Register

2 × پنج =

A password will be e-mailed to you.

موتوراسپرت ایران با بازگشت تقویم فرمول ای به موناکو، جریان و شارهای الکتریکی دوباره به خیابان های موناکو برای سومین بار بازگشتند تا رقابتی نه در پیست کامل موناکو بلکه پیست تغییر یافته آن رقم بزنند.

آقای موناکو یا سباستین بوئمی این بار زیاد خوش بینانه به این پیست نظر نداشت.

وی در این خصوص گفت:

فوق العاده خواهد بود اگر من ببرم

متاسفانه امسال سخت تر و من واقعاً درباره‌ی گذشته فکر نمی‌کنم. گذشته گذشته است و من روی امروز تمرکز دارم. چیزی که در گذشته رخ داده خوب بوده اما الان روی بهترین عملکردی که می‌تونم از خودم نشون بدم متمرکزم.

سباستین بوئمی

سباستین بوئمی

بعد از هشت مسابقه سباستین خودش رو با 30 امتیاز در رده‌ی 13 جدول می‌بینه و 51 امتیاز اختلاف تا قبل مسابقه موناکو با راننده صدر جدول یعنی رابین فرینز از تیم انویژن ویرجین ریسینگ اصلاً به او اعتماد به نفس کافی رو نمی‌ده:

خیلی خوب میشه اگه ما بتونیم همه چیز رو در اینجا دگرگون کنیم. اگه یه مسابقه باشه که شما بخواین ببرین، من فکر کنم 99 درصد بچه‌ها موناکو رو انتخاب کنن.

توانایی من در بردن در اینجا در یک علت خلاصه نمیشه. من خودروی عالی، تیم عالی داشتم و کارم رو خوب انجام دادم، پیست رو خوب می‌شناختم و یه خورده هم خوش‌شانس بودم. تو این فصل، من فهمیدم همه چیو لازم دارم….ترکیبی از چیزهایی خوبی که برام رقم خورد تا باعث دو بار پیروزی من در گذشته بشه.

من مراقب خودم خواهم بود و خودم رو تماشا می‌کنم و مطمئن خواهم شد که بیشترین توانم را ارائه خواهم داد.

سباستین بوئمی قهرمان سابق فرمول ای در این فصل تا به الان هیچ پیروزی نداشته و موناکو برای این سویسی بعد از پاریس یکی از مهمترین پیست ها برای بازگشت به رقابت‌هاست.

تمرین اول

اولین جلسه ای پری موناکو شاهد رکورد شکنی زمان قبلی پیست (توسط سباستین بوئمی با زمان 0:52.729 ثانیه) توسط لوکاس دی گرسی از تیم آئودی ابت شفلر با زمان 00:50.183 ثانیه بود. پشت سر وی راننده انویژن ویرجین ریسینگ، سم برد زمان 00:50.255 را ثبت کرد. برنده مسابقه فرمول ای رم ، میچ ایوانز نیز با ثبت زمان 00:50.292 ثانیه تایم سوم این تمرین را از آن خود کرد.

در حالی که تایرها و سطح پیست سرد بود، رانندگان ب ام و اندرتی، آنتونیو فلیکس دا کوستا و الکس سیمز در پیچ شماره 3 نتوانند ترمز بگیرند و دچار اورشوت شدند.

تمرین دوم

در تمرین دوم این اولیور رولند، ژان اریک ورن و هم تیمی وی اندر لوترر بودند که زمان زیر 50 ثانیه را زدند.

زمان‌های ثبت شده توسط این سه راننده در این پیست 1.765 کیلومتری به ترتیب زمان‌های ثبت شده 00:49.847 ثانیه، 00:49.970 ثانیه و 00:49.981 ثانیه بود.

در این جلسه قفل ‌شدن‌ های پی در پی و خراش‌های کوچیک با کنار‌ه‌های پیست از رخ‌ دادهای طبیعی این جلسه بود چون راننده‌ها در تلاش هستند تا ماکزیمم عملکرد خود را در پیست با خودروهای نسل دوم جدید در پیستی جدید برای این خودروها پیدا کنند چون این اولین باری است که این خودروها در این فصل در هر پیست رونده می‌شوند.

با مشکل به وجود آمده برای اولیور تروی از تیم نیو در جلسه اول وی توانست به جلسه دوم برسد اما تایمی که زد او را در رده بهتر از هفدهم قرار نداد.

لوکاس دی گرسی هم با اینکه در جلسه اول رکوردزنی کرده بود در این جلسه پشت الکس لین از تیم پاناسونیک جگوار قرار گرفت تا رده‌‌ی پنجم را از آن خود کند.

تعیین خط

در این جلسه موناکو شاهد یک تعیین خط و سوپر پول بسیار نزدیک بود.

اگرچه در این جلسه این اولیور رولند راننده بریتانیایی تیم نیسان ای دمز بود که سریع‌ترین زمان را زد اما به خاطر پنالتی که در ای پری پاریس دریافت کرده بود به رده‌ی سوم سقوط کرد و این ژان اریک ورن مدعی قهرمانی و قهرمان سال گذشته فرمول ای بود که پول پوزیشن را علی رقم ثبت زمان 0.021 کندتر کسب کرد.

در پشت سر ژان راننده نیوزلندی یا همان کیوی یعنی میچ ایوانز بود که رده دوم استارت را از آن خود کرد اما به علت اینکه کمی زودتر توان خودروی خودش را به 250 کیلووات تغییر داد بعد از بررسی ها 10 رده پنالتی دریافت کرد و به رده دوازدهم سقوط کرد.

پاسکال ورلاین - فرمولE مکزیک 2019

پاسکال ورلاین

پس با این که پاسکال ورلاین در اصل رده چهارم را گرفت به رده دوم استارت رسید و پشت سر ژان اریک ورن استارت زد.

