Register

6 + 18 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – باز هم سالی دیگر و موتورهای V6 هایبریدی دیگر. سه سال از حکمرانی بی چون و چرای مرسدس بر فرمول یک می گذرد. مخصوصاً سال ۲۰۱۶ که رکورد پیروزیهای یک تیم در یک فصل شکسته شد. البته ۲۰۱۶ چند مسابقه جذاب هم داشت. ولی ما منتظر بازگشت خودروهایی سریعتر و زیباتر و صدای بهتر هستیم.

امسال خودروهایی سریعتر خواهیم داشت و زمان آنست که رکوردهای قدیمی را کنار بگذاریم. هنوز همان V6 هایبریدی را داریم، ولی هر چیز دیگری تغییر خواهد کرد. با سرعت بالاتری که در پیچها خواهیم داشت، زمان هر دور حداقل سه ثانیه کاهش خواهد یافت؛ سیستم غیرضروری توکنها دور ریخته خواهد شد و هر راننده به جای پنج، چهار پاوریونیت برای هر فصل خواهد داشت. همچنین خودروهایی با بالانس بهتر خواهیم داشت و خلاصه سریعترین گلادیاتورهای تاریخ فرمول یک متولد خواهند شد. امیدواریم این تغییرات برای پایان سلطه مرسدس بر فرمول یک کافی باشد.

تایرهای بسیار پهن تر

فراری SF16

فرمول یک همواره جنگی میان آیرودینامیک و داون فورس بوده و هر سال این جنگ شدیدتر می شود. این جنگ کار را برای رانندگان هم سختتر می کند(گرچه آلونسو و وبر معتقدند کنترل خودروهای فعلی به اندازه کافی سخت نیست!). و اما مهمترین گام برای تشدید این جنگ و سریعتر کردن خودروها در سال ۲۰۱۷، پهن کردن تایرها خواهد بود.

پهنای تایرهای جلو از ۲۴۵ میلیمتر به ۳۰۵ میلیمتر و پهنای تایرهای عقب از ۳۲۵ میلیمتر به ۴۰۵ میلیمتر افزایش خواهد یافت. تایرهای پهنتر به منزله نیروی درگ بیشتر و مصرف سوخت بیشتر(۱۰۵ کیلوگرم از ۱۰۰ کیلوگرم سوخت!) خواهد بود. همچنین وزن خودروها به ۷۲۲ کیلوگرم افزایش خواهند یافت. البته خوبیهای این تایرهای جدید به بدیهایشان می چربد. FIA قول داده دوری سه ثانیه از زمان هر پیست کم خواهد شد(که شاید تا پنج ثانیه هم برسد.). و نیمی از این کاهش زمان را مدیون تایرها هستیم.

دماغه تیزتر

مرسدس W07

دماغه و بال جلو تغییر بسزایی خواهند داشت. در واقع دماغه ۲۰ سانتی متر درازتر خواهد شد. همچنین عرض بال جلو به ۱۸۵ سانتی متر خواهد رسید و این به صورت تئوری یعنی نیروی درگ کمتر در جلوی خودرو. عرض کلی خودرو هم از ۲ متر عبور خواهد کرد.

بادشکن

بادشکن

وظیفه اصلی بادشکن نظم دادن به هوای عبوری از تایرها و ترمزهاست. این عضو در سال ۲۰۰۹ خودروها را ترک کرد، ولی به نظر می رسد در سال ۲۰۱۷ قصد بازگشت دارد. با عرض بیشتر و ارتفاعی که حداکثر ۴۷۵ میلیمتر خواهد بود در افزایش داون فورس هم تاثیر خواهد گذاشت.

بال عقب و دیفیوزر

ردبول RB12

باله عقب ۱۵۰ میلیمتر کوتاهتر و ۲۰۰ میلیمتر پهنتر خواهد شد. انحنای آخر جلوتر آمده و پایینتر از محل فعلی است و لبه اصلی ۲۰ سانتی متر عقبتر رفته. بال جدید واقعاً هنرمندانه طراحی شده است. دیفیوزر هم طویلتر و عریضتر خواهد شد که این تغییر هم باعث افزایش داون فورس خواهد شد.

14 دیدگاه

 1. Hamid

  8

  9

  من ک بعید میدونم مرسدس سلطش تموم بشه!!
  تا همیلتون هست و ۶۰۰ نفر شب و روز واس این تیم کار میکن این تیم اوله.
  البته رد بول و فراری مطمئنا این فصل خیلی قوی ظاهر میشن.

