فرمول یک ایران – برای سریع بودن شما به قدرت بالا نیاز دارید، اما مسئله اساسی اینجاست که تا چه میزان از این قدرت را می توانید به زمین منتقل کنید.

برای این کار شما باید نیرویی بر چرخ ها وارد کنید. شما می توانید با افزایش وزن خودرو این فشار را ایجاد کنید که وزن بالای خودرو تاثیر منفی در هندلینگ دارد و باعث افزایش هدر رفت قدرت و سوخت می شود.

راهکار مناسب این کار بوجود آوردن فشار، بسته به نیاز شما در مناطق مختلف است، این فشار توسط نیرویی که به آن نیروی رو به پایین ( یا همان دانفورس Downforce ) بوجود می آید.

این کار توسط بدنه خودرو صورت می پذیرد. اعظم نیروی رو به پایین توسط بال جلو ، بال عقب و دیفیوزر خودرو تولید می شود.

نیروی رو به پایین و فشار باد بر باله های ماشین فرمول یک - دانفورس

این نیرو به چسبندگی بیشتر لاستیک ها و سطح مسیر کمک می کند. معمولا این نیرو با افزایش سرعت خودرو افزایش پیدا می کند. دلیل این کار برخورد سریعتر مولکول های هوا به بدنه خودرو است.

بال ها نقش اساسی در آیرودینامیک بر عهده دارند. در هواپیماها بال ها باعث به پرواز در آمدن هواپیما شده و در دنیای موتور اسپرت بخصوص فرمول یک از به پرواز در آمدن خودرو جلوگیری می کند!!

زاویه بال تعیین کننده میزان و جهت نیروی بوجود آمده است، اگر قطعات بال رو به بالا باشند نیروی بوجود آمده رو به پایین است( خودرو ) و اگر این زاویه رو به پایین باشد نیرو جهتی رو به بالا دارد( هواپیما ).

نیروی رو به پایین

اگر به هر دلیلی عاملی ( مثل وجود یک خودرو در جلو خودروی شما ) وجود داشته باشد بدلیل بر هم زدن نظم مولکول های هوا، هوای نامنظمی به خودروی شما رسیده و این نیرو کاهش پیدا می کند مخصوصا در قسمت جلو که اثر آن در کمتر شدن فرمان پذیری خودرو ( Understeer ) است.

هوای و خلع پشت ماشین فرمول1

معمولا این نیرو در سرعت های 70 الی 80 کیلومتر در ساعت شروع به ایجاد فشار بر بدنه خودرو می کند و در سرعت حدود 120 تا 130 کیلومتر فشاری معادل وزن خودرو به خودرو وارد می شود.

چسبندگی آیرودینامیکی و مکانیکی هر دو از اهمیت بالایی برخوردار هستند، یک خودروی فرمول یک خوب، باید ترکیب مناسبی از هر دو را داشته باشد. اگر چسبندگی آیرودینامیکی را از دست بدهید در پیچ های سریع ضعیف خواهید بود و در پیست هایی مانند اسپا دچار مشکل خواهید بود.

اگر چسبندگی مکانیکی ( یا همان چسبندگی چرخ ها ) را از دست بدهید در قسمت های کند و سرعت پایین مشکل خواهید داشت.این موضوع در پیست هایی مانند موناکو و مجارستان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اگر شما تنها 25% از نیروی درگ خودرو را کاهش دهید، حدود 20 ثانیه در هر دور زمان از دست خواهید داد. به ازای از دست دادن نیروی رو به پایین به مدت 2 ثانیه شما بیش از 5 ثانیه زمان در هر دور از دست خواهید داد.

چرا مقدار متفاوت این نیرو اهمیت دارد؟

دلیل اصلی آن به هنگام پیچیدن است، این نیرو باعث می شود تا شما سرعت درون پیچ خود را افزایش دهید و بتوانید در شتاب گیری سریع عمل کنید و بتوانید از تمام قدرت خود استفاده کنید.

در بحث آیرودینامیکی دو ضریب درگ و نیروی رو به پایین ( Downforce ) همیشه رابطه ای معکوس با هم داشته اند.

با افزایش ضریب درگ نیروی رو به پایین کاهش پیدا می کند و بالعکس. شما در پیچ ها به نیروی رو به پایین نیاز دارید و در مستقیمی به ضریب درگ. بوجود آوردن بالانس مناسب بین این دو هنر مهندسین و راننده های فرمول یک است.

