فراری می‌گوید به پاسخ‌هایی نیاز دارد که چرا ردبول امسال در مسابقات نسبت به آنها به برتری رسیده است، به خصوص با سرعت بی‌امانش در مستقیمی ها.

در حالی که تیم مارانلو و رقیب اصلی آن در فرمول یک در نیمه اول فصل تقریباً برابر بودند، اخیراً ردبول کاملا برتر بوده و مکس ورشتپن در پنج مسابقه اخیر برنده شده است.

فراری پس از باخت دوباره مقابل ردبول در گرندپری ایتالیا هفته گذشته، می‌گوید که در حال بررسی داده‌ها است تا مشکل را پیدا کند.

متیا بینوتو مدیر تیم فراری گفت:

ما نه تنها به دو [مسابقه] قبلی، بلکه به سه مسابقه آخر نگاه می کنیم، زیرا مجارستان را نیز شامل می شود.

در مسابقات گذشته فکر می کنم عملکرد ردبول بهتر از ما بوده است. در تعیین خط ایننطور نبود، زیرا می بینم که در روز شنبه هنوز سرعت خوبی داریم، بنابراین اجازه دهید بگویم هنوز عملکرد خوبی داریم.

اما در مورد سرعت مسابقه، ما از تخریب لاستیک رنج می بریم. از این نظر ردبول ماشین بهتریست، بنابراین آن‌ها توانستند ماشین شان را با بالانس بهتری توسعه دهند، که ما نتوانستیم.

دلیل؟ به نظر من این چیزیست که ما باید پاسخی برای آن پیدا کنیم. حتی اگر برای این فصل نشد، قطعا برای فصل بعد کاری خواهیم کرد.

داشتن بالانس، از پیچ های سرعت متوسط-بالا تا پیچ های کم سرعت باعث ایجاد گرمای بیش از حد در خود لاستیک ها می شود که به نوعی باعث تخریب می شود. بنابراین، ما می دانیم که بالانس خودرو درست نبود.

دلیل عدم بالانس خودرو به دلیل توسعه های ایرودینامیکی بود که ما را به اینجا رساند و برای خود ما علامت سوال است.

27 دیدگاه

 1. yousef

  10

  6

  فراری توی توسعه ی نیم فصل همیشه ظعف داشته امیدوارم بهتر بشن.
  با این اختلاف سرعت توی چند مسابقه اخیر مهم نبوده مکس از کجا استارت بزنه به هر حال برنده شده اون از بلژیک و مجارستان این هم از مونزا.
  یادمه اول فصل بعد از مسابقه جده گفتم فراری عملا ماشین سومه گریده و هنوز داره خودشو نزدیک تر میکنه و برای 2023 میتونه کاملا رقابتی بشه که 40 تا دیس خوردم و فقط یه نفر لایک داد که نشد بفهمم کیه.

  • mahdi arabi

   15

   1

   بعد جده فراری تیم سوم گرید بود؟؟؟؟
   اتفاقا منم میخوام بفهمم اون یه نفری که بهت لایک داده کی بوده

   • yousef

    2

    3

    حرفم اون موقع یه پیش بینی از کل فصل بود.از این دید نگاش کن تا تناقض رفع بشه

  • Hossein 123

   11

   1

   ماشین یک در دید شما ردبول بوده، ولی کل فصل رو جمع بزنیم مرسدس واقعا در حد فراری نیست که بخواد ماشین دوم باشه!

   • Former-Amirali

    10

    9

    پارسال یه دوستی داشتیم که چندتا مسابقه مونده به پایان فصل مدام میگفت خاور میانه مال ماست. نمیدونم یادتون هست یا نه ولی من میخوام بشم ورژن جدیدش.
    آسیا مال ماست.

