مجله خودرو ایران – ۲۰۱۷ سال قدرت‌های باورنکردنی و سرعت‌های مهیج برای دنیای اتوموبیل. به راستی که سال ۲۰۱۷ سال عجیبی بود، سالی که به طرز باور نکردنی پیشرانه‌های تنفس طبیعی فصل جدیدی در تاریخ خود شروع کردند و ثابت کردند که هنوز پیشرانه‌های توربو و هیبرید راه زیادی برای رسیدن به این حجم از لذت دارند. سالی که بالاخره شاهد بازگشت لامبورگینی به دنیای SUV بودیم و از همه مهم‌تر، سالی که گروه VW توسط بوگاتی شیرون ثابت کردند که شاید سریع‌ترین نباشند اما کنکورد واقعی را برای جاده‌ها تولید می‌کنند. در این لیست سعی کردیم که سریع‌ترین‌ها و قوی‌ترین‌های امسال را بررسی کنیم. میان این لیست کدام یک خودرو‌ی مورد علاقه‌ی شماست؟

۱. بوگاتی شیرون – ۱۴۷۹ اسب بخار ، ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت (ادعا شده)

اگرچه برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ با بوگاتی شیرون ملاقات کردیم، اما در معرض تمام توان موتور دابلیو شکل ۱۶ سیلندر چهار توربوی ۱۴۷۹ اسب بخاریش قرار نگرفته بودیم. اما وقتی بالاخره پدال گاز را فشار می‌دادیم، تمام افکار همچون «شیرون فقط یک ویرون قوی‌تر شده است» از ذهنمان پرید. وقتی شیرون از تمام محدودیت‌هایش رها شود، دنیا تماشا خواهد کرد.

bugatti chiron

Bugatti Chiron

۲. کونیگزگ آگرا آر اِس – ۱۳۴۰ اسب بخار ، ۴۴۵ کیلومتر بر ساعت

هر سال این اتفاق نمی‌افتد  -چه باور کنید چه نکنید- که سریع‌ترین خودرو جهان را داشته باشیم. خیلی‌ها راجع به آن صحبت می‌کنند، ولی تعداد کمی با نصب یک دوربین و در یک مسیر مستقیم این چالش رو می‌پذیرند. امسال کونیگزگ در یک جاده بسته واقع در ایالت نوادا آمریکا، این چالش را پذیرفت و به میانگین سرعت ۴۴۵ کیلومتر در ساعت دست یافت.

 

Koenigsegg Agera RS

Koenigsegg Agera RS

 

۳. مرسدس-آ ام گ پروژه ۱ – +۱۰۰۰ اسب بخار ، ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت

هیچ کس خارج از تیم AMG هنوز با خودروی جاده‌ای فرمول یک مرسدس که آن را با پروژه ۱ می‌شناسیم رانندگی نکرده. هنگام معرفی در نمایشگاه ۲۰۱۷ فرانکفورت، AMG ادعا کرد که ۰ تا ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت را زیر ۶ ثانیه می‌پیماید، به این معناست که با تکیه بر چسبندگی سیستم AWD هایبریدش، به سرعت یک خودروی فرمول یک شتابگیری خواهد کرد. در حالیکه امیدواریم صدایی خشن‌تر از خودرو فرمول یک داشته باشد…

Mercedes-AMG Project One

Mercedes-AMG Project One

 

۴. تسلا رودستر – اسب بخار نامشخص ، ۴۰۲ کیلومتر بر ساعت (ادعا شده)

به آرامی یک موتور الکتریکی، تسلا وارد دنیای ابر خودرو‌ها شد. مشکلی نیست، چون در توییتر و اینترنت به اندازه کافی سر و صدا ایجاد کرد تا سکوت موتور الکتریکی را جبران کند. اگر رودستر (Roadster) روشنایی روز را ببیند، ادعا شده تا ۱۰۰۰ کیلومتر را با یک شارژ کامل طی کند، عملکردی که بوگاتی را خجالت زده کند، و فقط با قیمت معقولانه ۲۰۰،۰۰۰ دلار. رودستر بیشتر به یک ابر خودرو خیالی نزدیک است. اکنون تنها کاری که تسلا باید انجام دهد تولید و عرضه سر وقت است.

