Register

1 × 3 =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – مدیر بخش آ ام گ مرسدس توبیس موئرس در مصاحبه اخیر خود اعلام داشته است که ابرخودروی این شرکت به نام پروژه یک قادر است تا رکورد پورشه 919 در جهنم سبز را جابه‌جا کند اما این شرکت قصد چنین کاری را ندارد!

وی افزود:

مطمئناً، من ویدیو دور پورشه را دیدم و اون واقعاً خیره‌کننده بود.

آیا می‌تونیم رکورد زمانی پورشه رو بشکونیم؟

بله می‌تونیم، احتمالاً.

این رکورد نزدیک خواهد بود اما من فکر می‌کنم، می‌تونیم.

اما من نمی‌دونم برای چی باید اینکارو انجام بدهیم.

همانطور که می‌دانید پروژه یک ابرخودروی شرکت مرسدس آ ام گ است که پاوریونیت فرمول یک را بر سطوح خیابانی منطبق می‌کند. از صحبت های‌ گذشته در مقالات پیشین پیرامون این خودرو می‌دانیم بخش ICE این خودرو به دور 11 هزار می‌رسد و بیش از 1000 اسب توان تولید می‌کند در حالی که در مد الکتریکی توانایی حرکت در محدوده‌ای بیش از 15 مایل را دارد.

مرسدس آ ام گ پروژه یک

مرسدس قرار است 275 عدد از این ابرخودرو را روانه بازار کند، این درحالی است که پورشه  919 EVO در 180 درجه اختلاف زاویه قرار دارد و خودروی مسابقه استقامت جهانی پورشه است که تقویت شده است و یک عدد از این پورشه بیشتر نیست.

پورشه 919 هایبرید

پورشه 919 هایبرید

پورشه 919 خودرویی است که در اصل برای مسابقات اسقامت جهانی در بخش LMP1 توسط پورشه رشد و توسعه داده شده است. پس از بازنشستگی این خودرو در این سری رقابت‌ها پورشه تصمیم گرفت تا با افزودن بر توانایی این خودرو مدل 919 EVO  را ارائه کند.

با توانی معادل 1144 اسب( 720 PS (530 kW; 710 hp) + 440 PS (324 kW; 434 hp) ) و با افزایش 53 درصدی میزان نیروی دانفورس، این خودروی چهارچرخ متحرک 1872 پوندی یا 849 کیلوگرمی با رانندگی تیمو برنهارد توانست با اختلاف یک دقیقه‌ای رکورد قبلی که در دست پورشه 956 همین شرکت با رانندگی استفان بلوف با زمان 6:11.13 در سال 1983 بود را متلاشی کند!

پورشه 919 هایبرید LMP1

پورشه 919 هایبرید LMP1

بله 5:19.546 !

برای مثال سریعترین رکورد خودروهای خیابانی این پیست در حال حاضر با 6:44.97 در دست لامبورگینی با خودرو لامبورگینی آونتادور SV J است که یعنی Super Veloce Jota که در ایتالیایی به معنای خیلی سریع است. یوتا یا Jota از سال 1970 در لامبورگینی استفاده شده است و به این معنا است که وقتی این شرکت خودروی فوق سریع‌اش را ارائه کرده است. این از زمان میورا متداول بوده است.

لامبورگینی آوانتادور SVJ

لامبورگینی آوانتادور SVJ

یوتا در ایتالیایی یا حالا در واقع اسپانیایی به مفهوم اسم حرف J است و دلیل استفاده از آن این است که در کتاب هندبوک قوانین اف آی ای (FIA) بخشی به نام  Appendix J وجود دارد که مربوط به سرفصل خودروهای سوپراسپرت و گرندتور است.

لامبورگینی آوانتادور SVJ در نوربرگ رینگ

لامبورگینی آوانتادور SVJ در نوربرگ‌رینگ

یا در نمونه‌ای دیگر در خودروهای غیر خیابانی پاگانی زوندا R را باید به خاطر داشته باشید و آن بررسی فوق العاده جرمی کلارکسون در تاپ‌گیر را که اعلام می‌کرد شما علاوه بر قیمت وحشتناک این ابرخودرو با قلب V12 مرسدس آ ام گ شما باید یک پیست جداگانه هم داشته باشید. چون صدای وحشتناکی تولید می‌کرد که پیست‌های کمی توانایی پذیرش چنان سر و صدایی را داشتند. به هر حال رکورد آن 6:47 بود.

پاگانی زوندا R

Pagani Zonda R

یا حتی نیو EP9 ابرخودروی برقی شرکت نکست ای وی که اگرچه از ماکزیمم توانش به علت در حال طراحی بود باطری این خودرو بهره نبرد اما رکورد خارق العاده 6:44 را با لاستیک های اسلیک برجای گذاشت.

نکست ای وی NIO EP9

نکست ای وی NIO EP9

همه و همه ی این‌ها نشان از این دارد که این رکورد چقدر خارق‌العاده و پرهیجان است. اگرچه افرادی در پورشه آرزو می‌کردن رکورد بلوف باقی می‌ماند اما به هر حال.

مرسدس آ ام گ پروژه یک

حال بر خلاف پورشه 919 EVO که برای مسابقات لمان و استقامت جهانی در ابتدا طراحی شده بود، پروژه یک آ ام گ یک خودروی خیابانی است.

موئرس کاملاً در این باره که مرسدس رکورد پورشه را خواهد زد اعتماد به نفس داشت، اما اگر آن‌ها بخواهند که این زمان را بزنند.

مرسدس آ ام گ پروژه یک

موئرس افزود:

پورشه 919 EVO یک خودروی تولید شده در یک خط تولید نیست در حالی که خودروی ما هست.

خودروی پورشه یک خودروی مسابقه است که برای مسابقه دادن در همه‌جا و هر کلاسی طراحی نشده است ( منظور تطبیق داده شدن این خودرو برای نوربرگ‌رینگ است).

این خودرو از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کند درحالی که خودروی ما از قوانین کامل همولوگیشن تبعیت می‌کند.( یعنی به تایید رسیده برای راندن در لیگ یا سری از مسابقات (یک جور همگون سازی) ).

ما هم می‌تونیم یه کارهایی با آئرو بکنیم و سیستم تهویه متبوع رو دربیاریم و تایرهای یه خورده بهتر زیر خودرو قرار بدیم و من بعدش کاملاً اعتماد به نفس کامل خواهم داشت.

اما ما اینکار را انجام نخواهیم داد.

پس از این صحبت‌ها اینطور به نظر می‌آید که با آمدن مرسدس به پیست فضای رقابت بسیار داغ اس‍‍ت و مرسدس قصد دارد تا همه را شگفت زده کند.

مرسدس آ ام گ پروژه یک

پس اگر مرسدس چنین رکورد خارق العاده‌ای را بزند، چقدر در صدر خواهد ماند؟

آیا این به معنای سلطنت مطلق هایبرید‌ها خواهد بود یا دوباره درونسوزها یا حتی تمام‌برقی‌ها اعداد را جابه‌جا خواهند کرد؟

آینده قابل پیش بینی نیست اما یک چیز حتمی است، آن هم این است که آینده پر از رمز و راز است.

 

 

 

 

 

 

2 دیدگاه

 1. McLaren F1

  10

  5

  خیلی بعیده که این رکورد حالا حالا ها شکسته بشه

 2. HamidFTN

  12

  1

  خیلی دوست دارم همیلتون با همین ماشینی که داره بره توی این پیست ببینیم چه رکوردی رو میزنه
  جالب میشه