  • josef6565

   2

   8

   بینو تو همه مارو بازی داده دوست عزیز.
   اون حداقل از اواخر دهه ۹۰ میلادی در تیم فراری به عنوان مهندس مشغول به کار هستش تازه طراحی هم انجام میده مگه میشه ندونه مشکل ماشین فراری از کجاست.
   بینوتو داره حواس ما را از ضعف و مشکل در مدیریت و برنامه ریزی فراری برای آینده طراحی یک ماشین به سمت مسائل حاشیه و فرعی پرت می کنه.
   دانفورس ماشین را بسیار بالا در نظر گرفتند و پروسه طراحی و تولید ماشین یکی دو سال قبل از شروع فصل انجام میشه. پدیده پوپوسینگ به فکرشان هم خطور نکرده بود. هرچقدر دان فورس ماشین بالاتر باشه پدیده پوپو سینگ تشدید میشه، و رفع مشکل زمان طولانی تری میگیره. زمانی هم که فراری تا حدودی مشکل را حل کرده بود آقای توتوولف وارد شد و علامت مخصوص حاکم بزرگ میتی کومان را نشان داد یعنی انعطاف کف ماشین نباید بیشتر از یک حد مشخصی می بود اما تیم های فراری و ردبول خواستند که اعمال این قانون به نیمه دوم فصل منتقل بشه جایی که فراری ادریان نیوی نداشت تا مشکل را اساسی حل کنه.
   هر چقدر پوپو سینگ وجود داشته باشه مدیریت تایر و تمرکز راننده و کیفیت مسابقه کاهش پیدا میکند.
   در مورد کیفیت قطعات موتور فراری هم که باید دیگه مراجعه به شرکت خودروسازی سایپا حتماً می کردند!.
   فکر نمی کنم برای درک مشکلات بالا نیاز به دریافت مدرک فوق لیسانس یا دکترای مهندسی مکانیک باشد.
   البته فراری فاصله بین دو محور را بسیار کوتاه در نظر گرفته برای خروج بهتر از پیچ ها که این خود به سرعت فراری در مستقیمی آسیب زد.

  • Elahe

   8

   3

   بخاطر توسعه های آیرودینامیکی بالانس رو از دیست دادیم!!!!تا جنابعالی و تیمتون بالانس رو به ماشین برگردونین ردبول قهرمان شده…..الانم قهرمانن فقط مونده از لخاظ ریاضی قهرمان بشه ردبول و مکس……

   • yousef

    4

    2

    خیلی غم انگیز تاسف آور و ناامید کننده بود
    فقط میتونم بگم اینکه مردم نجیب و عزیز کشورمون یه همچین دورانی رو میگذرونن به خدا ناحقیه

 2. Dr.kolz

  7

  2

  از همون اوایل فصل اکثر دوستان نظرشون این بود که ردبول تو آپدیت های بعدی ماشین توسعه خواهد داد و از فراری سریعتر خواهد شد و در مقابل فراری نخواهد توانست توسعه چندانی به ماشینش بده و ردبول ازش رد خواهد شد.ما دیدیم که حتی مرسدس هم توسعه داد ماشین هاش و بسیار رقابتی تر شدند نسبت به اوایل.و مسلما فراری نهایتا بتونه سکوی دوم راننده ش و سازندگان حفظ کنه و فصل ۲۰۲۳ ب نظرم بسیار جذاب خواهد بود.امیدوارم فصل ۲۰۲۰ هرگز تکرار نشه.

  • j_farzaneh

   9

   0

   از وقتی که یادم میاد همینه تقریبا شاید بعضا استثنایی باشه مثل ۲۰۱۹ که اونم فیا نذاشت
   فراری همیشه نیم فصل تو آپدیت کم میاره و ردبول و مرسدس هم برعکس خیلی بهتر میشن
   ۲۰۱۲ ناندو ۴۰ امتیاز از سب جلوتر بود نیم فصل ۲۰۱۰ هم تا یادم میاد ناندو خیلی جلوتر بود ولی نیم فصل به بعد فراری آنچنان تغییری نکرد و ردبول به یکباره فاصله رو پر کرد و قهرمانی رو گرفت
   ۲۰۱۱ هم تا نیم فصل فراری نزدیک بود و بعد نیم فصل جا موند حتی دومی رو هم نتونست بگیره
   ۲۰۱۵ هم تا نیم فصل فراری نزدیک بود و فتل چنتا برد آورد ولی بعد نیم فصل فراری خیلی جا موند و باخت
   ۲۰۱۸و۲۰۱۷ هم همین اتفاق افتاد
   فراری نه شاید همیشه ولی غالبا نیم فصل دوم کم آورده و محو شده
   آیا همیشه مسیر آپدیت هارو اشتباه میرن؟ یا اینکه ماشینی میسازن که توسعه پذیر نیست؟
   تاحالا بهش فکر نکرده بودم شما که گفتید یه فلش بک زدم تو مغزم دیدم که واقعا همیشه همینطور بوده

