فرمول یک ایران – هر کس که تجربه رانندگی در دهه های 60 یا 70 میلادی را داشته باشد می داند که تصادف های به معنای واقعی “بزرگ” تنها در آن زمان رخ می داد. قبل از بدنه های فیبرکربنی ، کاکپیت های مجهز ، لباس های ضدحریق و استانداردهای تصادف ، تصادف های فرمول یک معمولا دو حالت داشت ؛ قطع عضو و یا مرگ! هم برای تماشاچیان هم برای رانندگان.

اما ملاک های ما برای انتخاب تصادف های شگفت انگیز کمی متفاوت است.ملاک هایی مثل انحراف ها و تغییر جهت های عجیب ناگهانی و یا لبخندد ملیح راننده پس از تصادف!

واژگونی مارک وبر – والنسیا 2010

در گرندپری اروپا سال 2010 در والنسیای اسپانیا راننده تیم ردبول فتل در تایم گیری از وبر، زوج فراری ( ماسا و آلونسو) و همیلتون جلوتر قرار گرفت اما وبر در مسابقه با دست پاچگی یکی یکی عقب تر و عقب تر آمد تا به رتبه نوزدهم رسید. وبر سریع و سریع تر می شد و بسیار جنگنده نشان می داد و شروع به سبقت گرفتن کرد.

چه کسی در مقابل او بود؟ هایکی کولاواینن با تیم لوتوس که کندتر از همیشه در حال رانندگی بود. سرعت بالای وبر و سرعت پایین هایکی منجر به تصادف تایر به تایر بین این دو راننده شد اما قضیه همین جا ختم نشد. وبر بالا و بالا تر رفت در آسمان دور 360 درجه زد و به زمین کوبیده شد رفت و رفت تا به گاردهای اطراف زمین برخورد کرد اما صحنه ای که همگان بعد از تصادف دیدند عجیب تر از خود تصادف بود.انگشت شست مارک وبر!

صحنه ای که مملو بود از قدرت نمایی مهندسی بدنه های فیبرکربنی ماشین های فرمول یک.

ویدیو:

DOWNLOAD

لاشه های لاسورس – بلژیک 1998

یک کپه بزرگ در اسپا حین گرندپری 1998 بلژیک، 14 ماشین به طرز باورنکردنی تصادف کردند. دیوید کولتارد در مک لارن خود، فراری ادی اروین، الکس وورز با بنتون، ناکانو با میناردی، پراست و 9 راننده دیگر. همه این اتفاقات از سرپایینی تپه و پیچ تند لاسورس آغاز شد هنگامی که کولتارد بیش از اندازه گاز داد و لاستیک هایش قفل کردند در باریکی مسیر به دیوار برخورد کرد و قطعات کنده شده اتومبیلش شروع به پایین آمدن از تپه کردند و به ماشین های پایین تر برخورد کردند!!!!

در پایان مسابقه دیمون هیل با به در بردن جان سالم از این اتفاق توانست پیروزی دراماتیکی را به دست آورد.

ویدیو:

DOWNLOAD

معجزه استرالیایی براندل -استرالیا 1996

یک چرخش در شن های اطراف پیچ سوم داشت و ماشین از وسط دو تکه شد! همه منتظر دیدن مارتین براندل نصف شده بودند اما وی را حین دویدن به سوی بیرون پیست دیدند. معجزه! معجزه! معجزه! این نهمین و آخرین سال براندل در فرمول یک بود مارتین براندل هم اکنون گزارشگر مطرح فرمول یک بی بی سی است.

ویدیو:

DOWNLOAD

 

آتش در تامبورلو – سن مارینو 1989

باز هم این پیچ نحس تامبورلو، ناگهان چیزی در ماشین گرهارد برگر شکست، کنترل ماشین از دست او خارج شد و مانند گردبادی شروع به چرخش کرد. باک پر از بنزین فراری که مانند قاتلی کارکشته آماده بود تا راننده خود را بسوزاند ترکید. در یک لحظه کل دوربین ها مملو از رنگ نارنجی و سرخ شدند. مغزتان می گفت ((نه!نه!تو هنوز خوابی)) اما چشمتان نمی توانست حقیقت را نبیند. برگر در چنگال اتومبیل خود گیر کرده بود. پس از 23 ثانیه ی بی پایان مارشال ها موفق به انجام معجزه شدند و با خاموش کردن آتش ، برگر را از برگر شدن نجات دادند.شوخی تلخیست.

ویدیو:

DOWNLOAD

کوماس در بلانکیموت – بلژیک 1992

اریک کوماس خوشبخت بود که از حادثه مرگبار در اسپا جان سالم به در برد وی قبل از برخورد با دیواره ها دو دور چرخید و به دیواره های پیچ بلانکیموت برخورد کرد. سنا مک لارن خود را نگه داشت تا به کمک مرد فرانسوی برود. وی سر بی تحرک کوماس را از اتومبیل بیرون آورد تا پزشکان برسند. سنا مسابقه را از دست داد اما جان کوماس را به او هدیه داد. زمانی که دیگر راننده ها با تمام قدرت گاز می دادند سنا در حال کمک  به کوماس بود. پس از مرگ سنا در تامبورلو شوک جبران ناپذیری به کوماس وارد و موجب کناره گیری او از مسابقات فرمول یک شد.

ویدیو:

DOWNLOAD

3 دیدگاه

 1. مهرداد

  2

  0

  جوانمرد تر از سنا هم مگه پیدامیشه
  روحش شاد

  • مجتبی

   1

   2

   بله دوست عزیز .روبنز باریچلو. ماسا . باتن . النسو. وبر تو خوش اخلاقی معروفن

 2. Mohammad911

  0

  2

  خیلی خیلی غلط دارید.
  – کولاواینن => کوالاینن
  – حاظر => حاضر
  – لاسورس => اون پیچ اروژ بود نه لاسورس
  – علت تصادف کولتارد هم لغزندگی مسیر به علت باران شدید بود نه چیز دیگری
  – مارتین براندل هم اکنون گزارشگر شبکه اسکای است نه بی بی سی
  – بلانکیموت => بلانشیمو

  بابا ناسلامتی سایت خبری هستید. یکم با دقت تر مطالب رو پست کنید. هیچ نظارتی نیست یعنی؟ پر از غلط املایی و بغضا اطلاعات و اخبار نادرست. همه میدونن براندل الان تو شبکه اسکای هست. یا اون تصادف شدید دیوید کولتارد دیگه فیلمش مشخصه که بخاطر بارندگی بود. اینکه میگید به علت گاز دادن زیاد چرخ هاش قفل کرد یعنی چی؟؟؟ مگه با گاز دادن چرخ ماشین قفل میشه! نمیفهمم، سر در نمیارم.
  ناراحت نشید. انتقاد بود بخاطر خودتون بود.