فرمول یک ایران – گرندپری آلمان دوازدهمین قسمت از فرمول یک 2016 می باشد که در پیست هوکنهایم برگزار می شود؛ با ما باشید تا بیش از پیش هوکنهایم را بشناسید.

نام پیست: هوکنهایم رینگ (hockenheimring)

مکان: هوکنهایم، آلمان

ظرفیت: 120,000 نفر

تاریخ افتتاح: 29 می 1939 (8 خرداد 1311)

اولین گرندپری: 1970

طول: 4.574 کیلومتر

پیچ ها: 17 تا

طول مسابقه: 306.458 کیلومتر

دورها: 67 تا

بهترین زمان: 1:13.780، کیمی رایکونن در سال 2004 با مک لارن

 

پیست هوکنهایم رینگ یا به طور خلاصه هوکنهایم در نزدیکی دو شهر هوکنهایم و بادن وُتِمبرگ قرار دارد. هوکنهایم پیستی است که خیلی ها دوستش دارند ولی خیلی ها نه، اما مدت زیادی است که در تقویم فرمول یک حضور دارد.

پیست اولیه در سال 1939 ساخته شد تا یک پیست با ذاتی سریع برای تست مرسدس بنز باشد. هشت کیلومتر طول داشت و از سه مستقیمی مواج و پیچ هایی در انتها تشکیل شده بود، البته به مرور زمان شیکین هایی به دلایل امنیتی به آن افزوده می شد.

وقتی جنگ جهانی دوم آغاز شد، ساخت پیست هوکنهایم متوقف شد و این نوربگرینگ بود که میزبانی رقابت های فرمول یک را در سال های پس از جنگ بر عهده گرفت، مسابقات بی اهمیت و کوچک تر نیز در هوکنهایم برگزار می شدند. وقتی پروژه ای اجرایی شد که قرار بود یک اتوبان از میان هوکنهایم بگذرد، دولت آلمان بودجه ی خوبی را برای ساخت دوباره و جبران خرابی ها به پیست هوکنهایم اختصاص داد. این پول در راه ساخت پیست فعلی صرف شد، پیستی که از میان جنگل می گذشت و به بخش استادیوم ها که طرفداران در آن جا قرار دارند می آمد.

در سال 1968 هوکنهایم به دلیل مرگ جیم کلارک در رقابت های فرمول 2 تیتر روزنامه ها شد. با این حال وقتی که نوربرگرینگ دیگر مدرن نبود فرمول یک در سال 1970 به این پیست آمد. هنگامی که نوربگرینگ را بر اساس استانداردهای روز مدرن کردند فرمول یک باز به آنجا بازگشت و هوکنهایم را با فرمول 2 و مسابقه های کوچکش تنها گذاشت.

در سال 1976 لائودا دچار سوختگی شدیدی در نوربرگرینگ شد که این مسئله باعث شد تا راننده ها نسبت به امنیت این پیست معترض شوند و مسئولان هوکنهایم را به عنوان پیست منتخب فرمول یک در آلمان برگزینند. البته این پیست نیز بی خطر نبود و تصادف های خطرناکی در آن رخ دادند، مانند تصادف پاتریک دیپایلر در سال 1980 که باعث فوت او شد.

مقایسه ی یکی از شکل های ابتدایی و فعلی پیست هوکنهایم

در سال 2002 مستقیمی های منتهی به جنگل پیست حذف شدند و اصلاحات اساسی ای بر روی هوکنهایم صورت پذیرفت. با وجود تمام بحث هایی که وجود داشت و می گفتند که پیست بخشی از هویتش را از دست داده است، مسابقه ی فرمول یک در پیست جدید با موفقیت رو به رو شد و از آن زمان تا همین لحظه، هوکنهایم میزبان گرندپری آلمان بوده است.

برنی اکلستون بود که به هرمان تیلکه سفارش کرد تا پیست جدید را بهتر طراحی کند. پیست جدید خوب بود، امنیت بیشتر، موقعیت های سبقت گیری بیشتر، مستقیمی های سریع و سکشن های فنی تر را دارا بود. البته هنوز خیلی از منتقدین پیست قدیمی را ترجیح می دهند.

پیچ های کند پیست هوکنهایم داونفورس زیادی را می طلبند. در هوکنهایم بین ماشین هایی که آئرودینامیک بهتری دارند کسی برنده خواهد شد که سرعت بیشتری داشته باشد.

نقشه ی پیست هوکنهایم رینگ همراه با نمودار تغییرات ارتفاع

یکی از مهم ترین پیچ های پیست پیچ شماره ی 6 است، پیچی که بعد از یک مستقیمی طولانی قرار دارد و یکی از بهترین مکان ها برای سبقت گیری است، همچنین راننده ها باید در ترمزگیری دقت کافی را داشته باشند که در مسیر مسابقه ای مناسب قرار بگیرند. راننده ها معمولا وقتی که می خواهند در این پیچ سبقتی انجام بدهند دیر ترمز می کنند و از داخل ماشین رقیب سبقت را کامل می کنند.

مسیر بین پیچ های 13 تا 17 یکی دیگر از مهم ترین بخش های هوکنهایم است، چون راننده ها باید مسیر مسابقه ای (racing line) مناسب در این مسیر را حفظ بکنند. برای به ثبت رساندن یک دور خوب عملکردی مناسب در این قسمت ضروری است و راننده ای که اشتباه بکند هم زمان از دست می دهد و هم اینکه نمی تواند با حداکثر سرعت خود وارد مستقیمی خط شروع بشود.

پیچ شماره ی 2 پس از یک قسمت نسبتا بلند قرار دارد و باید ترمزگیری در زمان مناسبی صورت گیرد تا راننده ها بتوانند با سرعتی حدود 315 کیلومتر بر ساعت وارد مستقیمی بین پیچ های 4 و 6 که پارابولیکا نام دارد بشوند.

راننده ها در هنگام خروج از پیچ شماره ی 1 چون سرعت بالایی دارند از کرب های مستقیمی بعدی کمک می گیرند تا خروج بهتری داشته باشند.

در پیچ های 7 و 8 با تغییر ارتفاع مواجه هستیم و کمی ناهموار است و لازم به ذکر است که خروجی پیچ 12 باریک است.

در آخر اینکه هوکنهایم یک پیست سخت برای راننده ها به شمار نمی آید ولی سکشن سوم آن کمی راننده ها را به چالش می کشد.

 

تصاویری بیشتر از هوکنهایم:

6 دیدگاه

 1. saeed

  0

  0

  پیست هم پیست های قدیم…

 2. مهرداد

  0

  0

  این ویدیو یوتیوب رسمی فورمول یک گذاشته پیشنهاد میدم ببینین دوستان
  از اتفاق های گرندپری المان در سالهای گذشته هستش
  مسابقه که نیست جنگه اصن

  • رضا عظیم

   0

   0

   سلام ، ویدئو رو میدم دوستان تو بخش رسانه آپلود کنن و بذارن روی سایت همه بتونن ببینن

   • مهرداد

    0

    0

    مرسی کلی

 3. Ali n

  1

  0

  به نظر من هم پیست قدیمی بهتر بود ، پیست باید سریع باشه .

 4. سجاد

  0

  0

  پیست سریعی هست و مرسدس قطعا بعتر خواهد بود