فرمول یک ایران – شیلد یا هالو کدام نجات دهنده‌‌ی بهتری‌ برای حفاظت از رانندگان در سرعت های بالاست؟ طبق گفته های رییس بخش فنی تیم ردبول آدریان نیوی او از ایده شیلد (سپر محافظ) حمایت خواهد کرد به شرطی که موثر بودن این طرح در حفاظت از رانندگان در حین تصادفات شدید ثابت شود و تاریخ اعمال این تغییرات را فصل ۲۰۱۸ اعلام کرد.

فدارسیون جهانی اتومبیلرانی(FIA) اعلام کرد که تمایل بیشتری به استفاده از شیلد به جای هالو به عنوان محافظ دارد، این طرح در تمرین آینده گرندی پری ایتالیا تست عملی خواهد شد و برای اینگونه تغییرات جلسه ای بین فیا و تیم های فرمول یک انجام شد، و اعلام شده این جلسات برای بررسی بیشتر اینگونه طرح ها اصلاحی تداوم خواهند داشت.

دنیل ریکاردو - هالو

دنیل ریکاردو – هالو

نیوی از اجباری شدن استفاده از شیلد برای فصل ۲۰۱۸ استقبال خواهد کرد، تا زمانیکه مشکلی برای میدان دید رانندگان ایجاد نکند:

مهم ترین نکته در طراحی شیلد دید راننده است، مطمئن هستم این طرح راه حل بهتری نسبت به هالو است.

همچنین ادامه داد:

شیلد طراحی شده اگر بیش از حد خمیده باشد و فضای اتاق خودرو را تنگ تر کند رانندگان را برای فصل آینده دچار چالش بزرگی می کند، من معتقدم بهتر است فکری برای جلوگیری از پرتاب شدن چرخ ها و اشیاء در هنگام برخورد کرد.

متاسفانه تصادفی که باعث مرگ راننده ی اسبق ایندی کار آمریکایی جاستین ویلسون در سال ۲۰۱۵ در پوکونو شد، منجر به تشکیل کمیته ی حقیقت یاب برای بررسی و مرتفع کردن این گونه اتفاقات ناراحت کننده کرد.

طرح ایرواسکرین ردبول

طرح ایرواسکرین ردبول

نیوی افزود:

برای به حداقل رساندن اینگونه رویداد های ناراحت کننده باید از پرتاب شدن قطعات خودرو به کاکپیت در حین تصادفات شدید جلو گیری کرد.

کابل های ‌مهار کننده‌ی چرخ (the wheels tether) صد در صد ایمن نیستند، هنوز هم شاهد شلیک شدن چرخ ها و قطعات مخدوش شده در هنگام برخورد به اطراف هستیم، راه حل موقتی و خوبی که در مسابقات ایندی کار ارائه شده شامل مهار کردن قسمتهای مختلف خودرو مثل باله عقب، باله جلو، و دماغه خودرو است.

همچین گفت:

تیم ما این طرح ها را هم برای بررسی اعلام کرده ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته و تمامی  نظرات در حال بررسی است.

7 دیدگاه

 1. EHSAN._.TURK

  9

  1

  خب شیلد و هالو دید راننده هارو محدود میکنه و هیچکدومشون از این وضعیت راضی نیستن ب نظر من بهتره ک دنبال راه حل های بهتری باشن

 2. اشکان آریا فر

  7

  7

  هیشکدوم!!
  اگر راننده ای میترسه، بره توی یه رشته دیگه از استعداداش استفاده کنه(مثGT3)
  نباید راننده فرمول از پشت شیشه (پلاستیک فشرده یا حالا هرچی!!) رانندگی کنه……. فواصل خیلی کم… و شکست نور میتونه کار رو خیلی سخت کنه!

 3. Ah Ferrari

  4

  9

  شلیل یا هلو کدام یک مفید تر و خشمزه تر است.
  وجدانا فکر کردم اشتباهی اومدم. به جای سایت فرمول یک اومدم تو سایت تغذیه و سلامتی

 4. Schumi

  8

  1

  واقعا هیچکدوم!!!
  شیلد که هم شکست نور داره و هم توی بارون دید راننده رو محدودتر میکنه
  هالو هم که جلوی صورت راننده س و اعصاب خورد کنه
  حالا چه گیری دادن به این قضیه!

 5. Schumi1

  5

  1

  باید به فکر سلامت راننده ها هم بود ، ولی هیچ کدوم روش خوبی نیستن. داداشمون شومی درست میگن، تو بارون خیلی بد میشه از همه بدتر براش برف پاکن بزارند!

 6. F2004

  2

  2

  هیچکدوم امنیت کاملی ندارن ولی شیلد دید مناسب داره به نظرم باید قطعه ای ساخته بشه که هم ایمنی بالا وهم دید مناسب برای راننده ها فراهم کنه تو هردو این قطعات بالای سر راننده ملاک نشده و کاملا خالیه هالو یه کم محکم تره ولی بیشتر از همه باید به فکر جلوگیری از له شدن سر وگردن راننده ها بکنن مثلا آلونسوی بیچاره کم مونده بود به خاطر چند تا پشتکی که تو استرالیا پارسال زد سرش زیر ماشین بمونه امسال هم بیچاره ورلاین که سرش توسط باتن بین ماشین و دیوار کم مونده بود پرس بشه شانس اورد که باسرعت کم به دیوار خورد البته تصادف آلونسو خیلی وحشتناک تر بود من از همون اول این سوال برام پیش اومده آیا اگه ماشین برعکس شه سر راننده بین زمین وماشین پرس میشه؟!حالابالای 700 کیلو گرم جرم ماشینه فشارgرو هم حساب کنیم منظورم اینه که اون خروجی موتوربالای سر راننده محافظ ومانعی در برابر این اتفاق میشه یا نه؟

دیدگاه خود را بیان کنید