فرمول یک ایران – راننده ها : ریو هریانتو (مانور) – جولین پالمر (رنو) – استبان گوتیرز (هاس) – سباستین فتل (فراری) – دنیل ریکاردو (ردبول) – لوییس همیلتون (مرسدس)

از ریکاردو شروع می کنیم. الان 20 سال هست که محل مسابقات از آدلاید به ملبورن انتقال یافته است، برای ما از هیجان مسابقه برای طرفدارهای استرالیایی بگو :

دنیل ریکاردو:

خوب قطعا هیجان انگیز است برای من اینکه دوباره اینجا مسابقه میدهم. برای من هر سال اینجا بودن به صورت خیلی وحشتناک هیجان انگیر است.

قطعا آمدن ما به اینجا و مسابقه دادن ما هرگز کهنه نمی شود. ملبورن عالی است به خصوص موقع طلوع آفتاب!

دنیل ریکاردو - گرندپری استرالیا

در طول تست بارسلونا عملکرد بسیار خوب و قوی از خود نشان دادی. آیا احساس می کنی که بتوانی در مسابقه بیشتر از تایم گیریبه رقابت بپردازی به خصوص در اوایل فصل:

دنیل ریکاردو:

بله من فکر می کنم سرعت زیاد برای ما بهتر باشد. من فکر می کنم در تایم گیری عملکرد خوبی نداشته باشیم ولی در مسافت طولانی قطعا بهتر خواهیم بود. باید دید چه اتفاقی خواهد افتاد.

من نمی دانم، زمان خواهد گفت. همیشه این سوال را در طول هفته پاسخ می دهم در صورتی که نمی توان به آن پاسخ قطعی داد. در روز یک شنبه هر کس سرعت را خواهد فهمید که این شامل ما هم می شود.

خوب بریم سراغ استبان – خوش آمدید. استبان برای ما از دوره ای که به عنوان یک راننده ذخیره فراری بوده ای بگو و چگو به یک رقیب قوی تر تبدیل شدی : 

استبان گوتیرز:

خوب هم نشینی با کسی مانند سباستین فتل برای من جالب بود. به طور کلی فکر می کنم این تجربه به من کمک کرده است که چیزهای زیادی را بتوانم از چشم انداز های مختلف مشاهده کنم و بدیهی است که مشتاقم برای اینکه به مسابقات برگردم و مسابقه دهم همان چیزی که بی نهایت عاشقش هستم!.

بزرگ ترین چالش شما برای اولین مسابقه و در کل شروع در این ورزش چیست؟:

استبان گوتیرز:

من فکر می کنم بزرگ ترین چالش برای ما قبول داشتن خودمان به عنوان یک تیم است. همه چیز تازه است و روش های زیادی برای توضیح وجود دارد. من فکر می کنم تست های بارسلونا یک تجربه ی خوب برای تیم بوده است.

ریو، 23 ساله از اندونزی و یکی از سه پدیده ی این رشته هستی! اولین راننده فرمول یک از اندونزی. خوب بیا با این شروع کنیم، چه پاسخی میدهی و چه احساسی داری و جز اولین ها هستی؟

ریو هریانتو:

خوب حمایت های زیادی از من شد. بدیهی است که رقابت در فرمول یک، فوق العاده است. من احساس غرور می کنم همچنین من مطمئن هستم که هموطن های من به حضور من در فرمول یک افتخار می کنند.

ریو هریانتو - گرندپری استرالیا

تو برنده مسابقه های GP2 و GP3 هستی! چه انتظاری از مانور برای این فصل داری:

ریو هریناتو:

من تازه وارد فرمول یک شدم و چیزهای زیادی وجود دارد که باید یاد بگیرم. انتظار من یادگرفتن سریع تا حد ممکن و تلاش برای ساخت یه رابطه خوب با تیم است.

