Register

12 − یازده =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – شاید همه اسم رنج روور و یا لندروور را شنیده باشیم و بدانیم که این شرکت امروزه توسط جگوار خریداری شده است اما این که جگوار خود SUV بزند موضوعی تازه است که هیچ وقت جگوار به آن دخول نداشته است.

نمای بیرونی جگوار F-PACE

تاریخچه

جگوار برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ در نمایشگاه دیترویت اعلام کرد که اولین کراس اوور SUV خود یا همان CUV را بر اساس طرح مفهومی C-X17 که در سال ۲۰۱۳ در نمایشگاه فرانکفورت آلمان رونمایی شد در سال ۲۰۱۶ روانه بازار خواهد کرد. جگوار نام F-PACE را برای این خودرو برگزید. این خودرو در سال ۲۰۱۵ در نمایشگاه فرانکفورت آلمان رونمایی شد.

این خودرو دارای منوکاک و پلتفرم تمام آلومینیومی با نام iQ است که توسط شرکت جگوار لندروور طراحی و ساخته شده است. این پلتفرم همچنین در مدل های نسل دوم جگوار XF و مدل جدید رنجروور که مدلی بین دو مدل ایووک و اسپرت است مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

طراحی بیرونی

طراحی جگوار F-PACE همان DNA و روح طراحی موجود در XJ و XF و XE را دنبال می کند به طوری که از جلو‌پنجره و چراغ‌ها و طراحی کاپوت می توان به این موضوع پی برد. همه‌ی این طرح‌ها از روی طرح جگوار XF مدل سال ۲۰۰۷ (X250) شروع شده است و در مدل‌های سال‌های بعد تکمیل شده است. در واقع جگوار سعی کرده تا خودرو‌های خود را هر چه بیشتر به گربه‌سان جگوار نزدیک کند.

جلوپنجره جگوار F-PACE

جلوپنجره جگوار F-PACE

اما وقتی به عقب این خودرو نگاه می‌کنیم طرح چراغ‌های عقب جگوار F-TYPE به طور کامل مشهود است. جگوار این خودرو را به این صورت معرفی می‌کند :

خودروی SUV که DNA خودروی اسپرت را دارد. از برآمدگی کاپوت تا عقب، ظاهر قدرتمندش آن را متمایز می‌سازد و باعث می‌شود حضورش چرخش سر‌ها را به همراه داشته باشد. F-PACE انرژی، قدرت و خلوص فرم F-TYPE را دوباره بازتولید می‌کند.

نمای بیرونی جگوار F-PACE

نمای کناری جگوار F-PACE

جگوار در ادامه اضافه می‌کند که :

F-PACE دی ان ای عملکرد، حس رانندگی و لوکس بودن جگوار را گرفته و به آن عملیاتی بودن و جادار بودن را اضافه کرده است. F-PACE کارایی برای هر جاده و ظرفیتی برای هر روز را دارد. یک جگوار برای راننده، یک جگوار برای سبک زندگی پویا

نمای بیرونی جگوار F-PACE

آئرودینامیک پیشرفته

عملکرد آئرودینامیک عامل کلیدی در طراحی بدنه F-PACE است. تناسب ظاهر F-PACE باعث می‌شود که ضریب درگ کم ۰٫۳۷ داشته باشد. این باعث می شود که F-PACE به همان اندازه که ظاهرش صیقلی است در واقعیت هم صیقلی باشد. آئرودینامیک بسیار پیشرفته آن، دانفورس (نیرو فشار رو به پایین حاصل از هوا) را افزایش می‌دهد.

طرز عملکرد آئرودینامیک F-PACE

طرز عملکرد آئرودینامیک F-PACE

این کمک می کند که مصرف سوخت و نویز حاصل از جریان هوای عبوری از کنار خودرو کاهش یابد که نتیجتاً پایداری خودرو در سرعت‌های بالا و اعتماد به نفس راننده را به همراه دارد. سطح صاف زیرین این خودرو جریان هوا را مدیریت می‌کند تا به خوبی کاهش نیروی درگ (نیروی رو به عقب حاصل از جریان هوای مخالف) خودرو، اغتشاش هوا هم کاهش یابد و بازده خودرو افزایش یابد و خنک شدن موتور و ترمز ها هم به خوبی انجام شود.

آئرودینامیک پیشرفته جگوار F-PACE

آئرودینامیک پیشرفته جگوار F-PACE

وقتی جریان هوا به عقب F-PACE می‌رسد، گوشه های عقب با زاویه ی تیز و همچنین اسپویلر (اسپویلر با بال عقب فرق دارد) یکپارچه با بدنه در بالای صندوق آن اختلاف فشارهایی که در دنباله این خودرو رخ می‌دهد را محدود می‌کند تا مصرف سوخت خودرو اقتصادی‌تر شود.

چراغ‌های LED جلو تطبیق پذیر و چراغ‌های LED عقب

چراغ های تمام LED جلو که به صورت آپشن در بعضی مدل ها در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد به همراه چراغهای روز J شکل جگوار در شب نوری تولید می‌کند که به روشنایی روز نزدیک است و به چشم افراد در تشخیص اشیا در شب کمک می‌کند و باعث کاهش خستگی در پشت فرمان می‌شود. در حالت استاندارد چراغ های زنون را می توان در اختیار داشت.

چراغ جلو تمام LED جگوار F-PACE

چراغ جلو تمام LED جگوار F-PACE

چراغ‌های عقب این خودرو یادآور جگوار F-TYPE است. این چراغ به نوعی امضای جگوار در این طرح هست برای اسپرتی، خشن و جذاب بودن F-PACE.

چراغ عقب F-PACE

چراغ عقب F-PACE

تناسب پویا

جگوار F-PACE از هر زاویه بسیار پویا است و نکات طراحی آن مانند خطوط چین دار سپرهای جلو و عقب و جلو پنجره با ابهت آن عمداً ظرافت اسپرت جگوار F-type را انعکاس می‌دهد.

نمای بیرونی جگوار F-PACE

ظاهر عقب یا هانچ عضلانی

عقب یا آنچه به اصطلاح هانچ نامیده می‌شود به شخصیت اسپرت این خودرو که از F-TYPE الهام گرفته شده دامن می‌زند و فضایی اغوا کننده برای چراغ‌های عقب بسیار عضلانی این خودرو ایجاد می‌کند.

نمای عقب یا به اصطلاح هانچ جگوار F-PACE

نمای عقب یا به اصطلاح هانچ جگوار F-PACE

آلیاژ رینگ‌ها

جگوار برای F-PACE رینگ‌های ۲۲ اینچی زیادی را ارائه داده است که همگی از آلیاژ سبک بهره می‌برند و شکل ظاهری آن‌ها به صورتی است که آئرودینامیک باشند.

رینگ جگوار

رینگ جگوار

شاسی و سیستم تعلیق F-PACE

سیستم تعلیق و شاسی F-PACE تکامل یافته سیستم تعلیق و شاسی F-TYPE هست. سیستم تعلیق و شاسی F-PACE تعادلی را بین چابک بودن و رانندگی راحت ارائه می‌دهند. به همین دلایل این شاسی و سیستم تعلیق تضمین می‌کند که جگوار F-PACE حس رانندگی لذت بخش جگوار را منتقل کند.

سیستم تعلیق F-PACE

سیستم تعلیق F-PACE

ساختار آلومینیومی فشرده پیشرفته

جگوار برای دهه‌ها در صدر سازندگان خودروهای با ساختار آلومینیومی بوده است. آخرین ساختار آلومینیومی که توسط جگوار تولید شده است منوکاک و پلتفرم iQ است که برای F-PACE و طرح مفهومی C-X17 مورد استفاده قرار گرفته است. فوندانسیون و پایه‌ی F-PACE از ساختار آلومینیومی پیشرفته‌ای تشکیل شده است که رانندگی، فرمان پذیری و دینامیک بی عیب و نقصی را ارائه می‌دهد.

شاسی جگوار F-PACE

شاسی جگوار F-PACE

در این خودرو از آلومینیوم استفاده شده است چون آلومینیوم محکم و بسیار از فولاد سبکتر است و همچنین از وزن خودرو می‌کاهد، نتیجتاً فرمان پذیری و ترمزگیری خودرو را بهبود می‌دهد. علاوه بر خود ساختار این خودرو که از آلومینیوم استفاده شده است، قطعات بدنه این خودرو مانند کاپوت و کناره‌های خودرو و غیره از آلومینیوم هستند. تقسیم وزن این خودرو نزدیک به ۵۰:۵۰ است تا عملکرد اسپرت و رانندگی بی نقصی توسط این خودرو ارائه شود.

شاسی و ساختار جگوار F-PACE

شاسی و ساختار جگوار F-PACE

قوزکی جلو آلومینومی

این قوزکی طوری طراحی شده است تا محکم و قوی باشد. قوزکی آلومینیومی سبک‌وزن جلو به ارتقاء چابکی، پاسخگویی و تصحیح رفتار خودرو کمک می کند تا رفتار خودرو شبیه رفتار خودروی اسپرت باشد.

سیستم تعلیق F-PACE

قوزکی

سیستم تعلیق عقب متصل جمع کننده

سیستم تعلیق متصل جمع کننده به F-PACE اجازه می‌دهد که یک ترکیب عالی از رانندگی صحیح، لوکس، چابک و با فرمان‌پذیری تعاملی را داشته باشد. این سیستم نیروهای جانبی، طولی و عمودی که بر روی تعلیق اعمال می‌شود را به صورت جداگانه و مستقل برای بهبود کنترل و راحتی مدیریت می‌کند. بسیاری از قطعات به صورت آلومینیوم مصنوعی یا با ریخته‌گری توخالی تولید شده است که بهینه‌ترین روش تولید برای داشتن تعلیق محکم و سبک‌وزن است.

سیستم درایو و تعلیق جگوار F-PACE

سیستم درایو و تعلیق جگوار F-PACE

سیستم تعلیق ویش‌بونی جلو دوبل آلومینیومی

این سیستم تعلیق را جگوار به علت اینکه بهترین پیکربندی است که می‌توان برای سیستم تعلیق جلو این خودرو در نظر گرفت انتخاب کرده است. این طراحی ویش‌بونی دوبل آلومینیومی بر روی F-TYPE برای فرمان‌پذیری و کنترل دقیق مدل شده است و امتحان خود را پس داده است.

تست سیستم تعلیق F-PACE

تست سیستم تعلیق F-PACE

موتورهای درونسوز

موتور درونسوز محرک F-PACE در دو مدل دیزل و بنزینی ارائه می شود.

قوای محرک پیشرفته آن عملکرد عالی را به همراه آلایندگی کم ارائه می‌دهد. این موتورها با سیستم استارت/استاپ برای ترافیک طراحی شده‌اند. سیستم هایبرید با موتور دیزل جگوار F-PACE در آینده از سیستم ترمز با قابلیت بازگشت انرژی جنبشی به باطری‌ها بهره می‌برد که باعث می‌شود راندمان خودرو بالا رود و اقتصادی‌تر شود.

موتور 3 لیتری سوپرشارژدار V6 بنزینی جگوار F-PACE

موتور ۳ لیتری سوپرشارژدار V6 بنزینی جگوار F-PACE

موتور ۲ لیتری خطی چهار سیلندر دیزل توربوشارژدار

این موتور ۲ لیتری خطی ۴ سیلندر توربوشارژدار ۱۸۰ اسبی از سری موتورهای Ingenium جگوار است. آنطور که جگوار می‌گوید این سری موتورها عملکرد بی نقص و با آلایندگی کم دارند.

موتور 2 لیتری 4 خطی توربوشارژدار دیزلی جگوار F-PACE

موتور ۲ لیتری ۴ خطی توربوشارژدار دیزلی جگوار F-PACE

جگوار می گوید:

با تکنولوژی‌های پیشرفته و بهره بردن از بلوک آلومینیومی قوی و فشرده و متراکم، سری Ingenium همان قدر هوشمند است که خلاق است.

 

موتور Ingenium جگوار لندرور

موتور Ingenium جگوار لندرور

این موتور کنترل شونده با کامپیوتر سیستم خنک کننده تطبیق‌پذیر موتور را وقتی نیاز باشد، استفاده خواهد کرد. آخرین نسل توربوهای با شکل هندسی متغییر (Variable Geometry Turbochargers) در این موتورها، پیک توان را برای گشتاور دورهای پایین و همچنین چابکی آن افزایش می‌دهد.

