موتوراسپرت ایران –  فرمول E، مسابقاتی که در آن فقط خودروهای تمام برقی با ساختار چرخ باز فرمول در پیست‌های اکثراً خیابانی به رقابت می‌پردازند، وارد فاز 4 ام خود شد. فرمول E اگرچه تازه کار است و شاید به خاطر محدودیت‌های FIA هنوز در حدود شکوه یک خودروی سوپراسپرت برقی نمی‌درخشد اما با حضور سازندگانی پر آوازه‌ای همچون آئودی، جگوار و رنو و … جایگاه خوبی برای خود باز کرده است.

این رشته آینده‌دار در حالی فصل چهارم خود در سال‌های 2017 – 2018 را آغاز کرد که اخبار حاکی از حضور پورشه و مرسدس در فصل بعد آن است.

بر خلاف فصل اول و با تکرار فصل قبل این دوباره هنگ کنگ بود که میزان مسابقه اول فصل بود. این شهر که دو روز پشت سر هم شنبه و یکشنبه میزان مسابقه اول و دوم این ای پری بود، پیست خود را در بستر شهر پهن کرد تا فصل چهارم را در آن استارت بزند.

مسابقه اول هنگ کنگ در روز شنبه

فرمول E اگرچه چالشی در حد فرمول یک را به همراه ندارد اما با فشردگی تعیین خط و مسابقه در یک روز، شاید یکی از سخت‌ترین‌ها از این لحاظ باشد.

با استارت تعیین خط این ژان اریک ورن از تیم تشیتا بود که توانست گوی رقابت را در سکوت کامل مدعیانی همچون سباستین بوئمی و دنیل آبِتِ بدزد و سوپر پول را از آن خود کند.

ورن توانست سوپر پول را در یک دور سریع و در حالی که دیوار را لمس کرد و اسپین شد و در حالی که بر عکس بود از خط پایان گذشت بدست آورد. با اینکه سَم برد انگلیسی در رده دوم مسابقه را استارت زد در همان نیمه اول مسابقه توانست از مرد فرانسوی پول پوزیشن دار عبور کند و خود را به رتبه اول برساند. این راننده تیم DS ویرجین ریسینگ که توانست به صورت پنهانی از ورن عبور کند گفت:

او یک رقیب خیلی سرسخت برام بود و او اجازه نمی‌داد من به راحتی رد بشم، اما عادلانه بود و فضا زیاد وجود داشت، پس من تونستم رد بشم

او همچنین افزود:

این مسابقه مسابقه دیوانه‌کننده‌ای بود، به نظرم هضم چیزی که رقم خورد سخت.

سم برد بر همه‌ی سختی‌های این مسابقه غلبه کرد از جمله پنالتی 8 ثانیه‌ای اش.

سم برد

وی در مورد پنالتی که به علت ادامه داد:

این یک خطای ساده بود، یک پنالتی DriveThrough بود و من انجامش دادم و وقتی بیرون آمدم 7 یا 8 ام یا همچین چیزی بودم اما روی رادیو رفتم…اونا گفتم که من P1 هستم …یک در میلیون همچین چیزی رو انتظار نداشتم!

بازگردیم به مسابقه ، در همان لحظات ابتدایی مسابقه این هم تیمی ورن مرد پیشتاز مسابقه در لحظات ابتدایی، اندرِ لوترر بود که به خاطر برخوردش با دیواره در پیچ سوم باعث ایجاد رد فلگ شد و همه به پیت استاپ رفتند.

فرمول E

در ادامه مسابقه از سر گرفته شد و این‌بار سباستین بوئمی برای رتبه 6 و 7 با لوکاس دی گرسی قهرمان فصل قبل از آئودی درگیر به صورت چرخ به چرخ درگیر شد که نتیجه به نفع دی گرسی تموم شد و او در رده 6 ماند.

ژان اریک ورن راننده تیم تشیتا تا دور 20 ام رقابت را در دست خودش داشت و رده اول از آن وی بود اما با یک سبقت قوی از سمت داخل پیچ 6 از سوی سم برد باعث پیشتازی او شد و ورن رده اول را واگذار کرد.

سم برد هنگام تعویض خودروها که به علت مسئله شارژ صورت می‌پذیرد کمی زودتر و بیرون پیت پیاده شد که همانطور که اشاره شد با پنالتی 8 ثانیه رو برو شد.

سم اگرچه با بازگشت خودش به رده اول متضرر نشد اما در رده دوم و سوم رقابت بین نیک هایدفلد راننده تیم ماهیندرا و ژان اریک ورن بالا گرفت و نیک برای رد شدن از او در مسابقه تلاش زیادی کرد اما این تلاش موفق نبود.