خوب بریم سراغ پدیده بعدی، جولین پالمر خوش اومدی! 25 ساله و قهرمان مسابقات GP2 در سال 2014، همچنین شما برای فرصت حضور در فرمول یک چند سالی منتظر ماندی. بهترین چیز چیه الان که یک راننده فرمول یک شدی؟:

جولین پالمر:

خوب، مسابقه دادن! خوب پشت سر گذاشتن  GP2 در سال گذشته یکم خسته کننده می شد اما من چیزهای زیادی آموختم و حضور در اینجا برای مسابقه هر لحظه شیرین و شیرین تر می شود.

جولین پالمر - گرندپری استرالیا

خوب فصل پیش لوتوس بود الا شد رنو! خوب چرا انتظاری باید از این تیم در فصل جدید داشت؟:

جولین پالمر:

خوب گفتن جواب این سوال در این لحظه سخت است. انتظارات از این تیم پایین است و در این سال ما فقط به خاطر ساخت بنیادی تیم هستیم. من فکر می کنم ما نیاز به ساخت از پایه داریم و این تیم پتانسیل آن را دارا است که در سال های آینده یک حرکت رو جلو داشته باشد.

خوب بگذارید برگردیم به قهرمان جهان لوییس همیلتون که برنده ی دو گرند پری و چهار پول در ملبورن هست، لویئس تو گفته بودی که برای این فصل چیزهای جدید برای نشان دادن خواهی داشت…:

لوییس همیلتون:

من یادم نمیاد چنین چیزی گفته باشم

بیا فرض کنیم که گفتی:

لوییس همیلتون:

جالبه، خوبه. امیدوارم که گفته باشم. به نظرم من در ورزش باید همواره به دنبال رشد و کمال و یادگیری باشیم و من هم همینگونه هستم. من در این مسابقات فقط به جلو رفتن و پیشرفت فک میکنم تا دریافت جوایز بیشتر.

وقتی از کلمه ی کمال استفاده میکنی منظورت دقیقا چی میتونه باشه؟

لوییس همیلتون:

شما همواره باید به دنبال یک دور بهتر، یک مسابقه ی بهتر و یا حتی رشد بیشتر در جدول زمان بندی باشید زیرا که همواره جای رشد و طرقی بیشتر وجود دارد.

این فصل یک سری قوانین و محدودیت های جدید وضع شده اند، به عنوان مثال محدودیت هایی در رادیو تیم نظرت راجع به این قوانین چیه؟

همه ی ما وضعیت یکسانی داریم ولی در این شرایط بعضی ها نسبت به بقیه بهتر میتونه اوضاع رو کنترل کنه. من نمیگم این میتونه مشکل زیادی به وجود بیاره ولی به نظر شما واقعا میتونه خوب باشه؟ من واقعاً نمیدونم ولی ما تمام تلاشمون رو میکنیم که شرایط رو به بهترین نحو و شکل کنترل کنیم.

حالا وقتشه که به سراغ رقیب اصلی قهرمان جهان بریم که برنده ی گرند پری 2011 استرالیا و 3 بار پول شده.سباستین تو میدونی که برای برنده شدن به چه چیزهایی نیاز هست به نظرت امسال تو و فراری میتونید با مرسدس و همیلتون رقابت کنید؟:

سباستین فتل:

من احساس میکنم که بله این توانایی رو داریم. درحال حاضر ما در وضعیت مناسبی هستیم در حال پیشرفت نیز هستیم ، من فکر میکنم در زمستان گذشته گام های خوبی رو به جلو برداشته ایم همونطور که قبلا گفتم بتون توجه به بزرگ یا کوچک بودن این گام رو به جلو ما بهش نیاز داشتیم. فقط کافیه صبر کنید و دو مسابقه ی اول رو ببینید من فک میکنم کسی از اینکه باز هم این فصل مرسدس تیم محبوب بشه تعجب نکنه ولی همانطور که گفتم تلاش ما برای بهتر شدن و تبدیل به تیم محبوب شدن است.