 

Tesla Roadster

Tesla Roadster

 

۵. فراری ۸۱۲ – ۷۸۹ اسب بخار ، ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت

ما در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم. یکی از دلایل اثبات این حقیقت خودرو GT جدید فراری است که با یک پیشرانه ۱۲ سیلندر ۷۸۹ اسب بخاری این خودرو را در ۲.۹ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت میرساند و تا ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت پیش میرود. اگر این یکی از آخرین خودرو‌ها با یک پیشرانه کلاسیک تنفس طبیعی ۱۲ سیلندر باشد قبل از این که پیشرانه‌های هایبرید جایگزین شوند، اصلاً جای نگرانی نیست.

 

Ferrari 812 Superfast

Ferrari 812 Superfast

 

۶. لامبورگینی اونتادور اس – ۷۳۰ اسب بخار ، 3۵۰ کیلومتر بر ساعت

وقتی صحبت از پیشرانه ۱۲ سیلندر میکنیم، واضح است که پرچمدار جدیدی از طرف لامبورگینی برای رقابت با ۸۱۲ داریم. نوآوری بزرگ لامبورگینی برای اونتادور اِس سیستم فرمان پذیری چهارچرخ است که به چابکی ماتادور جدید لامبورگینی کمک می‌کند، اما افزایش ۴۰ اسب بخاری پیشرانه ۶.۵ لیتری ۱۲ سیلندر دلیل اضافه‌ای برای خرید به شما میدهد.

Lamborghini Aventador S

Lamborghini Aventador S

 

۷. داج دیمن – ۸۴۰ اسب بخار ، ۲۷۰ کیلومتر بر ساعت

اولین خودرو تولید انبوه با مجوز ورود به شهر که توانایی تک چرخ در درگ را داراست و برادر دو قلو قاتل درگ ۱/۴ مایل داج هلکت. یک غول مسابقات درگ که یک قلب ۸ سیلندر مجهز به سوپرچارجر، اگرچه حداکثر سرعت ۲۷۰ در این لیست کمترین است، اما توانایی داج دیمن در شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ۲.۳ ثانیه اثبات شدنی، به اندازه کافی جلب توجه میکند. یک عضو با ارزش در سالنامه خودرو‌های آمریکایی.

Dodge Demon

Dodge Demon

 

۸. هنسی اگزورسیست (جن گیر) – ۱۰۰۰ اسب بخار ، حداکثر سرعت نامشخص

مسلماً جان هنسی، خوره‌ی اسب بخار، نمی‌تواند به داج اجازه لذت از موقعیت فعلیش در دنیای خودرو‌های آمریکایی بدهد بدون اینکه جنگنده خودش را هم بفرستد. اگزورسیست (Exorcist) همانطور که می‌بینید بر پایه‌ کامارو ZL1 ساخته شده (یا 1LE به انتخاب شما) و برای مغلوب کردن جنگجوی داج، ۱۰۰۰ اسب بخار تولید میکند. حداکثر سرعت، هنوز معلوم نیست، شاید به قدری دور از دسترس است که کسی جرات به نهایت رساندنش را ندارد! اما از آنجایی که ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر را زیر ۳ ثانیه طی میکند، فکر کردیم که جایی بین ابر اتومبیل‌های ۲۰۱۷ دارد.

Hennessey Exorcist

Hennessey Exorcist

 

۹. لامبورگینی اوروس – ۶۴۱ اسب بخار – ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت

۲۰۱۷ : سالی که لامبورگینی به SUV‌ها برگشت. اما برای نشان دادن پیشرفت اوروس (Urus) نسبت به LM002، دوسیلندر از پیشرانه معروف ۱۲ سیلندر لامبورگینی کم شده، با این وجود حدود دو برار LM002 قدرت دارد، با تشکر از پیشرانه ۸ سیلندر ۴ لیتری بای‌توربو VW. در ادامه خواهیم دید که اوروس سریعترین SUV لیست است اما قدرتمند‌ترین نیست، با اختلاف…

Lamborghini Urus

Lamborghini Urus

 

۱۰. بنتلی کانتیننتال سوپر اسپرت – ۷۰۰ اسب بخار ، ۳۳۵ کیلومتر بر ساعت

شرط میبندم که بنتلی را فراموش کرده بودید. قبل از اینکه بنتلی همه را با مدل جدید کانتیننتال GT میخ کوب کند، ورژن جدیدی از سوپر‌اسپرت با طراحی قبلی خود تولید کرد. و خط معرفی به همین مقدار ساده بود : ۷۰۰ اسب بخار. و بله، ۷۰۰ اسب اصیل بریتانیایی. واضح است که عمیق‌ترین روح در این لیست متعلق به این بنتلی نیست، اما حاکمیت سرعت در بنتلی‌ها را برای خودش کرده و به طرز عجیبی بی نقص است.

