فرمول یک ایران – سیریل ابیتبول، مدیر اجرایی رنو، معتقد است که قوانین جدید برای فرمول یک، که مجموعه‌ای گسترده از اقدامات با هدف کنترل هزینه تیم‌ها و نوع جدید قوانین تست‌های ایرودینامیکی است و موجب به وجود آمدن شرایطی برابر بین تیم‌های حاضر در مسابقات می‌شود، پیروزی برای عقل سلیم است و ابیتبول اعتقاد دارد که این تغییرات موجب افزایش احتمال ادامه حضور خودرو ساز فرانسوی در این ورزش خواهد شد.

وی معتقد است که این تغییرات در قوانین، شرایطی را ایجاد می‌کند که فرمول یک را از یک ورزش با اختلاف زیاد بین تیم‌های سازنده، به رقابتی تبدیل می‌کند که هر تیم بتواند در شرایط تقریبا برابر با سایر شرکت کنندگان، برنده مسابقه شود و با قوانینی مانند به اشتراک گذاشتن تحقیقات علمی که در آن تیم‌ها به جای رقابت با یکدیگر همکاری می‌کنند، منجر به نوآوری و کاهش هزینه‌ها شود.

سیریل ابیتبول که نماینده یکی از تولید کنندگان برتر خودرو در جهان است، با نگاهی به چگونگی رشد مجدد ورزش پس از بحران جهانی حال حاضر افزود: کمپانی رنو بیش از 120 سال سابقه در موتور اسپورت و پیشینه ای طولانی و پر افتخار دارد که این برای ما تعهدی ایجاد خواهد کرد تا در رقابت‌های چرخ باز بمانیم و در آینده ای طولانی به مسابقات ادامه دهیم.

کمپانی رنو، هفته گذشته، بخش مونتاژ موتور خود را باز کرد و روز دوشنبه، کارخانه شاسی برای آماده‌سازی اتومبیل‌ها برای آغاز مجدد مسابقات باز خواهد شد. مرد فرانسوی معتقد است که این ورزش تصمیمات قاطعانه ای در مواجهه با بحران کرونا گرفته و اقدام به برگرداندن شرایط مناسب و عادلانه کسب و کار برای حفظ تیم‌های شرکت‌کننده در آن کرده ‌است.

وی گفت:

این یک بحران بزرگ برای فرمول یک است، بنابراین فرض کنید اکنون اثر بد (اقتصادی جهانی) بر تیم‌ها چقدر خواهد بود. شرایط فعلی بسیار دشوار است.

اما همه اتفاقاتی که می‌افتد به این معنی است که توزیع بهتر کمک هزینه‌ها از سوی فرمول یک به تیم‌ها از محل صندوق جایزه، سقف بودجه برای تیم‌ها، بسیار پایین تر از آنچه که در سال‌های قبل بود خواهد بود.

ما سال‌هاست که به دنبال این نوع تغییرات هستیم و این احتمالاً برای ما بسیار خوب خواهد بود. بی پرده بگویم، سقف بودجه تعیین شده بسیار نزدیک به هزینه ای بود که ما با آن فعالیت می‌کردیم و این احتمالاً برای ما بسیار مناسب خواهد بود.

چیس کری و سیریل ابیتبول - استرالیا 2019

چیس کری و سیریل ابیتبول – استرالیا 2019

سیریل ابیتبول ادامه داد:

اگر این شرایط کاری در گذشته برای تعدادی از تولید کنندگان به اندازه کافی مناسب بوده است، مطمئنا در آینده برای اکثریت آن‌ها نیز بسیار بهتر می‌شود.

ما سعی کردیم به دنبال توسعه دیوانه‌وار موتور در اتومبیل‌هایمان باشیم و موتورهای ما واقعاً آن چیزی است که ما رویش تمرکز و هزینه زیادی کرده‌ایم و در نهایت شرایط ما درون پیست تغییر خواهد کرد.

بالاخره صدای ما شنیده شده است که شاید صدایی باشد که بیانگر عقل سلیم است. همه این موارد برای کسانی که از قبل در این ورزشی حضور دارند نشان دهنده  مسیر صحیح تکامل این ورزش است؛ مسیری که من اعتقاد شدید به آن دارم.

بیشتر بخوانید؛ رنو 15 هزار نفر را در مقیاس جهانی اخراج می‌کند

در حال حاضر تردیدهایی در مورد اشتیاق تولید کنندگان برای ادامه سرمایه‌گذاری در اتومبیل‌های فرمول یک وجود دارد زیرا فروش وسایل نقلیه عمومی این تولید کنندگان در اثر بحران جهانی فعلی، سقوط کم سابقه ای داشته است. حتی قبل از بروز این بحران، درباره مشارکت مداوم رنو در فرمول یک سؤالات و تردیدهایی وجود داشت و این در حالیست که ابیتبول هنوز هیچ اطلاعات و تضمینی از ادامه همکاری در سطوح بالاتر رنو، یعنی اتحاد رنو – نیسان به رسانه‌ها نداده است.