سباستین فتل - گرندپری استرالیا

همانطور که قابل تشخیص هست مشکل اصلی شما در بخش زمان گیری(کوالیفایینگ) هست. به نظرت آیا ماشین فراری برای بخش کوالیفایینگ بهینه شده و ابزار های مورد نیاز رو در اختیارت قرار داده تا بتونی یکشنبه نتایج خوب رو کسب کنی؟:

سباستین فتل:

در واقع زمانگیری بیشتر به سرعت اولیه شما بستگی داره من فکر میکنم با توجه به تلاش های ما ماشین ما امسال سریعتر و موتور ما قوی تر خواهد بود. من فکر نمیکنم که راز بزرگی پشت کارهای ما پنهان باشه. در کوالیفایینگ عملکرد خام موتور باید بهینه باشه تا بشه نتیجه ی بهتری دریافت کرد که از این نظر میشه گفت حرکت رو به جلوی خوبی داشته ایم.
امیدوارم که امسال سال خوبی باشه و ما بتونیم نتیجه و جایگاه بهتری رو کسب کنیم.

سباستین میتونی که توصیف کنی تغییرات امسالتون چطور بوده و اینکه تا چه حد به مرسدس نزدیک شده اید؟

سباستین فتل:

ما خیلی سخت کار کردیم پروژه ی تقویت و بهینه سازی ماشین ما امسال خیلی زود شروع شد و به نظرم تغییرات و پیشرفت های چشمگیری داشته و قدم بزرگی به جلو داشته ایم. از بیرون نگاه کردن اینجور به نظر میرسه که تغییرات خیلی ساده و ابتدایی بوده در حالی که اینطوری نبوده و تلاش های زیادی پشت این تغییرات بوده و ما کارمون رو به نحو احسنت انجام دادیم و در وهله ی اول سرعت رو در حالت استارت و شروع اولیه افزایش دادیم و فکر میکنیم به همین دلیل امسال سریعتر خواهیم بود.
مرسدس طی دو سال گذاشته ماشین فوق العاده ای نه تنها از لحاظ بدنه بلکه از نظر موتوری ارائه داده که در سال گذشته به طور واضحی میشد این قوی بودن رو دید. با این حال ما هم بی وقفه در حال تلاش هستیم.

سوال(جان مک ایووی – دیلی میل): لوئیس من متعجب شدم وقتی داشتی تنهایی دوچرخه سواری میکردی و فیلم میگرفتی طوری وانمود میکردی که انگار هیچ مسئولیتی نسبت به دیگران نداری به عنوان یک الگو برای دیگران….:

لوییس همیلتون:

من پاسخ دقیقی برای شما ندارم
من از پاسخ شما متعجب شدم چون شما همیشه ادعا داشتید که یک الگو برای جوان تر ها هستید و به نظر شما آیا واقعا باید یک الگو اینطوری باشه؟

همونطور که گفتم پاسخی برای شما ندارم

 سباستین کی و چرا تصمیم گرفتی اسم یه پیتزا رو بذاری رو ماشینت ؟ 

سباستین فتل:

اسم پیتزا نیست اسم یه انسانه اسم زنه.

دنیل ریکاردو:

 اسمش رو چی گذاشتی ؟

سباستین فتل:

 مارگاریتا !

دنیل ریکاردو:

این که اسم یه نوع کوکتله !

سباستین فتل:

 وقتی میگی مارگاریتا اولین چیزی که به ذهن میاد اسم یه آدمه نه پیتزا نه کوکتل!

خوب چرا مارگاریتا:

دنیل ریکاردو:

چون اسم یه پیتزاس!

سباستین فتل:

نه راستش چون اسم یه کوکتله دلیل خاصی نداره اسم مارگاریتا رو دوست داشتیم هر سال یه اسمی انتخاب می کنیم پارسال اوا امسال هم مارگاریتا . خیلی هم خوشحالیم از این بابت!

