فرمول یک ایران – در قسمت های قبل به توضیح قسمتی از اجزای موتور پیچیده ی فرمول یک پرداختیم. در این پست نیز طبق روال گذشته به توضیح اجزای دیگر موتور خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

قبل از خواندن این قسمت مطمئن باشید که قسمت اول و دوم را خوانده باشید :

سوپاپ بایپس یا گذرگاه فرعی (Wastegate):

در موتورهای توربوی مرسوم سوپاپ بایپس برای کنترل سرعت زیاد دوران توربو استفاده می گردد. این قطعه یک ابزار کنترلی است که گاز اضافی اگزوز را از توربين خارج کرده تا قدرت چرخش توربین با مقدار هوا و قدرت درخواستی موتور هماهنگ گردد. البته در موتور فرمول یک این کار(کنترل سرعت چرخش توربو) در اصل توسط MGU-H صورت میگیرد اما وجود Wastegate نیز جهت کنترل بهتر مانند مواقعی که MGU-H از کار بیفتد نیاز است.

Wastegate به توربوشارژر لینک شده و در قسمت بسیار شلوغی از موتور قرار میگیرد که فشار در آن قسمت بسیار زیاد است، بنابراین سازندگان با این چالش روبرو خواهند بود که این قطعه را بسیار سخت و تنومند و در عین حال بسیار کوچک بسازند.

در یک هواپیما قطعاتی وجود دارند که کارکرد درست آنها بسیار پر اهمیت و حیاتی است، در ماشین فرمول یک نیز کارکرد Wastegate به همان اندازه اهمیت دارد و در صورت خرابی نتایج آن بسیار جدی خواهد بود.

در عکس زیر به طور مشخص Wastegate مشخص شده.

 

اینترکولر(Inter Cooler):

اینترکولر هوای ورودی به موتور را پس از کمپرس شدن توسط توربوشارژر خنک می کند و با چگالی بیشتر به داخل موتور میفرستد. وجود اینترکولر(که در موتورهای تنفس طبیعی وجود ندارد) و همچنین سیستم ریکاوری انرژی باعث شده قراردادن و ادغام و یک پارچه سازی رادیاتورها و اینترکولر با یکدیگر با توجه افزایش تعداد قطعات و كمبود فضاي كافي سخت تر باشد همچنین حرارت تولید شده ماشین های سال 2014 بیشتر نیز میباشد و اين يعني نياز به رادياتورهاي بزرگ (giant radiators) الزامي است.

در واقع به دلیل آپدیت ها و تغییراتی که تیم ها در ماشین های جدید اعمال کردند شانس قرار دادن رادیاتورهای بزرگ (giant radiators) در سال ٢٠١٤ تقریبا صفر بود، همین مساله باعث شد حداقل یک تیم به تست اول زمستان سال 2014 نرسد. بنابراین تیم ها آرایش خاصی برای قرار دادن رادیاتورهای آب و روغن و سیستم ریکاوری انرژی و اینترکولر طراحی کردند که ممکن است در مسابقات مختلف سایز رادیاتورها نیز تغییر یابد که توضیح نحوه چیدمان و پکیج کلی خنک سازی در این پست نمی گنجد.

در عکس زير اينتركولر متعلق به پاور يونيت هوندا را ملاحظه ميكنيد. لازم به ذكر است محل قرارگيري اينتركولر لزوماً در پاور يونيت هاي تيم هاي ديگر يكسان نيست و حتي در مسابقه هاي مختلف ممكن است محل قرارگيري اينتر كولر و رادياتورها و همچنين سايز رادياتورها تغيير يابد.

 

در قسمت هاي بعدي به قسمت هاي ديگر موتور هيبريد فرمول يك خواهيم پرداخت.

همچنين در اين قسمت از MGU-H و MGU-K نام برده شد که در قسمت هاي بعدي به طور اختصاصي به آن ها خواهيم پرداخت.

 

قسمت پایانی

4 دیدگاه

 1. مهرداد

  0

  0

  واسه منی که رشته دانشگاهیم مکانیکه خوندن این مطالب خیلی لذت بخشه
  سپاس از شما کارتون عالیه با قدرت ادامه بدین تمام بخش های این شاهکار مهندسی مکانیک رو

 2. iAydin

  0

  0

  سلام این سری از مقالات واقعا عالیه مرسی

 3. محمد زهیری

  0

  0

  عالی بودن مطالب منتظر قسمت های بعدی هستیم . خسته نباشید

 4. Koorosh

  0

  0

  Biiiiiig LIKE