مجله خودرو ایران – مرسدس با معرفی نسل جدید CLS، همچنان اصرار بر خط مشیی در طراحی دارد که در سال 2013 با معرفی کلاس S جدید در پیش گرفت.

مرسدس در حالی سومین نسل CLS را معرفی کرده که شاید بتوان گفت وقتی اولین نسل آن در سال 2004 عرضه شد، اولین کوپه چهاردر، در بازار خودرو بود.

CLS همواره خودرویی عصبانی بوده. اگر به نسل های قبلی هم نگاهی بیندازید، مطمئنا متوجه چهره خشمگین آن می شوید! کناره های نسل جدید CLS، در نگاه اول بسیار ساده تر از نسل های پیشین به نظر می رسند. خطوط بلند روی درها، کاملا احساس یک ماشین عضلانی را به بیننده القا می کنند. خطوط روی کاپوت هم همین فرمول را تکرار می کنند. خط ها از کنار شیشه جلو شروع می شوند و به جلو پنجره ختم می شوند.

چراغ های جلو برای بازدهی بهتر، دوباره طراحی شده اند و از لامپ های جدیدی در آن ها استفاده شده است. ظاهر چراغ ها، کاملا متناسب و موازی با خطوط روی کاپوت است.  در مرکز جلوپنجره، ستاره سه پر بنز مثل همیشه جلب توجه می کند.

در نمای عقب، شاهد یک طراحی پویا هستیم. پیچ و خم خطوط از در های عقب تا روی گلگیر ها ادامه دارند و تمام نمای پشتی ماشین را میسازند و به طرف دیگر ماشین می روند.

چراغ های عقب مانند نسخه های کوپه اس کلاس و ای کلاس بنز خطوطی کشده اند که در نسل های قبلی بنز شاهد چنین چیزی نبودیم و به طریقی برای طرفداران خودروساز آلمانی، طراحی جدیدی محسوب می شوند. در چراغ ها، نواری از رنگ قرمز که شکل یک ذوزنقه دارد توجه را جلب می کند. چراغ ها کمی از صندوق عقب بر آمده تر هستند و تا کناره های ماشین ادامه دارند. قسمت بالایی چراغ ها، بدون قوس است که خط صافی هر دو چراغ را به هم وصل می کند.

وقتی صحبت از نمای داخلی می شود، مرسدس بنز با نوآوری، راحتی و امنیت و صد البته اشرافی گری به ذهن هر کس می آید. نسل جدید CLS هم از این قاعده مستئنی نیست. فرمان CLS دارای شکل و شمایل متفاوتی شده است که با توجه به عدم انتشار عکس های باکیفیت از فرمان، نمی توان به طور دقیق اظهار نظر کرد که با چه گزینه هایی روی غربیلک فرمان روبروییم.

ساعت ویژه مرسدس بنز که همیشه روی داشبورد قرار داشت، اکنون روی کنسول قرار گرفته. پشت فرمان با نمایشگری کامل طرف هستیم که تمامی اطلاعات ماشین و محیط اطراف را به راننده منتقل می کنند. به نظر می آید مرسدس توانسته مشکل نمایشگر را حل کند. در گذشته نمایشگر اصلی خودرو، نمایشگر روی داشبورد بود که حواس راننده را پرت می کرد.

برخلاف محیط صندلی های جلو که بسیار خوب و زیاد است،  سرنشینان عقب CLS نمی توانند جای پای خوبی داشته باشند. نکته دیگری که در کابین CLS خودنمایی می کند، وجود نوار های LED با نور ملایم است که در همه جای تودوزی وجود دارد و جلوه زیباتری به داخل خودرو میدهد.

CLS جدید با سه موتور جدید ، یکی بنزینی و دو تای دیگر دیزل، عرضه می شود. موتور دیزل اول که قدرتی 286 اسب بخار و گشتاور 600 نیوتن متری دارد، با کد CLS350 فروخته خواهد شد. دومین موتور دیزل، 340 اسب بخار و 700 نیوتون متر گشتاور تولید می کند که با کد CLS400 به مشتریان عرضه می شود.

اما موتور بنزینی شش سیلندر مرسدس، 367 اسب بخار قدرت تولید می کند. این اعداد را باید به توان تولیدی موتور الکتریکی جدید مرسدس که EQ Boost نام دارد اضافه کنیم . با این حساب، CLS450، توانایی تولید 390 اسب بخار قدرت را داراست که می تواند آن را در مدت 4.8 ثانیه از سرعت صفر تا صد کیلومتر در ساعت برساند. این طور که به نظر می آید، مرسدس از موتور های شش سیلندر در کنار سیستم EQ Boost، برای جایگزینی موتور های هشت سیلندر قدیمی استفاده خواهد کرد که مصرف سوخت را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد.

 

نسل جدید CLS

 

دایملر، سال گذشته شرکتی به نام EQ را ثبت کرد تا از این به بعد محصولات برقی این کمپانی بزرگ آلمانی، به اسم EQ به بازار عرضه شود. مثلا اگر نسخه الکتریکی کلاس اس مرسدس بنز، به بازار عرضه شود، نام آن EQ-S خواهد بود. همچنین دایملر تمامی اسم های مربوط به EQ را ثبت جهانی کرد. مانند EQA، EQB، EQX، EQ Boost و EQ Inside که احتمالا از آن ها بیشتر خواهیم شنید.

البته با توجه به این که به احتمال خیلی بالا، AMG، تیونر رسمی مرسدس بنز هم محصولاتی بر پایه CLS عرضه کند، نمی توان پیشرانه های CLS را به سه مورد ذکر شده بالا محدود دانست.

حال تنها کاری که از دست ما بر می آید، انتظار برای تست جاده ای این خودرو و عملکرد آن در مقابل رقبا است.

یک دیدگاه

  1. mehranf1

    6

    21

    بی تعارف زشت تر از قبله