 3. RedMax

  8

  3

  فراری امسال تیم بشو نیست امیدوارم فصل بعد رقابت نزدیکتری ببینیم، حیفه لکلرک یه قهرمانی نداشته باشه.
  خیلی لکلرک رو دوست دارم خیلی با شخصیت و راننده خوبیه. فکر نکنم بشه ولی امیدارم یه روز رو صندلی ردبول ببینمش

  • Max33vr46

   5

   4

   نه ردبول میبرتش نه مرسدس بهتره دو دستی فراری بچسبه وگرنه همینم از دستش میره

 4. Hossein 123

  6

  0

  تا جایی که می دونم و جدول ها و نتایج رو چک کردم (من ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رو پیگیر ندیدم) همون سال ها هم اول فصل خیلی سریع بودن نگیم سریعترین، ولی در روند توسعه (موارد دیگه رو حالا فاکتور بگیریم) فصل رو به مرسدس دادن. امسال هم فصل رو به توسعه ردبول باختن اول فصل واضحا ماشین ها ۵۰ ۵۰ بودن، یسری پیست ها فراری یسری ردبول مثل پارسال که مکس مکزیک چند ده ثانیه جلوتر بود، پرز فشار می آورد به لوییس، باز قطر (قطر لوییس روی موتور برزیل نبود) مرسدس واضحا بهتر بود، ولی عملا فراری در پیست های اخیر کاملا بازنده بوده، بگیم مونزا و اسپا مثل همن، مجارستان و هلند چی؟

  بینوتو اول فصل همش حرف از بودجه سیو کردن می زد گفتیم نیم فصل دوم کلا ۱ ۲ می کنن!

  • j_farzaneh

   3

   0

   کامنت قبلی گفتم فقط ۲۰۱۷و۲۰۱۸ و چند سال اخیر نیست از وقتی یادم میاد فراری نیم فصل های دوم رو باخته از ۲۰۱۰ تا به امروز که یادمه تقریبا همیشه این اتفاق افتاده

   • محمد امین _👊

    2

    4

    سال ۲۰۲۱ ، فراری نیم فصل اول از مکلارن دور بود ، ولی نیم فصله دوم حتی با وجود ۱ و ۲ مکلارن در مونزا ، آخر فصل فراری با مکلارن ۵۰ امیتاز فاصله انداخت

   • محمد امین _👊

    1

    4

    ردبول هم نیم فصل دوم تغیری زیادی روی ماشینش نداده بود اصلا…دلیل کاهش سرعت فراری به نظر تغیرات قوانین هست …فراری این فصل ماشینش رو زیاد توسعه داده ،تعداد اپدیت هاشون رو چک کن متوجه میشه

   • Hossein 123

    4

    0

    محمد امین

    توان مهندسی و تجهیزات فراری از تیمی مثل مکلارن بالاتره، پس کامبک ۲۰۲۱ خیلی هم عجیب نیست، ولی سال های اخیر تقریبا هر وقت با یک تیم قدر در حد خودشون در افتادن اون تیم خیلی بهتر توسعه داشته.

 5. Fahrenheit

  7

  2

  حال و هوای درست درمونی ندارم
  چه تو فرمول یک
  چه تو دنیای واقعی
  برای دوستدار تیم فراری که شده
  خنک آن قمار بازی که بباخت هر چه بوده
  نبماند هیچش الا ….
  هوس قمار دیگر
  به قول قدیمیا
  بالاخره تو کوچه ما هم عروسی میشه

 6. mohsen driver

  3

  1

  ردبول دیسک و صفحه نو میندازه!! بلبرینگشم صدا نمیده تازشم…!!!

 7. milash

  3

  1

  فراری اول فصل واقعا ماشین شایسته ای آورده بود که خود ردبول و مکس تو حیرت مونده بودن!! ولی تفاوت ردبول و فراری تو نحوه مدیریت هست که ردبول جنگ توسعه رو کامل از فراری برد. از نظر مدیریتی هورنر و توتو ولف چند سر و گردن بالاتر از بینوتو هستن. امیدوارم سران کارخانه فراری تو مدیریت این تیم تغییرات اساسی ایجاد کنن

 8. yousef

  2

  2

  راستی دوستان دوریس رفته آلفاتاوری پس پییر هم میاد رنو.

