فرمول یک ایران – افرادی هستند که شما آنها را در فرمول یک نمی بینید ولی برای برگزاری هر چه عالیتر مسابقه ای که می بینید، تلاش فوق العاده زیادی می کنند. استفانی ترورز مهندس سیالات تیم فرمول یک مرسدس که با این تیم در کنار پیست حضور پیدا می کند؛ می خواهیم در مورد شغل و وظایفی که دارد بیشتر بدانیم، پس با ما همراه باشید.

شغل استفانی…

به عنوان یک مهندس سیالات حاضر در پیست، من از لحاظ فنی و تحلیلی تیم مرسدس را پشتیبانی می کنم.

وظایف من شامل، تحلیل روغن موتور سینتیوم پتروناس، روغن گیربکس پتروناس توتلا می باشد. من تحلیل هایی را انجام می دهم تا اطمینان حاصل کنیم که در چارچوب قوانین فیا کار می کنیم و همینطور از سلامت خودرو در کل یک آخر هفته مسابقه ای مطمئن شویم.

برنامه ریزی مهندس سیالات یک تیم فرمول یک در مسابقات

برنامه ریزی آخر هفته مسابقه ای…

اصولا زمانبندی آخر هفته مسابقه ای برای من با راه اندازی آزمایشگاه در دو روز کاری شروع می شود. به این خاطر که ما باید مطمئن شویم در مسیر ترانزیت و انتقال، تجهیزاتی که ما قرار است در کنار پیست استفاده کنیم به مانند گاز کروماتوگراف، اسپکترومتر و ویسکومتر آسیب ندیده باشند.

همینطور ما باید سیال هایی که دریافت کردیم را چک کنیم و ببینیم که توپی ها در مسیر انتقال تغییری پیدا نکرده باشند و در نهایت باید اطمینان حاصل کنیم که چیزی که در کنار پیست به دست ما رسید همان چیزی هست که از طرف فیا تایید شده است.

پس از آن، من نمونه های سوخت و روغن موتور را با خودم می برم و در درون دستگاه هایی که داریم تحلیل می کنیم. سپس این سیال ها برای آخر هفته مسابقه ای آماده می شوند و تیم می تواند از این سیال ها برای خودروی فرمول یک خودش استفاده کند. پس از آن، من به راه اندازی باقی مانده تجهیزات آزمایشگاه مشغول می شوم.

در روز جمعه، ما آماده هستیم که مرحله اول و کل آخر هفته را شروع کنیم، برای همین باید اطمینان حاصل کنیم که پیش از شروع مرحله و پس از آن ما نمونه های لازم را جمع آوری می کنیم تا میزان فرسایش در آن مرحله خاص را اندازه گیری کنیم. ما به دنبال فرسایش های بیش از اندازه هستیم. اگر ما چیزی را ببینیم، از کانال ارتباطی که داریم با مهندسان مرسدس مکاتبه خواهم کرد. این مسئله برای بقیه مرحله ها هم انجام می شود.

به جز این قضیه، ما سوخت موجود در مخزن سوخت که پمپ بنزین می باشد را نیز در پایان هر روز چک می کنیم. این فقط برای اطمینان این مسئله هست که سوخت جدیدی که ما اضافه کردیم هیچ عدم توازنی را نداشته باشد. این فقط یک بازرسی اضافه هست که دوباره مطمئن شویم که با قوانین فیا سازگاری داریم.

احمد نصری شفیعی ، لوئیس همیلتون و استفانی ترورز

احمد نصری شفیعی ، لوئیس همیلتون و استفانی ترورز

مهمترین جنبه شغل استفانی ترورز …

مهمترین مسئله این است که ما به عنوان یک تیم باهم کار کنیم و اطمینان حاصل کنیم که نمونه هایی که قبل و بعد از هر مرحله استفاده می کنیم تحت چارچوب قوانین فیا می باشد.

انجام تحلیل های ضروری، استفاده از گاز کروماتوگراف، ویسکومتر، اسپکترومتر برای تحلیل سیال و پشتیبانی از تیم می باشد.

سه ابزاری که بدون آن انجام این کار برای استفانی غیر ممکن است…

سه ابزاری که من نمی توانم کارم را بدون آنها انجام دهم…یکی گاز کروماتوگراف می باشد. گاز کروماتوگراف برای تحلیل سوخت استفاده می شود. شبیه به اثر انگشت می باشد. ما یک نمونه از سوخت می گیریم و در دستگاه تحلیل می کنیم و یک سری نقاط اوج را دریافت می کنیم. این نقاط اوج باید با نقاط اوجی که نمونه تایید شده فیا داشت مطابقت می کرد. باید 100% به مانند هم باشد. یک سری تلرانس هایی وجود دارد اما آنها فوق العاده کوچک هستند. بنابراین ما همیشه باید مطمئن شویم چیزی که خارج از پیست تولید می کنیم در چارچوب قوانین باشد.

دومین ابزاری که من استفاده می کنم، ویسکومتر می باشد. این ابزار برای تست ویسکوزیتی روغن موتور استفاده می شود. ما باید برای عملکرد بهینه در یک محدوده تعیین شده قرار بگیریم که (به دلایل محرمانه بودن) نمی توانم اینجا متاسفانه بیان کنم. ویسکومتر برای این موضوع استفاده می شود.