این موتور ۳۱۸ فوت‌پوند یا ۴۳۱ نیوتن‌متر گشتاور تولید می کند. این موتور نسبت به نسل قبل موتور دیزل جگوار معادل خود ۲۰ کیلو یا ۴۴ پوند سبک‌تر است. انواع این موتور به شرح زیر است:

انواع گیربکس و درایوشتاب 0-60 مایل بر ساعتماکزیمم سرعتتولید CO2مصرف سوخت شهری با سرعت 19 مایل بر ساعت (Urban)مصرف سوخت شهری با سرعت 39 مایل بر ساعت (Extra Urban)مصرف ترکیبی
گیربکس‌دستی
RWD
8.5 ثانیه130 مایل بر ساعت129 گرم به ازای هر کیلومتر49.6 مایل به ازای هر گالن انگلیسی62.8 مایل به ازای هر گالن انگلیسی57.7 مایل به ازای هر گالن انگلیسی
گیربکس‌دستی
AWD
8.2 ثانیه129 مایل بر ساعت134 گرم به ازای هر کیلوتر47.1 مایل به ازای هر گالن انگلیسی60.1 مایل به ازای هر گالن انگلیسی54.3 مایل به ازای هر گالن انگلیسی
گیربکس‌اتوماتیک
AWD
8.2 ثانیه129 مایل بر ساعت139 گرم به ازای هر کیلوتر45.6 مایل به ازای هر گالن انگلیسی60.1 مایل به ازای هر گالن انگلیسی53.3 مایل به ازای هر گالن انگلیسی

موتور 2 لیتری 4 خطی توربوشارژدار دیزلی جگوار F-PACE

موتور ۲ لیتری ۴ خطی توربوشارژدار دیزلی جگوار F-PACE

 

تعداد سوپاپ در هر سیلندر4 سوپاپ در هر سیلندر
نسبت بور سیلندر به ضربه پیستون (Bore/stroke)83/92.5
ظرفیت موتور 1,999 سی سی
ماکزیمم توان 180 اسب (132 کیلووات)
دور نامی (دور ماکزیمم توان)4000 دور در دقیقه
ماکزیمم گشتاور 430 نیوتن متر
دورهای ماکزیمم گشتاوربین دورهای 1,750 تا 2,500 دور در دقیقه
ضریب فشرده سازی 0.5-/+15.5

 

 

انواع موتور های دیزلی جگوار F-PACE

انواع موتور های دیزلی جگوار F-PACE

موتورهای V6 دیزل ۳ لیتری توربوشارژدار

این موتور سه لیتری دیزلی توربوشارژدار موتوری ۳۰۰ اسبی و با گشتاور فوق‌العاده ۷۰۰ نیوتن‌متری یا ۵۱۶ فوت‌پوندی است که بدنه F-PACE را می‌تواند با شتاب ۰ – ۶۰ مایل بر ساعت ۵٫۸ ثانیه‌ای هدایت کند.

سقف سرعت این موتور در بدنه F-PACE عدد ۱۵۰ مایل بر ساعت است. این موتور میزان ۱۵۹ گرم به ازای هر کیلومتر راه رفتن CO2 تولید می‌کند. مدل F-PACE First Edition تنها از این موتور بهره می‌برد.

میزان مصارف شهری با ۱۹ مایل بر ساعت (Urban)، شهری با سرعت ۳۹ مایل بر ساعت (Extra Urban) و ترکیبی این موتور با بدنه F-PACE به ترتیب اعداد ۴۰٫۹، ۵۰٫۴، ۴۷٫۱ مایل به ازای هر گالن انگلیسی است.

تعداد سوپاپ در هر سیلندر4 سوپاپ در هر سیلندر
نسبت بور سیلندر به ضربه پیستون (Bore/stroke)84/90
ظرفیت موتور 2,993 سی سی
ماکزیمم توان 300 اسب (221 کیلووات)
دور نامی (دور ماکزیمم توان)4000 دور در دقیقه
ماکزیمم گشتاور 700 نیوتن متر
دور ماکزیمم گشتاور2000 دور در دقیقه
ضریب فشرده سازی 16.1:1

موتور 3 لیتری توربوشارژدار V6 دیزلی جگوار F-PACE

موتور ۳ لیتری توربوشارژدار V6 دیزلی جگوار F-PACE

موتورهای V6 سوپرشارژ ۳ لیتری بنزینی الهام گرفته شده از F-TYPE

موتور F-TYPE توان و تعامل با طرز رانندگی راننده را در کنار افزایش بازده ارائه می‌دهد.

F-PACE همان موتورهای V6 بنزینی سوپرشارژ ۳ لیتری به کار رفته در جگوار F-TYPE را در دو مدل ۳۴۰ و ۳۸۰ اسبی استفاده می‌کند.

از ویژگی های این موتور دستیابی سریع به بالاترین سطح عملکرد و گشتاور این موتور در تمامی دورها است و همچنین آلایندگی کم این موتورها است. موتور ۳۸۰ اسبی با گشتاور ۴۵۰ نیوتن‌متری توانایی رساندن بدنه F-PACE را از سکون به ۶۰ مایل بر ساعت در زمان ۵٫۱ ثانیه و تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در زمان ۵٫۵ ثانیه دارد. مشخصات این دو موتور در زیر شرح داده شده است:

توان و نوع گیربکس و درایوشتاب 0-60 مایل بر ساعتماکزیمم سرعتتولید CO2مصرف سوخت شهری با سرعت 19 مایل بر ساعت (Urban)مصرف سوخت شهری با سرعت 39 مایل بر ساعت (Extra Urban)مصرف ترکیبی
340 اسبی و اتوماتیک
AWD (فقط آمریکا)
5.4 ثانیه155 مایل بر ساعتدر دسترس نیستدر دسترس نیستدر دسترس نیست23 مایل به ازای هر گالن آمریکایی
(4 لیتر) - اتوبان
380 اسب و اتوماتیک
AWD
5.1 ثانیه155 مایل بر ساعت209 کیلوگرم به ازای هر کیلومتر23.2 مایل به ازای هر گالن انگلیسی
(4.54609 لیتر)
39.8 مایل به ازای هر گالن انگلیسی
(4.54609 لیتر)
31.7 مایل به ازای هر گالن انگلیسی
(4.54609 لیتر)

موتور 3 لیتری V6 بنزینی سوپرشارژدار جگوار

موتور ۳ لیتری V6 بنزینی سوپرشارژدار جگوار

سوپرشارژ این خودرو مدل Roots-type twin vortex یا نوع ریشه‌ای با گردابی‌های دوقلو است که در بین دو ردیف سیلندر که به صورت V شکل هستند قرار دارد. این موتور را جمع و جور تر می‌کند که در تمرکز مرکز جرم موتور و افزایش فرمان‌پذیری تاثیر گذار است.

مشخصاتموتور 340 اسبیموتور 380 اسبی
تعداد سوپاپ در هر سیلندر4 سوپاپ در هر سیلندر4 سوپاپ در هر سیلندر
نسبت بور سیلندر به ضربه پیستون (Bore/stroke)در دسترس نیست84.5/89
ظرفیت موتور 3 لیتر2,995 سی سی
ماکزیمم توان 340 اسب380 اسب (280 کیلووات)
دور نامی (دور ماکزیمم توان)6500 دور در دقیقه6500 دور در دقیقه
ماکزیمم گشتاور 450 نیوتن متر450 نیوتن متر
دور های ماکزیمم گشتاور4,500 دور در دقیقه4,500 دور در دقیقه
ضریب فشرده سازی 15.5:110.5:1

مشخصات موتور 3 لیتری V6 بنزینی سوپرشارژدار جگوار

مشخصات موتور ۳ لیتری V6 بنزینی سوپرشارژدار جگوار

اما به گزارش مجله اتوکار انگلیس بحث موتور‌های F-PACE به همین چهار موتور ختم نمی‌شود و جگوار قصد دارد تا در سال ۲۰۱۸ مدل‌ F-PACE SVR را با موتور V8 ارائه کند. جگوار از موتور ۵ لیتری V8 سوپرشارژ ۵۶۷ اسبی  F-TYPE SVR برای این مدل F-PACE بهره می برد.

این موتور گشتاور ۷۰۰ نیوتن‌متری دارد اما خیلی ساده‌لوحانه است اگر فرض کنیم همان شتاب ۰-۶۰ مایل بر ساعت ۳٫۵ ثانیه‌ای F-TYPE SVR را ارائه دهد. به احتمال زیاد به علت جرم ۱۶۲ کیلوگرم بیشتر آن از F-TYPE SVR، شتاب ۴ ثانیه ای آن معقول‌تر به نظر می رسد. جگوار با این مدل به جنگ مرسدس AMG GLC 63 و Porsche Macan turbo می‌رود.

جگوار به این موتور جدید بر روی بدنه F-PACE نیاز دارد، چون بهترین موتور حاضر جگوار F-PACE موتور دیزل سه لیتری آن است که بیشترین گشتاور را دارد.

استارت/استاپ بدون کلید F-PACE

استارت/استاپ بدون کلید F-PACE

تکنولوژی های افزایش دهنده بازده F-PACE

همه می خواهند که با هزینه کمتر امکانات بیشتری را داشته باشند. به همین دلیل جگوار از تکنولوژی های مختلف برای کاهش مصرف سوخت و تولید CO2 بهره گرفته و در عین حال پویایی اصالت جگوار را حفظ کرده است.

تکنولوژی استاپ/استارت

موتورهای جگوار F-PACE تکنولوژی استارت/استاپ را همراه خود دارد. این سیستم در جاهایی که خودرو کاملا متوقف شده است موتور را خاموش می‌کند و در موقع حرکت دوباره سریعاً استارت می‌زند. این کار باعث کاهش مصرف سوخت در رانندگی‌های درون شهر مخصوصاً در ترافیک می‌شود.

تکنولوژی بازگشت انرژی جنبشی به باطری

این تکنولوژی به این صورت در شرکت جگوار در حال پیشرفت داده شدن است که موتور الکتریکی که به عنوان استارت در سیستم استفاده می‌شود در زمان‌های کاهش سرعت به کمک ترمزها می‌آید و انرژی جنبشی اینرسی حرکت را به صورت الکتریکی در باطری ذخیره می‌کند. این موتور بین گیربکس و موتور قرار گرفته است. در این سیستم سطح ولتاژ باطری ۴۸ ولت است.

این تکنولوژی فقط در سیستم‌های هایبرید آینده این خودرو با موتور دیزل به کار خواهد رفت. در این تکنولوژی ارتباط مکانیکی ترمز به صورت مستقیم با پدال قطع می‌شود و با ارتباط الکترونیکی و آنالیز میزان فشار بر پدال ترمز و مقدار سرعت خودرو تصمیم گرفته می‌شود که به چه میزان از ترمز مکانیکی و ترمز حاصل از ژنراتوری عمل کردن موتور الکتریکی به صورت ترکیبی و یا جداگانه استفاده شود.

AdBlue

برای کاهش آلایندگی این موتور دیزلی از سیستم Adblue در سیستم اگزوز استفاده شده است. AdBlue کمک می‌کند که آلایندگی گازهای اگزوز کاهش یابد. AdBlue افزودنی غیرسمی، غیرقابل اشتعال و قابل بازیابی در محیط زیست است که گازهای موجود در سیستم اگزوز را تصفیه می‌کند تا از خارج شدن گازهای اکسید نیتروژن در هوا جلوگیری کند.

تکنولوژی با اصطحکاک کم

اصطحکاک درونی موتور که دشمن عملکرد و بازده موتور است، ۱۷ درصد در سری Ingenium کاهش یافته است. در موتور‌های سری Ingenium تکنولوژی‌های پوششی هوشمندی روی پیستون‌ها، بلبرینگ‌های غلتکی و قطعات مکانیکی استفاده می‌شود که اصطحکاک درونی قطعات موتور را مخصوصاً در دماهای پایین موتور کاهش می‌دهد تا موتور خودرو در بهترین بازده عمل کند.

تکنولوژی کاهش اصطحکاک درونی موتور دیزل جگوار F-PACE

 

سیستم درایو پیشرفته

سیستم درایو چهار چرخ متحرک نصب شده بر روی F-PACE از نرم افزار سیستم محرکه هوشمند پویا بهره می‌برد که باعث می‌شود این خودرو بسیار چابک باشد و کم‌فرمانی آن کاهش یابد. این سیستم اعتماد به نفس راندن بر روی انواع سطوح را افزایش می‌دهد. در قلب این سیستم جعبه انتقال قدرت فشرده (تقسیم کننده توان و گشتاور به چرخ ها) با نرم افزار دینامیک رانش هوشمند با واکنش بسیار سریع یا IDD وجود دارد.

کنسول وسط جگوار F-PACE

کنسول وسط جگوار F-PACE

این نرم افزار که توسط جگوار نوشته شده است از الگوریتمی بسیار پیچیده بهره می‌برد که می تواند به صورت هوشمند به ترکشن مورد نیاز شرایط جاده پاسخ دهد. هر وقت به ترکشن بالا نیاز باشد این نرم افزار به صورتی طراحی شده است تا مقدار صحیحی از گشتاور را به چرخ‌های جلو منتقل کند. این فرآیند در حد ۱۶۵ میلی ثانیه طول می‌کشد تا راننده رانندگی آرامی را تجربه کند نه رانندگی با ضربه.

