Register

چهار × چهار =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران :  پیست فرمول یک سیلورستون (silverstone) یکی از قدیمی ترین پیست های فرمول یک با قدمتی تاریخی است. این پیست بارها و بارها دچار تغییرات شده و در آخرین تغییر، به شکل زیر درآمده است. پیست فعلی 5.891 کیلومتر طول دارای 18 پیچ است که 10 پیچ آن راست گرد و 8 پیچ دیگر آن چپ گرد بوده و دارای پیچ هایی با سرعت بالاتر از 250 کیلومتر بر ساعت است.

یکی از ویژگی های این پیست هم سطح بودن رمپ های پیست با مسیر آسفالت و فضای مناسب پشت رمپ ها بوده که باعث می شود رانندگان به راحتی بتوانند از رمپ ها استفاده کنند.

نمایی از پیست سیلورستون به همراه اسامی و شماره ی پیچ های آن

پیچ های اول، دوم، سوم، چهارم  و پنجم :

مسلم است که ریسینگ لاین یک پیچ باید با در نظر گرفتن پیچ های قبل و بعد و شرایط کل پیست طراحی شود. 4 پیچ اول نزدیک بهم بوده و وضعیت خروج از هر پیچ بر روی ورودی پیچ بعد تاثیر گذار است. پیچ های اول و دوم به ترتیب راست گرد و چپ گرد هستند و با سرعتی نزدیک به 300 کیلومتر بر ساعت طی می شوند. رانندگان پس از خروج از پیچ دوم بلافاصله با سومین پیچ به سمت راست و با سرعت پایین تر مواجه هستند که نیاز به ترمزگیری و کاهش سرعت تا حدود 120 کیلومتر در ساعت را دارند. از آن جا که رسیدن به بهترین عملکرد ترمزها و استفاده از تکنیک ترمزگیری در مرز قفل شدن چرخ ها (Threshold braking) نیازمند ترمزگیری در خط مستقیم است، بنابراین خروجی پیچ دوم از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیچ های اول تا چهارم

همان طوری که در تصویر می بینید، برای دست یابی به بهترین خروجی پیچ چهار، مسیر پیچ سوم با کمی انحنا به پیچ چهارم متصل میشود و از آن جا که بعد از این پیچ یک مسیر پر سرعت قرار دارد، استفاده از ایپکس دیرهنگام از اهمیت بالایی برخوردار است. نکته ی قابل توجه در این دو پیچ تمایل زیاد اتومبیل به بیش فرمانی (oversteer) است که باعث می شود رانندگان علارغم استفاده از ایپکس دیر هنگام، به صورت سنجاقی وارد پیچ ها نشوند.

پیچ پنجم نیز دقیقا مانند یک پیچ سریع طی می شود و گاها رانندگان از رمپ های موجود در مرکز و خروجی پیچ استفاده می کنند.

پیچ پنجم

پیچ ششم :

یک پیچ با شعاع کاهشی (Radius reduction) که ریسینگ لاین آن از نوع متعارف همین گونه از پیچ ها است (قسمت اول آن به صورت کاملا باز طی می شود و ایپکس در قسمتی که شعاع گردش کم شده است، انتخاب می شود) با این تفاوت که در قسمت اول راننده فاصله ی زیادی از رمپ داخلی نمی گیرد. در این پیچ راننده ها قالبا” پس از ورود به پیچ ترمز گیری را شروع می کنند.

پیچ شش با شعاع کاهشی

نکته ی مهم در این پیچ اتصال آن به پیچ هفتم است. ولی ساختار پیچ هفتم اجازه ی حفظ ریسینگ لاین استاندارد پیچ ششم را به رانندگان می دهد.

پیچ هفتم و هشتم :

یک پیچ  U شکل با شعاع بسیار زیاد که باعث ایجاد دو نقطه ی ایپکس یکی در ابتدای ورودی و دیگری در خروجی می شود که ایپکس دوم ایپکس اصلی به شمار می آید. رانندگان برای استفاده هر چه بهتر از ایپکس دوم و دستیابی به بالاترین سرعت ممکن برای مسیر بعد از پیچ، فاصله ی بین دو ایپکس را به صورت باز طی کرده و از لاین خارجی پیچ استفاده می کنند.

پیچ هفتم با شعاع بسیار زیاد که دارای دو ایپکس اولیه و اصلی است

پیچ هشتم نیز یک پیچ سریع با ریسینگ لاین متعارف پیچ های سریع می باشد.

