Register

یازده + سه =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – دپارتمان ایمنی فدراسیون جهانی اتومبیلرانی اعلام کرد که بازرسی های انجام شده در مورد حادثه تصادف فرمول 2 در گرندپری بلژیک 2019 که در روز 31 آگوست رخ داد و راننده فرانسوی، آنتوان هوبرت متاسفانه درگذشت و خوان مانوئل کوریا نیز شدیدا آسیب دید، به پایان رسیده است.

این بازرسی ها شامل مصاحبه با افرادی که در آن سانحه حضور داشتند، بازرسی شواهد فیزیکی، بازبینی مستندات ویدیویی موجود و همینطور بررسی اطلاعات از ثبت کننده داده و همینطور از خواندن اطلاعات ثبت شده از ضبط کننده اطلاعات تصادف می باشد. این بازرسی ها توسط گروه تحقیقات فیا و به مدیریت پروفسور جرارد سِیلانت صورت گرفته است. این اطلاعات توسط کمیسیون ایمنی فیا که تحت ریاست سِر پاتریک هِد می باشد تایید شده و به شورای جهانی موتور اسپورت ارائه شده است.

این بازرسی ها روی چهار خودرویی که در این تصادف حضور داشتند متمرکز شده بود. خودروی شماره 19 (آنتوان هوبرت) – خودروی شماره 12 (خوان مانوئل کوریا) – خودروی شماره 20 (جولیانو اَلِسی) و خودروی شماره 21 (راف بوشونگ).

در دور ابتدایی مسابقه، یک اتفاقی که به این سانحه مرتبط نبود رخ داد و یک خودرویی که با سرعت پایین حرکت می کرد باعث شد که پرچم زرد در پیچ شماره 12 و 13 برافراشته شود. پیشتازان مسابقه، دور دوم را شروع کردند در حالیکه در سکتور اول پرچم سبز نشان داده شده بود.

تصادفی که منجر به این اتفاق شد به مدت زمان 14.6 ثانیه طول کشید و وقتی این اتفاق افتاد که جولیانو السی کنترل خودرویش را در دور دوم و در حین خروج از پیچ شماره 3 (اوروژ) از دست داد. ابتدا کنترل خودرویش را از دست داد و اسپین شد و از مسیر اصلی پیست خارج شد و به سمت چپ منحرف شد. قبل از اینکه با پشت خودرویش با دیواره پیست برخورد کند، 1.9 ثانیه مدت زمانی بود که کنترل خودرویش را از دست داده بود و سپس در پیچ شماره چهار (رادیون) به پیست بازگشت. بازرسی ها نشان داد که دلیل احتمالی برای این اتفاق، از دست دادن فشار داخلی تایر سمت راست عقب این خودرو بود که به واسطه آن جولیانو السی کنترل خودرویش را از دست داد.

به خاطر تصادف السی، قطعات زیادی در پیست پخش شد. راف بوشونگ و آنتوان هوبرت برای اینکه به السی برخورد نکنند به سمت راست فرمان گرفتند و از پیست خارج شدند و وارد قسمت فرعی پیچ چهار شدند. واکنش راف بوشونگ و آنتوان هوبرت پیش از زمانی بود که پرچم زرد برای تصادف السی برافراشته شود. پرچم زرد 1.8 ثانیه پس از برخورد السی با دیواره پیست در پیچ شماره چهار برافراشته شد.

طی این مانور، بوشونگ به مراتب بیشتر از هوبرت سرعتش را کم کرد. هوبرت نیز سعی کرد که بیشتر به سمت راست منحرف شود. اما حتی با این مانورها هم تغییری حاصل نشد و هوبرت با خودروی بوشونگ برخوردی را ایجاد کرد و بال جلوی خودش را شکست و همینطور چرخ راست عقب بوشونگ نیز پنچر شد.

هوبرت که با سرعت 262 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت بود و بال جلویی نیز نداشت، کنترل خودرویش را از دست داد و به سمت دیواره راست پیست در خروجی پیچ چهار(فرعی) منحرف شد. او با زاویه 40 درجه و با سرعت 216 کیلومتر بر ساعت به دیوار برخورد کرد و یک نیروی 33.7 جی را متحمل شد.

پس از برخورد با دیوار، خودروی او دوباره شروع به حرکت کرد و در پیست قرار گرفت. قسمت چپ شاسی خودروی وی (در فرعی پیچ چهار) روبروی خودروهایی بود که با سرعت در پیست در حال حرکت بودند.

در همین حین، خوان مانوئل کوریا در حال رسیدن به این صحنه بود. او تقریبا روی ریسینگ لاین در حال رانندگی بود و به سمت راست و خروج پیچ شماره چهام می آمد که با قطعات پخش شده از خودروی السی برخورد کرد. برخورد وی با این قطعات 1.5 ثانیه پس از برافراشته شدن پرچم زرد بود و نتیجه این برخورد هم آسیب رسیدن به سمت جلو-راست سیستم تعلیق وی به علاوه از دست دادن بال جلویش بود. که همه این آسیب ها هم باعث شد که وی کنترل خودرویش را از دست دهد. خودرویش به سمت راست پیست رفت، از پیست خارج شد و وارد فرعی پیچ چهار شد که باعث شد 1.6 ثانیه بعد با خودروی آنتوان هوبرت برخورد کند.