 2. Naser

  4

  4

  ووه تغیرات زیادیه رقابت خیلی نزدیک میشه خیلی خوشحال بعضیا ناراحت خلاصه ماهم به تیممان امیدوار میشیم زنده باد فراری

 3. مهدی

  9

  0

  اصلا قشنگ توضیح ندادین نه عکسا جالب بود نه متن با اینکه ویدوهای این مبحث رو دیدم انتظار داشتم یه مقاله فراخ و طولانی و تخصصی تر ببینم.

  • علی احمدی

   3

   0

   مهدی خان هنوز عکسهای زیادی از خودروهای سال بعد منتشر نشده. مطلب هم ترجمه شده بود اگه مقاله بهتری منتشر بشه ارائه می دیم مطمئن باش.

 4. raha

  3

  0

  امیدوارم ۳ تیم بالای جدول به هم نزدیکتر باشن،اینجوری نباشه که تمام پول پوزیشن ها سهم یه تیم بشه

 5. سجاد

  4

  4

  سلطه مرسدس با اینکه دوستش دارم امسال نباشه بهتره مخصوصا با این دو راننده که علاقه ای بهشون ندارم.با تغییر نکردن موتور بعید میدونم مرسدسو بشه کشید پایین.گرچه ماشینای امسال آیرودینامیکی تر شدن و سرعت مستقیمی ها هم پایین تره که به نفع خودروهایی با آیرودینامیک بهتر قطعا هست.

 6. دانیال

  5

  0

  کاش با این تغییرات تیم ها به هم نزدیک تر بشن تا مسابقات جذاب تری را شاهد و تیم و راننده ای به جز مرسدس قهرمان شه.

 7. علی

  7

  9

  با سلام
  من نمی فهمم چرا همه تیز کردن که سلطه مرسدس رو خاتمه بدن یعنی اگه الان فراری یا ردبول اول بودن مشکلی نبود ولی چون مرسدس هست همه می خان علیهش جبهه بگیرن واقعا برام جالبه در ثانی من نفهمیدم که چه امکانی هست که با تایر پهن تر بشه بر مرسدس غلبه کرد ؟؟؟؟؟ای بابا بگزریم همه چی تا چند وقت دیگه معلوم می شه

  • یزدان

   0

   0

   جواب خیلی مشخصه: برای جذاب تر شدن رقابت و هیجان بیشتر.

 8. cfz

  8

  10

  من فقط میخام توی جنگ قهرمانی حداقل چهار نفر باشن. همیلتون.فتل.آلونسو.ورشتپن یا ریکاردو. امیدوارم همیلتون همشونو شکست بده و قهرمان بشه تا ثابت بشه که حالا حالاها کسی بهش نمیرسه

 9. ایمان

  3

  3

  هر تیمی یه دورانی داره.سالها فراری و مکلارن حاکم بودند .بعد ردبولها اومدند.یه دو سه سالم مرسدس .امسال انشالله فراری با قدرت تر از همیش ببینیم

 10. Saeed

  0

  1

  امیدوارم که دیگه تیمها قهرمانو مشخص نکنه و بتونیم تشخیص بدیم که واقعا کدوم راننده فنی تره

  • یزدان

   0

   1

   به نظرم با این همه تکنولوژی و امکانات جدیدی که هر سال وارد فرمول یک میشه دیگه متاسفانه باید بگیم جنگ مهندس ها و متخصص ها نه راننده ها

 11. حسام

  0

  0

  به نظر من تنها راهی که میشه فرمول یک رو جذاب کرد اینه که محدودیتها برداشته بشه بجای اینکه افزایش پیدا کنه.
  تیمها مجاز باشن سوختگیری کنن، هر جوری می خوان بدنه رو طراحی کنن، یکی با باله بالاتر یکی پایینتر. تنوع زیاد بشه. یه تیم هیبریدی داشته باشه یه تیم سوپرشارژ یکی موتور تنفس طبیعی V8 وقتی مسابقه شروع میشه تنوع وجود داشته باشه.
  الان اگر ماشینهای فرمول یک رو همشون رو یک رنگ کنیم نمیشه تشخیص داد کدوم ماشین مال کدوم تیم هست.