پیچ هشتم

پیچ نهم :

باز هم یک پیچ سریع با سرعتی حدود 270 کیلومتر بر ساعت که در خروجی خود کمی انحنا به سمت خارج دارد و به رانندگان اجازه استفاده از ایپکس هندسی را می دهد تا ضمن حفظ سرعت ورودی، از لاستیک های خود محافظت کنند. علاوه بر این رمپ های موجود در مرکز و خروجی پیچ هم سطح با مسیر هستند و راننده به راحتی می تواند از آن ها استفاده کند.

پیچ نهم راست گرد و با سرعت بالا است

پیچ های 10 ، 11 ، 12 ، 13 ، 14 :

این دسته از پیچ ها، جزء معروف ترین پیچ های مسابقات فرمول یک به حساب می آیند. رانندگان با سرعت بالاتر از 300 کیلومتر بر ساعت وارد این پیچ ها می شوند و حس سوار شدن به یک ترن هوایی هیجان انگیز را تجربه می کنند. از طرفی پیچ های 12 و 13 سرعت کمتری نسبت به پیچ های 10 و 11 دارند بنابراین رانندگان باید مسیر خود را به شکلی انتخاب کنند که شرایط لازم برای ترمزگیری بدون قفل شدن چرخ ها نیز فراهم شود.

الگوی خاصی برای عبور از پیچ 10 وجود ندارد فقط رانندگان آن را طوری طی می کنند که بهترین زاویه را برای وارد شدن به پیچ 11 و عبور از آن به صورت تخته گاز داشته باشند. در ورودی پیچ های 12 و 13 رانندگان از تکنیک ترمز گیری موسوم به Trail braking (نوعی روش ترمز گیری در داخل پیچ که بعدا در مقاله ای به طور کامل معرفی می شود) استفاده می کنند تا با سرعت مناسب از این پیچ ها عبور کنند. از آنجا که پیچ 13 قبل از مسیر پر سرعت پیست قرار دارد، خروجی آن بسیار مهم است بنابراین راننده پیچ 12 را با اندکی فشار و حفظ ایپکس دیر هنگام طی می کند تا در شرایط درست برای ورود به پیچ 13 قرار بگیرند. پیچ 13 با ایپکس دیرهنگام طی می شود. فقط راننده باید هنگام خروجی از پیچ دقت کند زیرا اگر در طول پیچ دچار اشتباه شود، ممکن است از قسمت سمت چپ مسیر از پیست خارج شود. پیچ 14 یک پیچ ساده به سمت چپ و مقدمه ی ورود به یک مسیر مستقیم همراه با استفاده از DRS است.

پیچ های 10 تا 14

 

پیچ 15 :

پیچ 15 راست گرد است که بعد از آن کمی انحنا به سمت چپ وجود دارد. کاهش سرعت برای این پیچ نیز با استفاده از Trail braking انجام می شود و راننده می تواند در آن بسته به شرایط و تنظیمات خودرو خود، ایپکس دیر هنگام یا ایپکس هندسی را انتخاب کند. و در خروجی از رمپ پیچ برای بازتر کردن فرمان بهره ببرد (هر چه فرمان باز تر باشد باعث راحت تر شدن شتابگیری می شود).

پیچ 15

پیچ های 16 ، 17 و 18 :

پیچ های 16 و 17 از نوع شیکین (دو پیچ پیاپی با جهت مخالف) هستند و بعد از آن ها پیچ 18 یک پیچ سریع است. پیچ های شیکین با ریسینگ لاین متعارف انواع شیکین و با حفظ لاین داخلی پیچ 16 برای انتخاب ایپکس دیر هنگام در قسمت دوم شیکین (پیچ 17) طی می شوند و خروجی 17 خود به خود تبدیل به ورودی پیچ 18 می شود.

پیچ 18 نیز یک پیچ سریع است که پس از آن مستقیمی اصلی قرار دارد.

شیکین 16 و 17 و پیچ 18 قبل از مستقیمی اصلی

 

در پایان لازم می دانم از زحمات و راهنمایی های کوروش محمد خانی عزیز به عنوان شخصی که در قالب دوره دریافت لایسنس بین المللی اتومبیل رانی، مسابقات فرمولا فورد ، قهرمانی اروپا در فرمول 3 و فرمولا رنو و همچنین در قالب مسابقات فرمول 2 بارها در این پیست افتخار آفرینی کرده اند تشکر کنم.

