Register

شانزده − هفت =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – تصور بسیاری از مردم این است رانندگی از مشاغل و ورزش هایی است که نیاز به تقویت قوای جسمانی ندارد. ما سعی داریم یکی از موارد بسیار مهمی که رانندگان بخصوص رانندگان حرفه ای هنگام رانندگی با آن دست و پنجه نرم می کنند را به شما معرفی کنیم.

بار ها اصطلاح هایی مثل شتاب گرانش یا شتاب و فشار جانبی ( یا همان G Force ) به گوش مان خورده است.

آمادگی جسمانی راننده ها و موتورسوارها

این نیرو چیست؟ چگونه بوجود می آید؟ و شدت چقدر است؟ از چه جهاتی به انسان و اشیا وارد می شود؟

شتاب جانبی (G Force) نیرویی فیزیکی است که یک جسم در اثر تغییر جهت یا افزایش یا کاهش سرعت بر آن وارد می شود. رانندگان بدلیل شتاب و ترمزگیری و پیچ های پی در پی مدام شتاب جانبی (یا بهتر است بگوییم فشار جانبی) را تحمل می کنند.

نیروی G واحد اندازه گیری شتاب یک جسم بر ثانیه است. این نیرو اندازه گیری دقیقی ندارد‌. در حالت عادی فشار وارد بر اجسام معادل ۱G است. نیروی ۱G فشار وارد بر اجسام در سطح دریاست و به اصطلاح گرانش استاندارد گفته می شود. این نیرو معادل ۹/۸۰۶۶۵ m/s2 (متر بر مجذور ثانیه) یا ۳۲/۱۷۴ ft/s2 (فوت بر مجذور ثانیه است).

حرف G نمادی از کلمه گرم است که بر جسم فشار می آورد. برای مثال برای یک جسم ۱ کیلویی فشار ۱g معادل یک کیلو و ۲g فشار معادل دو کیلو وزن بر روی جسم است.

تجزیه و تحلیل و اندازه گیری این نیرو در علوم مختلف و پایه صورت می گیرد از جمله سیاره شناسی ، فیزیک نجومی ، علم موشک ها ، ماشین آلات مختلف از جمله هواپیما ها ، اتومبیل ها و موتور های بزرگ.

برای درک راحت تر به قانون دوم نیوتن بر می گردیم . فرمول این قانون به شرح زیر است :

F=M×A

F= نیروی وارد بر جسم
M= جرم جسم
A= شتاب جسم

همانطور که در این معادله مشخص است هر چه جسم سنگین تر باشد فشار بیشتری را تحمل می کند(یکی از دلایل مهم در پایین آوردن وزن خودرو و بخصوص راننده ها به شمار می رود).

انسان های عادی تحمل فشار لحظه ای را تا ۱۰۰g (معادل ۱۰۰ برابر وزن خود) را دارند. تحمل صدها بار این فشار (به شرطی که لحظه ای باشد مثل سیلی خوردن) برای انسان مشکلی را ایجاد نمی کند.

اما اگر فشار فقط ۱۶g به صورت پایدار به مدت یک دقیقه به انسان وارد شود می تواند صدمات جبران ناپذیر و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد. تحمل این فشار برای افراد مختلف متفاوت است.

رانندگان حرفه ای بخصوص فرمول یک در تصادفاتی با ۲۱۴g فشار می توانند جان سالم به در ببرند. با تمرینات مختلف می توان تحمل بدن را در برابر این فشار افزایش داد اما بیماری های قلبی و عروقی باعث کاهش تحمل انسان در برابر این نیرو می شود.

تمرینات بدنسازی رانندگان فرمول یک - فرناندو آلونسو

در حالت عادی انسان حدود ۱g هنگام سرفه کردن ۳/۵g هنگام عطسه کردن ۲g فشار را تحمل میکند.

در سال ۱۹۵۴ سرهنگ جان استپ در آزمایش موشکی که قرار بود به فضا پرتاب شود برای لحضاتی فشار ثابت ۴۶/۲g را تحمل کرد.

در شهر های بازی ترن های هوایی معمولا طوری طراحی می شوند که فشاری بین ۳g تا ۶/۷g را به سرنشینان وارد کنند. در این ترن ها هنگامی که شما با سمت بالا در حرکت هستید بدلیل اینکه فشار G از پایین به شما وارد می شود احساس سنگینی و در حین فرود فشار از بالا وارد شده و احساس سبکی می کنید.

فشار ترن هوایی بر انسان

جالب است بدانید که فضانودران در فضا فشار 0g را تجربه می کنند به این حالت بی وزنی گفته می شود.

در صنعت خودرو سازی این فشار در شتاب و ترمزگیری و هنگام پیچیدن مورد تجزیه و تحلیل صورت می گیرد.

در تمامی خودرو های فرمول یک یک دستگاه ADR ثبت تصادف (Accident Data Recorder) نصب می شود. این دستگاه وظیفه اندازه گیری و ثبت سرعت و فشار G است.

دستگاه ADR ثبت تصادف (Accident Data Recorder)

در فرمول یک این نیرو در شتاب گیری ۲g در ترمز گیری حدود ۶g و در هنگام پیچیدن بین ۴g تا ۶g است. در تصادفات شدید در دنیای اتومبیل رانی تصادفات زیادی به ثبت رسیده که ما چند نمونه از آن ها را برای شما ذکر می کنیم تا با آمادگی رانندگان حرفه ای بیشتر آشنا شوید.

در سال ۲۰۰۶ در مسابقات ناسکار جف گوردن در مسابقه پنسیلوانیا ۵۰۰ در تصادفی فشاری معادل ۶۴g را متحمل شد. در مسابقات ایندی کار در پیست تگزاس کنی براگ با برخورد لاستیکش با خودروی توماس شکتر با سرعت ۲۰۰ مایل به دیواره فولادی پیست برخورد کرد طبق ادعای وب سایت رسمی نیروی وارده در این تصادف معادل ۲۱۴g بوده است‌.

بدترین تصادف تاریخ اتومبلرانی

در فرمول یک هم در جایزه بزرگ کانادا در سال ۲۰۰۷ روبرت کوبیکا در تصادفی شدید معادل ۷۵g فشار را تحمل کرد.

روبرت کوبیکا

طبق تخمین ها(به طور غیر رسمی)شدید ترین تصادف تاریخ فرمول یک مربوط به سال ۱۹۷۷بود هنگامی که دیوید پورلی با گیر کردن پدال گاز خودرو اش با سرعت ۱۷۳ کیلومتر در ساعت به دیوار برخورد کرد. این تصادف ۱۷۹/۸g فشار را به راننده وارد کرد.

 دیوید پورلی تصادف سال ۱۹۷۷

بالاترین فشار G ثبت شده در پیچ هم مربوط می شود به پیچ شماره ۸ ترکیه که یک پیچ ۱۹۰ درجه اما سرعت بالا بود.

میانگین سرعت در این پیچ ۲۶۵ تا ۲۸۵ کیلومتر در ساعت بوده و راننده حدود ۷ ثانیه فشاری معادل ۴/۵g الی ۵/۵g را تحمل می کرد. فشار این پیچ به قدری بود که نفش کشیدن راننده در آن مختل می شد.

پیست استانبول ترکیه

3 دیدگاه

 1. مهرداد

  2

  0

  بازهم یه مطلب عالی

 2. سلمان

  2

  0

  مطلب بی نظیر
  خیلی خیلی ممنون

 3. هومن

  1

  1

  کلاس فیزیکه ماشاالله دمتون گرم