از آنجا که نیروی رو به پایین در مسیر مستقیمی کاربردی کمی دارد مهندسی به فکر طراحی سیستمی برای کاهش نیروی رو به پایین در مستقیمی افتادند.

حاصل تلاش کار مهندسین بوجود آمدن سیستم کاهنده درگ یا همان DRS شد. این سیستم که با باز شدن بال عقب در مستقیمی ها باعث کم شدن نیروی رو به پایین می شودt باعث افزایش شتاب و بالا رفتن حداکثر سرعت تا 15 کیلومتر در ساعت می شود.

این سیستم نقش اساسی در سبقت گیری های چند سال اخیر داشته است. طبق بررسی تیم مرسدس بنز قدرت این سیستم رقم باور نکردنی 200 اسب بخار تخمین زده شده است و با استفاده آزادانه آن در کل مسیر پیست زمان تا حدود 2 ثانیه کاهش می یابد.

DRS - دی آر اس

DRS

بالانس و تعادل میان دو محور خودرو مسئله ای است که هیچ کس نمی تواند از آن بگذرد. این تعادل هر چه نسبت نزدیک تری به هم داشته باشد خودرو رفتاری ارام تر و همچنین احساس رانندگی بهتری را به راننده منتقل می کند.

این تعادل با نیروی رو با پایین بوجود آمده توسط بال جلو و عقب قابل تنظیم است. تعادل بین دو محور در حالت عادی باید 50 – 50 باشد. اگر این نیروی بال جلو بیشتر باشد چسبندگی قسمت عقب از بین رفته و خودرو دچار بیش فرمانی ( oversteer ) می شود و بالعکس.

پیست های مختلف تنظیمات مخصوص به خود را دارند. مشخص است که پیست موناکو و پیست ایتالیا تنظیمات متفاوتی را می طلبند. با تنظیم بال های جلو و عقب میزان نیروی رو به پایین قابل تنظیم است.

همان طور که گفته شد بال ها وظیفه بوجود آوردن نیروی رو با پایین را دارند اما تاثیر آن در وسط خودرو است.

به این نقطه مرکز فشار ( Center of Pressure یا CofP ) گفته می شود. البته این نقطه بیشتر با نام مرکز ثقل خودرو معروف است. مرکز ثقل همچنین با شتاب گرانش ( G Force ) برابر هست.

باد و داونفورس در فرمول یک

در پیست هایی با پیچ های سرعت پایین یا متوسط مهندسین تنظیمات آئرودینامیکی را مقداری به سمت عقب متمایل می کنند. این کار هنگام ورود به پیچ باعث بوجود آوردن مقداری بیش فرمانی ( در قسمت عقب ) می شود.در این حالت خودرو در هنگام ورود تمایل به اسپین شدن دارد و با راحتی وارد پیچ می شود. 

اگر بال جلو در این نوع پیچ ها نیروی زیادی تولید کند، حرکت خودرو بسیار خشک شده و شانس زدن یک زمان سریع را از راننده می گیرد .

در پیچ های سرعت پایین چسبندگی مکانیکی ( یا همان چسبندگی لاستیک ) از اهمیت بالایی برخوردار است.

در پیست های سریع مانند بلژیک که پیچ های سریع زیادی دارد موضوع متفاوت است و بال جلو با بوجود آوردن نیروی رو به پایین کافی به ورود به پیچ کمک می کند. با کمتر شدن فشار بر روی قسمت عقب خودرو در پیچ های سریع خودرو به راحتی پیچیده و از منحرف شدن خودرو جلوگیری می شود.

در مسیر های مستقیم نیز مرکز ثقل بیشتر در وسط خودرو یا کمی متمایل به جلو است.

منتظر تحلیل های بعدی ما در فرمول یک ایران باشید.

5 دیدگاه

 1. رضا

  0

  0

  ممنون…بازم مثل همیشه عالی

 2. مهرداد

  0

  0

  تشکر هم کمه بابت این زحمات شما

 3. رضا

  0

  0

  خیلی ممنون

 4. akrh78

  0

  0

  جناب سردبیر یا نویسنده میشه بگین رابطه درگ و داون فورن مستقیم هست یا معکوس؟یه جا میگن مستقیم یه جا میگن معکوس

 5. Shn.tandis

  0

  0

  با سلام. دوست عزیز رابطه ضریب درگ و downforce معکوس نیست…مستقیمه
  هرچی ضریب درگ پایین تر باشه یعنی ماشین بهتر میتونه هوا رو بشکافه و در برابر مقاومت هوا بهتر عمل میکنه و این یعنی چسبندگی کمتر و down force کمتر