این سیستم به همان خوبی که واکنش سریع است پیش بینی هم می‌کند تا به جای اینکه دوباره بر روی برگرداندن ترکشن و گریپ خودرو کار کند، به شما کمک کند ترکشن خود را از دست ندهید. به گفته جگوار این خودرو همان حس رانندگی جگوار را ارائه می‌دهد.

عملکرد سیستم گیربکس اتوماتیک

F-PACE از سیستم گیربکس هشت سرعته‌ای بهره می‌برد که بسیار چابک و نرم است. این گیربکس در حالت اتوماتیک شتاب و سبقت‌گیری سریعی را به ارمغان می‌آورد. همچنین می توان عملکرد این گیربکس را به صورت دستی کرد و با پدال های پشت فرمان و با اشاره یک انگشت دنده‌هایش را تعویض کرد.

گیربکس اتوماتیک 8 سرعته جگوار F-PACE

گیربکس اتوماتیک ۸ سرعته جگوار F-PACE

در مدل دیزلی چهارسیلندر خطی ۱۸۰ اسبی توربوشارژدار از گیربکس ۶ سرعته‌ی دستی هم استفاده می شود. البته به منطقه‌ای که از آن خرید صورت می‌گیرد هم بستگی دارد. این گیربکس بسیار سریع و با فاصله تعویض دنده کم است. همچنین تلاش شده تا این گیربکس سبک باشد. این کار با محفظه آلومینیومی و شفت‌های تو خالی صورت گرفته است. از سیستم روغن‌کاری مستقیم پیشرفته‌ای برای کاهش اصطحکاک و همچنین کاهش وزن گیربکس استفاده شده است.

گیربکس دستی 6 سرعته جگوار F-PACE

گیربکس دستی ۶ سرعته جگوار F-PACE

راندن در شرایط محیطی خشک

در حالت رانندگی در شرایط معمولی سیستم جگوار ۹۰ درصد توان را به محور عقب منتقل می‌کند تا تجربه رانندگی خوبی را به راننده بدهد.

درایو جگوار F-PACE

طرز تقسیم گشتاور در حالت راندن در سطوح خشک و دارای ترکشن بالا

رانندگی در شرایط محیطی با اصطحکاک کم و لغزنده

در شرایط محیطی لغزنده مانند چمن و علف خیس و یا در گل گشتاور می تواند به صورت ۵۰:۵۰ بین محور های جلو و عقب تقسیم شود.

درایو جگوار F-PACE

طرز تقسیم گشتاور در حالت راندن در سطوح خیس و دارای ترکشن کم

رانندگی در شرایط محیطی متغییر

در شرایطی که محیط رانندگی در حال تغییر است ۹۰ درصد گشتاور می‌تواند از چرخ های عقب به چرخ های جلو منتقل شود تا ترکشن در اغلب شرایط محیا شود و بهبود یابد.

درایو جگوار F-PACE

طرز تقسیم گشتاور در حالت راندن در سطوح با ترکشن متفاوت

سیستم کنترل درایو جگوار

سیستم کنترل درایو جگوار به شما اجازه می‌دهد بین حالت های استاندارد و اقتصادی و دینامیک و باران/یخ/برف یکی را انتخاب کنید. این سیستم به طور ماهرانه‌ای پدال گاز و فرمان را تنظیم می‌کند. حالت ECO یا اقتصادی رانندگی با مصرف سوخت کمتر را با اطلاع دادن دنده مناسب و بازخورد مصرف سوخت دنبال می‌کند. حالت پویا (DYNAMIC) پاسخ پدال گاز را سریع تر می‌کند. حالت باران/یخ/برف به صورت اتوماتیک شتاب خودرو را تعدیل می‌کند و ترکشن و کشش تدریجی بیشتری برای شرایط لغزنده اعمال می‌کند تا خودرو دچار لغزندگی نشود.

کنسول وسط جگوار F-PACE

کنسول وسط جگوار F-PACE

کنترل حرکت تمامی سطوح و پاسخ سطحی تطبیق‌پذیر

کنترل حرکت تمامی سطوح (ASPC) منحصر به فردی توسط جگوار طراحی شده است که کمک می‌کند جگوار F-PACE بتواند راحت‌تر بر روی سطوح با شرایط چالشی مانند سطوح یخ‌زده یا لغزنده، سطوح موج دار و حتی در حال پایین آمدن از شیب حرکت کند. این سیستم کنترل می‌تواند در شرایط لغزنده به راننده کمک کند یا در هنگام یافتن مسیر برفی به کمکش بیاید یا در هنگام پارک بر روی سطوح یخ زده به کمک راننده بیاید یا حرکت شما را بر روی سطح چمن خیس تضمین کند.

این کنترل برای خودرو با گیربکس ۶ سرعته و موتور ۴ سیلندر خطی دیزل استفاده نمی‌شود. این سیستم در واقع نوعی کروز کنترل با سرعت کم است که به F-PACE کمک می‌کند تا با شرایط با ترکشن کم کنار بیاید. این سیستم به راننده کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری بر روی فرمان داشته باشد. در این سیستم کروز کنترل را فقط می‌توان بین اعداد ۲٫۲ مایل بر ساعت تا ۱۸٫۶ مایل بر ساعت تنظیم کرد. سیستم ASPC تلاش می کند که سرعت خودرو را به آن سرعت هدف برساند و در آن شرایط در همان سرعت پایدار نگه دارد.

دینادینامیک تطبیق‌پذیر تمامی سطوح

دینامیک تطبیق‌پذیر تمامی سطوح

سیستم پاسخ سطحی تطبیق‌پذیر این خودرو سطوح را به همانند سیستم رنجروور تشخیص می دهد و بهترین گریپ و ترکشن را برای راننده فراهم می‌آورد.

دینامیک تطبیق‌پذیر

فرقی نمی‌کند شما بر روی اتوبان در حال شتاب گیری باشید یا در حال پیچیدن در پیچی در جاده‌ها یا در حال مسیریابی در مسیر‌های ناهموار اطراف شهر، دینامیک تطبیق‌پذیر موجود به طور غریزی رفتار خودرو را نسبت به شرایط محیطی و طرز رانندگی شما اصلاح می‌کند. این سیستم طراحی شده است تا شتابگیری، پیچیدن، فعالیت‌های پدال گاز و ترمز را آنالیز کند. حرکت فرمان و خودرو در حد ۵۰۰ بار در یک ثانیه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. با این اطلاعات دمپرهای کنترل‌ شونده به صورت الکترونیکی به طور دائم تنظیم می‌شوند تا سیستم تعلیق خودرو در وضعیت بهینه بماند.

نمای بیرونی جگوار F-PACE

دینامیک قابل پیکربندی و مد دینامیکی

دینامیک قابل پیکربندی در دسترس، یکی از تکنولوژی‌های به کار رفته در F-TYPE است که به راننده F-PACE اجازه می‌دهد تا به خوبی شخصیت و ویژگی موتور، فرمان، تعویض دنده و تعلیق‌ها را متناسب با دلخواه خودش تنظیم کند. پیکربندی خودرو در تنظیمات شخصی ذخیره می‌شود، یا در تنظیمات پیش بهینه‌‌سازی‌ شده خودرو برنامه نویسی می‌شود و وقتی مد دینامیکی یا پویا انتخاب شود، این تنظیمات فعال می‌شود. این تنظیم فقط در مدل با گیربکس اتوماتیک موجود است.

نمای بیرونی جگوار F-PACE

مد دینامیکی پیش فرض خودرو در برنامه خودرو تجدید نظر می‌کند تا روح اسپرتی F-PACE را نمایان کند. این مد پاسخگویی پدال گاز را سریع‌تر، فرمان را سنگین‌تر و محکم‌تر و تعویض‌ دنده را سریع‌تر و در دورهای بالاتر انجام می‌دهد. در مد دینامیک نشان دهنده‌های دور موتور و … به رنگ قرمز در ‌می‌آیند.

پایداری و کنترل

اگر بخواهید به صورت کنجکاوانه برانید یا به عبارت دیگر بخواهید از داشتن یک خودرو با پایداری بهبود یافته در شرایط چالش برانگیز مطمئن شوید این را بهتر است بدانید که سیستم های پایداری جگوار طوری طراحی شده‌اند که جگوار F-PACE را به صورت متعادل نگه دارند و این همان چیزی است که به دنبالش می‌گردید.

طرز عملکرد کنترل پایداری F-PACE

طرز عملکرد کنترل پایداری F-PACE

سیستم کمک‌کننده برقی فرمان

سیستم کمک کننده برقی فرمان (EPAS) کنترل و بازخورد فوق العاده‌ای دارد. این سیستم در مواقع نیاز عمل می‌کند و توان را برای جاهایی که واقعا نیاز است ذخیره می‌کند. سیستم مدیریت کامپیوتری پیچیده EPAS سیستم کمک‌کننده برقی فرمان را به صورت مناسب تغییر می‌دهد. در مانور سرعت‌های پایین به راننده بیشتر کمک می‌کند و در سرعت‌های بالا احساس رانندگی را بهتر می‌کند. این سیستم همچنین به صورت پیشرفته‌ای به راننده کمک می‌کند تا در بین خطوط براند و همچنین اگر سیستم کمکی پارک را به عنوان آپشن انتخاب کرده باشید به این سیستم هم کمک خواهد کرد.

نمای داخلی جگوار F-PACE

نمای داخلی جگوار F-PACE

گشتاور برداری

سیستم گشتاور برداری با استفاده از ترمزگیری کنترل‌شده مستقل از پدال ترمز (TVbB) کنترل خودرو را در سخت‌ترین پیچ‌ها افزایش می دهد و پایداری خودرو را افزایش می‌دهد. در این سیستم چرخ‌های جلو و عقبی که در درون پیچ وجود دارند ترمزگیری کنترل‌شده مستقلی روی آن ها اعمال می‌شود تا گشتاور این چرخ ها کاهش پیدا کند و چرخ های بیرون پیچ گشتاور بیشتری دریافت کنند و نتیجتاً پایداری بیشتری در پیچ به وجود آید. اغلب زمان‌ها چون خودرو نیرو را به چرخ های عقب اعمال می‌کند به همین دلیل هم ترمزگیری قوی‌تری روی چرخ عقب نسبت به چرخ جلو در این حالت اعمال می‌شود. در این حال ترمزگیری چرخ جلو فقط برای اثربخشی بیشتر و تصحیح کردن مسیر خودرو به کار می‌رود. این کار باعث کاهش بیش‌فرمانی خودرو و افزایش پایداری آن می‌شود. در مجموع این سیستم باعث افزایش حس اسپرت بودن خودرو می‌شود.

سیستم گشتاور برداری F-PACE

طرز عملکرد سیستم گشتاور برداری F-PACE

کنترل پایداری دینامیکی

کنترل پایداری دینامیکی (DSC) رفتار دینامیکی F-PACE را بررسی می‌کند و مداخله می‌کند تا به پایداری و گریپ موجود کمک کند. DSC گشتاور موتور را کاهش می‌دهد و ترمز را بر روی چرخ مناسب اعمال می‌کند تا مسیر حرکت خودرو را تصحیح کند تا بیش‌فرمانی و کم‌فرمانی را خنثی کند.

نمای بیرونی جگوار F-PACE

کنترل گشتاور کشش موتور

کنترل گشتاور کشش موتور (EDC) احتمال قفل شدن چرخ‌ها را که به علت ترمز موتوری قوی در شرایط لغزنده اتفاق می‌افتد را کاهش می‌دهد. این سیستم به این صورت عمل می‌کند که گشتاور اعمالی به چرخ ها را به صورت مناسب مختصراً افزایش می‌دهد.

سیستم EDC جگوار F-PACE

سیستم EDC جگوار F-PACE

کمک به پایداری در حالت کشیدن تریلر

سیستم کنترل کمک به پایداری در حالت کشیدن تریلر (TSA) به خودرو در هنگامی که دارد چیزی را می‌کشد پایداری فوق العاده‌ای می‌دهد. TSA باید موقعیت نوسان خطرناک تریلر را در حال افزایش ببیند تا به وسیله‌ی کاهش تدریجی سرعت در توان‌های پایین و اجرای ترمز به صورت مستقل بر روی هر سمت خودرو که برای کاهش تنش و نوسان صورت می‌گیرد،به راننده کمک کند.

سیستم TSA جگوار F-PACE

سیستم TSA جگوار F-PACE

سیستم های کمک کننده به راننده

جگوار برای بالا بردن امنیت سرنشین‌ها و همچنین کمک در رانندگی، خودرو F-PACE را به سیستم‌های زیر مجهز کرده است.