کوریا با سمت چپ خودروی هوبرت با زاویه تقریبی 86 درجه و سرعت 218 کیلومتر بر ساعت در حالیکه خودروی هوبرت تقریبا دیگر قادر به حرکت نبود، برخورد کرد. خودروی شماره 12 (کوریا) و خودروی شماره 19(هوبرت) هر کدام به ترتیب از این تصادف نیروی 65.1 جی و 81.8 جی را متحمل شدند. به واسطه این برخورد، خودروی هوبرت تا سرعت 105.4 کیلومتر بر ساعت شتاب گرفت و پیش از آنکه به پیست باز گردد، برای بار دوم با دیواره پیست برخورد کرد.

پرچم زرد دوبل 2.5 ثانیه پس از این تصادف خودرویی نشان داده شد. 2.7 ثانیه بعد هم پرچم قرمز نشان داده شد به خاطر اینکه خودروی شماره 19(هوبرت) روی سمت چپ خودش قرار گرفته بود و ساکن شده بود. خودروی شماره 12 نیز 2.6 ثانیه بعد در موقعیتی عکس (موقعیت هوبرت) قرار گرفته بود.

تیم نجات و پزشکی، 12 ثانیه پس از برخورد السی با دیواره پیست عملیات خودشان را شروع کردند.(راه افتادند) اولین تیم نجات، 54 ثانیه پس از پرچم قرمز تصادف هوبرت، خودشان را به صحنه رساندند.

16 ثانیه پس از نشان داده شدن پرچم قرمز، زیر خودروی شماره 12(کوریا) به خاطر نشتی سوخت مشتعل شد و آتش گرفت. این آتش توسط مارشال پیست طی 2 ثانیه مهار شد و اولین تیم نجات کوریا نیز خودشان را 69 ثانیه پس از نشان داده شدن پرچم قرمز در صحنه قرار گرفتند.

اولین تیم رهایی و آزاد کردن هم 2 دقیقه پس از تصادف در صجنه قرار گرفتند. به طور خلاصه، بازرسی ها شامل این جزییات بودند:

– زنجیره ای از اتفاقات باعث شدند که چهار راننده سانحه ای را داشته باشند و در نهایت هم به یک تصادف “تی شکل(T-Bone)” بین کوریا و هوبرت انجامید.

– نیروی تولید شده از تصادف بین دو خودروی هوبرت و کوریا آنقدر زیاد بود که باعث شد هوبرت جان خودش را از دست بدهد و کوریا نیز جراحت شدیدی را ببیند.

– با بررسی فازهای مختلف تصادف می توان گفت که هیچ فاکتور یگانه ای وجود ندارد که بتوان گفت مقصر شدت این حادثه است، فاکتور های زیادی در این حادثه دست داشتند.

– بازرسی ها هیچ مدرک و سندی از اینکه راننده ای نتوانست درست و مناسب نسبت به پرچم زرد و شرایط پیست واکنش نشان دهد را پیدا نکردند.

– واکنش مارشال ها و مدیران کنترل مسابقه نسبت به باخبر کردن تیم نجات یک زمان قابل قبول و مناسب بود.

بهبود ایمنی یک فرایند ادامه دار و همیشگی است. سانحه های این چنینی باعث می شوند که فیا بتواند در آینده سیاست هایی را در نظر بگیرد که بتواند ایمنی را افزایش دهد. در فصل 2019، فیا مشغول بازرسی و بررسی 28 سانحه جدی و کشنده مرتبط با مسابقاتی که در پیست ها برگزار می شد را داشت. تمامی این بازرسی ها نیز توسط سازمان اِی اِس اِن(سازمان ملی ورزشی) هر کشوری حمایت و پشتیبانی شد.

آنتوان هوبرت؛ موتوراسپورت هنوز هم خطرناک است

[videojs_video url=”https://as2.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/65bbf38ad817a1c09fc5af964950611317302509-480p__86290.mp4″ width=”752]

  دانلود فایل ویدیویی

7 دیدگاه

 1. Amir MH

  8

  0

  R.I.P Anthoine Hubert ??

 2. ....

  3

  1

  اوروژ واقعا پیچ خاصیه و قبل از اون راننده هیچ دیدی از بالای تپه نداره
  فکر میکنم اولین کسی که اوروژ رو تخته رفته شوماخر بوده

  • پویا اردلان

   0

   0

   البته الان خیلی ها میروند، شوماخر هم کاملا تخته نرفته طبق چیزی که خودش گفته، او در همان لحظه و در هنگامی که پدال گاز را میفشرده، پدال ترمز را هم با درصدی کم فشار میداده، که البته این میزان بندی خودش یک شاهکار است.

 3. Wwe.f1.77

  3

  0

  خدابیامرز ش اینوری حداقل اسمش جاویدان می شه خدایش بیامرز روحت شاد یادت گرامی باد

 4. Mehrdad

  1

  0

  81 جی نیرو
  چی کشیده اون لحظه