سباستین اتفاقات زیادی افتاده و طرفداران خیلی هیجان زده اند که تو و لوییس رو ببینند که دارید واسه قهرمانی می جنگید دوتا شخصیت و دو سبک مختلف . لوییس شخصیت خاصی داره بیشتر وقتشو داخل اسنپ چت و چیزایی مثه این می گذرونه خواستم ببینم که تو …. روش کاری تو چطوریه و آیا تا به حال به دنبال این بودی که وقتتو صرف توییتر و ایسنتاگرام شبکه های مجازی دیگه بکنی ؟ 

سباستین فتل:

من هنوز تو این چیزا خیلی وارد نیستم فک میکنم چند جلسه باید با لوییس کلاس خصوصی بگیرم بالاخره ایشون استاده . اما راستشو بخواید خیلی علاقه ای به این چیزا ندارم بنظرم هر کی یه شخصیتی و روش کاری خاصی داره هممون با هم فرق داریم یکی پیتزا دوست داره بدون مخلفات دوست داره مثه مارگاریتا یکی هم باید پیتزاش پر و پیمون باشه تا بهش بچسبه فک کنم منظورمو خوب رسوندم!.

لوییس سوالم به مسابقه مربوط میشه در باره ترکیب تایر هایی که استفاده می کنی . داخل بارسلونا هیچوقت از سوپر سافت استفاده نکردی. تو و نیکو همیشه از مدیوم استفاده می کردید الان هم اینجا انتخاب خودت یه ست لاستیک مدیوم بوده و باز هم پیرلی انتخابش کرد . هیچوقت با سوپر سافت تمرین نداشتی فردا هم که هوا بارونیه بنظرت لاستیکات واسه هوای بارونی خوبه ؟

لوییس همیلتون:

فک میکنم مشکلی نباشه . حرفتون درسته هیچوقت از سوپر سافت استفاده نکردیم یه بار دیگه فک میکنم وقتی فهمیدیم چقدر مسافت پیمودیم شاید تغییرش دادیم واسه روز مسابقه هیچی چیز هنوز معلوم نیست ولی بازم با حقیقت روبرو میشیم کاری که همیشه کردیم . فک نکنم پیرلی تغییر زیادی داخل تایر ها بده و به همین خاطر واسه ما مشکلی ایجاد نمیشه .

لوییس تو از بلکبری استفاده میکنی یا آیفون ؟

لوییس همیلتون:

جفتش!

دنی اسطوره رانندگی استرالیا آلن جونز گفته که دوست داره سال آینده تو رو تو فراری ببینه این فصل هم که قرارداد تو با ردبول تموم میشه ایا این تمرکز تورو بهم نمیزنه ؟ و اینکه در طوب فصل این سوال بار ها ازت پرسیده میشه روی رانندگیت تاثیر نمیذاره ؟ از اینا بگذریم دوست داری دوباره با سباستین هم تیمی شی ؟

دنیل ریکاردو:

 نمیدونم اگه سباستین دوست داشته باشه چرا که نه . حالا ببینیم چی میشه شندیم الن چی گفته دربارم و چند کامنت هم زیر عکسام خوندم که همین سوال رو پرسیده بودند سال پیش هم این سوال زیاد ازم پرسیده شد . نمتونم جواب دقیقی بهتون بدم چیز خاصی واسه گفتن ندارم تنها چیزی که میتونم بگم اینه که الان دارم با ردبول همکاری میکنم و الان تازه اول فصله شایدم قراردادم رو تمدید کنم خیلی هیجان زده نشو . نمیدونم به شرط این که سباستین بیاد و داخل یه شبکه مجازی عضو شه شاید همی تیمی شم باهاش .

دنیل ریکاردو - گرندپری استرالیا

سباستین فتل:

اگه دنبال اینی که بیام داخل پیت لاین برقصم باهات فکرشو از سرت بیرون کن!

دنیل ریکاردو:

 من به یه کسی بیشتر از هم تیمی احتیاج دارم میگیری که چی میگم ؟

سباستین فتل:

میتونم بهت مارگاریتا رو پیشنهاد بدم اصن ناراحت نمیشم دنی . ما هیچوقت مشکلی نداشتیم با هم خوشبختانه سالی که با هم هم تیمی بودیم واسه دنی خیلی سال خوبی یود اما برای من نه زیاد . من فک میکم در باره یه هم تیمی چیزی که بیرون پیست اتفاق میافته از داخل پیست مهم تره . دوتا هم تیمی هیچوقت نباید از هم دلخور شن ما هم ازاین مشکلات داشتیم حداقل من یکی که یادم نمیاد . خیلی عجیب بود وقتی اون لباساشو عوض میکرد داخل رختکن ولی جدا از اون!