Bentley Continental Supersports

Bentley Continental Supersports

 

۱۱. پورشه ۹۱۱ جی‌تی‌۲ آر اس – ۶۹۱ اسب بخار ، ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت

مدت زیادی صبر کردیم که پورشه نسل ۹۹۱ خود را به یک قاتل سرکش تبدیل کند، و بالاخره این کار را کرد و بعد از رانندگی حس می‌کنید یک چیزی عجیب است، که چقدر ترسناک نبود! با تشکر از تایر‌های مدرن و تکنولوژی جدید ایرودینامیک. در نتیجه، GT2 RS رکورد جدید و دست نیافتنی ۶دقیقه و ۴۳.۷ ثانیه را در جهنم سبز ثبت کرد. باید گفت که برای ثبت چنین زمانی باید به اندازه یک راننده حرفه‌ای شجاع و بی‌پروا باشید.

Porsche 911 GT2 RS

Porsche 911 GT2 RS

 

۱۲. مکلارن ۷۲۰ اس – ۷۱۰ اسب بخار ، ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت

مکلارن با خودرو جدیدش عملکرد یک ابر خودرو را به دنیای سوپرخودرو‌ها آورد. به وضوح خودرو سریعی است و در جاده و مسیر‌های شهری به سختی می‌توان فرقی بین ۷۲۰ و خواهر بزرگترش P1 پیدا کرد. هرچند یک موشک زمینی محسوب می‌شود اما در کنار آن به طرز باور نکردنی در سرعت پایین رفتار دوستانه‌ و کنترل شده‌ای دارد، که این خود یک دست‌آوردی حتی بیشتر از عملکرد ۷۲۰ است.

McLaren 720S

McLaren 720S

 

۱۳. هنسی ونوم اف ۵ – ۱۶۰۰ اسب بخار (ادعا شده) ، +۴۶۵ کیلومتر بر ساعت (ادعا شده)

هنسی با چالش رسیدن به عدد ۴۸۰ برگشت. ونوم F5، جایگزین جنگنده قبلی هنسی که با رسیدن به ۴۳۵ کیلومتر بر ساعت ثابت کرد که هنسی هم بازی جدید خودرو سازان دیگر در زمین بازی سرعت است. اسمش را از کتاب نام گذاری طوفان‌ها انتخاب کرده، زیرا که طوفان F5 سرعت ثبت شده‌ای تا ۵۱۰ کیلومتر بر ساعت را داراست. شاید این اسم به هنسی کمک کند تا در زمین بازی سرعت رقابت آبرومندانه‌ای با تیم VW و کونیگزگ داشته باشد.

Hennessey Venom F5

Hennessey Venom F5

 

۱۴. فورد جی‌تی – ۶۴۶ اسب بخار ، ۳۵۵ کیلومتر بر ساعت

فورد جی‌تی ابتدا در نمایشگاه ۲۰۱۵ دیترویت معرفی شد، اما برای تست در مسیر‌های جاده‌ای ۲ سال صبر کردیم. تا امروز برادر مسابقه‌ای او در مسابقات لومانز پیروزی در کلاس خود بدست آورده. بعید است که یک خودرو مسابقه‌ای ورژن شهری خوبی داشته باشد، اما در این مورد، فورد از پسش بر آمد و از سواری کاملاً قابل قبول و فرمان پذیری بی‌نظیری برخوردار است.

Ford GT

Ford GT

 

۱۵. جیپ ترکهاک – ۷۰۷ اسب بخار ، ۲۹۰ کیلومتر بر ساعت

داج Demon که یادتان هست؟ خشمگین‌تر و قدرتمند‌تر از Hellcat؟ حتماً به خاطر می‌آورید. اکنون میزان دیوانگی کسی که ایده نصب پیشرانه ۷۰۷ اسب بخاری ۸ سیلندری Hellcat بر روی جیپ گرند چروکی را تصور کنید. این لامبورگینی اوروس نیست، قویترین SUV جهان در ۲۰۱۷ است. آمریکا ۱، ایتالیا ۰.