ترمز اورژانسی اتوماتیک

وقتی احتمال تصادف توسط سنسورهای خودرو تشخیص داده شود ابتدا با هشدار صوتی خطر را اعلام می‌کند و سپس به صورت اخطار در نمایشگرها نمایش می‌دهد. اگر راننده واکنشی نشان نداد، سیستم به صورتی طراحی شده است که ترمز را برای کاهش شدت ضربه وقتی راننده زیر ۵۰ مایل بر ساعت می‌راند اعمال می‌کند. این سیستم برای عابرین پیاده هم صادق است.

ترمز اورژانسی اتوماتیک F-PACE

ترمز اورژانسی اتوماتیک

سیستم کمکی نگهدارنده خودرو بین خطوط و بررسی وضعیت راننده

سیستم کمکی نگهدارنده خودرو بین خطوط (LKA)، خارج شدن غیر عمدی خودرو از بین خطوط را تشخیص می‌دهد و خودرو را با تصحیح فرمان به بین خطوط بر می‌گرداند.

سیستم نگه دارنده خودرو بین خطوط (LKA) جگوار F-PACE

سیستم نگه دارنده خودرو بین خطوط (LKA) جگوار F-PACE

سیستم بررسی وضعیت راننده (DCM) با بررسی وضعیت راننده به عنوان ورودی و تشخیص از دست دادن تمرکز راننده به علت خستگی به او از طریق هشدار صوتی و نمایش اخطار بر روی نمایشگر صفحه کیلومتر هشدار می‌دهد.

سیستم هشدار خروج از خطوط لاین

سیستم هشدار خروج از خطوط لاین (LDW) هنگام عبور غیر عمد خودرو از خط کنار لاین جاده یا خطوط لاین اتوبان با هشدار در نمایشگر و لرزشی خفیف بر روی فرمان به راننده هشدار می دهد که از خط عبور کرده است.

سیستم هشدار خروج از خطوط لاین (LDW) جگوار F-PACE

سیستم هشدار خروج از خطوط لاین (LDW) جگوار F-PACE

سیستم تشخیص علائم جاده با محدود کننده سرعت هوشمند

تکنولوژی تشخیص علائم جاده و خیابان تمام محدودیت‌های سرعت و علائم خیابان‌های یک طرفه را با دوربین جلو خودرو پیدا می‌کند و در نمایشگر به راننده اطلاع می‌دهد.

سیستم تشخیص علائم جاده و خیابان

سیستم تشخیص علائم جاده و خیابان

تکنولوژی محدود کننده سرعت هوشمند از اطلاعات سیستم تشخیص علائم جاده استفاده می‌کند تا کمک کند سرعت F-PACE در محدوده سرعت تعیین شده علائم و قوانین بماند. وقتی در سطح جاده و خیابان ها علائمی نباشد این سیستم از اطلاعات نقشه سیستم ناویگیشن که به صورت آپشن هست استفاده می کند تا سرعت را تصحیح کند.

سیستم تشخیص دهنده نقطه کور و ترافیک پشت سر

سیستم تشخیص دهنده نقطه کور به شما هشدار می‌دهد که در کنار خودرو شما، خودرویی در حال حرکت است یا خیر. برای مثال خودرویی که از گوشه‌ها در حال نزدیک شدن به خودرو شما است. این سیستم همچنین آیکونی را در آینه بیرونی مرتبط نمایش می‌دهد.

سیستم تشخیص دهنده نقطه کور و ترافیک پشت سر

سیستم تشخیص دهنده نقطه کور و ترافیک پشت سر

سیستم ترافیک پشت سر دید نقطه کور راننده را به صورتی بهبود می‌دهد که اگر خودروی شما برای مثال قصد بیرون آمدن از پارکینگ را داشت و دید کافی برای ورود به جاده نداشت، این سیستم به شما هشدار می‌دهد که خودرویی در جاده در حال نزدیک شدن هست یا خیر. این سیستم به شما در حال دنده عقب رفتن روی صفحه نمایش تاچ وسط کنسول هشدار می‌دهد.

سیستم کمکی پارک

‌سیستم کمکی پارک، پارک کردن خودرو در فضاهای محدود را آسان‌تر می‌کند. این سیستم در هنگام پارک دوبل به صورت اتوماتیک فرمان خودرو را به دست می‌گیرد و فقط با هشدار بیپ در سیستم صوتی و با کنترل گاز و ترمز توسط راننده این سیستم به صورت نیمه اتوماتیک خودرو را پارک می‌کند. همچنین این سیستم به همان صورت که به پارک کردن کمک می‌کند در بیرون آمدن از آن فضای پارک هم به صورت نیمه اتوماتیک عمل می‌کند و دوباره فرمان را به دست می‌گیرد.

سیستم کمکی پارک

سیستم کمکی پارک

سیستم دید ۳۶۰ درجه

این سیستم به شما در صفحه نمایش تاچ وسط کنسول اطراف خودرو را به صورت ۳۶۰ درجه نمایش می‌دهد تا شما بتوانید جزئیات اطراف خودرو را به خوبی ببینید و به راحتی از فضاهای پارک محدود در بیاید و کنترل خودرو را به خوبی در دست داشته باشید.

سیستم دید 360 درجه جگوار F-PACE

سیستم دید ۳۶۰ درجه جگوار F-PACE

سیستم کمکی کنترل کروز تطبیق‌پذیر با صف خودرو‌ها

این سیستم از تکنولوژی رادار استفاده می‌کند تا سرعت خودرو‌ را به صورتی تنظیم کند که فاصله‎اش با خودرو جلو حفظ شود. اگر خودرو روبرویی سرعتش کاهش یابد، سرعت F-PACE هم کاهش می‌یابد تا فاصله همچنان حفظ شود. زمانی که مشکل سرعت خودرو روبرویی برطرف شد دوباره به سرعت تنظیم شده در کروز کنترل خودرو بر می‌گردد.

سیستم کمکی کنترل کروز تطبیق‌پذیر با صف خودرو‌ها

سیستم کمکی کنترل کروز تطبیق‌پذیر با صف خودرو‌ها

سیستم تشخیص دهنده صف وقتی که خودرو روبرویی توقف کامل می‌کند خودرو را متوقف می کند. اگر خودرو در ترافیک باشد توقف خودرو به نرمی صورت می‌گیرد. همچنین وقتی خودرو روبرویی شروع به حرکت کرد F-PACE هم به آرامی شروع به حرکت در صف ترافیک می‌کند.

طراحی و امکانات داخلی جگوار F-PACE

در طراحی فضا داخلی F-PACE تلاش شده است تا این فضا تلفیقی از لوکس بودن و اسپرتی بودن باشد. توانایی انتخاب مواد مختلف برای طراحی فضا داخلی و چرم‌های مختلف با طرح‌های متفاوت برای روکش صندلی‌ها و همچنین نورهای پس زمینه با قابلیت انتخاب رنگ برای مد حالتی فرد و کنسول با صفحه تاچ که به شما کمک می‌کند همه امکانات خودرو را کنترل کنید به شما حس لوکس بودن را منتقل می‌کند، اما در عین حال فضایی اسپرتی را ارائه می‌دهد.

نمای داخلی جگوار F-PACE

نمای داخلی جگوار F-PACE

ستون های بلند و باریک با شیشه‌های جلو و کناری که دید خوبی به اطراف دارد به شما کمک می کند تا رانندگی بهتری را داشته باشید. در مجموع این خودرو خودرویی اسپرت است که امکانات خوبی را ارائه می‌دهد تا حس لوکس بودن را منتقل کند اما شما را یاد محیط درونی بنتلی یا رولزرویس نمی‌اندازد چون تلاش شده تا خودرو قیمتی مناسب داشته باشد و در تعادل بین قیمت و لوکس بودن و اسپرتی بودن باشد.

نمای داخلی جگوار F-PACE

نمای داخلی جگوار F-PACE

سقف‌های پانارومیک در این خودرو باعث می‌شود فضا بالای سرتان را به راحتی ببینید که حس بسیار جالبی را ایجاد می‌کند. در عین حال برای حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از سوختن در زیر نور شدید آفتاب این سقف‌های پانارومیک به پرده های برقی مجهز شده‌اند.

سقف پانارومیک F-PACE

سقف پانارومیک F-PACE

در صندلی‌های پشت فضا برای نشستن راحت سه فرد بزرگ‌سال وجود دارد. فضای این صندلی‌ها برای زانو و پاها به ترتیب ۲٫۶ و ۳۷٫۲ اینچ است.

صندلی‌های عقب جگوار F-PACE

صندلی‌های عقب جگوار F-PACE

سیستم نمایش بر روی شیشه جلو راننده

این سیستم را که به صورت آپشن می توان انتخاب کرد از تکنولوژی لیزر بهره می برد و این امکان را به راننده می‌دهد تا اطلاعات ضروری را برای راننده بر روی شیشه جلو خودرو نمایش دهد.

نمایشگر روی شیشه جلو جگوار

نمایشگر روی شیشه جلو جگوار

نوشته ها را به راحتی در نور مستقیم خورشید هم می توان خواند، تصاویر واضح و روشن این سیستم سرعت خودرو، جهت یابی، اطلاعات سیستم کروز و اطلاعات حاصل از تشخیص علائم ترافیکی در جاهایی که وجود دارد را نمایش می‌دهد.

نمایشگر روی شیشه جلو جگوار

علائم نمایشگر روی شیشه جلو جگوار

این سیستم به شما اجازه می‌دهد کمتر به صفحه کیلومتر نگاه بیاندازید و یا اطلاعات را از روی کنسول وسط بخوانید به جایش اطلاعات را به صورت پیوسته و مداوم بر روی شیشه جلو نمایش می‌دهد تا تمرکز رانندگی خود را از دست ندهید.

دستبند جایگزین کلید

این دستبند کارهای شما را راحتر می‌کند چون به جای حمل کلید، شما دستبندی در دست دارید. البته این خودرو سوئیچ هم دارد. جگوار می‌گوید این دستبند کاملا ضد آب و مقاوم است. جگوار برای تضمین این صحبت خودش اینطور مثال می زند که شما می‌توانید با این دستبند پرش از هواپیما تا شنا کردن را تجربه کنید و در آخر به راحتی در خودرو خود را بدون کلید باز کنید.

با این دستبند می توانید فقط قفل خودرو را بسته یا باز کنید. وقتی خودرو را ترک می کنید می توانید کلید را در خودرو بگذارید و دستبند خود را به سمت درب عقب خودرو نشان دهید تا خودرو خودش قفل شود و کلید معمول هم از چرخه امنیتی خودرو خارج شود.

دستبند جگوار

دستبند جگوار

شاید این سوال مطرح شود چرا از اثر انگشت برای باز و بسته کردن استفاده نشود، خوب جواب در اینجاست که این سیستم امن‌تر است چون به راحتی می توان اثر انگشت را کپی کرد اما همه نمی‌توانند به دستبند یا سیستم NFC موبایل شما دسترسی داشته باشند. اما هیچ سیستمی کاملا بی نقص نیست.

فضای صندوق و امکانات آن

صندوق بار جگوار F-PACE فضای ۹۵۰ لیتری دارد. فضای صندوق با چینش صندلی های عقب به صورت ۴۰:۲۰:۴۰ بیشتر هم تطبیق پذیر شده است. این صندلی‌های عقب را می توان کاملاً به صورت خوابیده قرار داد یا تک تک بر روی کف اتاق خواباند. در نتیجه می‌توان بد فرم ترین وسائل برای قرار گرفتن در صندوق را در این خودرو جای داد و صندلی کمتری برای نشستن سرنشین را هم از دست داد. برای مثال می‌توان به ابزار اسکی یا به تخته‌های موج سواری اشاره کرد. اگر تمامی صندلی های عقب بخوابند فضای صندوق به حجم ۱۷۹۸ لیتر افزایش پیدا می‌کند.

چینش صندلی‌های جگوار

چینش صندلی‌های جگوار

چینش صندلی‌های جگوار

فضای کف صندوق با کف‌پوشی دو رویه پوشانده شده است که به این معنا که زمانی که بارهای گلی یا خیس یا مواردی این چنینی دارید با برگرداندن کف پوش کف صندوق می‌شود فضای لوکس خودرو را به فضای قابل عملیاتی برای حمل بار تبدیل کرد. با کاهش ارتفاع خودرو و باز شدن کامل در صندوق می‌توان به راحتی بارها را به درون و بیرون خودرو منتقل کرد.

فضای صندوق عقب جگوار F-PACE

فضای صندوق عقب جگوار F-PACE

همچنین باز شدن درب صندوق به صورتی برقی با پا هم از ویژگی‌های دیگر این خودرو هست. البته این ویژگی به صورت آپشن هست و به این صورت عمل می‌کند که در صورتی که دستبند در دستتان یا سویئچ در جیب شما باشد با نزدیک شدن به خودرو در‌ها باز خواهد شد و شما با قرار دادن پای خود زیر عقب خودرو در صندوق را می‌توانید باز و بسته کنید و نیازی به استفاده از دست هایتان که پر است ندارید.