دنیل ریکاردو:

 من با لباس زیر خیلی زیاد قدم میزنم با این موضوع مشکلی نداشته باشید . فک کنم از موضوع اصلی سوال دور شدیم سوال بعدی لطفا!

از سباستین و دنیل و لوییس میپرسم داخل تست ها همتون میگفتید که این فقط تسته و جایگاه اصلی تیم مشخص نمیشه و کلا نظرخاصی نمیدادید . الان نظرتون چیه ؟ 

دنیل ریکاردو:

نمیدونم صد دردصد هر کس یه نظری داره من چند ساله مه داخل فرمول یک هستم و میدونم ماشین خوب چه حسی داره فک کنم ماشین ما از لحاظ شاسی خیلی خوب باشه ببینیم لوییس و سباستین چه نظری دارند . بنظرم امسال هم فراری و مرسدس هر دوشون بهتر از سال قبل هست صبر کنید ببینیم بعد از چند مسابقه اول چی پیش میاد!

سباستین فتل:

جواب خیلی خوبی بود اما من کاملش میکنم فک کنم نیکو و لوییس طرفداراشون زیادن و داخل بارسلونا که خیلی سریع بودن همین باعث میشه مسئولیتشون سنگین تر شه فک کنم امسال به مرسدس نزدیک تر شیم فک کنم تورو روسو پیشرفت خیلی زیادی خواهد داشت پارسال ماشین خیلی خوبی داشتند ولی امسال با موتور فراری بنظرم میترکونن. استبان و تیم هاس هم امسال همه رو سورپرایز میکنن .

لوییس همیلتون:

 با جفتشون موافقم . امسال خوب همه پیشرفت هایی داشتند ولی بنظرم فراری و ردبول امسال چیز های زیادی تو چنته دارند واسه نشون دادن . به احتمال زیاد امسال فراری فاصله شو با ما خیلی کم میکنه !

 از این بابت خوشحالی ؟

همیلتون:

بله مطمئنا

 از استبان جولین و ریو میپرسم آیا امسال شما امتیاز میگیرید ؟ بنظرتون چقدر طول میکشه تا امتیاز کسب کنید ؟

استبان گوتیرز:

 فک کنم واسه تیمی مثل هاس که تازه وارده اولین هدف امتیاز گرفتنه و واسه رسیدن به این هدف سخت در حال تلاش هستیم فک کنم الان بهتره اول جای پامون رو محکم کنیم بعد به فکر گرفتن امتیاز باشیم بنظرم پتانسیل این رو داریم که پیشرفت کنیم و امتیاز بگیریم .

جولین پالمر:

فک کنم مهم ترین هدف رنو گرفتن امتیاز باشه و داریم سخت واسه این موضوع تلاش میکنیم امیدوارم این هفته اولین امتیازمون بگیریم کاملا مستحقش هستیم .

 ریو بنظر میرسه مانور امسال خیلی پیشرفت داشته ایا این به شما اعتماد به نفس میده تا عملکرد بهتری داشته باشید ؟
ریو هریانتو:

 بله مطمئنا امسال تیم خیلی بهتری داریم نسبت به پارسال و هدفمونم امتیاز گرفتنه نمیدونم کی ولی نهایت تلاشمون رو میکنیم تا هر چه زودتر به هدفمون برسیم . مسابقا زیادی در پیش هست ببینیم چی پیش میاد بالاخره.

ترجمه: علیرضا رسولی , علیرضا شفیعی

2 دیدگاه

 1. H.Bottas

  0

  0

  خیلی متشکر و ممنون .
  وهمچنین یک خسته نباشید بابت ترجمه.
  امیدوارم کارتون رو با قدرت ادامه بدید.

دیدگاه خود را بیان کنید