Register

یک × 3 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – یکی از هیجان انگیز ترین بخش های هر مسابقه اتومبیلرانی، لحظه ای است که رانندگان با یکدیگر درگیر می شوند. یکی می خواهد سبقت بگیرد و دیگری می خواهد مانع سبقت گیری او شود.

اما هم سبقت گیری و هم دفاع در برابر سبقت گرفتن رقیب، هر دو دارای اصول و قواعدی است که باید بدانید. از این که چطور دفاع کنیم تا این که چه قوانین و محدودیت هایی برای دفاع کردن وجود دارد.

شاید بگویید بهتر باشد ابتدا درباره ی روش های سبقت گیری صحبت کنیم و بعد به موضوع دفاع کردن بپردازیم، اما اگر مقاله ی آموزش ریسینگ لاین را به خاطر آورید، در آن ها نیز پیچ ها را از آخر به اول بررسی کردیم. تجربه شخصی ام نشان داده که بحث و بررسی برعکس مسائل گاها نتیجه بهتری می دهد.

اصلول مهم و کلیدی در دفاع کردن:

قاعده نصف اتومبیل

هر اتومبیلی که قصد سبقت گرفتن داشته باشد، اگر به نصف اتومبیل رقیب رسید، حق تقدم دارد. به عبارت بهتر اگر فرض کنیم اتومبیل قرمز می خواهد از اتومبیل آبی سبقت بگیرد، اگر راننده اتومبیل قرمز بتواند از نصف اتومبیل قرمز عبور کند، حق تقدم با اتومبیل قرمز خواهد شد، حالا چه اتومبیل قرمز داخل پیچ باشد یا خارج پیچ یا این که روی ریسینگ لاین باشد یا نباشد.

قاعده نصف اتومبیل

قاعده نصف اتومبیل

البته حق تقدم به این معنی نیست که راننده اتومبیل آبی باید سریعا عقب کشیده و مسیر را در اختیار اتومبیل قرمز قرار دهد (که البته رانندگان با تجربه تر معمولا این کار را انجام می دهند)، بلکه منظور از حق تقدم این است که اگر در چنین شرایطی برخوردی بین دو اتومبیل به وجود آید، راننده اتومبیل آبی به عنوان مقصر شناخته خواهد شد. (به غیر از برخی موارد استثنا که در آن راننده اتومبیل قرمز با سوء استفاده از این قانون، عمدا به اتومبیل آبی ضربه بزند – البته گاهی اوقات این ضربه ها چنان ماهرانه است که هیچ خطای از سوی داوران اعلام نمی شود).

بنابراین باید بسیار مراقب باشید تا خطایی به ضرر شما گرفته نشود.

حق ریسینگ لاین

گاهی اوقات نیز راننده قرمز از ماشین آبی سبقت می گیرد و از نصف اتومبیل آبی عبور می کند. اما بنا به دلایلی راننده آبی موفق می شود تا دوباره خود را کمی جلو بکشد (مثلا قبل از پیچ دیرتر ترمز کند و دوباره خود را جلو بکشد) و در نهایت دو راننده بغل به بغل هم وارد پیچ شوند. در چنین مواقعی که شرایط نسبتا برابر است و مشخص نیست کدام راننده جلوتر بوده یا کدام راننده حق تقدم دارد، داوران انتخاب راننده دارای حق تقدم را بر اساس ریسنگ لاین انجام می شود.

حق ریسینگ لاین

حق ریسینگ لاین

به عبارت دقیق تر در چنین شرایطی حق تقدم از آن راننده ای است که روی ریسینگ لاین قرار داشته باشد. در تصویر فوق حق تقدم با اتومبیل قرمز رنگ است.

تغییر جهت در مستقیمی

رقیب شما ممکن است قصد سبقت گیری در یک پیچ یا سبقت گیری در مسیر مستقیم را داشته باشد و در هر حالت شما می توانید برای دفاع در برابر سبقت گرفتن او اقدام کنید. در هر صورت باید قواعد نصف اتومبیل و حق ریسینگ لاین را به خوبی به یاد داشته باشید و مطمئن شوید که به رقیبتان فرصت سوء استفاده از این قوانین را نمی دهید (گرچه گاها فرصت هایی برای شما نیز به وجود خواهد آمد).

حریف شما در حال سبقت گرفتن است و شما در حال سبقت گرفته شدن هستید و اصول ایمنی و پیشگیری از تصادف در مسابقات، محدودیت های بیشتری را برای شما در نظر گرفته اند. یکی از این محدودیت ها، عدم امکان چندبار تغییر جهت است.