سیستم باز و بسته شدن در صندوق با پا

سیستم باز و بسته شدن در صندوق با پا

تکنولوژی Incontrol جگوار

سیستم InControl جگوار مجموعه‌ای از تکنولوژی های پیشرفته‌ای است که شما و جگوار F-PACE تان را با دنیای وسیع‌تر مرتبط می‌کند. این سیستم در دو مدل InControl Touch به صورت استاندارد و InControl Touch PRO به صورت آپگرید ارائه می‌شود.

ویژگی های مدل استاندارد InControl Touch 

صفحه نمایشگر تاچ ۸ اینچی

سیستم InControl Touch جگوار

سیستم InControl Touch جگوار

صفحه ۵ اینچی نشان دهنده ها با نمایشگرهای آنالوگ که در روبروی راننده است.

نمایشگر صفحه کیلومتر مدل InControl Touch

سیستم صوتی ۳۸۰ واتی Meridian™ با ۱۱ اسپیکر

قابلیت پخش رادیو اچ دی، آیپاد، AUX، بلوتوث و USB را دارد.

سیستم صوتی Meridian جگوار F-PACE

سیستم صوتی Meridian جگوار F-PACE

سیستم حفاظتی و ریموت InControl که دارای قابلیت‌های تماس با SOS، دستیار بهینه شده جگوار، نشان دهنده مکان خودرو دزدیده شده و اپلیکشن ریموت خودرو است.

از طریق تاچ می توان سیستم کلایمت کنترل که مخصوص تنظیمات ایرکاندیشن و شدت هوا و گرم کردن و خنک کردن صندلی‎ها هست را به طور دقیق تنظیم کرد.

سیستم Climate جگوار

سیستم Climate جگوار

اینترفیس کنسول عقب جگوار F-PACE

اینترفیس کنسول عقب جگوار F-PACE

با اپلیکشن ریموت خودرو می‌توان آن را از دور روشن و خاموش کرد و همچنین بعد از روشن شدن با تنظیمات پیش فرض فضا کابین را قبل از ورود به آن خنک یا گرم کرد. همچنین با این اپ می‌توان محل قرار گرفتن خودرو را با بوق و فلاشر پیدا کرد.

همچنین سیستم حفاظتی InControl می‌تواند SOS و یا کمک های بین جاده‌ای را از مکان دقیق شما با خبر کند.

همچنین InControl می‌تواند نوشته‌ها را برای شما بخواند. همه ویژگی های بالا به صورت استاندارد بر روی InControl Touch وجود دارد.

ویژگی‌های که به صورت آپشن با این سیستم هست عبارتند از سیستم ناوبری InControl با SD ، اپلیکشن های InControl، وای فای InControl، رادیو ماهواره ای siriusXM

سیستم incontroltouch جگوار

نمایشگر و تاچ سیستم InControl Touch

ویژگی های مدل آپگرید InControl Touch PRO

صفحه نمایش تاچ ۱۰٫۲ اینچی با تشخیص چند لمس به صورت همزمان و صفحه اصلی قابل تنظیم

سیستم incontrol touch جگوار

نمایشگر و تاچ سیستم InControl Touch PRO

 

صفحه ۱۲٫۳ اینچی نشانگرها با نمایشگرهای مجازی و نمایش نقشه ناوبری سه بعدی به صورت تمام صفحه در روبروی راننده قرار دارد. در این نمایشگر قابلیت انتخاب ۴ تم وجود دارد.

صفحه کیلومتر InControl Touch Pro

صفحه کیلومتر InControl Touch Pro

سیستم ناوبری InControl Touch PRO بهبود یافته با حافظه SSD سیستمی است که با تنظیم مقصد با بررسی میزان سوخت موجود در باک شما به شما اعلام می‌کند که سوخت کم خواهید آورد یا خیر. همچنین اگر سوختتان تمام می‌شود پمپ‌های سوخت‌گیری سر راه را در جایی که سوختتان کم می شود اعلام می‌کند و نمایش می‌دهد. همچنین آپشن‌های محل پارک شما در مقصد را به شما اعلام می‌کند.

نمایشگر و نویگیشن InControl Touch PRO

نمایشگر و نویگیشن InControl Touch PRO

سیستم صوتی ۸۲۵واتی Surround شرکت Meridian™ با ۱۷ اسپیکر

پخش کننده رادیو اچ دی و رادیو ماهواره ای siruisXM، آیپاد، بلوتوث و دو درگاه اتصال USB

درایو DVD و CD

سیستم صوتی Meridian جگوار F-PACE

سیستم صوتی Meridian جگوار F-PACE

سیستم حفاظتی و ریموت InControl که دارای قابلیت‌های تماس با SOS، دستیار بهینه شده جگوار، نشان دهنده مکان خودرو دزدیده شده و اپلیکشن ریموت خودرو است.

InControl Touch Cloud Sync

ناوبری متصل شونده که شامل اپلیکشن‌های InControl و وای فای InControl است.

InControlTouchPro

مدل های F-PACE

جگوار F-PACE در شش مدل ارائه می‌شود. همه مدل‌ها را می توان با آپشن های مختلف در سایت جگوار از ابتدا به صورت دلخواه ساخت و به تنظیمات دلخواه مورد نظر رسید. هر مدل امکانات پایه ای دارد که تلاش شده در جدول زیر بخش های مهم اعلام شود :

 

جگوار F-PACE
(آمریکا)
قیمت پایه
41,990 دلار
1)2L-i4-Diesel-turbo-Auto-AWD
2)3L-V6-Petrol-Supercharged-Auto-AWD
رینگ های 18 اینچیصندلی های جلو با هشت حرکت برقیسیستم InControl Touch،ریموت و حفاظت InControl
جگوار F-PACE
PORTFOLIO
(انگلیس)
قیمت پایه
40,020 پوند
1)2L-i4-Diesel-Turbo-manual-RWD
2)2L-i4-Diesel-turbo-Auto-RWD
3)2L-i4-Diesel-turbo-Auto-AWD
رینگ های 19 اینچیشیشه جلو دارای گرمکن است و washer Jet دارد. سیستم قفل هوشمند جگوار با استارت بدون کلید، Incontrol Touch، سقف پانارومیک
جگوار F-PACE
PREMIUM
(آمریکا)
قیمت پایه
45,200 دلار
1)2L-i4-Diesel-turbo-Auto-AWD
2)3L-V6-Petrol-Supercharged-Auto-AWD-340hp
رینگ های 19 اینچیآینه های بیرونی و صندلی حافظه دار و تیره شونده و جمع شونده خودکار سیستم اتوماتیک باز کردن درب گاراژ شرکت Homelink
جگوار F-PACE
PRESTIGE
قیمت پایه
49,700 دلار
یا 35,020 پوند
1)2L-i4-Diesel-Turbo-manual-RWD
2)2L-i4-Diesel-turbo-Auto-RWD
3)2L-i4-Diesel-turbo-Auto-AWD
4)3L-V6-Petrol-Supercharged-Auto-AWD-340hp
رینگ های 19 اینچیصندلی های با چرم گاو نر و صندلی جلو و فرمان گرم شوندهاپ های InControl جگوار و سیستم ناوبری
جگوار F-PACE
R-SPORT
قیمت پایه
54,900 دلار
یا 37,520 پوند
1)2L-i4-Diesel-Turbo-manual-RWD
2)2L-i4-Diesel-turbo-Auto-RWD
3)2L-i4-Diesel-turbo-Auto-AWD
4)3L-V6-Petrol-Supercharged-Auto-AWD-340hp
رینگ های 20 اینچی کیت بدنه R-SPORT با سپر های جلو و عقب R-SPORT و رو‌‌دری‌های با روکش فلزی با تمام کننده مشکی دانه دانه ای صندلی های 14X14 اسپرت و صندلی های جلو با نگهدارنده کمر برقی 4 وضعیته و حافظه دار
جگوار F-PACE
S
قیمت پایه
57,700 دلار
یا 52,300 پوند
1)3L-V6-Diesel-300hp-turbo-Auto-AWD
2)3L-V6-Petrol-Supercharged-Auto-AWD-380hp-
رینگ های 20 اینچی کیت بدنه S با سپر های جلو و عقب اسپرت،رو دری‌های S با روکش فلزی با تمام کننده کروم سیاه‌رو (یک روش رنگ کردن)فرمان با برند S مولتی فانکشن، صندلی های اسپرت 14X14 با علامت برجسته S روی آن و صندلی های جلو با نگهدارنده کمر 4 وضعیته و حافظه دار
جگوار F-PACE
FIRST EDITION
قیمت پایه
65,275 پوند
3L-V6-Diesel-300hp-turbo-Auto-AWDرینگ های 22 اینچی رنگ آبی سزیمی خاص بدنهسیستم Incontrol touch pro، سقف پانارومیک،باز کردن صندوق با پا، دستبند جایگزین کلید

 

با توجه به تمامی امکانات موجود بر روی جگوار F-PACE شاید فکر کنید که این تمامی مدل‌های SUV باشد که جگوار بر روی آن‌ها کار کرده است و تولید می‌شوند، اما اینطور نیست.

جگوار در کنار همه‌ی این مدل‌های SUV مدل دیگری را هم ارائه کرد که در پلتفرمش تونل میانی خودرو را برای گیربکس و سیستم انتقال ندارد. ظاهر و شمای F-PACE را با تغییرات نسبتاً زیادی ارائه می‌کند و از همه مهمتر پیشرانه‌ی تمام برقی دارد.

جگوار در سال های اخیر در مسابقات فرمول E با همکاری پاناسونیک با نام تیم پاناسونیک‌جگوار‌ ریسینگ حضور داشته است. پس جگوار یک حرفه‌ای به تمام معنا در این زمینه است.

جگوار پاناسونیک در فرمولا E

حضور تیم جگوار پاناسونیک در مسابقات فرمولا E

سوالاتی که مطرح می شود این است، آیا خریداران جگوار تا انتهای سال ۲۰۱۸ باید منتظر بمانند تا مدل رسمی این خودرو ارائه شود یا اینکه بهتر است همین F-PACE را بخرند یا به مدل SVR آن فکر کنند؟

آیا جگوار برای جبران گذشته در مقابل رقبا به مانند آئودی، پورشه و مرسدس با گرفتن پرچم مسیر تولید SUV های برقی در اروپا موفق‌تر خواهد بود؟

خوب پس بهتر است قبل از پاسخ به این سوالات کمی با این خودرو بیشتر آشنا شویم و ببینیم چه جادویی را در پشت ظاهر این خودرو ارائه کرده است.

جگوار I-PACE

جگوار در حال حاضر اسم این خودروی مفهومی برقی را I-PACE نامیده است. اما خبر از ارائه مدل رسمی آن در نیم سال دوم سال ۲۰۱۸ داده است.

نمای بیرونی جگوار I-PACE

نمای بیرونی جگوار I-PACE

طراحی خارجی I-PACE

در نگاه اول وقتی این خودرو را می‌بینیم در میابیم که درهای و بدنه این خودرو بسیار عضلانی تر شده است. مهم ترین تفاوتی که با F-PACE در این خودرو می بینیم کاپوت کوتاه آن است در حالی که F-PACE کاپوت کشیده‌ای داشت. این خودرو کوتاه‌تر است اما فاصله بین چرخ‌های بیشتری نسبت به F-PACE دارد. فضای سقف پانارومیک یکپارچه شیشه‌ای شده آن دارای LEDهایی است که در آن قرار داده شده و جلوه‌ای ویژه به I-PACE در شب می‌دهد. اما این بار خبری از سقف باز شونده نیست.

نمای بیرونی جگوار I-PACE

نمای بیرونی جگوار I-PACE

وقتی به کاپوت I-PACE نگاه می‌کنیم یک مسیر هوایی از جلو پنجره و روی کاپوت و از بالای اتاق برای عبور هوا می‌بینیم که این خودرو را با F-PACE در مسئله آئرودینامیک متفاوت می‌کند. این مسیر به شدت در پایداری خودرو و چسبندگی آن در سرعت های بالا تاثیر گذار خواهد بود. علت این تفاوت طراحی این است که این خودرو دارای موتور درونسوزی نیست تا فضای زیر کاپوت را اشغال کند نتیجتاً طراحان در طراحی این خودرو این مسیر را برای بهبود آئرودینامیک خودرو در نظر گرفتند. اگرچه هنوز فضایی برای قرار دادن بار در جلو وجود دارد.