Jeep Trackhawk

Jeep Trackhawk

 

۱۶. بی‌ام‌و ۷۶۰ ام – ۶۰۲ اسب بخار ، ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت

این شرکت کننده بی‌ادعا، در واقع، قویترین و سریعترین بی‌ام‌و جاده‌ای تاریخ است. نمی‌توان آن را M Power واقعی نامید، اما پیشرانه ۱۲ سیلندر بای‌توربو کمین کرده زیر کاپوت این سری ۷، به درستی یک هیولا در دنیای پیشرانه‌ها محسوب می‌شود. ۶۰۲ اسب بخار تولید شده از این پیشرانه توسط xDrive دوست داشتنی، چسبندگی لازم را فراهم میکند تا این لیموزین بی‌ام‌و را در ۳.۹ ثانیه از سکون به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند. پس از i8 و M3 سریعتر است و تا قبل از معرفی M5 جدید، بی تردید سریعترین بی‌ام‌و بود. بیشتر از این که یک پرچمدار باشد ویرانگر محسوب می‌شود.

BMW M760Li

BMW M760Li

 

۱۷. مکلارن سنا – ۷۸۹ اسب بخار ، حداکثر سرعت نامشخص

حقیقتاً عادت کردن به ظاهرش مقداری سخت است، و اسمش هم کمکی نمیکند. اما وقتی سراغ مشخصات بروید مقداری به پذیرفتن این اسم کمکتان میکند. مکلارن با پیشرانه جدید ۴ لیتری ۸ سیلندر خود برای این خودرو ۷۸۹ اسب بخار فراهم کرده، بدون هیچ کمکی از پیشرانه‌های الکتریکی. هنوز حداکثر سرعتی از طرف مکلارن اعلام نشده، از انتخاب اسم مکلارن انتظار می‌رود که سرعت فدای زمان در پیست شود.

McLaren Senna

McLaren Senna

 

۱۸. لامبورگینی هوراکان پرفورمانته – ۶۴۱ اسب بخار ، ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت

آمار و ارقام لامبورگینی Huracán Performante نشانه از پیشرفت غیر قابل انکار دنیای اتوموبیل است، که چقدر سوپر‌ اسپرت‌ها می‌توانند به سوپر خودرو‌ها نزدیک شوند. جدا از این صحبت‌ها، این بهترین لامبورگینی در تمام طول تاریخ کارخانه است. فرق چندانی در زمینه رابطه کاربر با Huracan استاندارد ندارد، اما نیروی رو به پایینی که سیستم جدید ایرودینامیک لامبورگینی تولید میکند واقعاً مسحور کنندست. شاید شنیدن و پذیرفتنش سخت باشد، ولی فرزند جدید لامبورگینی به نظر ما بهترین صدا را در این لیست دارد. چرا که نه، پیشرانه تنفس طبیعی ۱۰ سیلندرش لایق این مقام است.

Lamborghini Huracán Performante

Lamborghini Huracán Performante

 

۱۹. پورشه پانامرا توربو اس هایبرید – ۶۷۰ اسب بخار ، ۳۱۰ کیلومتر بر ساعت

زمانی با که پانامرا توربو اس ۵۵۰ اسب بخاری رانندگی کردیم، هیچ چیزی در عملکرد دیوانه‌وارش این حس را القا نکرد که به قدرت یا پرفورمنس بیشتری نیاز است. اما اینطور که پیداست، پورشه از آنچه ما فکر میکردیم بچگانه‌تر است. نمی‌دانم چرا ولی مثل اینکه مهندسان پورشه به این نتیجه رسیدند که چیزی که در خط تولید کم دارند، یک خودرو لوکس سدان بزرگ با پیشرانه هیبرید ۸ سیلندر با توان خروجی ۶۷۰ اسب بخار است! از تجربیاتی که هنگام تولید ۹۱۸ به دست‌آوردند استفاده کردن و پانامرا را از چیزی که بود دیوانه‌تر کردند. مطمئن نیستم کجا و چرا این مقدار پرفورمنس و قدرت نیازتان خواهد شد، ولی اگر برای کنفرانستان دیرتان شده یا از پرواز کردن میترسید، دیگر نگران نباشید.

Porsche Panamera Turbo S e-Hybrid

Porsche Panamera Turbo S e-Hybrid

 

۲۰. آپولو اینتنسا ایموزن – ۷۶۹ اسب بخار ، ۳۳۵ کیلومتر بر ساعت

آپولو با الهام از Batmobile و با انتخاب قلب ۱۲ سیلندر فراری خودروی Intensa Emozione را طراحی کرده و در اختیار دنیای اتومبیل قرار داده. تنها در پیست می‌توان از این تازه وارد به این دنیا لذت برد، اما آپولو قول تولید خودرو شهری را داده است، اما اگر هر ۱۰ عدد فروخته شود.

Apollo Intensa Emozione

Apollo Intensa Emozione