او می‌گوید:

فرمول یک هنوز هم بخش بزرگی از بیزنس اصلی ما محسوب می‌شود. ما از دهه 70 وارد فرمول یک شدیم و همیشه به آن متعهد و وفادار بوده‌ایم و به صراحت می‌گوییم که همیشه نگاه ما رو به جلو بوده است.

در کنار آن فکر می‌کنم مهم است که به ریشه‌های خود ایمان داشته باشید؛ به این که از کجا می‌آییم. نه به خاطر وفاداری بلکه به این دلیل که در تجارت، همکاری ما و فرمول یک به معنای چیزی است که می‌توانید برای مشتریان امروز و فردا به آن اشاره کنید و به عنوان بخشی از تاریخ شرکت خود بیاد بیاورید.

موتور اسپورت برای ما از ارزش و سهمی بی نظیری برخوردار است؛ به همین دلیل، ما به تاثیرش در تجارتمان اعتقاد داریم. دقیقا مثل امید و اعتقاد ما به تمام فعالیت‌های بازاریابی شرکتمان.

موتور اسپورت و رقابت‌های چرخ باز به جز این که یک شاخه ورزش است، در کنار آن هسته اصلی فناوری شرکت ما بوده است. فرمول یک، تنها یک کلاس از مسابقات اتومبیلرانی نیست بلکه بخش بزرگی از آن و گونه ای خاص از احساسات است؛ رنو ترجمه این احساس است.

پس همه این ها در کنار هم معنی پیدا می‌کند و به همین دلیل است که ما برای چندین دهه در این کار بوده ایم و قصد داریم این کار را برای مدت طولانی تری هم انجام دهیم.

شما می‌خواهید یک روایت روشن داشته باشید که چرا یک مصرف کننده باید بیشتر از دیگران به برند شما و محصول شما علاقه داشته باشد. من فکر می کنم آنچه که رنو در DNA خود دارد همین است و این در تاریخ و میراث ما بسیار بیشتر از سایر رقیبانمان است.

آلن پراست و سیریل ابیتبول

اتحاد رنو-نیسان به فرمول E نیز متعهد است و سیریل ابیتبول اعتقاد دارد كه حضور در فرمول یک و فرمول E به آن‌ها اجازه داده است كه هزینه فرمول E را به طور مؤثر کاهش دهند زیرا آن‌ها فناوری‌هایی را برای فرمول یک ابداع و اختراع می‌کنند كه می‌توانند بلافاصله به فرمول E نیز منتقل کنند. و به همین دلیل، فکر می‌کند فرمول یک و رنو به پیشرفت و نوآوری ادامه خواهند داد.

صادقانه بگویم، تمایل به سرمایه گذاری بیشتر دور از دسترس نیست بلکه به طور خاص با تعهدی که در بخش خودروسازی نسبت به پایداری بیشتر اتومبیل اتخاذ شده‌است شتاب می‌گیرد.

پس، بله. واضح است که فرمول یک باید در همین جهت ادامه دهد. اما دقیقا از سال ۲۰۰۹ با اولین معرفی سیستم KERS و سپس سال ۲۰۱۴ با واحد توان پاوریونیت (توربو هیبرید) شتاب بیشتری گرفته است. من همچنین فکر می‌کنم ما باید یک کار بهتر در بازاریابی فرمول یک نیز انجام دهیم.

با این حال مرد فرانسوی معتقد است که این ورزش باید همچنان فراتر رود. در کنار این، حقوق رانندگان نیز چیزی است که احساس می‌کند باید یک الزام اخلاقی برای آن به وجود بیاید. با ورود سرمایه کم‌تر به بودجه تیم‎های فرمول یک، بسیاری از تیم‌های حاضر در این رشته باید صدها کارمند خود را با تمام عواقب اجتماعی کنار بگذارند و جلوگیری از این امر مستلزم آن خواهد بود که حقوق رانندگان کاهش یابد. او گفت:

بنابراین از نظر اخلاقی نادرست که برای حفظ تیم کارمندان خود را کنار بگذاریم ولی همچنان حقوق رانندگان را افزایش دهیم. امیدوارم شاهد قانونی برای اصلاح این مسئله نیز باشیم، همانطور که در مورد بودجه تیم‌ها قانون اصلاح کننده را دیدیم.

ویراستار » انسیه صفری

دیدگاه خود را بیان کنید