در نهایت این سم برد انگلیسی بود که رقابت را از آن خود کرد. بعد سَم ورن رده دوم را بدست آود و بعد ورن این راننده تیم هندی ماهیندرا نیک هایدفلد بود که به رتبه سوم رسید.

اما چیزی که مورد توجه همه بود عدم موفقیت راننده قهرمان فصل قبل فرمول E (تیم آئودی اسپرت آبِتِ شفلر) لوکاس دی گرسی بود که به خاطر آسیب دیدگی در استارت مسابقه و تعویض زودهنگام خودرو اش به خودرو دوم در حالی که 27 دور در ادامه کار داشت باعث شد به رده دوم از آخر دست پیدا کند!

اما این ناکامی برای قهرمان دیگر فرمول E  به صورت کشنده‌تری اتفاق افتاد و سباستین بوئمی به خاطر اختلال در سیستم باطری خودروی رنو اش با یک توقف (Stall) روبرو شد که DNF او را در پی داشت.

اما روی دیگر این مسابقه حضور پنج راننده جدید در فرمول E بود که به مسابقه روح تازه‌ای بخشیده بودند. اگرچه این مسابقه برای کاموئی کوبایاشی راننده جدید تیم فرمول E اندرتی سرازیری بوده اما از سوی دیگر این پیست مشوق خوبی برای یادگیری بوده است. در این راستا وی گفت:

من در حال تقلا با ارتباطات رادیویی ( دستورهای تیمی) بودم و انرژی زیادی را رها کردم. این خیلی هوشمندانه نبود ولی برای حرکت رو به فردا خیلی مهم بود

با بدست آوردن 29 درصد رای‌های فن‌بوست توسط کوبایاشی این ژاپنی قبل از خروجش از پیت استاپ برده بود اما…

لوکا فلیپی راننده جدید و تازه‌کار تیم نیو مسابقه را اینطور دید:

یک مسابقه پر هرج و مرج بود اما برای تماشاگرانی که تماشا می‌کردند بسیار با حال بود.

اگرچه او استارت خوبی زد اما به خاطر پنالتی DriveThrough (عبور از پیت) از ادامه کار باز ماند و به رده‌ای بهتر از یازدهم دست نیافت

هر دو راننده‌ی تیم ونتوری یعنی مارو انگل و فلیکس روزنکویست به علت استفاده از 190 کیلووات و 10 کیلووات بیشتر از توان مجاز مقرر شده برای فصل 4 ( 180 کیلووات) پنالتی 22 ثانیه‌ای دریافت کردند که در مسابقه دوم هنگ کنگ اعمال شد.

یکی از خبرهای جالب این مسابقه حضور نیکو رزبرگ قهرمان سال 2016 فرمول یک به عنوان مهمان بود. وی گفت:

من رقابت‌های فرمول E رو دنبال می‌کنم، آینده شگفت انگیزی دارد.

وی اقرار کرد برای بررسی احتمالات فرمول E آزاد است و افزود :

من خیلی علاقمندم

رزبرگ مسابقه فرمول E هنگ کنگ

سم برد پس از پیروزی به صورت خوشحال گفت :

ما انتظار نداشتیم که مسابقه اول رو بدست بیاریم ولی من گرفتمش!

این اظهار نظر قبل از اعلام پنالتی 10 رده‌ای او بود، مشخصاً.

ورن که به جایگاه دوم اکتفا کرد، دلیل این اکتفا کردن را اینگونه توجیح کرد:

من در رقابت قهرمانی دوم هستم و من برای یک رقابت طولانی ( در طول فصل ) اینجا هستم، پس من هیچ کار احمقانه ای (برای رد شدن از) سم انجام ندادم.

مسابقه دوم هنگ کنگ در روز یکشنبه

در حالی که مدعیان قهرمانی در مسابقه اول محو شده بودند آن‌ها به شدت به رقابت پیش رو در روز دوم فکر می‌کردند. سباستین بوئمی قهرمان سابق فرمول E تمام تلاش خود را در تمرین سوم انجام داد تا در دهم‌های ثانیه پیشتاز باشد. (1:03.310)

بوئمی در هنگ کنگ

راننده‌ی تازه‌کار تیم دراگون ریسینگ نیل جَنی در تمرین سوم با مشکلاتی از قبیل بیش فرمونی، لمس دیوار و شکستن سیستم تعلیق جلو روبرو شد که او را به پیت بازگرداند.

همچنین کوبایاشی راننده سابق فرمول یک و راننده تیم فرمول E اندرتی هنوز به خودرو خودش عادت نکرده بود و با 1:05.820 در ته رده‌بندی تمرین سوم قرار گرفت.