آخرین هم اسپکترومتر می باشد. این دستگاهی هست که ما از آن استفاده می کنیم تا روغن موتور و روغن گیربکس را بررسی کنیم. این دستگاه با ایجاد اختلاف پتانسیل بین یک سر الکترود و یک دیسک الکتریکی، کار می کند. این اختلاف پتانسیل یک جرقه تولید می کند.

سپس روغن موتور روی الکترود دیسک می چرخد و وقتیکه آن روغن سوخت و شعله ور شد، در این لحظه، شعله آن توسط یک دوربین سرعت بالا ثب ضبط می شود. شدت رنگ های متفاوت در شعله توسط دستگاه دریافت می شود که در نهایت به من در مورد میزان تمامی اجزای داخل این نمونه ای که دارم به من اطلاعات می دهد.

برای مثال، اگر به هر میزانی، مس در نمونه باشد من یک شعله آبی رنگ می بینم و شدت شعله سپس توسط دستگاه سنجیده می شود و در گزارش تحلیلی که من قرار است برای تیم ارسال کنم، نگاشته می شود.

استفانی ترورز (مهندس سیالات مرسدس) و لوئیس همیلتون - فرمول یک اتریش 2020

استفانی ترورز و لوئیس همیلتون – فرمول یک اتریش 2020

افرادی که همیشه مهندس سیالات تیم فرمول یک مرسدس با آنها ارتباط دارد…

من به طور پیوسته با اعضای تیم ارتباط دارم. با توجه به اینکه من مهندس سیال حاضر در پیست برای پتروناس هستم، کاری که انجام می دهم توسط تیم بزرگ محققین و مهندسین پتروناس در سرتاسر دنیا پشتیبانی می شود. فرمولاسیون در مرکز تحقیقاتی و تکنولوژی پتروناس در تورین تعیین می شود.

یک مکالمه صریحی بین من و افرادی که فرمولاسیون را تعیین کرده اند و همکارانم انجام می گیرد و وقتیکه من در تورین هستم همیشه به مرکز تحقیقاتی می روم تا ببینم آنها برای آینده چه فرمولاسیونی را دارند. چیزهایی که من در کنار پیست یاد می گیرم در تعیین فرمولاسیون سوخت و روانکار ها برای استفاده خودروهای خیابانی استفاده می شود. برای همین همیشه یک حلقه ارتباطی بین من و همکارانم در پتروناس وجود دارد.

وقتیکه استفانی در پیست حضور ندارد…

بین هر مسابقه، شما همیشه دارید به لجستیک نگاه می کنید و چک می کنید که سوخت در کجای مسیر ترانزیت به مسابقه بعدی قرار دارد، اطمینان حاصل کنید که همه چیز طبق زمانبندی پیش می رود. به جز این، ما همیشه برای آخر هفته بعدی در حال برنامه ریزی و آماده شدن هستیم.

بدون حضور استفانی

بدون من، دو مهندس سیالات دیگر پتروناس در پیست هستند و من در کنار همکاران در هر مسابقه کار می کنم تا اطمینان حاصل کنیم هر اتفاقی رخ دهد، تحلیل ها باید کامل باشد و ما می توانیم تیم را از لحاظ فنی پشتیبانی کنیم.

اگر چنین شغلی در یک آخر هفته مسابقه ای وجود نداشته باشد، برای تیم سخت خواهد شد تا بتواند روغن موتور و روغن گیربکس را تحلیل کند و این نمونه ها را باید به کارخانه مرسدس ارسال کند.

تعریف فرمول یک

فرمول یک یک صنعتی است که من همیشه می خواستم در آن کار کنم. وقتیکه داشتم بزرگ می شدم، با پدرم مسابقات را تماشا می کردم و با دوستانم به برخی از مسابقات می رفتم. این چیزی بود که من همیشه انگیزه کار کردن در آن را داشتم. من مسیر تحصیلی خودم را مطابق با هدفم که تبدیل شدن به یک مهندس سیالات در پیست بود ترسیم کردم.

خوشبختانه درس هایی که من در مدرسه از آنها لذت می بردم. سپس من برای استعدادیابی جهانی پتروناس که درخواست یک مهندس سیالات حاضر در پیست را کرده بودند، اقدام کردم. این یک چالش جهانی بود که من در آن شرکت کردم و 7000 نفر دیگر نیز در آن شرکت کرده بودند.

من موفق شدم به چیزی که رویایش را از کودکی داشتم دست یابم. بنابراین فرمول یک، یک ورزشی است که من همیشه از آن لذت بردم و دنبالش کردم و چیزی هست که من همیشه نسبت به آن خیلی مشتاق هستم.

در مسابقه دوم فرمول یک اتریش دیدیم که پس از یک دو تیم فرمول یک مرسدس، استفانی به عنوان نماینده این تیم به رانندگان روی سکو برای مراسم جشن پیوست. لوئیس همیلتون و جامعه ورزشی از این اتفاق بسیار استقبال کردند.

3 دیدگاه

 1. SADEGH 16

  5

  0

  همش وقتی که به آلمانیا نگاه میکنم .حسرت می‌خورم .با اینکه هم نژاد هستیم ولی اصلا شبیه به هم نیستیم.
  انگار دو تا داداش بودن که داشتن مهاجرت میکردن اولی بعد ده دقیقه گفت(آقای تنبل) همینجا خوبه بمونیم(ایران).دومی گفت نه خیلی مونده که مقصد برسیم و ادامه داد و شد آلمان.کلا یه چیز دیگه هستم.
  گفتم با شما در میان بزارم ببینم کس دیگه ایی هم با من هم نظره😎😎😁😁

دیدگاه خود را بیان کنید