مسیر هوایی موجود در کاپوت جگوار I-PACE

مسیر هوایی موجود در کاپوت جگوار I-PACE

نمای بیرونی جگوار I-PACE

موضوع آئرودینامیک در این طرح مفهومی به این مسئله ختم نمی‌شود. ظاهر هانچ عقب این خودرو با اسپویلرش نسبت به مدل F-PACE عضلانی‌تر شده است. همچنین با نگاه به ستون عقب متوجه می‌شویم که این خودرو حالت برکینگ شوتش سریعتر شروع شده است و فضای بیشتری را برای اسپویلر روی در صندوق اختصاص داده است. همچنین ونت‌های هوایی و دیفیوزر موجود بر روی سپر همگی به کمک آئرودینامیک این خودرو می‌آیند. پس حتماً این خودرو از وضعیت آئرودینامیک بهتری برخوردار است. ضریب درگ بدنه از ۰٫۳۷ در مدل F-PACE به ۰٫۲۹ در I-PACE کاهش یافته است.

نمای بیرونی جگوار I-PACE

تفاوت بعدی در این خودرو با مدل F-PACE در ابعاد رینگ این خودرو است که در این خودرو از رینگ‌های ۲۳ اینچی استفاده شده است اما در F-PACE بزرگترین سایز رینگ ۲۲ اینچی است که بر روی مدل First Edition موجود است.

در شیشه عقب از تکنولوژی پوششی نانو hydro phobic بهره گرفته شده است تا آب باران بر روی آن نماند و برف پاکن عقب حذف شود.

وقتی به چراغ‌های I-PACE نگاه می‌کنیم یکی از بهترین طراحی‌های جگوار را می‌بینیم که تلاش کرده تا در اوج استفاده از تکنولوژی ریشه‌ی اسم خودرو خود را فراموش نکند و به خودرو با این طراحی روح ببخشد.

در این چراغ‌ها بر خلاف F-PACE از دو چراغ J شکل LED استفاده شده است.

جگوار در طراحی بیرونی این خودرو چیزی کم نگذاشته است. چند نمای دیگر زیبای این خودرو را در تصاویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

طراحی داخلی I-PACE

وقتی به طراحی داخلی این خودرو نگاهی می اندازیم نقطه عطف طراحی را در صفحه‌های ۱۲ اینچی بدون قاب و صفحه تاچ ۵ اینچی وسط کنسول بین دو ولوم کنترلی روی آن و همچنین فرمان اسپرت آن با دکمه هایش ( مخصوصاً استارت ) می‌بینیم. وقتی به طراحی کنسول نگاه می‌کنیم همه چیز را متمرکز برای راحتی کار راننده می‌بینیم. از سه صفحه نمایش تاچ با ابعاد مختلف استفاده شده است که یکی در بین دو ولوم تنظیم سیستم climate خودرو قرار گرفته است و همان کار تقریبی در تاچ بار اپل را در مک بوک اپل برای اپلیکیشن های جگوار انجام می‌دهد و صفحه نمایش کیلومتر Incontrol touch Pro جگوار از صفحه نمایشی بزرگ و یک پارچه تشکیل شده است که اطلاعاتی بیشتر از یک سرعت و دور مانند اطلاعات ناوبری را نشان می‌دهد. دکمه‌های روی فرمان همگی تاچ خازنی با ویژگی انتقال حس کلیک کردن در هنگام لمسشان هستند. در این خودرو از تمامی امکانات داخلی F-PACE به مانند نمایش بر روی شیشه جلو راننده هم استفاده شده است.

نمای داخلی جگوار I-PACE ش1

فضای داخلی جگوار I-PACE از دید راننده

با نگاه به چیدمان صندلی‌های عقب درمیابیم که این احتمالا همان چینش کاربردی موجود در F-PACE نیست پس لزوما جگوار از این چینش برای سال ۲۰۱۸ این خودرو استفاده نخواهد کرد. البته این حدس و گمان است چون ممکن است به مانند تسلا مدل اکس از صندلی‌های معمولی در عقب استفاده کند ولی این امکان کمتر است چون در مدل F-PACE از این صندلی‌ها بهره برده است. اگر بتواند به مانند بعضی مدل‌های تسلا مدل اکس سه ردیف صندلی را به صورت آپشن ارائه کند برای بعضی از آمریکایی‌ها شاید جذاب باشد اما جگوار به هر حال انگلیسی است و انگلیسی‌ها معمولاً پرجمعیت نیستند.

کنسول وسط کنسولی با شیب بیشتر و فضایی خالی در زیر آن است. قسمت فضای Glove box یا همان داشبورد خودرو دارای فضای قرار گرفتن دستکش است که دقیقا فضایی برای قرار گفتن یک جفت دستکش بیشتر ندارد و حتی شکل دستکش بر روی کف آن کشیده شده است. پس طراحی این داشبورد بیشتر طراحی برای طرح کانسپت این خودرو در نمایشگاه است تا برای استفاده روزانه.

موضوع دیگر فضای جای پا و زانوهاست که هم در صندلی‌های جلو و هم در صندلی‌های عقب به علت عدم وجود تونل میانی برای انتقال نیرو، کاپوت کوچکتر و فاصله بیشتر چرخ ها در این خودرو برقی،این فضا بیشتر شده است. پس ذاتا خودرویی جادارتر است.

وقتی به صندوق نگاهی می اندازیم شاید به علت عدم چینش صندلی‌ها به صورت F-PACE در این طرح مفهومی به فضای صندوق آن دست پیدا نکنیم اما فضای ۵۳۰ لیتری آن فضای کوچکی نیست. درست است که ابعاد بیرونی این جگوار به لندروور دیسکاوری نزدیک‌تر است تا رنجروور اما فضای داخلی آن به دلیل عدم داشتن تونل میانی و طراحی منحصر به فردش و سیستم درایو الکتریکی جمع و جورش به ابعاد رنجروور نزدیک است و خودرویی جادار است.

طراحی شاسی و تعلیق I-PACE

درست است که جگوار منوکاک و پلتفرم iQ به کار گرفته شده در F-PACE را به تازگی تولید کرده است اما نکته خیلی مهمی که باید بدانیم این است که جگوار I-PACE یک خودرو با شاسی F-PACE با موتورهای الکتریکی و باطری پک نیست بلکه دقیقاً از همه لحاظ این شاسی برای یک خودرو برقی بهینه شده است.

در این خودرو میزان مرکز جرم خودرو به مقدار ۱۲۰ میلی متر پایین‌تر از F-PACE است. پس این خودرو فرمان‌پذیری اسپرت‌تر و بهتری نسبت به F-PACE دارد. دلیل پایین بودن مرکز جرم این خودرو وزن باطری‌های موجود و طرز قرار گرفتن این باطری‌هاست.

شاسی و فریم باطری ها در بین دو ویل‌بیس و سیستم تعلیق I-PACE

در فضای اطراف باطری‌ها از فریمی آلومینیومی استفاده شده است که سیال خنک کننده باطری‌ها هم در آن می‌چرخد. این فریم فقط برای چرخاندن سیال استفاده نشده است بلکه از آن برای کم کردن تنش‌های شاسی و همچنین برای داشتن شاسی با استحکام پیچشی بالاتر بهره بردند.

این خودرو می‌تواند تنش پیچشی تا عدد ۳۴ کیلو نیوتن‌متر را به ازای هر درجه چرخش تحمل کند. با پایین بودن مرکز جرم خودرو به علت وجود باطری‌ها طراحان جگوار نیازی نداشتند زیاد با طراحی های محکم سازی خودرو بجنگند تا از تقسیم بد وزن در پیچ‌ها و چپ شدن خودرو جلوگیری کنند. پس این بدنه نسبت به بدنه F-PACE ایمن‌تر است.

فضای داخل و ساختار I-PACE

فضای داخل و ساختار I-PACE

شاسی این خودرو دارای ویل‌بیسی (فاصله بین چرخ ها) به اندازه ۱۱۵ میلی‌متر طولانی‌تر از F-PACE است اما در عین حال طول بدنه آن ۵۰ میلی‌متر کمتر و عرض آن ۴۰ میلی‌متر کمتر است. این فاصله و‌یل‌بیس به چسبندگی خودرو در پیچ‌ها و همچنین پایداری آن در سرعت‌های بالاتر و داشتن حس رانندگی با خودرو موتورمیانی کمک می‌کند.

در این خودرو از تعلیق‌های با سیستم ویش بونی جلو دوبل و سیستم تعلیق عقب متصل جمع کننده به مانند F-PACE استفاده شده است که در بخش F-PACE درمورد آن ها توضیح داده شد.

باطری و شاسی I-PACE

تصور افراد ممکن است این باشد که در این خودرو به علت استفاده از باطری پک، با افزایش وزن ۲۵۰ کیلوگرمی آن نسبت به مدل F-PACE با موتور دیزل یا بنزینی روبرو هستیم که باعث می‌شود این خودرو نتواند در پیچ ها خوب بپیچد اما موضوع اینجاست که شما اگر بتوانید یک جرم را در خودرو به خوبی در جای مناسب قرار دهید نه تنها آن جرم به ضرر عملکرد خودرو عمل نمی‌کند بلکه به عملکرد آن کمک هم می‌کند.

پس این تصور غلط است چون در مورد باطری‌ها و محل قرار گرفتن آن‌ها در زیر اتاق می‌توان به موضوع کاهش ارتفاع مرکز جرم خودرو توسط آن‌ها اشاره کرد که منجر به بهبود عملکرد و فرمان پذیری خودرو می‌شود. این در حالی است که قرار دادن موتور‌های درونسوز در خودرو به عوامل زیادی بستگی دارد و این تصمیم گیری در تقسیم وزن را مشکل‌تر می‌کند.

سیستم درایو الکتریکی I-PACE

مسئله مهمتر I-PACE وقتی مشخص می‌شود که نگاهی به مشخصات موتوری می‌اندازیم. ابتدا وقتی از شتاب ۴ ثانیه‌ای این خودرو در رسیدن از حالت سکون به مرز سرعت ۶۰ مایل بر ساعت که آگاه می‌شویم، متوجه می‌شویم جگوار رقیبی بسیار جدی برای موتور ۳۸۰ اسبی خود که فقط شتاب ۵٫۱ ثانیه‌ای دارد ارائه داده است. همینطور درمیابیم این خودرو هم تراز مدل آینده F-PACE SVR با موتور درونسوز V8 است.

جزئیات جگوار I-PACE

جزئیات جگوار I-PACE

وقتی به مبحث توان نگاهی می‌اندازیم متوجه می‌شویم که قدرت I-PACE در مجموع دو موتور الکتریکی، چهارصد اسب یا ۳۰۰ کیلووات است و این ۲۰ اسب بیشتر از موتور ۳ لیتری V6 سوپرشارژدار جگوار است. هر چه جلوتر می‌رویم اعداد و ارقام قوی‌تری را می بینیم. به معقوله گشتاور که می‌رسیم متوجه می‌شویم که در I-PACE گشتاور مجموع بر روی چهار چرخ بر روی عدد ۵۱۶ فوت‌پوند یا همان ۷۰۰ نیوتن‌متر قرار دارد و این عدد در بین بهترین موتور‌های V6 دیزل و V8 بنزینی و این خودرو برقی یکی است. پس آیا جگوار می خواهد عدالت را ایجاد کند؟

جگوار I-PACE

سیستم باطری پک جگوار I-PACE 

سیستم باطری پک این خودرو با ساختار اطرافش و سیستم خنک کننده آن دارای وزن بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم است. این باطری پک توانایی ذخیره کردن ۹۰ کیلووات ساعت انرژی الکتریکی را دارد.

سلول‌های باطری به کار گرفته شده در جگوار از نوع لیتیوم یونی کیسه‌ای با کاتد نیکل منگنز کبالت(NMC) هستند .این سلول‌ها از لحاظ غلظت کیلووات به ازای کیلوگرم یکی از بهترین‌هایی هستند که تولید شده‌اند و امروزه در دسترس هستند. اما این سلول‌های کیسه‌ای در حال پیشرفت هستند و در آینده غلظت انرژی بیشتری از آن‌ها خواهیم دید.

باطری I-PACE

باطری I-PACE

همچنین گرمای تولید شده توسط این باطری‌ها در هنگام شارژ شدن یا آمپر کشیدن موتور از آن‌ها بسیار کمتر از مدل‌های دیگر لیتیوم-یون مشابه است. جگوار از ۳۶ ماژولی که با این سلول‌ها ساخته شده اند برای تولید باطری پک خود بهره برده است. در هر ماژول ۱۲ عدد از سلول‌های نام برده شده به کار رفته است.

برای این باطری به مانند تمامی باطری پک‌ها از یک سیستم مدیریت باطری (BMS) بهره گرفته شده است تا با دانستن شرایط شارژ مانند وضعیت شارژ و عمق دشارژ و دمای سلول‌ها با مقایسه این پارامترها با حد بالا و پایین این سلول‎‌ها توسط این سیستم، سلول‌هایی که از حد بحرانی تجاوز کرده‌اند را از مدار خارج کرد. این عمل به افزایش عمر باطری پک کمک می کند.