در پایان نیز شما را به دیدن یک دور آقای کوروش خانی با خودروی فرمول 2 در پیست سیلورستون دعوت میکنم. با ذکر این نکته که خط استارت مسابقات فرمول دو به جای قرار گیری بین پیچ های 18 و 1 ، بین دو پیچ 8 و 9 قرار دارد و شما ویدیو را از لحظه ی عبور از پیچ هشتم می بینید …

 

[videojs_video url=”http://hn3.asset.aparat.com/aparat-video/a_426e3f6gfh7jj139feh230f7254e169j0hihf3552892-219t__49657.mp4″ width=”752″]

 

 

سایت فرمول یک ایران در تلاش است تا اتومبیل رانی را در قالب یک ورزش حرفه ای معرفی کند. تلاش داریم تا در مقالات آینده شما را با تکنیک ها و قواعد رانندگی حرفه ای در مسابقات اتومبیل رانی آشنا کنیم. در همین راستا مقالات زیر با استناد به کتاب های مرجع اتومبیل رانی و راهنمایی اهل فن این رشته در دست تهیه هستند :

 • ارگونومی رانندگی (driving ergonomics) و مفاهیم انتقال وزن (Weight transfer) و چسبندگی (grip )
 • کم فرمانی (understeer) و روش های پیش گیری از وقوع و عکس العمل های لازم حین وقوع
 • بیش فرمانی (oversteer) و روش های پیش گیری از وقوع و عکس العمل های لازم حین وقوع
 • روش های ترمزگیری و کاربرد آن ها
 • دنده معکوس
 • مسیر مسابقه (ریسینگ لاین یا Racing line)
 • مسیر دفاع (Defensive line)
 • مسیر حمله (Attack line) و سبقت گیری (Overtake)
 • اصول و قواعد رقابت و جنگ روانی بر روی راننده ی حریف
 • تعریف مهندسی رانندگی مسابقات

 

 

         موفق و سربلند باشید … .

8 دیدگاه

 1. حمید نخجیری

  1

  0

  سلام .بسیار خوشحال هستم ازین که با این سایت آشنا شدم.دیگه میتونم خیلی راحت از اخبار فرمولا وان باخبر بشم.اطلاعاتتون واقعا فوق العادست و بسیار لذت بردم و استفاده کردم.بسیار ذوق زده هستم.خیلی ممنون خیلی ممنون خیلی ممنون.

 2. pmr

  1

  0

  بابا شماها دیگه کی هستین …
  واقعا لذت میبرم از مطالب این سایت . . .

 3. علاقه‌مند

  1

  0

  متعجبم که کوروش محمدخانی چرا تو بخش های مسخره خندوانه باید بازی کنه

  • عباس

   0

   0

   کجا بوده این موضوع ؟؟؟

   • ج.ا

    1

    0

    دیشب یا دو شب پیش . دقیق یادم نیست . برنامه خندوانه یه آیتم نشون داد که توش ارشا اقدسی بلدکار ایرانی با کوروش محمد خانی با هم توی پیست کارتینک آزادی و بعد هم توی پیست پرند مسابقه دادند که دارای قسمت های طنزو خنده داری بود. مثلا قسمت آخر مسابقه ارشا اقدسی با الاغ با کوروش محمد خانی مسابقه میده و برنده میشه. (شکلک خنده)

 4. Bahador

  1

  0

  با سپاس از زحماتتون،اگر ميشه زمان تايم گيريهاي قبل از مسابقه رو براي دانلود داخل سايت قرار بديد،ممنون

 5. سلمان

  2

  0

  ببخشید که اینو میگم ولی مهارت خیلی پایینی نسبت به راننده های فرمول 1 داره کوروش محمد خانی و بعید میدونم به فرمول 1 راه پیدا کنه
  خیلی ممنون بابت پستتون 🙂

  • محمد مهدی خالقی

   1

   0

   ضمن تشکر از انتقاد مودبانه تون، درجریان اولین مسابقه ی فرمول یک هند، یک مسابقه ی افتتاحیه برگذار شد که 20 نفر از بهترین راننده های غیر فرمول یک جهان توی اون شرکت کردند. کوروش خانی هم به اون مسابقه دعوت شد و تونست سوم بشه.

   من ایشون رو از سال 84 و پیست کارتینگ ارشاد مشهد میشناسم. در هر صورت تا به حال هیچ ایرانی ای نتونسته تا این سطح از مسابقات بالا بره