پس از وی و در رده سوم این اولیور رولند است که به رده سوم سقوط کرده است.

پس از اولیور رولند که به رده سوم سقوط کرده بود در رده چهارم فلیپه ماسا راننده ونتوری در یک ای پری خانگی بود از رده چهارم استارت زد.

سباستین بوئمی بود که در سوپر پول رده ششم دست پیدا کرده بود در رده پنجم استارت زد.

مسابقه

با شروع مسابقه این ژان اریک ورن بود که از اولیور رولند و پاسکال ورلاین فاصله خود را باز کند.

سباستین بوئمی که از رده پنجم مسابقه را آغاز کرده بود اولین راننده ای بود که اتک مد را فعال کرد.

هر راننده در هر مسابقه می تواند دو بار از اتک مد استفاده کند، که هر کدام 4 دقیقه طول می‌کشد.

در حالی که پاسکال ورلاین در پیچ اول پیچ را از بیرون رفت او دو رده را از دست داد و  اولیور رولند و فلیپه ماسا از او سبقت گرفتند و متناسباً در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

بعد از گذشت 22 دقیقه سم برد راننده انویژن ویرجین ریسینگ و لوکاس دی گرسی راننده آئودی ابت شفلر دو رده بدست آوردند و به ترتیب به رده‌های هشتم و نهم رسیدند.

دو بار رسیدن به پودیم در موناکو باعث شده بود تا لوکاس دی گرسی بسیار مشتاق بردن مسابقه باشد.

در پیچ شماره سه الکس سیمز راننده تیم ب ام و آی اندرتی موتوراسپرت با چرخیدن به سمت لوکاس دی گرسی او را به سمت موانع پرتاب کرد و باعث هالت شدن و خارج شدن لوکاس دی گرسی در بخش معروف استخر پیست شد.

در این حین ژان اریک ورن و اولیور رولند و فلیپه ماسا همچنان در رده های خود که به ترتیب یک و دو و سه بود به رقابت می‌پرداختند.

با این که کمتر از دو دقیقه از مسابقه باقی مانده بود سیمز و فرینز با هم برخورد داشتند که باعث شد فرینز از مسابقه کنار بره.

هر چه به انتهای مسابقه نزدیک میشدیم رقابت بین ژان اریک ورن و اولیور رولند که بسیار تلاش می‌کرد اولین بردش را در فصل بدست بیاورد داغ می شد. همچنین رقابت بین فلیپه ماسا در رده سوم و پاسکال ورلاین در رده چهارم بسیار داغ بود.

فلیپه ماسا - فرمولE موناکو 2019

فلیپه ماسا – فرمولE موناکو 2019

اما هیچکدام از این رقابت ها در آخر مسابقه راه به جایی نیافت و این ژان اریک ورن بود که برای دومین بار در طول فصل به پیروزی رسید و نوار 8 مسابقه 8 راننده پیروز متمایز را در موناکو برید. اولیور رولند و فلیپه ماسا هم به ترتیب دوم و سوم شدند.

با این اوصاف ژان اریک ورن با پیروزی در این رقابت تونست خودشو به صدر جدول راننده ها برسونه و هم تیمیش اندره لوترر با اختلاف خیلی کم به دنبالشِ.

جدول فرمولE موناکو 2019

ردهرانندهتیمزمان
1ژان اریک ورندی اس تشیتا46:05.547
2الیور رولندنیسان ای دمز+0.201
3فلیپه ماساونتوری+1.261
4پاسکال ورلاینماهیندرا+1.439
5سباستین بوئمینیسان ای دمز+6.215
6آنتونیو فلیکس دا کاستاب ام و آی اندرتی+15.956
7میچ ایوانزپاناسونیک جگوار+16.213
8دنیل ابتآئودی اسپرت ابت شفلر+16.400
9اندر لوترردی اس تشیتا فرمولا ای+16.848
10الکس لینپاناسونیک جگوار+18.112
11استافل وندورناچ دبلیو ای ریس لب+18.551
12خوزه ماریا لوپزگئوکس دراگون+18.860
13جرومو دی آمبروزیوماهیندرا+21.488
14گری پافتاچ دبلیو ای ریس لب+21.853
15الکساندر سیمزب ام و آی اندرتی+26.934
16تام دیلمننیو+31.861
17سم بردانویژن ویرجین+1دور
18رابین فرینزانویژن ویرجین+5دور
-الیور تروینیو-
-لوکاس دی گراسیآئودی اسپرت ابت شفلر-
-ادواردو مورتاراونتوری-
-ماکسیمیلیان گونترگئوکس دراگون-

2 دیدگاه

 1. Mahmoud

  2

  0

  آقا من کلاس اطلاعاتم نسبت به فرمول ای زیاد نیست و فکر نمیکنم بچه های زیادی باشند که اطلاعات زیادی در این مورد داشته باشند. یه کاری کنی معرفی تیم ها و راننده ها در مورد ماشین ها مثلا حداکثر سرعتشون چقدره یا آیا شتابشون از فرمول یک بهتره؟ چون معمولا ماشینای برقی شتابشون بهتره. یه اطلاعاتی بدین ممنون میشم.
  دیگه کم کم باید بریم توی فرمول ای. اگه راننده های محبوب و بزرگ فرمول یک بعد بازنشست شدن از فرمول یک یا هر وقتی برن فرمول ای من به شخصه طرفدار پروپاقرصش میشم.

 2. جنون سرعت

  1

  1

  فرمول E واقعا داره جذاب میشه
  اگه فرمول یک با تغییرات به سمت فرمول E بخواهد انقد جذاب بشه و از این حال و هوا دربیاد واقعا کاش هرچه زودتر این اتفاق بیفته