فرمول یک ایران – یکشنبه ی هفته ی آینده ششمین گرندپری فصل در پیست موناکو برگزار خواهد شد و ما همانند گرندپری های قبل تصمیم گرفتیم تا به معرفی یکی از بهترین پیست های فرمول یک بپردازیم.

نام پیست: پیست موناکو

مکان: مونت کارلو، موناکو

ظرفیت: 37,000 نفر

طول پیست: 3.337 کیلومتر

طول مسابقه: 260.286 کیلومتر

تعداد پیچ ها: 19 تا

تعداد دور ها در یک مسابقه: 78 دور

بهترین تایم پیست فعلی: 1:18.063 دنیل ریکاردو، فصل 2015 با ردبول

پیست موناکو یک پیست خیابانی ساعت گرد است که در کنار بندرگاه شهر مونت کارلو واقع شده است و هر ساله در ماه می میزبان رقابت های فرمول یک می باشد.

پیست موناکو اولین بار در سال 1929 میزبان یک گرندپری بود، حدود دو دهه قبل تر از این که رقابت های قهرمانی فرمول یک آغاز بشود.

مسیر این پیست اولین بار توسط آنتونی نوگز انتخاب شد، نوگز در آن زمان یکی از اعضای هیئت مدیره ی باشگاه اتومبیل رانی موناکو بود؛ ساخت پیست موناکو حدود 6 هفته زمان برد.

پیست فعلی نیز تقریبا ساختار قدیمی خود را حفظ کرده است اما ساخت و ساز ها و پیشرفت هایی که برای ایجاد ایمنی بیشتر صورت گرفته است، باعث شده است تا شکل پیست کمی تغییر بکند.

شکل پیست تا به امروز 6 بار تغییر کرده است، پیست اولیه 14 پیچ داشت و پیست فعلی 19 پیچ، طول پیست اولیه نیز حدود 200 متر کم تر بود.

پیست موناکو بالا و پایین زیاد دارد، شامل پیچ هایی سخت و مسیر باریکی است، دان فورس در آن به حداکثر می رسد و سبقت گرفتن در موناکو دشوار است، این ویژگی ها موناکو را به یکی از سخت ترین پیست های فرمول یک تبدیل کرده است و با وجود تمام تغییراتی که پیست موناکو طی سالیان زیاد به خود دیده است، هنوز هم یکی از بهترین پیست ها برای سنجش مهارت رانندگان فرمول یک است.

پیست موناکو

پیچ ششم پیست یکی از کند ترین پیچ های فرمول یک است، مسیر بین پیچ های 8 تا 10 نیز یکی از سریع ترین ها است. همین ویژگی ها موناکو را به یکی از محبوب ترین پیست ها در بین هواداران و راننده ها تبدیل کرده است.

پیچ نخست یکی از پیچ های مهم پیست به شمار می آید، زیرا باید به موقع ترمز گرفته شود و همچنین ادامه ی مسیر آن سربالایی است.

در مسیر بین پیچ های 8 تا 10 نیز از زیر یک تونل گذر خواهیم کرد که سختی های مخصوص به خودش را دارد، چون راننده ها باید به سرعت از روشنایی به تاریکی بروند و سریعا این وضعیت برعکس می شود و زمانی که به پیچ های 10 و 11 نزدیک می شوند باید ترمزی سخت و به موقع بگیرند.

در ادامه مسیر بین پیچ های 13 و 14 به دلیل عبور از کناره های پیست و امکان برخورد با گارد ریل ها یکی از مسیر های دشوار می باشد.

مسیر بین پیچ های 15 و 16 نیز به دلیل این که سریع است و راننده ها در ورود به آن دید خوبی ندارند قسمتی سخت به حساب می آید.

لازم به ذکر است که مسیر طاقت فرسا و باریک موناکو علاوه بر مهارت رانندگی به یک ماشین قوی نیز نیاز دارد که باید خوب تنظیم شده باشد.

شاید جالب باشد که بدانید به انتخاب 3,500 هوادار بریتانیایی در سال 2009، موناکو به عنوان یکی از هفت عجایب موتور اسپورت در جهان انتخاب شد.

در زیر نیز تصاویری از پیست کلاسیک و جذاب موناکو برای شما قرار داده ایم:

 

معرفی پیست؛ 

3 دیدگاه

  1. cfz

    3

    0

    سخت ترین و هیجان انگیزترین پیست. ولی چرت ترین هم هست چون برای ما بیننده ها مهم سبقت گیری هس که ببینیم و لذت ببریم که در این پیست مسخره خیلی سخته

دیدگاه خود را بیان کنید