید در مورد جلوپنجره شش ضلعی و زیبای R8 بگم که از طرح کندوی زنبور عسل هم پیروی می کنه و به حق یکی از المانهای زیبای جلوی خودرو محسوب میشه، موضوع دیگه ای که به زیبایی جلوی خودرو کمک میکنه چراغهای LED خاصشه که به صورت آپشنال از لیزر هم میشه توشون بهره برد که هم به زیبایی به خصوص در شب اضافه میکنه هم برد و کاربری بسیار بیشتری داره.

آئودی R8 اسپایدر

آئودی R8 اسپایدر

المان زیبای بعدی توی نمای جلوی R8 انحنای روی کاپوته که نه توش اغراق شده و نه کمکاری و به نظرم بسیار هماهنگه.

چراغهای جلوی مرسدس چه دی لایت چه انواع دیگش تمام LED هستش ولی در مورد تکنولوژی چراغها آئودی همیشه بهتر عمل کرده.

به بحث خودروها از نمای کناری که برسیم باز هم آئودی دست پر وارد میشه، ورودی هوای پشت درها با رنگ متضادش المان قشنگیه و در کنارش، رینگهای 20 اینچی سفارشی(که البته می توان به جای آنها از رینگهای 19 اینچی عادی استفاده کرد.) که به حق زیباترین نکته در نمای کناری R8 محسوب میشن.

آئودی R8 اسپایدر

آئودی R8 اسپایدر

آئودی زیبا هست قبول دارم ولی زیاد عادیه و خاص نیست ، به قول یکی از فروشنده های بی ام و میگفت کسایی که میرن آئودی میخرن کسایی هستن که اصولا پول یه مرسدس رو ندارن ، آئودی از جلو خیلی رام شده به نظر میرسه و اصلا حس هیجان و اگزاتیک رو نمیرسونه ، ولی در عین حال خطوطی که مرسدس داره به طور کل میتونه خشونت رو برسونه و ادم رو بیقرار میکنه برای روندنش.

یکی از نقاط قوت آئودی به نظرم همین رینگها هستن که بیشتر به شخصیت ماشین می خوره در حالیکه به نظر شخصی من رینگهای GTC یکم توخالی به نظر می رسن که برای یک ماشینی که قراره به ماسلکارها شباهت داشته باشه خوب نیست.

من نظرم دقیقا عکسه اینه ، آئودی رینگهاش خوبه و بهش میخوره ولی مرسدس با انتخاب کردن رینگ هایی با سایز 19 اینچی جلو و 20 اینچی عقب که از خود بدنه زده بیرون، بازهم این رو با ابهت تر نشون میده.

مرسدس AMG GTC

مرسدس AMG GTC

قبول دارم خطوط GTC قدرتمندتر هستن و بیشتر حس یک ماسلکار رو منتقل میکنن همونطور که برنامه تاپ گیر هم اشاره کرده، ولی باید گفت آئودی بحثش جداست و همونطور که گفتم از اغراق و منحنی های اضافی توش کمتر استفاده شده تا بیشتر حس مدرنیزه و شباهت به یک سوپراسپرت رو ارائه کنه.

از کنار نگاه کردن به نظرم مرسدس به عنوان یه برند لوکس با اصالتی که فعالیت میکنه،خیلی با شخصیت تر رفتار کرده ، آئودی با قطعات کربنی که اضافه کرده داره جار میزنه که من یه سوپراسپرتم نمیتونم اینو تو دی ان ای خودم نشون بدم بلکه باید حتما توو ظاهر بیام اینو بگم ، مرسدس از این لحاظ اگه دقت کنی اون رکابی زیر و همینطور اون تیکه که نوشته V8 بای توربو میشه الگوهای مختلفی رو انتخاب کرد برای ماشین.

لوکس بودن و اصالت فکر می کنم یکم از این کلاس دور باشه، ماشین لوکس کوپه میخوای باید بری گرندتورر یا یه چیزی مثل رولزرویس سوار شی، این کوپه ها با آماری که با سوپراسپرت ها رقابت میکنه واقعاً برای الحاق حس لوکس بودن ساخته نشدن.

چرا ، مرسدس الان وانتش رو هم رونمایی کرده، تو این کلاس وانت امریکایی ها و ژاپنی ها حرف اول و آخر رو میزنن ولی مرسدس داره هی میگه ماشین من لوکسه ، لوکس بودن یا نبودن بسته به دی ان ای برند داره ، تو نمیتونی یه مرسدس باشی و یه ماشین با طراحی داخلی رنو بسازی ، باید لوکس باشی چون ذهنیت خریدار بر این پایه سواره.

در زمینه پرستیژ و اصالت برند آره حرفت درسته واقعاً هیچ برندی در تمام دنیا پرستیژ ستاره سه پر رو نداره ولی خب آئودی هم خیلی برند شوتی نیست.

می رسیم به نمای پشت آئودی که من واقعاً دوستش دارم، چراغهای ذوزنقه شکلی که در هماهنگی کامل با چراغهای جلو هستن و فیبرکربنی که البته شاید به گفته تو زیادی تو استفادش اغراق شده، اما با رنگ متضادی که داره میتونه از نگاه برخی زیبا هم به نظر برسه، به علت اسپایدر بودن، دیگه از اون شیشه ای که موتور V10 افسانه ای آئودی رو توی خودش حبس کرده بود خبری نیست، در عوض اون بالا پشت سقف متحرک دریچه هایی وجود دارن که صدای موتور رو اضافه بر صدای اگزوزها به بیرون منتقل میکنن تا راننده واقعاً حس کنه که برای چی یه ماشین اسپایدر خریده.

آئودی R8 اسپایدر

آئودی R8 اسپایدر

راجبه پشت آئودی تا یه جاهایی باهات موافقم ، خیلی بیشتر اسپرت تر عمل کرده نسبت به مرسدس و سعی بر شلوغ کاری داشته ، ورودی های هوای زیاد ، دخالت دادن رنگ های مختلف و تضاد رنگی که به وجود آورده میتونه برای بعضی افراد جالب توجه باشه ولی برای من نه نیست ، من از قسمتی که بالای انجین (دریچه های بالای موتور) طراحی شده خیلی خوشم میاد ولی به محض اینکه اون مرز رد میشه و به چراغ ها و قسمت های زیرین میرسه برام کسل کننده میشه و علاقه ای به دیدن این همه حفره و ورودی هوا ندارم و با توجه به اینکه این ماشین اصولا یه سوپرکار هستش دیدن یه دیفیوزر به این شکل یه چیز عادیه ولی اگر قرار بود یه خورده متمدنانه رفتار کرد میشد این ماشین رو برای محیط های شهری بهتر طراحی کرد.

دریچه های بالای موتور آئودی R8 اسپایدر

دریچه های بالای موتور آئودی R8 اسپایدر

یکی از اشکالات اساسی که از ابتدا به طراحی پشتی سری AMG GT وارد بود، چراغهای عقبشه که طراحی شبیه به پورشه و به خصوص ماکان داره. به نظرم زیباترین المان اون عقب فقط لوله های اگزوز هستن و واقعا در اینجا مرسدس حرفی برای گفتن نداره.

مرسدس AMG GTC

مرسدس AMG GTC

در عوض عقب مرسدس ، چراغ هایی که داره الگوی تکراری هست هم تو اتاق های دیگه مرسدس و هم خیلی ها ممکنه بگن شبیه پورشه هستش ، ولی نگاه کن چقدر هوشمندانه ورودی های هوا رو توو بدنه آلومینیومی جا دادن و از زیبایی های این ماشین کم نکردن ، اگزوز های آلومینیومیش هم که عالیه و در زیر خودرو هم چراغ های LED سفید رنگ حتی در حالتی که روشن نیستن هم زیبایی فوق العاده ای رو دارن ، اسپویلر داینامیکی هم که داره میتونه در حین حرکت دلربایی کنه ، به نظرم خیلی ساده و لوکس مرسدس سعی کرده به نظر برسه و شلوغ کاری اضافه نداشته.

اسپویلر مرسدس AMG GTC

اسپویلر مرسدس AMG GTC

با اینکه مرسدس شلوغ کاری نکرده ولی خب تو عقب ماشین GTC یکم المان هیجان انگیز کم داره و به عنوان ماشینی که اون جلو ماسلکار بودن رو فریاد میزنه، این عقب یکم زیادی ساده به نظر میرسه.

این تناقضی که مرسدس ایجاد کرده ، یکی از کارایییه که انجام میدن برای فروش رنگ های مختلف ماشینشون ، چون این تناقض با رنگ های مختلف بدنه یه هارمونیک خاصی رو ایجاد میکنن که برای خیلی ها از جمله خودم جذابه و همیشه علامت تعجب باقی میمونه.

بحث بعدی که میخوام واردش بشم درباره بسته شدن سقفه، مکانیزمی که توی آئودی 20 ثانیه طول میکشه و حداکثر سرعتی که شما توش اجازه این کار رو دارین 48 کیلومتر بر ساعته.

آئودی R8 اسپایدر

آئودی R8 اسپایدر

خب این روند برای مرسدس بهتره که میتونه توی 48 کیلومتر بر ساعت 11 ثانیه فقط زمان میبره و اینجا یه امتیاز دیگه به نفعش ثبت میشه.

مرسدس AMG GTC

مرسدس AMG GTC

بعد از پایان بحث، نوبت نفر سوم بود تا با توجه به بحث صورت گرفته، با عملکرد طرفین بحث و خودروها در این بخش از 10 نمره بدهد. نظر او:

به علی بیشتر نمره می دم، چون سید ضعیفتر عمل کرد. خیلی از نکات رو نگفت در حالیکه علی در معرفی جزئیات آئودی مثلا دریچه های بالای موتور بهتر عمل کرد. در مورد نمره به طرفین، به علی 8 و به سید 5 می دم. در مورد ماشینها هم به آئودی 8 و به مرسدس 7 می دم.

