Register

پانزده + بیست =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – گرندپری مجارستان در پیش روی ماست و فرمول یک ایران خاک را از روی کتاب های تاریخ فرمول یک برداشته تا به بررسی پنج پیروزی به یاد ماندنی در بوداپست بپردازد.

نایجل منسل 1989

ظاهرا سبقت گیری در هانگارورینگ سخت است اما سعی کنید این را به نایجل منسل بگوئید کسی که دومین پیروزی خود با فراری را تبدیل به یکی از بهترین های دوران حرفه ایش کرده است.

ترکیب لاستیک و مشکل ترافیک نایجل منسل را در خط دوازدهم قرارداد اما او خیلی زود تعیین خط را فراموش کرد زمانی که تنها پس از گذشت یک دور از مسابقه او به رده ی هشتم آمده بود. او تیروی بوتسن و الکس کافی را نیز رد کرد و موفقیت زودهنگام خود را کامل تر نمود.

مشکل منسل اما از زمانی بود که به رده ی پنجم رسید و 17 ثانیه اختلاف بین خود و رهبران رقابت دید اما خوش شانسی و مهارت بود که نایجل را خیلی سریع به پشت سر آلن پراست رساند زیرا رادیاتور ریکاردو پاترسه سوراخ شد.

منسل در انتهای رقابت به رده ی دوم آمده بود و اشتباه مختصر از آیرتون سنا باعث شد تا منسل او را رد کند و بیست و پنجمین پیروزی خود را طوفانی تمام کند.

نایجل منسل

 

ژاک ویلنوو 1997

ویلنوو شاید که برنده شد، ولی مسئله این بود که چگونه پیروزی ای را به دست آورد که مدت ها در خاطر مردم ماند.

مدعی قهرمانی یعنی دیمون هیل، وقتی که با ماشین اروز-یاماهای خود در تعیین خط توانست سوم بشود خیلی ها را شگفت زده کرد، ولی وقتی با همین ماشین در مسابقه ی اصلی و در لپ یازدهم از مایکل شوماخر پیشتاز سبقت گرفت، این شگفتی بزرگ تر هم شد.

او با 35 ثانیه پیشتازی اوج گرفته بود ولی قضای گردان ظالم بود و ویلنوو در دور پایانی از او سبقت گرفت. مشکل چه بود؟ اتصال دریچه ی هوا به خاطر یک واشر مشکل پیدا کرده بود و 50 امتیاز هزینه ی این اتفاق بود.

مایکل شوماخر 1998

بسیاری از پیروزی و شکست های گرندپری مجارستان در پیت اتفاق افتاده و مایکل شوماخر و فراری نمونه ی خوبی برای اثبات این جمله را در گرندپری مجارستان 1998 ارائه دادند.

میکا هاکینن و دیوید کولتهارد خود را برای رقابتی غالب آماده می کردند زیرا ماشین مک لارن مرسدس آن ها برتری کاملی را نشان داده بود اما تصمیم بی نظیر راس براون در مسابقه و تغییر استراتژی به سه ایسته بود که هم شوماخر را به پیروزی رساند و هم نبوغ محض براون را نشان داد.

مایکل شوماخر

 

فرناندو آلونسو 2003

5 سال بعد رویای فرناندو آلونسو تبدیل به حقیقت شد.

او مسابقه را با برتری 16 ثانیه به پایان رساند تا کتاب تاریخ فرمول یک را بازنویسی کند و در سن 22 سال و 26 رو تبدیل به جوانترین پیروز رقابت گرندپری مجارستان شود و رکورد بروس مک لارن را بعد از 44 سال بشکند.

این تنها رکورد نبود و او تبدیل به اولین پیروز اسپانیایی این پیست شد و اولین پیروزی رنو را بعد از 20 سال به آن ها داد از زمانی که آلن پراست در استرالیا رنو را به پیروزی رسانده بود.

جنسن باتن 2006

پیروزی جنسن باتن یکی از بهترین “اولین پیروزی”های تاریخ فرمول یک است. باتن رقابت را از رده ی چهاردهم آغاز کرد و در شرایط خیس پیست به رده ی اول رسید و با 30 ثانیه اختلاف از نفر دوم خط پایان را لمس کرد تا اولین پیروزی فرمول یک خود را به دست آورد.

هوندا نیز بعد از 39 سال با شاسی خود پیروزی کسب کرد و پیروزی قبلی آن ها به سال 1967 و گرندپری ایتالیا بر می گردد جایی که جان سورتیس ماشین آن ها را می راند.

 

جنسن باتن

 

 

یک دیدگاه

  1. هومن

    0

    0

    همین باتن بنده خدا میتونست تو 2014 مسابقه رو ببره ولی اون تایر های اینتر لعنتی گند زد به همه چی من گفتم تموم شد اینا بزرگترین شانسشون برای بردن رو از دست دادن .