  • j_farzaneh

   2

   0

   راننده مرسدس تو تیم ردبول؟

   • yousef

    0

    1

    آلبون تو ویلیامز

 9. A..Charles16

  3

  3

  مدیر فراری جواب این سوال رو بخوبی میدونه فقط مطرح کردنش بخاطر امیدوار کردن هوادارا به سال بعد هست.از نظر امتیازی میشه ایجاد اختلاف امتیازات رو به سه دسته خرابی موتور،اشتباهات استراتژیک و اشتباهات راننده ها دسته بندی کرد.اما در قسمت توسعه یه موضوع تقریبا واضحه وقتی دو سه مسابقه اول فراری تا مونزا رو مقایسه کنیم با ردبول و مرسدس.نمودار پیشرفت فراری شیب کمتری از این دو تیم داره.دلیل؟تفاوت کانسپ.فراری ابتدای فصل سریع بود اما بخاطر کانسپتی که انعطافپذیری کمتری نسبت به ردبول به خصوص در آپدیتهای بزرگ داره و این بدلیل طراحیشه و البته طراحی فوق العاده ردبول،فراری در توسعه و افزایش سرعت مسابقه ای کندتر از ردبول بوده و مرسدس هم بخاطر کانسپتی خاصش که پیدا کردن ستاپ و رفع مشکلاتش خیلی سخت بود،ابتدا بسیار کندتر از فراری اما چندین مسابقس که فاصله رو در مسابقه نزدیک و حتی برتر از فراری کردن.قبلا هم توی توسعه خودرو در رقابت ۲۰۱۷و۱۸ فراری با اینکه شروعش بهتر بود در نهایت عقب موند و مسئول فنی فراری اون موقع هم بینوتو بود.
  ساختن خودروی سریع ولی روی حد ومرز که توسعش سخته و آپدیتها هرچقدم تعدادشون زیاد باشه ولی اثرشون کم،پاسخ کوتاه برای این پست هست.

 10. A..Charles16

  6

  8

  دوست عزیز Max.1
  من از یکی دو سال پیش چند بار ارزش لایک و دیسلایک رو بی ربط به ارزش محتوای نظرات دونستم دلیلشم وجود یکی دو نفر هست که بیشتر از ۵تا اکانت دارن که دو سه هفته پیش دیدم بحثی بین بعضی دوستان با یه نفر که البته داشت با چندتا اسم جواب میداد پیش اومد درباره اینکه کسایی با اکانت اصلی نمیان و از خودشون دعوت میکنن تشویق میکنن و…اون موقع چیزی ننوشتم چون دو سال پیش ازش گفته بودم.هیچوقتم نام نیاوردم چون برای دشمنم احترام قائلم با اینکه میتونم اسم همه اکانتای فیکشونو بگم.قبلا تازه جو خیلی بهتر بود الان میبینید چقد سمی تر شده اما با هر تعداد اکانتم اون یکی دو نفر دیس میزنن این دو سه سال من نظراتم رو مینویسم و امیدوارم بدون خستگی بکارشون ادامه بدن.همه دیس ها البته مربوط به اونا نیست بالاخره نظر،مخالف هم داره و دوستان دیگه هم دیس میزنن اما انقدر اینجا بودم که بدونم کدوم نظرات خودم یا دوستان دیگه رو اون مولتی ها دیسلایک میزنن و برای کامنت خودشون لایک.البته فعالیتم رو دارم کم میکنم چون زمانم کم شده بدلایل شخصی و شاید در ماه یه بار بتونم نظرات رو ببینم.

 11. Saeid 196

  2

  2

  با سلام خدمت دوستان محترم
  اکانت بنده به عنوان هرزنامه نویس شناخته شده بود
  من اطلاعی ندارم که ادمین این کار را انجام میده یا
  اعضا

  نمیدونم مشکل چی بوده ولی این اکانت فیک نیست

 12. armin

  1

  0

  داستان فراری همیشه همینطور بوده ،فراری تیم دوست داشتنی که از ۲ عامل بزرگ رنج میبره ۱.عدم سرعت مناسب توسعه در طول فصل ۲.اشتباهات عوامل تیم(از استراتژی ،عوامل گاراژ و حتی راننده ها.اشتباهات بیشتر هم میشه چون عوامل مختلف تحته فشار و با ریسک بالا تصمیم میگیرن.اول فصل همینجا نوشتم با اینکه فراری تونسته از اون وضعه وحشتناک ۲۰۲۰ فاصله بگیره و این بهبود مستمر رو داریم میبینم ولی برایه فهرمانی هنوز نیاز به اصلاح داره.داستان این فصل یک نسخه جدید از ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بود.اما من امبدوارم فصل بعد فویتر باشن و با قویتر شدنه مرسدس فصل جذابی با ردبول بسازن.