رقیب سر سخت بوئمی و قهرمان فصل قبل فرمول E و دیگر مدعی این رقابت‌ها، لوکاس دی گرسی راننده تیم آئودی اسپرت آبِتِ شفلر به شدت عمل بوئمی وارد نشد و با تایم 1:03.969 در رده چهارم قرار گرفت!

دنیل آبِتِ در هنگ کنگ

اما برخلاف تمرین‌ها سوپر پول از آن راننده تیم ماهیندرا روزنکویست شد تا او با تایم 1:02.836 در رده اول رقابت استارت بزند و سوپرپول را بچنگ آورد. در حالی که میچ ایوانز از تیم پاناسونیک جگوار ریسینگ با دریافت پنالتی به علت تجاوز از حد توان 200 کیلووات در سوپر پول، سوپرپول را از دست داد و به رده چهارم رفت.

اگرچه وی با زمان 1:02.577 سریعترین دور و رکورد پیست هنگ کنگ را زد تا به سوپرپول برسد اما به خاطر استفاده توان بالاتر در سوپرپول تایم 1:02.890 وی حذف شد و او جریمه شد و به رده چهارم نزول پیدا کرد.

نهایتاً بعد از روزنکویست، راننده تازه‌کار تیم فرمول E اندرتی ادواردو مورتارا استارت زد و بعد وی دنیل آبِتِ در روز تولدش از رده سوم استارت زد.

سم برد هم که به خاطر پنالتی 10 رده‌ایش از جایگاه 13هم استارت زد اگرچه تا سوپر پول آمد و سوم شد اما جایگاهی در رده های ابتدایی نداشت و تاثیری در رده بندی خطوط اول نداشت.

در استارت مسابقه روزنکویست در پیچ اول رقابت را از دست داد و اسپین شد و به رده 11هم سقوط کرد. این تازه کار اندرتی، ادواردو مورتارا بود که به راحتی رهبری مسابقه را در دست گرفت.

مشکلات تیم ماهیندرا اما تمامی نداشت و اینبار هم تیمی روزنکویست، نیک هایدفلد دچار توقف ناگهانی ناشی از خرابی شد و او به رده آخر مسابقه رفت.

راننده تازه کار نیو، لوکا فلیپی پیت استاپ زودهنگامی داشت که نهایتاً در 14 هم مسابقه را تمام کرد.

مورتارا اما به خوبی انرژی خودرواش را مدیریت کرد و در رده اول باقی ماند تا 23 دور سالم در رده اول باشد قبل از اینکه به پیت استاپ برای تعویض خودرو برود. وی همچنین به خوبی خودرو خود را در پیت عوض کرد بدون اینکه رده‌ای از دست بدهد و در رده اول به مسابقه بازگشت.

در آخرین لحظات و دو دور مانده به آخر همه چیز وقتی که مورتارا به سمت پیچ اول می‌رفت تغییر کرد و او در حالی که تلاش می‌کرد جایزه سریعترین دور مسابقه ویزا را در حاشیه امنی تضمین کند قفل کرد و اسپین شد. در حالی که خودرو چرخیده بود وی عبور دنیل آبِتِ را دید .

در ادامه این دنیل آبِتِ و روزنکویست و مورتارا بودند که به ترتیب اول تا سوم شدند.

آبِتِ در هنگ کنگ مسابقه دوم

مورتارای احساسی اذعان کرد :

پیدا کردن لغات بعد از چنین مسابقه‌ای سخت است….من زیادخواهی کردم و اشتباه احمقانه‌ای کردم…فقط باید برای پیروزی می‌رفتم

اما شکست احساسات در اینجا تمام نشد چون در حین شادی و خوشحالی دنیل آبِتِ در روز تولدش به خاطر بردن مسابقه، بعد بررسی‌های صورت گرفته وی به خاطر تعویض قطعات خودرواش پنالتی دریافت کرد و برد مسابقه را به روزنکویست واگذار کرد و بعد وی مورتارا در رده سوم قرار گرفت. این پایان دراماتیک مسابقه هنگ کنگ بود.

روزنکویست برنده مسابقه دوم هنگ کنگ

اما همه‌ی این قضیه بد نبود چون میچ ایوانز به اولین پودیوم دست پیدا کرد و پاناسونیک جگوار برای اولین بار بر روی سکو رفت و آن‌ها جشن گرفتند.

درست است که فرمول E سرعت فرمول یک را ندارد اما به نظر می‌آید با حضور بزرگان و برندهای معروف و این رقابت‌های فشرده و پر از جابه‌جایی خالی از لطف هم نیست.

در ادامه‌ی فصل با گزارشات و پخش زنده ما از فرمول E همراه باشید.