دوباره مثال اتومبیل های قرمز و آبی را بررسی می کنیم (من فوتبالی نیستم، قرمز و آبی هم به دلیل یاد آوری رقابت شوماخر (با فراری قرمز رنگ) و آلنسو (با رنو آبی رنگ) در سال ۲۰۰۶ انتخاب کردم 🙂 )

فرض کنید اتومبیل آبی در مسیر مستقیم در حال حرکت است و اتومبیل قرمز که قصد سبقت گیری دارد، از پشت به او نزدیک می شود. اولا اتومبیل آبی باید پیش از نزدیک شدن بیش از حد اتومبیل قرمز شروع به تغییر جهت کند. چرا که اگر بعد از این که اتومبیل قرمز خیلی نزدیک شد تغییر جهت دهد، ممکن است برخورد بین دو اتومبیل به وجود آید و در هر صورت مقصر اتومبیل آبی خواهد بود. از سویی اتومبیل قرمز در حال استفاده از خلاء پشت اتومبیل آبی است و سرعت بالاتری دارد، به همین دلیل اگر راننده اتومبیل آبی خیلی دیر و با بی احتیاطی تغییر جهت دهد، احتمال برخورد بسیار زیاد است.

تغییر جهت در مستقیمی

تغییر جهت در مستقیمی

دوما اتومبیلی که در حال دفاع کردن است (در اینجا اتومبیل آبی) فقط و فقط یک بار و در یک جهت اجازه تغییر جهت دارد. یعنی اگر برای دفاع از سبقت، به سمت راست تغییر جهت داد، دیگر حق تغییر جهت مجدد به سمت چپ را ندارد.(در این مورد اجرای این قانون داوران بشدت حساس هستند).

یا این که یک بار تا وسط مسیر به سمت راست تغییر جهت دهد و بعد یک بار دیگر از وسط مسیر به گوشه سمت راست مسیر مجددا تغییر جهت دهد مرتکب خطا شده است (البته این خطا معمولا از سوی داوران خیلی جدی گرفته نمی شود مگر این که اعتراض راننده ای که قصد سبقت گیری دارد را به همراه داشته باشد).

پس به خاطر داشته باشید “فقط و فقط یک بار و در یک جهت”

نکته : گاهی اوقات اتومبیل آبی یک بار و به یک جهت تغییر مسیر میدهد اما نمی تواند مانع سبقت گیری اتومبیل قرمز شود. در این حالت پاسخ دو سوال زیر چیست؟؟؟

 • آیا بعد از عبور کامل اتومبیل قرمز، اتومبیل آبی می تواند تغییر جهت دهد؟

بله… اگر اتومبیل قرمز کاملا جلو افتاده بود، اتومبیل آبی می تواند هر تغییر جهتی که لازم می داند را انجام دهد یا حتی به پشت اتومبیل قرمز رفته و با استفاده از خلاء آن اقدام به سبقت گیری نماید (که در این حالت اتومبیل آبی اتومبیل حمله کننده خواهد بود و اتومبیل قرمز باید از قوانین دفاع کردن پیروی کند)

 • آیا زمانی که اتومبیل قرمز کنار اتومبیل آبی است ولی از آبی فاصله عرضی دارد، اتومبیل آبی می تواند تغییر جهت دهد؟

پاسخ این سوال نیز مثبت است اما به شرط این که راننده اتومبیل آبی به اندازه یک عرض یک اتومبیل برای راننده ی قرمز فضا در نظر بگیرد (و ضمنا فراموش نکند که هنوز حق تقدم با اتومبیل قرمز است).

برای بهتر متوجه شدن اصول دفاع، توصیه میکنم از این پس مسابقات فرمول یک را با دقت بیشتری ببینید.

مقاله بعدی به سبقت گیری اختصاص دارد. پیشنهاد می کنم بعد از مطالعه ی مقاله آموزش سبقتگیری، یک بار دیگر مقاله دفاع کردن را نیز مطالعه کنید تا درک بهتری از اصول این دفاع کردن پیدا کنید.

مجددا به سرفصل های مقالات آموزش اتومبیلرانی اشاره میکنم :

موفق و سربلند باشید ….

4 دیدگاه

 1. علی

  1

  0

  با سلام
  بسیار بسیار عالی ممنون از زحمات شما ولی یه سوالی دارم در مورد دفاعهایی هست که مد ماکس انجام می ده و همزمان هر دو طرف رومی بنده این آیا خطا هست یا نه؟چون بر طبق این قوانین خطا محسوب می شه ولی تو مسابقات علی رغم اعتراضات بقیه راننده ها مقل لوییس و یا وتل خطایی در نظر گرفته نمی شه

  • -

   3

   0

   با سلام

   تغییر جهت ورشتپن در هنگام ترمزگیری بود که در اواخر سال گذشته، چارلی وایتینگ در کنفرانس خبری اعلام کرد که این مورد خطاست و یکم قانون ها رو شفاف سازی کرد …

   سری به آرشیو سایت بزنید، خبرهاش موجوده …

   • علی

    2

    0

    با سلام
    ممنون از لطفتون جناب عظیم ولی عای رغم اینها خطایی چندانی برا این راننده در نظر گرفته نشد البه به نظر می رسه راهکارهای فرار از قوانین وجود داره

 2. محمد تیونر

  1

  0

  سلام . داداش خسته نباشی واقعا مطالبت مفیده. ولی چرا بخش 7 و 8 آموزش رو نمیذاری خیلی وقته منتظریم خب بذار استفاده کنیم مشتی. ممنون