ویژگی های باطری های NMC

ویژگی های باطری های NMC

یکی از مشکلات سیستم‌های خودروهای برقی نیاز به گرم شدن باطری‌ها در هوای سرد و همینطور خنک شدن این باطری‌ها در هوای گرم و رساندن دمای باطری‌ها به دمای استاندارد است. معمولا این فرآیند به علت بهره بردن از انرژی ذخیره شده باطری برای گرم کردن یا خنک کردن باطری و اتاق خودرو از رنج خودرو می‌کاهد. این میزان مصرف برای گرمایش بیشتر است. در این سیستم جگوار از یک سیستم پمپ گرمایشی استفاده کرده است که در سیستم کولر‌های برقی هم می‌بینید. در این سیستم به ازای هر ۱ کیلوواتی که برای گرمایش باطری و فضای داخلی اتاق بهره گرفته می‌شود ۲٫۵ کیلووات انرژی حاصل از روبش دمای بیرون به صورت الکتریکی با ادوات Thermoelectric برمی‌گردد حتی در هواهای زیر صفر. این به رنج خودرو در شرایط سرد خیلی کمک می‌کند. از این سیستم برای خنک کردن اتاق و فضای داخل اتاق هم استفاده می‌کنند.

جگوار می‌گوید در انگلیس و اکثر کشورهای دارای زیرساخت خدمات شارژ سریع، زیرساخت‌ها و همچنین زمان شارژ شدن باطری‌ها متفاوت است که نیاز دارد تصحیح شود و به اجماع نظر رسید. اشاره جگوار به انواع سوکت‌های شارژ و سرعت شارژ و توان شارژ متفاوت ایستگاه‌های شارژ است.

شارژرهای تولیدی ABB که انواع روش های شارژ را تامین می کند

شارژرهای تولیدی ABB که انواع روش های شارژ را تامین می کند

برای شارژ می‌توان این خودرو را در زمان طولانی‌تر در شب با شارژرهای خانگی در خانه شارژ کرد. جگوار متصور است که بهتر است مشتریان این خودرو شارژر با توان ۷ کیلووات در منزل داشته باشند که این یک استاندارد است. این شارژرهای خانگی همگی شارژرهای با خروجی AC هستند. برای شارژ با شارژرهای خانگی با توان‌های بالاتر باید ماژول شارژ با توان مناسب در خودرو باشد تا سریعتر شارژ شود. این ماژول‌های شارژ جریان و ولتاژ AC ای را که در پورت ورودی دریافت می‌کنند به ولتاژ و جریان DC تبدیل می‌کنند تا باطری‌ها توسط این ولتاژ DC و میزان جریان DC که باطری ها می‌کشند شارژ شوند. در واقع محدودیت شارژرهای خانگی به نوع کلید قدرت آن‌ها بر می‌گردد در حالی که ماژول شارژ خودرو با فهمیدن توان شارژر خانگی از طریق پروتکل ارتباطی CAN یا (PLC (POWER Line Communication اقدام به کشیدن جریان مناسب می‌کند.

شارژر AC خانگی زیمنس با نام Versicharge

شارژر AC خانگی زیمنس با نام Versicharge

یکی از پر قدرت‌ترین ماژول‌ شارژی که می‌توان در یک خودرو برقی امروزه استفاده کرد و تولید شده است، دارای توان ۲۲ کیلوواتی است که توسط کقایزل ساخته شده است. در حالی که تسلا مدل S جدید دارای شارژر داخلی ۱۹ کیلوواتی است. جگوار در مورد I-PACE اطلاعاتی منتشر نکرده است.

شارژر کقایزل 22 کیلووات

شارژر سریع ۲۲ کیلوواتی موجود در خودرو با برق عادی شهر در طی مدت ۴٫۵ ساعت باطری های ۸۵ کیلوواتی را شارژ می کند.

در کنار این ماژول‌ شارژ داخلی، می‌توان با شارژرهای DC ایستگاه‌های شارژ سریع و متوسطی که در سطوح شهر و جاده‌ها موجود است این خودرو را با سرعت بیشتر و در زمان کمتر شارژ کرد. در هنگام شارژ شدن در ایستگاه‌ها شارژ DC ماژول شارژ داخلی خودرو از مدار خارج می‌شود. این ایستگاه‌ها اکثرا امروزه در اغلب مکان‌ها دارای توان ماکزیمم ۵۰ کیلووات هستند.

سوکت شارژ CHAdemo و AC سطح یک و دو نیسان لیف

سوکت شارژ CHAdemo و AC سطح یک و دو نیسان لیف

اما در کنار این ایستگاه‌های ۵۰ کیلوواتی ایستگاه‌های با شارژ ۱۲۰ و ۱۰۰ کیلوواتی هم وجود دارند. هر چه توان بالاتر باشد و باطری پک طراحی شده هم توانایی شارژ شدن با توان بالاتر را داشته باشد زمان شارژ کم می شود. I-PACE را می‌توان تا سطح توان ۱۵۰ کیلووات شارژ کرد. این ایستگاه‌ها از چند ماژول شارژ تشکیل شده‌اند، اما این‌ بار به جای درون خودرو بودن، بیرون و در ایستگاه شارژ هستند تا راحت‌تر خنک شوند و فضای داخل خودرو را هم اشغال نکنند.

محل پورت شارژ I-PACE

محل پورت شارژ I-PACE

در I-PACE از پورت CCS (ترکیبی) استفاده شده است. این پورت‌ها که با به اجماع نظر رسیدن فورد، دایملر، فولکس واگن و ب ام و بوجود آمده اند و استاندارد شده‌اند هر دو روش شارژ با AC و DC را شامل می‌شوند.

پورت شارژ CCS مدل 2

پورت شارژ ترکیبی یا همان CCS نوع ۲

اگر این خودرو را با ایستگاه شارژ DC با توان ۵۰ کیلووات شارژ کنید زمانی حدود ۲ ساعت طول می‌کشد تا کامل شارژ شود و در زمان ۹۰ دقیقه تا ۸۰ درصد شارژ می‌شود. اما اگر با توان ۱۰۰ کیلووات شارژ کنید برای شارژ شدن تا ۸۰ درصد فقط ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در باطری‌ها امروزه نگرانی داشتن یک خودروی برقی رنج آن نیست، چون به مانند جگوار I-PACE شما می‌توانید امروزه خودروهای برقی داشته باشید که تا ۵۰۰ کیلومتر را با یک بار شارژ طی می‌کنند و اگر فردی باشید که از خودرو به طور متوسط در طول روز کار می‌کشید تا یک هفته برای شما با یک بار شارژ در شهر کار خواهد کرد.

اما کمبود زیرساخت‌های شارژ که دولت‌ها موظف به اجرا یا واگذاری آن به شرکت‌های خصوصی هستند نگرانی برای داشتن شارژ در رسیدن به مقصد را ایجاد می کند و همچنین توقف شما را در ایستگاه شارژ یا محل‌های شارژ به علت سرعت شارژ کمتر، طولانی‌تر می‌کند. این مسئله خودروهای برقی را محدود می‌کند.

پورت شارژ ترکیبی و سرعت شارژ از مد AC تا DC با توان بالا

پورت شارژ ترکیبی و سرعت شارژ از مد AC تا DC با توان بالا (فعلا ۱۵۰ کیلووات اما در آینده تا ۳۵۰ کیلووات)

این درحالی است که نصب و تجهیز کردن و اجرا یک ایستگاه شارژ به مراتب سریعتر و آسان‌تر از نصب و اجرای یک پمپ بنزین و گاز یا دیزل است چون الکتریسیته از روش‌های زیادی در دسترس می‌تواند باشد و به راحتی قابل انتقال است. داشتن یک خودرو برقی برای انجام کارهای روزمره شهری هیچ محدودیتی ندارد. اما این تصور را هم نداشته باشید در کشوری به مانند آمریکا یا آلمان یا ژاپن یا انگلیس یا دیگر کشورهای اروپایی نمی‌توانید مسافت‌های برون‌شهری را طی کنید.

به عنوان یک نمونه تست انجام شده، با یک تسلا مدل اس در برنامه فولی شارژ انگلیس از انگلیس تا اسلو در نروژ را با هزینه کمتر از ۵ یورو طی کردند و چون در مسیر ایستگاه های شارژ سریع تسلا وجود دارد که شارژ کردن در آن ها رایگان است هزینه مسیر ۵ یورو شد که ۵ یورو هزینه شارژ در ایستگاه شارژ خانگی هتلی در مسیر بود. پس محدودیت زیادی وجود ندارد اما کافی نیست باید گسترده‌تر شود و همه خودرو‌ها را شامل شود چون همه خودرو‌ها مانند تسلا از سوکت های AC بهره نمی‌برند.

امروزه اکثر خودروسازهای کوچک و بزرگ به خاطر هماهنگی میان فورد، فولکس واگن، دایملر و ب ام به پروتکل CCS یا شارژ ترکیبی روی آورده‌اند. احتمالا تا دو یا سه سال آینده این مشکلات هم به علت قانون اتحادیه اروپا برای خودروهای BEV (خودروهای الکتریکی تمام برقی یا باطریی) برطرف می‌شود و تعداد ایستگاه‌های شارژ CCS هم در کل اروپا و آمریکا و جهان به مانند تسلا بسیار گسترده‌تر خواهند شد.

موتورهای الکتریکی I-PACE

در I-PACE از دو موتور و از دو سیستم درایو جداگانه برای کل شاسی بهره گرفته شده است. این به این معناست که بر روی هر محور یک موتور الکتریکی سنکرون آهنربا دائم (PM-Sync) وجود دارد. این موتور‌ها هرکدام گیربکس با نسبت ثابت و تک دنده دارند و هر موتور مسئول یک محور هستند.

به علت واکنش سریع‌تر موتور الکتریکی دینامیک راندن این خودرو در مسیرهای صعب العبور بهتر از مدل F-PACE است. این خودرو به مانند F-PACE از نرم‌افزار کنترل حرکت تمامی سطوح و پاسخ سطحی تطبیق‌پذیر برای کنترل درایو بهره می‌گیرد.

همانطور که گفته شد توان مجموع این موتورها ۳۰۰ کیلووات یا ۴۰۰ اسب است و گشتاور مجموع ۷۰۰ نیوتن است. این به این معناست که هر محور توان ۱۵۰ کیلووات و گشتاور ۳۴۹ نیوتن‌متر را تولید می‌کند.

موتورهای الکتریکی جگوار I-PACE

موتورهای الکتریکی جگوار I-PACE

این موتورهای سنکرون آهنربای دائم توسط خود جگوار تولید شده‌اند و حاصل تجربه‌ی آن‌ها در فرمول E هستند. این ماژول موتورها دارای طول ۱۹٫۷ اینچ یا ۵۰۰ میلی‌متر و قطر بیرونی ۹٫۲ اینچ یا ۲۳۴ میلی‌متر هستند. وزن این موتورها ۳۸ کیلوگرم است. تلاش شده است تا این ماژول موتورها بسیار جمع و جور باشند.

موتورهای الکتریکی جگوار که در مرکز اکسل قرار می گیرند

موتورهای الکتریکی جگوار که در مرکز اکسل قرار می گیرند

جگوار برای ایفای نقش انتقال قدرت بین دو چرخ در یک محور از سیستم معمول دیفرانسیل استفاده نکرده است. همچنین به مانند تسلا یا دیگر خودروسازان از گیربکس با نسبت ثابت استفاده نکرده است که بیرون مرکز دایره رتور موتور باشد و حجم و فضای موتور را بیشتر کند بلکه از همان سیستم تسلا به صورتی که گیربکسش هم محور موتور الکتریکی است و از دو سوی ماژول موتور، خروجی شفت‌ها به چرخ ها متصل شده است، استفاده کرده است.

این سیستم به صورتی است که موتور الکتریکی در میان اکسل قرار گرفته است. خروجی شفت خود موتور الکتریکی دقیقا هر دو سمت آن به دو خروجی شفت‌های ماژول موتور وصل نیستند بلکه فقط یک سمت آن به شفت یکی از خروجی‌های ماژول موتور وصل است و دیگری به سیستمی دیفرانسیل یا گشتاور برداری که نقش دیفرانسیل را ایفا می‌کند متصل است. مسئله خیلی مهم در این همه تلاش این است که فضای اشغال شده توسط موتور به حداقل برسد و موتور وزن بسیار بهینه شده‌ای داشته باشد.

سیستم گشتاور برداری ۱٫۵ موتوری borgwarner با میله تعادل

جگوار دقیقا اعلام نکرده است که از کدام روش برای پیاده سازی نقش دیفرانسیل در این سیستم استفاده کرده است. اما سه سناریو حداقل وجود دارد.

