فرمول یک ایران – فردا دومین گرند پری فصل 2016 فرمول یک در بحرین شروع خواهد شد. این بهانه ای شد تا ما به معرفی اولین پیست در خاورمیانه که موفق به گرفتن مجوز برگزاری مسابقات فرمول یک شد بپردازیم.

ابتدا به اطلاعات اصلی پیست می پردازیم:

موقعیت: سخیر، بحرین

طول پیست: 5.412 کیلومتر

تعداد پیچ: 15 تا

ظرفیت: 70,000 نفر

زمان افتتاح: 27 اسفند 1382

طراح: هرمن تیلکه

هزینه ی ساخت: 150 میلیون دلار

سریع ترین دور: 1:31.447 دقیقه (پدرو دلا روسا، 2005)

پیست سخیر یک پروژه ی ملی و مهم برای کشور بحرین به حساب می آمد و آن ها 150 میلیون دلار برای ساخت آن هزینه کردند. هر چند وقتی که زمان برگزاری گرند پری بحرین فرا رسید ، یعنی در سال 2004، به دلیل اینکه ساخت آن به طور کامل به اتمام نرسیده بود مسئولین پیست از فیا درخواست کردند تا گرندپری بحرین را لغو بکنند که با مخالفت برنی اکلستون رو به رو شدند. به این ترتیب گرند پری بحرین هرگونه که بود در آن پیست برگزار شد و مایکل شوماخر که آن زمان راننده ی تیم فراری بود توانست فاتح آن مسابقه بشود.

پیست سخیر یک پیست ساعتگرد است که راننده ها باید 57 دور یا به عبارتی 308.238 کیلومتر را در آن طی بکنند تا پرچم شطرنجی پایان را ببینند. همچنین حداکثر سرعتی که راننده ها در این پیست به آن می رسند 321 کیلومتر بر ساعت می باشد.

635151859957421492

محل های مجاز برای استفاده از DRS مسیرهای بین پیچ های 15- 1 و پیچ های 10-11 می باشند.

پیست سخیر مسیرهای مستقیم طولانی و پیچ های تندی دارد و همچنین عرض زیاد پیست نیز کمک می کند تا سبقت گرفتن در آن آسان بشود. البته باید به این نکته توجه کرد که این مسیرها به ترمزها فشار مضاعفی وارد می کنند و این چالشی برای تیم ها است.

پیچ های 1، 4، 9 و 10 مهم ترین پیچ های مسابقه هستند. قبل از رسیدن به پیچ های شماره ی 1 و 4 راننده ها مسیر طولانی ای را طی می کنند و اینکه به موقع ترمز کنند بسیار حیاتی می باشد، همچنین این دو پیچ از بهترین پیچ های پیست برای سبقت گرفتن هستند. پیچ های 9 و 10 هم از پیچ های مهم پیست به شمار می آیند، چون راننده ها هنگام رسیدن به آن ها دید خوبی ندارند و این کار را کمی مشکل می کند.

یکی از نکات حائز اهمیت درباره ی پیست سخیر این می باشد که در ساخت آسفالت این پیست از مواد با کیفیت و مخصوصی استفاده شده است که چسبندگی را بالا می برند.

چالشی که راننده ها در سخیر با آن رو به رو هستند شن ها می باشند. به دلیل اینکه پیست در دل صحرا قرار گرفته است همیشه این احتمال وجود داشته است که با وزش باد شن ها به پیست بیایند. البته برای جلوگیری از این اتفاق موادی را بر روی شن ها می پاشند تا مشکلی برای برگزاری مسابقه ایجاد نشود.

همچنین پیچ شماره ی یک به پاس گرامیداشت شوماخر و پس از اتفاق ناگواری که برای او افتاد، پیچ مایکل شوماخر نامیده شد.

در زیر نیز تصاویری از پیست سخیر بحرین قرار داده ایم:

3 دیدگاه

 1. Pooya

  0

  0

  چرا نوشتید تنها پیست خاورمیانه؟ پیست یاس مارینا امارات هم تو خاورمیانه هستش

 2. سریعاجدا

  0

  0

  بهترین پیچهابرای سبقت گیری:اول پیچ1.بعدپیچ14-11-4ودرپایان سبقت گیری ازداخل پیچ9و10که یکم سخته ولی برای راننده هایی تواین سطح.
  سخت ترین پیچش هم بدون شک پیچ9و10که به نظرمن دیدبدقبل ازاینکه واردپپیچ بشی دلیل سخت بودنش نیست.اگه هرکدوم ازاین پبچابه تنهایی باشن اصلاسخت نیستن امااین که بلالفاصله پشت هم اومدن کاروخیلی سخت میکنه.
  اگه به جای اینکه بین پیچ10و11اولینDRSزونوبذارن بین13و14میذاشتن جالب ترمیشد