Register

19 − دو =

A password will be e-mailed to you.

فرمول بک ابران : پیست ژاپن شامل 8 پیچ چپگرد و 10 پیچ راستگرد است که بخش زیادی از پیچ های آن با ترکیب خروجی به ورودی پیچ بعدی هستند و اهمیت ریسینگ لاین این پیچ ها با استفاده از شیوه های متنوع ترمزگیری را به رانندگان و مهندسین یاد آوری می کند.

 

پیست سوزوکا ژاپن

پیست سوزوکا ژاپن

 

 

پیچ های اول و دوم :

ظاهر این دو پیچ بیشتر به پیچ های شعاع کاهشی شباهت دارد ولی رانندگان به جای باز طی کردن پیچ اول، از شیب مناسب شعاع داخلی آن استفاده می کنند و با ریسینگ لاینی وارد پیچ دوم می شوند تا کمترین زاویه ی فرمان ممکن را داشته باشند و بتوانند تا از ترمزگیری آستانه ای استفاده کنند.

پیچ دوم نیز مانند یک پیچ سنجاقی با شعاع زیاد طی می شود که ایپکس آن در یک سوم میانی انتخاب می شود ولی راننده اتومبیل را برای لحظاتی در کنار رمپ داخلی نگه می دارد.

 

پیچ سوم تا ششم :

این بخش که به ترن هوایی شباهت دارد، ترکیبی سخت از گردش های پیاپی و خلاف جهت یکدیگر است که همان طور که گفته شد تنوعی از روش های ترمزگیری را در خود دارد. این مجموعه پیچ ها در ورودی خودشان ترمزگیری سنگینی ندارند و از آن جا که ترمزگیری همزمان با گردش به طرفین و یا تغییر جهت حرکت اتومبیل صورت می پذیرد، قالبا روش ترمزگیری دنباله ای برای آن استفاده می شود.

گرچه ممکن است برخی رانندگان با توجه به تنظیمات تعلیق اتومبیل خود و یا تنظیمات نسبت ترمزهای جلو و عقب ، قبل از ورود به پیچ نیز ترمزگیری خود را انجام داده و در طول پیچ ها بالانس گاز را ترجیح دهند.

همچنین برای حفظ ورودی های مناسب پیچ های بعدی، در پیچ های سوم تا پنجم ایپکس هندسی مورد استفاده قرار می گیرد.

ذکر این نکته ضروری است که پیچ های این پیست به علت شیب عرضی مناسبی که دارند، این امکان را به رانندگان می دهند تا برای مدت زمان بیشتری خود را نزدیک به رمپ داخلی نگه دارند و این موضوع ممکن است تشخیح مکانی را که راننده به عنوان ایپکس انتخاب می کند کمی سخت نماید.

 

 

پیچ هفتم :

یک پیچ شعاع افزایشی که بخش نسبتا صافی (بدون قوس گردشی) در بعد از ایپکس آن وجود دارد و وجود این بخش به علاوه ی ثبات شعاعی بخش دوم آن باعث شده تا راننده نیازی به نگه داشتن فرمان برای باز کردن بخش دوم نداشته باشد (مانند پیچ آخر مونزا ایتالیا نیست). بنابراین با ورود مجدد به بخش داخلی پیچ ، زمان عبور از پیچ کاهش می یابد.

 

پیچ های هشتم و نهم :

پیچ هشتم فقط یک پیچ ساده با ریسینگ لاین با ایپکس دیرهنگام است که البته رعایت نکردن سرعت مطمئن در آن می تواند منجر به خروج اتومبیل از مسیر شود.

استفاده از رمپ بین دو پیچ در برخی مسابقات برای گسترش عرض مسیر حرکتی اتومبیل دیده شده اما این موضوع در مسابقات فرمول یک تاکنون خیلی به چشم نیامده است.

پیچ نهم تقریبا 90 درجه و با ایپکس دیرهنگام طی می شود تا شرایط لازم برای استفاده از سرعت بالاتر در پیچ های بعدی به وجود آید.

 

پیچ های 10 و 11 :

ریسینگ لاین پیچ 10 که به صورت یک قوس چپگرد قبل از پیچ 11 قرار گرفته، کاملا قربانی ریسینگ لاین پیچ 11 می شود، چرا که سرعت پایین پیچ 11 و قرار گرفتن آن قبل از یک مسیر پر سرعت باعث می شود تا اهمیت این پیچ دو چندان شود و لزوم ایپکس دیر هنگام را به رانندگان یادآوری کند.

نا گفته نماند شرایط پیچ 10 و 11 برای رانندگان بسیار اهمیت دارد چرا که اولا راننده به کمک ریسینگ لاین با خروجی مناسب از پیچ 10 می تواند شرایط سبقت گیری در پیچ 11 را برای خود فراهم کند و دوما این که ترمزگیری پیچ 11 سنگین بوده و انجام یک ترمزگیری آستانه ای همزمان با تغییر جهت فرمان در بین دو پیچ 10 و 11 کاری سخت است که می تواند به راحتی منجر به قفل شدن لاستیک ها شود.

 

 

پیچ 12 :

قوس باز، طولانی و پر سرعت که به عنوان پیچ 12 شناخته می شود با ریسینگ لاینی با دو ایپکس طی می شود تا زاویه ی لغزش چرخ جلو به حداقل رسیده و اتومبیل بتواند با حداکثر سرعت از آن عبور کند.

 

پیچ های 13 و 14 :

ریسینگ لاین این دو پیچ مانند ریسینگ لاین پیچ های اول  و دوم هستند با این تفاوت که پیچ 14 پس از خود یک مسیر مستقیم نسبتا طولانی و همچنین پر سرعت را دارد که باعث می شود تا راننده تلاش کند صمن خارج نشدن از مسیر تمیز پیست، دیر ترین ایپکس ممکن را انتخاب کند.

 

پیچ 15 :

سریع ترین پیچ این پیست که در انتهای مسیر مستقیم پر سرعت قرار دارد و به صورت تخته گاز طی می شود از ریسینگ لاین ایپکسی هندسی برخوردار است. در واقع چون بعد از پیچ انحنایی کوچک و رمپی مناسب وجود دارد، راننده تصمیم می گیرد تا به جای دادن شوک به فرمان و پذیرفتن مشکلات بعدی آن، از ریسینگ لاین ایپکس هندسی استفاده کند که هم پایدار تر و هم قابل اطمینان تر است.

 

پیچ های 16 ، 17 و 18 :

ریسینگ لاین شیکین 16 و 17 مانند تمام شیکین های دیگر طی می شود و اولویت با زدن ایپکس دیرهنگام در پیچ 17 است. ریسینگ لاین پیچ 18 نیز بیشتر به خارج شدن اتومبیل با فرمان باز تاکید دارد تا اتومبیل به سرعت مناسب برای مستقیمی بعد از این پیچ دست پیدا کند.

 

 

موفق و سربلند باشید …

یک دیدگاه

 1. سلمان

  0

  0

  بسیار عالی بود
  من عاشق پیچ های پی در پی ام
  وقتی راننده ها با نیش ترمز دنده کم می کنند واقعا هیجان داره 🙂