یکی از آن ها استفاده از دیفرانسیلی است که از سیستم گیربکس سیاره‌ای استفاده می‌کند.

اکسل برقی ولوو XC90

اکسل برقی ولوو XC90 که ساخت شرکت GKN است به سادگی هرچه تمام یک موتور الکتریکی را به صورت عرضی به یک دف کلاچ دار وصل کرده است.

روش دوم روش با دیفرانسیل کلاچ دار است که موتور الکتریکی به صورتی که در راستای محور قرار دارد از یک طرف شفت موتور الکتریکی به صورت مستقیم به یک چرخ متصل می‌شود اما سمت دیگر از طریق دیفرانسیل کلاچ‌دار به چرخ سمت مخالف وصل است.

در روش دیگر موتور دوم ضعیف‌تری با میله تعادلی این نقش را ایفا می کنند. در این روش می توان در پیچ ها گشتاور وارد شونده به چرخ داخل پیچ را به کمک موتوری شدن یا ژنراتوری شدن موتور دوم و با کمک میله تعادلی کمتر کرد و به همان تناسب گشتاور چرخ خارج پیچ را افزایش داد اما این کم‌تر شدن گشتاور به معنای کاملاً منفی شدن گشتاور نیست و کامل در جهت مخالف چرخش دور موتور اعمال نمی‌شود. موتور دوم ژنراتوری می‌شود اما موتور اصلی همچنان مصرف خود را دارد.

اکسل برقی خودرو هایبرید ولوو با کمک سیستم گشتاور برداری 1.5 موتوری و میله تعادل

اکسل برقی خودرو هایبرید ولوو با کمک سیستم گشتاور برداری ۱٫۵ موتوری و میله تعادل

در این سیستم چرخ ها مستقل نیستند و نمی‌توان ویژگی کم‌فرمانی یا بیش‌فرمانی و یا حالت خنثی را با قدرت بیشتری اعمال کرد. تنها مزیت این روش نسبت به روش با دو موتور قیمت کمتر این سیستم است.

به علت عدم توضیح جگوار هر کدام از این سیستم‌های اکسل یک موتورِ محتمل هستند اما به نظر می‌آید جگوار از سیستم سیاره‌ای بهره ببرد.

در سیستم با دو موتور جداگانه برای هر چرخ با کمک سیستم کنترل گشتاور برداری الکترونیکی به مانند سیستم خودرو ریمک می‌توان گشتاور چرخ داخل پیچ را در جهت مخالف چرخش چرخ اعمال کرد. این روش پایداری و بازگشت انرژی قوی‌تری را نسبت به روش قبل در هنگام پیچیدن به ارمغان می‌آورد.( چون خود موتور اصلی این کار را انجام می دهد تا موتور کوچک دوم) اما روش گران‌تری است.

سیستم درایو ریمک با دو موتور و گشتاور برداری 2 موتوری الکترونیکی

سیستم درایو ریمک با دو موتور و گشتاور برداری ۲ موتوری الکترونیکی

پس همانطور که جگوار در مورد F-PACE به تعادل بین قیمت و عملکرد اعتقاد داشت در موتورهای I-PACE هم این فلسفه اجرایی شده است.

رانندگی جگوار I-PACE

مشخصه و چیزی که عملکرد تمامی خودروهای برقی را متفاوت می کند ماهیت موتور الکتریکی است. موتور الکتریکی درست است که به ظاهر حجم کمی دارد اما توان بسیار زیادی را تولید می کند. همینطور جنس نمودار مشخصه گشتاور آن به صورتی است که به نمودار مشخصه ایده آل گشتاور-سرعت یک سیستم ترکشن نزدیک است. آین هوبان مدیر خط خودرو جگوار لندرور می گوید:

موتورهای الکتریکی برای ما تعامل سریع بدون تاخیر با راننده، عدم نیاز به تعویض دنده و خودرویی بدون وقفه را به ارمغان می‌آورند.

مسئله دیگر این است که گشتاور این موتورها از لحظه ابتدا به ساکن می‌تواند ماکزیمم باشد تا لحظه ماکزیمم توان و دورنامی. این چیزی است که باعث شتاب بسیار سریع این خودروها می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های موتور الکتریکی توانایی آن در بازگشت انرژی به علت توانایی سوئیچ کردن بین حالت موتوری و ژنراتوری بودن آن است. در ذات این‌ها ماشین های الکتریکی هستند نه فقط موتور. این موضوع به افزایش بازده رانندگی کمک می‌کند. این مسئله موضوع مهمی است چون به شما کمک می‌کند تا با تنظیم طرز عملکرد سیستم بازگشت انرژی الکتریکی موتور خودرو از طریق دستور به درایو، رانندگی با دو پدال را به یک پدال تغییر دهید.

عملکرد ترمز ریجن یا بازگرداننده انرژی جنبشی در پریوس

عملکرد ترمز ریجن یا بازگرداننده انرژی جنبشی در پریوس

این بدین معناست که در حالت عادی این خودرو بازگشت انرژی کمتری را انجام می‌دهد تا راننده با برداشتن پای خود از روی گاز زیاد احساس ترمز گرفتن را نداشته باشد اما زمانی که در ترافیک هست یا می‌خواهد انرژی بیشتری را ذخیره کند با تغییر میزان بازگشت انرژی، وقتی پایش را از روی پدال گاز بر می‌دارد خودرو به صورت اتوماتیک ترمز موتوری می‌گیرد که انرژی الکتریکی حاصل از اینرسی حرکت را با مقدار بیشتری به باطری باز می‌گرداند. در نتیجه راننده فقط با یک پدال رانندگی می‌کند.

همینطور توانایی این موتور‌ها در داشتن چند مشخصه موازی همزمان به کمک درایو موتور، باعث می‌شود شما همیشه و در همه حال توانمندی انتخاب بین رانندگی با مصرف کم یا شتاب و عملکرد قوی را داشته باشید فقط کافی است به پدال گاز اشاره کنید تا همه‌ی رفتار خودرو تغییر کند و از یک بالرین آرام به یک رقصنده تکنو تبدیل شود. پس همه چیز در اعداد شتاب و گشتاور و توان خلاصه نمی‌شود.

مشخصه‌های موازی یک موتور الکتریکی به ازای ولتاژهای متفاوت

مشخصه‌های موازی گشتاور-دور/توان-دور یک موتور الکتریکی به ازای ولتاژهای متفاوت (موتور YASA)

مقایسه I-PACE با رقبایش

وقتی به معقوله قیمت I-PACE می رسیم با قیمت تخمینی ۶۰ هزار پوند شوکه می‌شویم. اگرچه این قیمت با یارانه‌های دولت انگلیس برای خودرو‌های برقی کاهش میابد و به قیمت گرانترین جگوار F-PACE نزدیک می‌شود اما این نشان می‌دهد هنوز سیاست تلاش برای فروش موتور‎‌های درونسوز توسط شرکت‌های سازنده وجود دارد. دلیل این امر این است که تولید خودروهای برقی امروزه به علت افت قیمت باطری‌ها، پرهزینه‌تر از تولید خودروهای درونسوز نیست. شرکت‌ها برای رسیدن به قانون کاهش میانگین آلایندگی خودروهای تولیدی، خودروی برقی یا هایبرید می‌فروشند اما احتیاط می‌کنند تا موتورهای درونسوز هم به فروش بروند و سعی می‌کنند آهسته قدم در راه خودروهای برقی بردارند و این مطلوب نیست و قوانین آینده اتحادیه اروپا فشار سختی را برای حل این مسئله به شرکت‌ها خواهند آورد.

با توجه به این مسئله که جگوار رقیبی سرسخت به نام تسلا مدل اکس در آن ور آب‌های اقیانوس اطلس دارد باید دید چه تفاوت‌هایی بین این دو خودرو وجود دارد. در نگاه اول شتاب سریع‌تر ۳٫۳ ثانیه‌ای تسلا مدل اکس و رنج ۲۵۰ مایلی آن با استاندارد آمریکا رنج ۲۲۰ مایلی جگوار را پشت سر می‌گذارد.

در مورد عبور از پیچ ها تسلا مدل اکس نسبت به رقیب اروپایی‌اش هنوز مثل آمریکایی‌ها ضعیف‌تر است. در هنگام رانندگی طرز تقسیم وزن و مرکز جرم خودرو بسیار مهم است و اختلاف ارتفاع جگوار و تسلا مدل اکس ۴ اینچ است که این موضوع به برد جگوار کمک می‌کند. تسلا مدل اکس ۷۵D با قیمتی در حدود پایه ۷۳ هزار پوند در انگلیس فروش این جگوار را با توجه به این موضوع که تسلا از ایستگاه‌های شارژ رایگان هم برخوردار است شاید نتواند تحت الشعاع خود قرار دهد چون ECOtricity شارژ رایگان در اختیار رانندگان جگوار قرار می دهد. با توجه به این که این مدل تسلا مدل اکس باطری ضعیف‌تری هم دارد و شتاب کمتر رقابت تسلا در رده‌های پایینش با جگوار جدید را سخت می‌کند.

اما در عوض تسلا مدل‌های قوی‌تری را با شتاب‌های قوی‌تر و همچنین رنج بالاتر و درب‌های فالکون و سه ردیف صندلی( همه مدل‌ها سه ردیف صندلی ندارند) و رانندگی اتوماتیک دارد. اما جگوار در آپدیت‌های بعدی نرم‌افزاری‌اش رانندگی اتوماتیک را اضافه خواهد کرد. قیمت تسلا مدل اکس تا ۱۱۷ هزار پوند در مدل P90D هم می‌رسد.

چیزی که مشخص است این است که رقبای دیگر جگوار به غیر از تسلا مانند پورشه ماکان و بنتلی بنتیگا توانایی رقابت فنی با جگوار I-PACE را ندارند.

در سال‌های جاری رقبای جگوار هم بیکار ننشسته‌اند و به مانند پورشه و ب ام و و مرسدس و آئودی هر کدام طرح‌های مفهومی جدیدی در زمینه خودرو‌های برقی ارائه کرده‌اند که از اعم آن ها می‌توان به پورشه e-mission، مرسدس EQ Generation، آئودی E-tron و BMW Vision اشاره کرد. اما این رقبا تا ۲۰۲۰ نمی‌آیند.

جمع بندی

قوانین اروپا از سال ۲۰۲۰ فشارهای سختی به خودروسازان وارد می‌کند تا آن‌ها میانگین تولید گازهای گلخانه‌ای خودرو‌های تولیدی خود را کاهش دهند که این منجر به تکاپوی شدیدی بین این خودروسازان برای هم تولید خودروهای برقی و ایستگاه‌های شارژ شده است. مرسدس برای مثال دست به ساخت کارخانه‌ای بزرگ برای تولید باطری‌ها زده است و مشخص کرده است که در نسل‌های آینده‌اش که به احتمال زیاد از سال ۲۰۲۰ است در همه کلاس ها یک مدل برقی وجود خواهد داشت تا از طرفی از تسلا هم عقب نماند. جگوار با توجه به این مسئله سریع‌تر می‌خواهد وارد این گود شود و پرچمدار این بخش باشد به همین دلیل تلاش دارد تا این طرح مفهومی را در سال ۲۰۱۸ برای فروش در بازار با کمی تغییرات روانه بازار کند.

جگوار ادعا می‌کند که این خودرو فقط برای تامین حداقل‌های استاندارد شرکت‌های اروپایی در سال ۲۰۲۰ تولید نشده است و تلاش داشته‌اند تا به مانند تسلا بهترین خود را در قالب یک خودروی اسپرت و سریع و راحت ارائه کنند. پس تا سال آینده باید صبر کرد و دید که جگوار از بازخوردهایش نسبت به این طرح مفهومی خود چه درسی گرفته و در مقابل هم برای فروش موتورهای درونسوزش و مدل F-PACE خود چه سیاستی را در پیش می‌گیرد. این سیاست را هم باید در بقیه خودروسازان جهان دنبال کرد.

در آخر این موضوع وجود دارد که شاید هنوز خیلی‌ها اصرار می‌کنند خودروهای درونسوز صدای زیباتری دارند و یا فریادهای بلندتری می‌زنند و همه‌ی لذت رانندگی را در همین می‌بینند و چشمانشان را بر روی تمامی ویژگی های خارق العاده دیگر خودروهای برقی از جمله رانندگی فوق العاده آن بسته‌اند و بهانه می‌آورند در حالی که این خودروها لذت‌های عجیب دیگری را به همراه دارند. اما شاید این جمله‌ی خاص شکسپیر در نمایشنامه‌ی مکبث برای پاسخ به آن ‌ها کافی باشد:

قصه ای است که دیوانه ای آن را سروده : پر از خشم و هیاهو که هیچ معنی ندارد.
A Tale by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing