مجله خودرو ایران – هیوندای اولین هات هچ واقعی خود را به بازار ارائه کرد تا i30 N که ماه ها تبلیغ و تیزرهای مختلفی برایش ارائه می شد، بالاخره با تجهیزاتی مخصوص لذت رانندگی خود را به همگان معرفی کند.

از آمار و ارقام شروع کنیم، هات هچ کره ای ما دیفرانسیل جلو است و قدرتش را از یک موتور 2.0 لیتری 4 سیلندر توربو می گیرد که قادر به تولید 247 اسب بخار قدرت است و با سفارش پکیج Performance، قدرتش به 271 اسب بخار افزایش می یابد. گشتاور هم در هر دو نسخه 350 نیوتن متر است و حداکثر سرعت در هر دو به 250 کیلومتر در ساعت می رسد. تفاوت در شتابگیری است که نسخه Performance با کاهش 0.3 ثانیه ای صفرتاصد، این عدد را به 6.1 ثانیه رسانده است.

هیوندای i30 N

اما این تنها علت نیاز به این پکیج نیست، چون به کمک آن شما به رینگهای بزرگتر 19 اینچی، تایرهای بالغ پیرلی P-Zero، ارتفاع کمتر از کف زمین و سیستم اگزوز با صدای قابل تنظیم دریافت خواهید کرد؛ البته که شما در یک هات هچ به این چیزها نیاز دارید.

هیوندای i30 N

حتی اگر هم این پکیج را سفارش دهید، باز هم به صورت استاندارد یک گیربکس شش سرعته دستی و بدون پدل شیفت مسئولیت انتقال قدرت به چرخها را خواهد داشت. اگرچه به هر حال از لانچ کنترل محروم نخواهید بود.

دکمه های روی فرمان امکان شخصی سازی مناسبی برای شما فراهم خواهند کرد. امکان ایجاد تغییر در عملکرد سیستم تعلیق و نوع رانندگی وجود دارد. خشن ترین حالت ممکن روی دکمه N قابل دسترسی خواهد بود که به عنوان مثال در این حالت هیچ خبری از سیستم کنترل کشش نیست، البته که اگر بخواهید کمی متمدن تر عمل کنید، دکمه اسپرت را از شما دریغ نکرده اند.

هیوندای i30 N

از تجهیزات شگفت انگیز مخصوص رانندگی پرهیجان تا دلتان بخواهد موجود است. صندلی های اسپرتی که به خوبی شما را در بر می گیرند، ترمز دستی که همچنان به صورت سنتی باقی مانده و دورشمار موتوری که برای جلب توجه هر چه بیشتر ساخته شده. از نظر ما که کار بخش performance هیوندای به اندازه بخش M بی ام و خوب بوده است. آلبرت بیرمن، رئیس این بخش می گوید:

هیوندای i30 N هیچ هدفی جز فراهم آوردن حداکثر لذت رانندگی برای مشتریان در یک پکیج سریع و قدرتمند ندارد.

هیوندای i30 N

با اینکه قدرتش از آن چیزی که ما انتظار داشتیم کمتر بود و پشت سر سیویک تایپ R قرار می گیرد، اولین تجریبات رانندگی پشت نسخه پروتوتایپ آن، راضی کننده نشان می دهد.

بیرمن برای توصیف i30 N می گوید که در پیچها خبیث و حقه باز عمل می کند و به گفته او در این خودرو لذت رانندگی بیشتر از ثبت زمان در پیست اهمیت دارد. او همچنین اضافه کرد:

هر ساله زمان ها در پیستهای مختلف کاهش می یابد، ولی آیا هدف ما اینست که فقط ثابت کنیم فلان تایر مخصوص پیست از فلان تایر استاندارد سریعتر است؟

من به مهندسان دستور دادم که تا جای ممکن آن را برای لذت رانندگی طراحی کنند؛ این موضوع همیشه در اولویت اول قرار داشته. با اینکه رسیدن به این وضعیت به راحتی سه ثانیه به زمان ما در نوردشلیف اضافه کرده، اما همه چیز آن درباره لذت بردن از کنترل خودرو در مرزهای آن به همراه ترس نسبی است.

در مورد رنگ خودرو، رنگ آبی که در تصاویر می بینید، توسط تیم رالی هیوندای طراحی شده، البته که امکان سفارش رنگهای قرمز، سفید، طوسی و سیاه هم وجود دارد. هنوز قیمت خودرو اعلام نشده ولی هر چه که باشد، باید برای رقابت با فولکس واگن گلف GTI، سئات لئون کوپرا و پژو 308 GTI به عنوان رقبای اصلی خود آماده باشد. اولین نسخه های آن هم در اواخر سال 2017 تحویل مشتریان می شود.

نظر شما چیست، آیا هیوندای توانسته تعریف درستی از یک هات هچ ارائه کند؟

3 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید