مجله خودرو ایران – اوانترا میله کاوالی یک نسخه تقویت شده از سوپراسپرت مازانتی اوانترا می باشد که در سال 2013 در موناکو معرفی شد، که توانست لقب قدرتمندترین خودروی خیابانی ایتالیا را از آن خود کند. اما این روزها کمپانی مازانتی قصد دارد نسخه جدیدتری از این خودرو را معرفی کند. ما در این مقاله یک مروری بر خودروی مازانتی اوانترا میله کاوالی را داریم…

Luca Mazzanti

لوکا مازانتی – بنیانگذار مازانتی

لوکا مازانتی که یک مهندس معمار است و بنیانگذار این برند خودروسازی، توانست با تشکیل یک تیم مهندسی قدرتمند رویای کودکی خود را به واقعیت تبدیل کند و خودروی مد نظر خود را خود بسازد! اوانترا میله کاوالی مجهز به پیشرانه 7.2 لیتری 8 سیلندر خورجینی بوده که توانایی تولید بیش از 1000 اسب بخار و گشتاوری بیش از 1200 نیوتن در متر را دارد که همه این ها با کمک محور عقب به اسفالت خیابان مجالی برای مقاومت نمی دهد… جعبه دنده این خودرو یک نسخه سکوئنشال 6 سرعته بوده که وقتی همه این عوامل کنار‌هم قرار می‌گیرند به این خودرو کمک می‌کند که در 2.7 ثانیه از صفر خود را به 96 کیلومتر بر ساعت رساند و تنها با داشتن وزن 1300 کیلوگرم این خودرو می تواند به حداکثر سرعت 402 کیلومتر بر ساعت برسد. البته که برای خودروساز کوچکی به مانند مازانتی هم ایمنی مهم بوده که این ایمنی را با ترمز های کربن – سرامیکی مخصوص خود ایجاد می کند و می تواند این خودرو را تنها در 7 ثانیه از سرعت 300 کیلومتر بر ساعت به 0 کیلومتر بر ساعت برساند.

 

در بحث طراحی این خودرو به گفته لوکا مازانتی تنها تمرکز بر قسمت اسپرت این هایپراسپرت بوده و سعی شد تا در ایرودینامیک اوانترا تجدید نظری جدی کنند… شبیه سازی های سیالاتی (CFD)، تحلیل های سازه ای و شبیه سازی صلبیت کششی مواد و قطعات همگی توسط تیم خود مازانتی انجام و صورت گرفته است. تمامی قطعات فیبر کربنی ایرودینامیکی که در بدنه وجود دارند با کمک مجرای هوا و مجاری خروجی این اجازه را پیدا می کنند تا جریان هوا را به بهترین شکل ممکن به بهره برداری برسانند و این جریان عبور طبیعی هوا را به یک نیروی فعال در سطح بدنه تبدیل کنند.

Mazzanti Aerodynamic

بدنه ایرودینامیک مازانتی اوانترا میله کاوالی

باله عقب این خودرو که نام “Biplano” به آن داده شده نه تنها از لحاظ ظاهری جلوه زیبایی به این خودرو داده بلکه تضمین کننده تعادل این هایپر اسپرت در سرعت بیش از 400 کیلومتر بر ساعت است…البته لازم به ذکر است که با توجه به سیستم مکانیکی خاص طراحی شده در این خودرو، دو فن گرما و حرارت پیشرانه را استخراج می کنند و این جریان گرم را به سمت این باله می فرستند تا این باله در سرعت های پایین نیز تاثیر گذار واقع شود. این تکنولوژی توسط خودروهای فرمول یک استفاده می شود و مازانتی اولین خودروسازیست که برای یک خودرو که مجاز به حضور در خیابان ها می باشد چنین سیستمی را طراحی و پیاده سازی کرده است. این باله از 3 چراغ LED برخوردار است که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند که یکی به عنوان چراغ عقب و دو چراغ دیگر به عنوان چراغ ترمز برنامه ریزی شده اند.

Mazzanti doors

درب های مازانتی اوانترا میله کاوالی

خودروی میله کاوالی یک خودروی فوق العاده عملگرا در هر بخشی می باشد برای مثال نحوه باز شدن درب های این خودرو که شبیه یک پرنده شکارچی می باشد که بالهایش را در حالت حمله به هدف خود باز کرده منجر به این شده که این خودرو می تواند از شاسی جانبی با ارتفاع بالاتری نسبت به خودروی عادی برخوردار باشد که این مسئله کمک به افزایش صلبیت این خودرو و واکنش پذیری شاسی ان کرده که می تواند حس خودروهای مسابقه ای را القا کند که با تجدید طراحی از لحاظ ایرودینامیکی می تواند از هر سانتی متر ان استفاده کند.

طراحی مافلر این خودرو نیز در نوع خود جدید و متفاوت می باشد که با وجود چهار خروجی یک هندسه زیبایی را ایجاد کرده؛ دوتای آنها مختص به سیستم اگزوز و دوتای دیگر مختص به ویست گیت (wastegate) می باشد و در میان آنها یک چراغ LED وجود دارد که می تواند به عنوان مه شکن و یا چراغ “پیت لین” در روز هایی که در پیست حضور پیدا می کند مورد استفاده قرار گیرد.

Four Mufler Outlet

خروجی های مافلر مازانتی اوانترا میله کاوالی

شاسی میله کاوالی بر پایه همان مدل اولیه اوانترا بوده ولی به طور کامل دستخوش تغییرات شده و توسط قاب فلزی شبکه بندی شده با خاصیت کششی بالا به همراه مولیبدن کروم ساخته شده است. کاک پیت هم با مهارت هر چند تمام تر ساخته شده که می تواند در برخورد های جانبی حداکثر امنیت را برای سرنشینان به همراه داشته باشد که توسط یک (Roll-cage) به شاسی متصل شده، ساخته شده از جنس مولیبدن کروم و به هنرمندی و دقت هر چند تمام تر در داخل بدنه قرار گرفته است. این هماهنگی و کنار هم قرار گرفتن ها توانسته که یک شاسی بی نهایت صلب و ایمن را ایجاد کند. راحتی سرنشین هم با توجه به استاندارد های بالای مازانتی در نظر گرفته شده که این خود نشان از تعهد این کمپانی دارد. یک شاسی زیرین که آن هم از جنس مولیبدن کروم می باشد توسط چهارده پیچ و مهره به مونوکاک متصل شده و صلبیت بالای ان همراه شده با دمونتاژ کردن ساده ان به هنگام تغییرات و دستکاری پاوریونیت. این شاسی زیرین برای مصارف پاوریونیت پیشرانه/جعبه دنده طراحی و توسعه داده شده که مرکزی ترین و پایین ترین نقطه برای آن در نظر گرفته شده است. این عمل نیز با توجه به موقعیت مکانی مخزن سوخت (بین کاکپیت و پیشرانه) با موفقیت انجام شده در حالیکه در اوانترا این مخزن بین محور جلو و کاک پیت قرار می‌گیرد.

Mazzanti Chassis CFD

تحلیل های سیالاتی مازانتی اوانترا میله کاوالی

این خودرو دو سرنشینه بوده و بدنه آن از فیبر کربن ساخته شده، بخشی از این بدنه می‌تواند به سفارش مشتری برای هرچه خاص تر شدن کار طراحی شود.میله کاوالی 10 سانتی متر پهن تر از مدل اوانترا می باشد که تا ظاهری عضلانی تر به خود بگیرد. پیشرانه نیز در این خودرو به مانند خودروهای مشابه مسابقه ای در قسمت وسط خودرو قرار گرفته است.