پس با توجه به نمرات داور، بخش اول رخ به رخ این دو با پیروزی آئودی R8 اسپایدر به پایان رسید. منتظر قسمت دوم و بحث درباره کابین آنها باشید. خوشحال می شویم نظرات خود را درباره رخ به رخ با ما در میان بگذارید و اگر رقابتی از این دست در دنیای خودرو سراغ دارید که دوست دارید آن را در این بخش داشته باشیم، به ما بگویید.

5 دیدگاه

 1. SV5

  4

  6

  دمتون گرم انصافا این بخش تا اینجا خیلی توپ بوده، فقدان مطالب تحلیلی و تولیدی تون رو قشنگ میتونین پر کنین.
  واقعاً هم اینجا مرسدس حرفی جلوی آئودی نداره، میدونم الان طرفدارای مرسدس میان میریزن سرم میگن مرسدس بهتره ولی متن قشنگ گویای حرف منه.
  در مورد پیشنهاد به نظرم خودروهای SUV و پیکاپ هم برین قشنگه مث F150 با سیلورادو و دوج رم.

 2. king soltan

  3

  3

  با سلام
  سوالی که دارم اینه ایشون فرمودن طراحی مرسدس قدیمیه و( ولی باید قبول کرد طراحی های مرسدس هر چقدر هم متمایز بشه باز هم طبق یک الگوی تکراری و کاملاً شبیه به هم ساخته میشن و این یکم ارزش ماشین رو کم می کنه، در حالیکه R8 یک ماشین کاملا متمایز از نسخه های دیگه آئودی هست و بسیار ماشین خاصتری حساب میشه)
  واقعا نویسنده فکر می کنه ظاهر آیودی متفاوته؟؟؟؟؟و مرسدس تکراری؟؟؟تو کدوم مدلهای قبلی مرسدس این سبک طراحی دیده شده؟؟؟ولی تو طراحی های آیودی همیشه جلو پنجره یه شکل داشته و دارند درسته r8 یه طراحی فوق العاده داره ولی واقعا طرای amg gt خیلی خاصتره چون شبیه هیچ مدلی از مدلهای بیشمار بنز نیست ولی در آئودی a8 جدید هم شما همین شباهتو با r8 می بینید و …..

  • علی احمدی

   2

   1

   علیک سلام.
   ببخشید منظور شما رو از سبک طراحی نمی فهمم. به جلوپنجره اشاره کردین، آیا همه جلوپنجره های شش ضلهی یه شکل هستن و اینکه توی A8 از خطوط افقی موازی استفاده شده و توی R8 از طرح لانه زنبوری تفاوت نیست، البته قبول دارم R8 از جلو خیلی تفاوتی با بقیه مدلهای آئودی نداره، ولی از کنار و پشت خیلی متمایزه که طرحهای فیبر کربنی خیلی به این موضوع کمک میکنه و همچنین چراغهای LED هم با لیزر خاصترش میکنن. البته این به الگوی ساخت R8 هم برمیگرده که بر خلاف ماشینای دیگه آئودی موتوروسطه. نمی دونم، شاید AMG GTC توش تلاش بیشتری برای متمایزسازی انجام شده باشه، ولی به نظرم(به نظرم) شبیه یک SL کوچک شدست و لااقل آئودی توی القای حس متفاوت بودن قویتر عمل کرده. در ضمن من توی A8 به جز چراغهای جلو(تاحدودی) و جلوپنجره شباهت دیگه ای نمی بینم.

   • king soltan

    1

    0

    با سلام
    ممنون از اینکه برا مخاطبهاتون ارزش قائل هستید با سپاس شاید نتونستم مطلب رو برسونم .اگه تو هد تو هد قبلی مقایسه جگوار با مرسدس نگاه کرده باشید گوینده توضیح کاملی در این باره می ده چون مرسدس هدفش یه کلاسیک اسپورت بوده که با بدنه منحنی به قول خودش به این هدف نائل شده و نمی خاسته با قطعات ظاهری بیشتر چهره ماشین رو خشن تر نشون بده کاری که ائودی با جزییات زیاد روی بدنه انجام داده مثل جگوار که علی رغم زیبایی ولی این قطعات از اون حالت منحمنی کم کردن منظور من اینه.اینجا مطرح شده که قیافه مرسدس تکراریه ولی ائودی هم تکراریه البته جالبه جایی که تو اون مسابقه بنز امتیاز خوبی می گیره پشتش هست ولی اینجا دقیقا برعکسه به هر حال ظاهر ماشین سلیقه ای هست ولی این اختلاف اینقدری نیس که این امتیازات را بگیرن ….
    با سپاسر

 3. Miladangler

  0

  0

  با عرض سلام و خسته نباشید . انجام کار بسیار با ارزش بود . نویسنده سمت مرسدس رو اصلن از نوع نوشتاراش ایراداش و طرفداریاش خوشم نیومد . بلعکس دوستمون که برای آیودی مینوشت بسیار دلچسب تر نوشته بود . موفق باشید و ممنون بابت کار ارزشمندتون
  البته کاری با اینکه کدوم برتره ندارما . نوع ایرادا و طرز نوشتن و بحشون رو عرض میکنم