interrior order

فضای داخلی مازانتی اوانترا میله کاوالی

طراحی داخلی این خودرو نیز کاملا خاص و با سفارش مشتری طراحی می شود. تمامی چرم به کار رفته در داخل همگی طبیعی می باشند، رنگ بندی، مواد خاص و چرم های خاص تر و فیبر های گرانبها همگی در اختیار انتخاب مشتری می باشند. وضعیت و موقعیت راننده با توجه به شرایط فیزیکی خریدار به هنگام مراجعه حضوری تعیین می شود. کنسول میانی نیز از طراحی خاصی برای تمامی 25 میله کاوالی موجود برخوردار است که توسط تیم مازانتی و ID4Motion توسعه داده شده است. سیستم تمام لمسی مازانتی نیز این امکان را فراهم می کند که تا بتوان با یک نمایشگر نسبتا پهن به مدیریت سرگرمی ها، سیستم ناوبری، سیستم صوتی، تماسهای تلفنی، دمای هوا و تنظیمات پیشرانه پرداخت. استارت این خودرو نیز به مانند سری های قبلی مازانتی به رنگ پرچم 3 رنگ ایتالیا طراحی شده و روی سقف قرار گرفته به مانند مدل اوانترا و انتس… با توجه به حضور فرمان اسپرت لوکس که از کیسه هوا نیز برخوردا است می توان یک نسخه فرمان سفارشی مسابقه ای را سفارش داد که در آن چراغهای LED و نشان دهنده شماره دنده و اطلاعات مشابه ای که روی فرمان های خودروهای مسابقه ای قرار می گیرد را مشاهده کرد. دو پدال تعویض دنده نیز پشت فرمان قرار دارند تا تعویض دنده راحت تری را ایجاد کند.

Mazzanti Interriors

فضای داخلی مازانتی اوانترا میله کاوالی

اوانترا میله کاوالی مجهز به یک پیشرانه جدید آلومینیومی 8 سیلندر خورجینی 7.2 لیتری بای-توربو می باشد که می تواند 1000 اسب بخار و 1210 نیوتن متر گشتاور را در 6500 دور موتور تولید کند که این هایپراسپرت ایتالیایی به پشتوانه این سامانه تبدیل به قدرتمندترین خودروی قانونی ایتالیا می شود. تمامی پیشرانه های 25 خودروی تولیدی اوانترا میله کاوالی توسط تیم مازانتی ساخته و مونتاژ شده که البته بخشی از قطعات آن از دنیای موتوراسپرت قرض گرفته شده که از نام بردن آن ها خودداری می کنند ( اخلاق ایتالیایی) و از هیچ کمپانی قطعه مشترکی در کار خود ندارند. این یک قدم بزرگ برای لوکا مازانتی و تیم او بود که توانست به این هدف برسد به این خاطر که کمپانی او موفق به مدیریت کامل پروژه و توسعه کامل پیشرانه این هاپیراسپرت شده است. علاوه بر آن این خودرو از پیشرانه ای بهره می برد که بسیار سبک بوده و در جایگاه مرکزی و کم ارتفاعی قرار دارد که بالانس فوق العاده ای را در سرعت های بالا به همراه دارد همینطور میزان واکنش پذیری آن نیز تحسین بر انگیز است. تمامی این حساسیت موقعیت پیشرانه تحت نظر لوکا مازانتی انجام شده که منجر به ایجاد فضای خالی در دیگر قسمت خودرو شده که مهندسان مازانتی موفق شدند از این فضا برای افزایش ظرفیت صندوق خودرو استفاده کنند که آن را مناسب جا به جایی ساک و وسایل سفر کنند به مانند یک خودروی جی تی!

Caliper

کالیپر ترمز مازانتی اوانترا میله کاوالی

چرخ هایی که این هیولای ایتالیایی را روی آسفالت نگاه می دارند تولیدی کمپانی پیرلی هستند که از نوع Trofeo R, 265/35 R19 در جلو و 335/30 R20 در عقب هستند که روی رینگ های آلومینیومی مخصوص OZ قرار دارند… ترمز کربن سرامیکی این خودرو نیز با توجه به نیاز این خودرو توسعه داده شده که در محور جلو از دیسک های 290 میلی متری به همراه 6 پیستون کالیپر و در محور عقب از دیسک های 360 میلی متری به همراه 4 پیستون کالیپر بهره می برد.

کمپانی مازانتی از دادن اطلاعات بیشتر از کمپانی های همکار خود خودداری کرده ولی با توجه به احتمالات به احتمال زیاد پیشرانه این خودرو بر مدل 7.2 لیتری شورولت بوده و تحقیقات و توسعه ایرودینامیکی که گفته شده با یک تیم پر تجربه در رقابت های فرمول یک و لمانز انجام گرفته به احتمال زیاد منظور این کمپانی، تیم سائوبر بوده است…

 

آیا میله کاوالی جدید می تواند جایگزین شایسته ای برای پدر خود باشد!؟

دیدگاه خود را بیان کنید